Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych.

Publikacja wniosku zgodnie z art. 6 ust. 2 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006 w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych

(2009/C 320/20)

(Dz.U.UE C z dnia 24 grudnia 2009 r.)

Niniejsza publikacja uprawnia do zgłoszenia sprzeciwu wobec wniosku zgodnie z art. 7 rozporządzenia Rady (WE) nr 510/2006. Oświadczenia o sprzeciwie muszą wpłynąć do Komisji w terminie sześciu miesięcy od daty niniejszej publikacji.

JEDNOLITY DOKUMENT

ROZPORZĄDZENIE RADY (WE) NR 510/2006

"HESSISCHER HANDKÄSE", "HESSISCHER HANDKÄS"

NR WE: DE-PGI-0005-0618-06.07.2007

ChOG (X) ChNP ()

1. Nazwa:

"Hessischer Handkäse", "Hessischer Handkäs"

2. Państwo członkowskie lub państwo trzecie:

Niemcy

3. Opis produktu rolnego lub środka spożywczego:

3.1. Rodzaj produktu:

Klasa 1.3. Sery

3.2. Opis produktu noszącego nazwę podaną w pkt 1:

Ser Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs ma kształt niewielkiej gomółki, która była początkowo formowana ręcznie, stąd jej wielkość odpowiada wielkości dłoni. Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs należy do grupy serów z kwaśnego mleka. Sery z kwaśnego mleka to sery wyrabiane przede wszystkim na bazie kwaśnego skrzepu. Kwaśny skrzep uzyskiwany jest wyłącznie w procesie zakwaszania (bez podpuszczki).

Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs występuje jako ser miękki (ser żółty) oraz dodatkowo również jako ser z przerostem pleśni. W przypadku tego drugiego intensywność przerostu pleśni jest różna. Charakterystyczny kształt gomółki uwarunkowany jest tradycyjnym sposobem produkcji sera. Waga sera wynosi od 20 g do 125 g. Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs jest wytwarzany wyłącznie jako "ser chudy".

Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs ma następujące właściwości:

a) Jako ser miękki (ser żółty):

Wygląd zewnętrzny Gładka powierzchnia powleczona mazią w kolorze złotożółtym do czerwonobrązowego, tłusto połyskująca
Wygląd wewnętrzny Odcień barwy białawy do lekko żółtawego
Właściwości miąższu Elastyczny do zwartego, równomiernie dojrzewający na zewnątrz i wewnątrz
Zapach i smak Czysty, wyrazisty do pikantnego

b) Jako ser miękki (ser żółty) z porostem pleśni mlekowej ("Hausmacher")

Wygląd zewnętrzny Lekko żółtawy z białą warstwą pleśni mlekowej, również tylko z jednej strony, ewentualnie skórka chropowata do pomarszczonej
Wygląd wewnętrzny Odcień barwy biały do żółtawego, przekrój poprzeczny matowy
Właściwości miąższu Elastyczny, równomiernie dojrzewający na zewnątrz i wewnątrz
Zapach i smak Czysty, łagodny do lekko aromatycznego

Skład sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs zależy od produktu wyjściowego, czyli kwaśnego skrzepu. W tabeli 1 przedstawiono zawartość głównych składników sera Handkäse.

Tabela 1

Skład sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs (główne składniki)

Udział w masie całkowitej produktu (w procentach)
Zawartość tłuszczu w suchej masie (zaw. tł. w s.m.) 1,1-2,3
Proteiny 26,6-37,7
Węglowodany < 1
Woda 55,2-68,6

3.3. Surowce (wyłącznie w odniesieniu do produktów przetworzonych):

Surowcem wykorzystywanym do produkcji sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs jest kwaśny skrzep. Jako główny składnik odgrywa on najważniejszą rolę. Kwaśny skrzep wytwarzany jest wyłącznie z mleka krowiego. Pozostałe składniki sera to sole zapewniające dojrzewanie sera, sól kuchenna (ew. jodowana), a w zależności od sposobu przygotowania również kminek, ewentualnie kazeina oraz czyste kultury bakterii (bakterie czerwieni serowej).

