Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do sprzedaży i dzierżawy bazy lotniczej Lista przez władze Norwegii.

Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do sprzedaży i dzierżawy bazy lotniczej Lista przez władze Norwegii

(2007/C 250/09)

(Dz.U.UE C z dnia 25 października 2007 r.)

Decyzją nr 183/07/COL z dnia 6 czerwca 2007 r., zamieszczoną w autentycznej wersji językowej na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Urząd Nadzoru EFTA wszczął postępowanie na mocy art. 1 ust. 2 w części I protokołu 3 do Porozumienia pomiędzy państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości ("Porozumienia o Nadzorze i Trybunale"). Władze Norwegii otrzymały stosowną informację wraz z kopią wyżej wymienionej decyzji.

Urząd Nadzoru EFTA wzywa niniejszym państwa EFTA, państwa członkowskie UE i zainteresowane strony do zgłaszania uwag w sprawie omawianego środka w ciągu jednego miesiąca od publikacji niniejszego zawiadomienia na poniższy adres Urzędu Nadzoru EFTA w Brukseli:

EFTA Surveillance Authority

Registry

Rue Belliard 35

B-1040 Brussels

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom norweskim. Zainteresowane strony zgłaszające uwagi mogą wystąpić z odpowiednio umotywowanym pisemnym wnioskiem o objęcie ich tożsamości klauzulą poufności.

STRESZCZENIE

PROCEDURA

Urząd Nadzoru EFTA (zwany dalej "Urzędem") dowiedział się o sprzedaży bazy lotniczej Lista ze sprawozdania sporządzonego przez Najwyższy Urząd Kontroli, z którego wynika, że Norweska Agencja Mienia Wojskowego (zwana dalej "Agencją") nie jest w stanie przedstawić wiarygodnej dokumentacji dowodowej na ta, że baza lotnicza Lista została sprzedana po cenie rynkowej.

W dniu 14 września 2005 r. Urząd wystosował pismo do władz norweskich z wnioskiem o informacje w sprawie sprzedaży bazy lotniczej Lista leżącej na terenie gminy Farsund w południowej Norwegii.

Władze Norwegii odpowiedziały na zapytanie Urzędu pismem z dnia 28 października 2005 r. wystosowanym przez Misję Norwegii przy Unii Europejskiej, do którego załączono dwa pisma: z dnia 26 października 2005 r. od Ministerstwa Modernizacji i dnia 24 października 2005 r. od Ministerstwa Obrony. Wspomniane pismo wpłynęło do Urzędu i zostało zarejestrowane w dniu 29 października 2005 r.

Pismem z dnia 28 marca 2007 r. Urząd zwrócił się do władz norweskich o udzielenie dodatkowych informacji.

W dniu 4 maja 2007 r. Urząd otrzymał i zarejestrował pismo władz norweskich z tego samego dnia, w którym te ostatnie udzielają dodatkowych informacji.

OCENA ŚRODKÓW

Decyzja nr 183/07/COL dotyczy dwóch oddzielnych środków: po pierwsze sprzedaży bazy lotniczej Lista, po drugie jej dzierżawy.

Sprzedaż bazy lotniczej Lista:

W dniu 12 września 2002 r. Agencja sprzedała bazę lotniczą Lista przedsiębiorstwu Lista Flypark AS. W wyniku powyższej sprzedaży norweskie władze państwa przekazały na rzecz Lista Flypark AS kwotę 10.875.000 NOK. Dwóch oddzielnych, niezależnych rzeczoznawców przeprowadziło dwa oddzielne zestawy wycen: Vebditakst wycenił wartość rynkową omawianej nieruchomości na 11.000.000 NOK, natomiast OPAK stwierdził, że wartość rynkowa wynosi 32.000.000 NOK.

Cena sprzedaży została ustalona na podstawie wyceny przeprowadzoną przez Verditakst, czyli 11.000.000 NOK. Wartość nieruchomości została pomniejszona o 7.500.000 NOK z uwagi na prace, które należało przeprowadzić w celu zapewnienia zgodności z obowiązującymi normami w zakresie bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Cena sprzedaży nieruchomości została zatem obniżona do 3.500.000 NOK.

Oprócz powyższych ustaleń władze norweskie zobowiązały się jednak w umowie do wypłacenia nabywcy bazy lotniczej następujących kwot tytułem rekompensaty:

– kwoty 3.500.000 NOK odpowiadającej kwocie niezbędnej do przeprowadzenia prac związanych z instalacjami technicznymi (takimi jak elektryczne linie przesyłowe);

– kwoty 5.500.000 NOK odpowiadającej kwocie niezbędnej do przeprowadzenia prac związanych z utworzeniem nowej infrastruktury oraz

– kwoty 5.375.000 NOK tytułem odszkodowania za zawartą z LILAS umowę dzierżawy (patrz poniżej ustęp Dzierżawa bazy lotniczej Lista).

Całkowita, uzgodniona kwota rekompensaty wynosząca 14.375.000 NOK została odjęta od ceny sprzedaży wynoszącej 3.500.000 NOK, w wyniku czego władze norweskie wypłaciły nabywcy 10.875.000 NOK.

Przekazanie nieruchomości nastąpiło w dniu 9 grudnia 2002 r.

Urząd ma wątpliwości zarówno co do wartości nieruchomości jako takiej (tj. wyboru sprawozdania Verditakst, a odrzucenia sprawozdania OPAK) oraz zasadności rekompensat, do których władze norweskie zobowiązały się w umowie.

Dzierżawa bazy lotniczej Lista:

Dnia 27 czerwca 1996 r. Agencja zawarła z przedsiębiorstwem Lista Airport Development AS ("LAD") umowę dzierżawy na okres dziesięciu lat od dnia 1 lipca 1996 r. do dnia 30 czerwca 2006 r., z możliwością przedłużenia dzierżawy przez przedsiębiorstwo LAD na okres dalszych dziesięciu lat. Przedsiębiorstwo LAD było własnością gminy Farsund (20 %) i miejscowych inwestorów (80 %).

Umowa dzierżawy została następnie przeniesiona na przedsiębiorstwo Lista Lufthavn AS ("LILAS"), założone w dniu 3 maja 1996 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 i 2 umowy dzierżawy przedsiębiorstwo LILAS dzierżawiło określoną część budynków i pasa startowego za roczną opłatą 10.000 NOK.

Władze norweskie przyznały, że opłata z tytułu dzierżawy "LILAS" jest wyjątkowo niska i poniżej wartości rynkowej (10.000 NOK rocznie).

W związku z czym Urząd ma wątpliwości, czy opłata z tytułu dzierżawy płacona przez przedsiębiorstwo LILAS odzwierciedla rzeczywistą wartość rynkową.

PODSUMOWANIE

W świetle powyższych uwag Urząd podjął decyzję o wszczęciu formalnego postępowania wyjaśniającego zgodnie z art. 1 ust. 2 część I protokołu 3 do Porozumienia o Nadzorze i Trybunale. Zainteresowane strony zaprasza się do nadsyłania uwag w terminie jednego miesiąca od publikacji niniejszej decyzji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2007.250.28

Rodzaj: Zawiadomienie
Tytuł: Zaproszenie do zgłaszania uwag zgodnie z art. 1 ust. 2 części I protokołu 3 do Porozumienia między państwami EFTA w sprawie ustanowienia Urzędu Nadzoru i Trybunału Sprawiedliwości w sprawie pomocy państwa w odniesieniu do sprzedaży i dzierżawy bazy lotniczej Lista przez władze Norwegii.
Data aktu: 25/10/2007
Data ogłoszenia: 25/10/2007