Program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 - Publikacja przewodnika programowego stan z 1 stycznia 2008 r.

Program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013 - Publikacja przewodnika programowego stan z 1 stycznia 2008 r.

(2007/C 304/09)

(Dz.U.UE C z dnia 15 grudnia 2007 r.)

Wstęp

W dniu 15 listopada 2006 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły decyzję nr 1719/2006 /WE(1) ustanawiającą program "Młodzież w działaniu" na lata 2007-2013. Wytyczne dotyczące wdrażania tego programu oraz wskazówki dla potencjalnych beneficjentów ubiegających się o wspólnotowe dotacje zostały zawarte w przewodniku programowym "Młodzież w działaniu".

I. Ostrzeżenie

Przewodnik programowy nie jest prawnie wiążący dla Komisji.

Wdrożenie programu "Młodzież w działaniu" w 2008 r. przewidziane w przewodniku programowym będzie zależne od przyjęcia budżetu Unii Europejskiej na rok 2008 przez władzę budżetową.

II. Cele i priorytety

Ogólne cele ustanowione w podstawie prawnej programu "Młodzież w działaniu" są następujące:

– upowszechnianie aktywnej postawy obywatelskiej młodzieży, a szczególnie jej europejskiej postawy obywatelskiej,

– rozwój solidarności i wspieranie tolerancji wśród młodzieży, szczególnie w celu wzmocnienia spójności społecznej Unii Europejskiej,

– wspieranie wzajemnego zrozumienia młodzieży z różnych krajów,

– przyczynianie się do podnoszenia jakości systemów wspierających działania młodzieży oraz do rozwoju zdolności organizacyjnej społeczeństwa obywatelskiego w tematyce związanej z młodzieżą,

– wspieranie współpracy europejskiej w tematyce związanej z młodzieżą.

Te ogólne cele powinny byś wdrażane na poziomie projektów z uwzględnieniem następujących stałych priorytetów:

– Postawa obywatelska

– Udział młodych ludzi

– Różnorodność kulturowa

– Integracja mniej uprzywilejowanej młodzieży

III. Struktura programu "Młodzież w działaniu"

W celu osiągnięcia założonych celów, w programie "Młodzież w działaniu" przewidziano pięć działań operacyjnych.

Działanie 1 - Młodzież dla Europy

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następujących działań:

– Działanie 1.1 - Wymiany młodzieżowe: Wymiany młodzieżowe oferują grupom młodych ludzi z różnych krajów możliwość spotkania się i wzajemnego poznawania swoich kultur. Grupy wspólnie planują wymiany młodzieży skupione wokół zagadnień interesujących dla wszystkich uczestników.

– Działanie 1.2 - Inicjatywy młodzieżowe: Inicjatywy młodzieżowe wspierają projekty grupowe stworzone na szczeblu lokalnym, regionalnym i krajowym. Wspierają one także tworzenie sieci podobnych projektów obejmujących różne kraje, mając na celu wzmocnienie europejskiego aspektu tych projektów oraz poprawę współpracy i wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi ludźmi.

– Działanie 1.3 - Projekty Młodzieżowe Demokracja: Projekty Młodzieżowe Demokracja wspierają udział młodych osób w życiu demokratycznym ich lokalnej, regionalnej i krajowej społeczności, a także ich udział w życiu demokratycznym w wymiarze międzynarodowym.

Działanie 2 - Wolontariat europejski

Działanie to wspiera uczestnictwo młodzieży w różnych formach wolontariatu, zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią. W ramach tego działania młodzi ludzie wykonują za granicą - indywidualnie bądź grupowo

– zajęcia, za które nie otrzymują zapłaty.

Działanie 3 - Młodzież na świecie

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 3.1 - Współpraca z krajami sąsiadującymi Unii Europejskiej: to działanie wspiera projekty

realizowane we współpracy z partnerskimi krajami sąsiadującymi, tj. wymiany młodzieżowe oraz tworzenie sieci związanych z tematyką młodzieżyw tematyce związanej z młodzieżą.

Działanie 4 - Systemy wsparcia młodzieży

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 4.3 - Szkolenia i tworzenie sieci jednostek zaangażowanych w pracę z młodzieżą i w działalność organizacji młodzieżowych To działanie wspiera zwłaszcza wymianę doświadczeń, wiedzy i dobrych praktyk oraz działania, które ułatwią tworzenie trwałych i dobrej jakości projektów, partnerstwa i sieci.

Działanie 5 - Wsparcie europejskiej współpracy w dziedzinie młodzieży

Przewodnik programowy przewiduje wsparcie dla następującego działania:

– Działanie 5.1 - Spotkania młodzieży i osób odpowiedzialnych za politykę młodzieżową: to działanie wspiera współpracę, seminaria i zorganizowany dialog pomiędzy młodymi ludźmi, osobami angażującymi się w pracę na rzecz młodzieży oraz osobami odpowiedzialnymi za politykę w sprawach młodzieży.

IV. Kwalifikujący się kandydaci

Wnioski są składane przez:

– organizacje o charakterze niezarobkowym lub organizacje pozarządowe,

– organy publiczne, lokalne lub regionalne,

– nieformalne grupy młodych ludzi,

– organy działające na poziomie europejskim w dziedzinie młodzieży,

– międzynarodowe organizacje o charakterze niezarobkowym,

– organizacje o charakterze zarobkowym organizujące wydarzenia w dziedzinie młodzieży, sportu lub kultury.

Wnioskodawcy powinni posiadać osobowość prawną w jednym z krajów objętych programem lub w jednym z partnerskich krajów sąsiadujących na zachodnich Bałkanach.

Niektóre działania tego Programu są jednak skierowane do węższej liczby kandydatów.. Kwalifikowalność kandydatów składających wnioski jest zatem indywidualnie ustalona w przewodniku programowym dla każdego działania.

V. Kraje uprawnione do składania wniosków

Program jest otwarty dla następujących krajów:

a) państw członkowskich UE;

b) państw EFTA, będących członkami EOG, zgodnie z przepisami Porozumienia o EOG (Islandia, Lichtenstein i Norwegia);

c) krajów kandydujących posiadających strategię przedakcesyjną, zgodnie z zasadami ogólnymi oraz ogólnymi warunkami i postanowieniami określonymi w umowach ramowych zawartych z tymi krajami dotyczącymi ich uczestnictwa w programach wspólnotowych;

d) krajów trzecich, które podpisały umowy ze Wspólnotą w zakresie dotyczącym młodzieży.

Niektóre działania programu są jednak skierowane do węższej liczby kandydatów. Kwalifikowalność kandydatów składających wnioski jest zatem indywidualnie ustalona w Przewodniku programowym dla każdego działania.

VI. Budżet i czas trwania

Łączny budżet programu na lata 2007-2013 wynosi 885 mln EUR. Wysokość budżetu rocznego zależy od decyzji władzy budżetowej.

VII. Informacje dodatkowe

Dodatkowe informacje, w tym terminy składania wniosków o dotacje, można znaleźć w przewodniku programowym "Młodzież w działaniu" na następujących stronach internetowych:

http://ec.europa.eu/youth

http://eacea.ec.europa.eu/youth/index_en.htm

______

(1) Dz.U. L 30 z 24.11.2006, str. 6.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024