Skrzep wykorzystywany do produkcji Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs musi posiadać następujące właściwości:

Wygląd zewnętrzny Biały
Konsystencja Kremowy, ale dobrze związany, delikatnie ziarnisty, nie mazisty
Zapach i smak Czysty, charakterystyczny dla fermentacji mlekowej
Zawartość masy suchej Co najmniej 32 %
Wartość pH < 4,2

3.4. Pasza (wyłącznie w odniesieniu do produktów pochodzenia zwierzęcego):

-

3.5. Poszczególne etapy produkcji, które muszą odbywać się na wyznaczonym obszarze geograficznym:

Ser Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs jest wytwarzany na wyznaczonym obszarze geograficznym.

Proces produkcji składa się z następujących etapów:

– cięcie i mielenie poszczególnych partii kwaśnego skrzepu,

– zmieszanie ze składnikami, takimi jak sole zapewniające dojrzewanie sera, sól kuchenna, ewentualnie kminek, a także z pozostałymi składnikami oraz kulturami bakterii niezbędnymi do produkcji poszczególnych rodzajów sera miękkiego lub Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs z przerostem pleśni mlekowej,

– formowanie sera w kształt gomółki,

– dojrzewanie w dojrzewalni, a także faza "po dojrzewaniu", aż do momentu zapakowania Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs.

3.6. Szczegółowe zasady dotyczące krojenia, tarcia, pakowania itd.:

Pakowanie dojrzałego sera odbywa się w zakładach produkcyjnych zlokalizowanych na obszarze produkcji. Transport sera do innego regionu w celu pakowania nie jest możliwy. Jakość niewielkich gomółek o wadze nie większej niż 125 g uległaby bowiem znacznemu pogorszeniu, gdyby produkt był przewożony bez opakowania. Podczas transportu z zakładu produkcyjnego do pakowni powierzchnia gomółek sera uległaby wyschnięciu. Ponadto istnieje duże ryzyko, że ser zostałby zanieczyszczony bakteriologicznie.

3.7. Szczegółowe zasady dotyczące etykietowania:

-

4. Zwięzłe określenie obszaru geograficznego:

Kraj związkowy Hesja

5. Związek z obszarem geograficznym:

5.1. Specyfika obszaru geograficznego:

Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs jest produkowany od stuleci tradycyjnymi wiejskimi metodami. Receptury oraz sposoby produkcji sera były przez wiele lat z powodzeniem stosowane w heskich serowarniach, a po dostosowaniu ich do współczesnych wymogów obowiązujących dla serowarni wytwarzających ser z kwaśnego mleka są one w dalszym ciągu zgodne z tradycyjnym sposobem produkcji sera.

Pierwsze historyczne wzmianki o serze Handkäse z Hesji pochodzą z 1813 r. Informują one o sprzedaży ręcznie formowanego sera na rynku w Moguncji przez mieszkańców miasta Groß-Gerau.

Wzrost produkcji sera sprawił, że Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs stał się podstawowym elementem jadłospisu ubogiej ludności. Gospodarcze i kulturowe znaczenie sera Handkäse w Hesji podkreśla fakt, że w 1893 r. wynaleziono maszynę do wyrobu sera. Wynalazek Petera Traisera II z Groß-Gerau spowodował dalszy wzrost produkcji sera w Hesji. Podobnie jak w przeszłości, tak i dziś centrum produkcji Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs stanowi region Hüttenberger Land, znajdujący się obecnie na terenie powiatu Lahn-Dill. W miejscowej kronice gminy Hochelheim już od roku 1835 r. wspomina się, że handel serem przynosi dochody mieszkańcom wsi.

Z biegiem czasu spożycie sera Handkäse w Hesji nabrało cech swoistej kultury kulinarnej. Jednym z najsłynniejszych elementów tej regionalnej kultury jest szczególnego rodzaju marynata składająca się z cebuli, octu i oleju ("Musik"), z którą podaje się ser Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs ("Handkäs mit Musik"). Do dziś zachowały się tradycyjne sposoby produkcji i spożycia sera, a także nazwa "Hessischer Handkäs/Hessischer Handkäse".

Obecnie ser "Hessischer Handkäs/Hessischer Handkäse" jest wytwarzany w kilku niewielkich i średnich rzemieślniczych serowniach. Specjał ten jest produkowany w oparciu o tradycyjne receptury i sposoby produkcji, dostosowane do nowoczesnych technologii.

5.2. Specyfika produktu:

Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs cieszy się dużym uznaniem w Hesji oraz w sąsiednich regionach i znany jest jako regionalna potrawa Hesji. Podobnie jak "Äbbelwoi" nie może go zabraknąć w żadnej heskiej gospodzie. Ogromne znaczenie, jakie ser ma dla mieszkańców Hesji - zarówno jako produkt spożywczy, jak i czynnik ekonomiczny - sprawiło, że "Hessischer Handkäs/Hessischer Handkäse" uzyskał w przeszłości szczególną pozycję w tym regionie. W świadomości społeczeństwa Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs odgrywa zatem istotną rolę zarówno jako dobro kulturalne regionu, jak i wysokiej jakości produkt spożywczy. Również i dziś Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs uznawany jest za produkt typowy dla Hesji. W programach telewizyjnych z serii "Handkäs mit Musik", w których opisywane są specjały kuchni heskiej, wiele miejsca poświęca się temu najsłynniejszemu produktowi żywnościowemu regionu. Niepowtarzalność sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs wynika z wieloletniego doświadczenia heskich serowarni, w których wybiera się najlepsze partie kwaśnego skrzepu, aby w ten sposób podkreślić doskonałe właściwości sera. Taka metoda wpływa korzystnie na jakość wytwarzanego sera, a także pozwala uzyskać wysokiej jakości, dobrze wyważony produkt wyjściowy. Tradycyjny, nieprzemysłowy sposób produkcji oraz wieloletnie doświadczenie przyczyniają się do niepowtarzalnego i wyjątkowego charakteru sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs. "Tradycyjny sposób produkcji" oznacza wybór, indywidualne zestawienie oraz mieszanie poszczególnych partii kwaśnego skrzepu pochodzącego od różnych producentów w celu stworzenia partii produktu przeznaczonej do produkcji Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs. Tego rodzaju sposób postępowania zapewnia uzyskanie niemal jednorodnego produktu wyjściowego. Dojrzewanie uformowanych gomółek serowych trwa od 2 do 3 dni, przy czym temperatura w dojrzewalni wzrasta z początkowych 18 °C do ok. 30 °C na końcu procesu dojrzewania. Dzięki zastosowaniu tej "tradycyjnej metody" ser uzyskuje bardziej intensywny smak.

Tego rodzaju niepowtarzalny i wyjątkowy charakter sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs sprawia, że ser - w szczególności podawany w marynacie (niem. "Musik") - również poza granicami kraju związkowego znany jest jako "specjał z Hesji".

5.3. Związek przyczynowy zachodzący pomiędzy charakterystyką obszaru geograficznego a jakością lub właściwościami produktu (w przypadku ChNP) lub szczególnymi cechami jakościowymi, renomą lub innymi właściwościami produktu (w przypadku ChOG):

Długa tradycja wytwarzania produktu na terenie Hesji i związane z nią szczególne umiejętności heskich serowarów, zapewniające wysoką jakość produktu, fakt zakorzenienia sera Hessischer Handkäse/Hessischer Handkäs w kulturze kulinarnej Hesji, a także status typowej potrawy regionu sprawiły, że ser stanowi znaną oraz cenioną regionalną specjalność.

Odesłanie do publikacji specyfikacji:

http://register.dpma.de/DPMAregister/geo/detail/30599015.2

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024