Kultura (2007-2013) - Zaproszenie do składania wniosków - EACEA/22/07 - Wsparcie dla organizacji prowadzących działania w dziedzinie kultury na poziomie europejskim.

KULTURA (2007-2013)

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA WNIOSKÓW - EACEA/22/07

Wsparcie dla organizacji prowadzących działania w dziedzinie kultury na poziomie europejskim

(2007/C 184/03)

(Dz.U.UE C z dnia 7 sierpnia 2007 r.)

1. Podstawa prawna

Niniejsze zaproszenie do składania wniosków opiera się na decyzji nr 1855/2006/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. ustanawiającej program Kultura (2007-2013)(1), (zwany dalej "Programem").

2. Cele i opis

Program jest realizowany w ramach stałego dążenia Unii Europejskiej do rozwoju wspólnej dla Europejczyków przestrzeni kulturalnej i jest oparty na wspólnym dziedzictwie kulturowym poprzez rozwój współpracy kulturalnej pomiędzy twórcami, uczestnikami życia kulturalnego i instytucjami kulturalnymi w państwach uczestniczących w Programie, w celu promowania wyłaniania się obywatelstwa europejskiego.

Program przewiduje interwencję wspólnotową, której celem jest wspieranie podmiotów działających na rzecz współpracy kulturalnej, zapewniając reprezentację na poziomie wspólnotowym, gromadząc lub rozprzestrzeniając informacje dla ułatwienia współpracy kulturalnej w całej Wspólnocie Europejskiej, tworząc sieć kontaktów na poziomie europejskim dla organizacji prowadzących działalność w dziedzinie kultury, uczestniczących w projektach współpracy kulturalnej lub pełniących rolę ambasadorów kultury europejskiej.

3. Cel zaproszenia do składania wniosków

Dla realizacji celów Programu, niniejsze zaproszenie do składania wniosków ma za zadanie przyznanie grantów operacyjnych dla współfinansowania wydatków związanych ze stałym programem prac podmiotów dążących do wypełnienia celu na rzecz ogólnoeuropejskiego pożytku w dziedzinie kultury lub wpisującego się w ramy polityki Unii Europejskiej w tym obszarze.

Pomoc ta będzie miała postać ramowych umów partnerskich lub rocznych umów o udzielenie grantów operacyjnych. Co więcej, w przypadku kategorii Festiwal i Platformy dialogowe o strukturze sieci, określonych w punkcie 5.1, pomoc będzie miała postać ukierunkowanych grantów operacyjnych. Za przeprowadzenie zaproszenia do składania wniosków odpowiedzialna jest Agencja Wykonawcza ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego(2) (zwana dalej "Agencją Wykonawczą").

4. Dostępny budżet i czas trwania projektu

Łączny budżet przeznaczony na współfinansowanie grantów operacyjnych w 2008 r. oraz dla wszystkich kategorii wynosi co najmniej 5 milionów EUR(3).

Ramowe umowy partnerskie będą stanowiły około ľ dostępnego budżetu. Granty roczne będą stanowiły około Ľ dostępnego budżetu przy gwarantowanym minimum 20 % dostępnego budżetu.

5. Kryteria kwalifikacji i kryteria wyboru

Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą być podmiotami typu non-profit, istniejącymi od co najmniej dwóch lat. Muszą to być także publiczne lub prywatne niezależne organizacje kulturalne posiadające status prawny, prowadzące działalność w sferze kulturalnej.

W kontekście niniejszego zaproszenia, międzynarodowe, krajowe, regionalne lub lokalne "władze publiczne", takie jak gminy, prowincje lub regiony, jak również osoby fizyczne, nie spełniają kryteriów kwalifikacji. Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą odpowiadać jednej z kategorii zdefiniowanych w punkcie 6.1 specyfikacji, które stanowią integralną część niniejszego zaproszenia do składania wniosków, mianowicie:

– Kategoria Ambasador,

– Kategoria Sieć,

– Kategoria Festiwal,

Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą posiadać zarejestrowaną siedzibę prawną w jednym z krajów uczestniczących w Programie(4) Wnioskodawcy spełniający kryteria kwalifikacji muszą także posiadać zdolność finansową i zdolność operacyjną do realizacji projektów współpracy.

6. Kryteria przyznawania

Przyznanie grantu jest uzależnione nie tylko od oceny spełniania kryteriów kwalifikacji, wyłączenia i wyboru. Decyzja zostanie podjęta na podstawie kryteriów przyznawania.

Kryteria przyznawania można określić następująco:

1) stopień, w jakim realizacja Programu może generować rzeczywistą europejską wartość dodaną, jak również wymiar europejski proponowanych działań;

2) adekwatność programu prac i związanych z nim działań do konkretnych celów Programu;

3) stopień, w jakim proponowany program prac i związane z nim działania są zaprojektowane i mogą zostać skutecznie zrealizowane na wysokim poziomie doskonałości;

4) stopień, w jakim proponowany program prac i związane z nim działania mogą dawać wyniki, z których korzysta jak największa liczba osób, zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio;

5) stopień, w jakim wyniki proponowanych działań będą odpowiednio przekazywane i promowane;

6) stopień, w jakim działania mogą generować odpowiedni poziom trwałości (długoterminowe wyniki i współpraca), jak również stymulować działania innych potencjalnych promotorów.

7. Termin składania wniosków aplikacyjnych

5 listopada 2007 r.

8. Informacje dodatkowe

Specyfikacje uzupełniające zaproszenie do składania wniosków EACEA/22/07 stanowią integralną część zaproszenia do składania wniosków. Wnioski aplikacyjne muszą spełniać wymagania określone w specyfikacjach i muszą być składane na specjalnie przeznaczonych do tego celu formularzach.

Specyfikacje, pakiet aplikacyjny oraz wszystkie stosowne formularze są dostępne na stronie internetowej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego: http://eacea.cec.eu.int/index.htm

______

(1) Dz.U. L 372 z 27.12.2006, str. 1.

(2) Decyzja Komisji 2005/56/WE z dnia 14 stycznia 2005 r. ustanawiająca Agencję Wykonawczą ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego do zarządzania działaniami wspólnotowymi w dziedzinie edukacji, sektora audiowizualnego i kultury w ramach realizacji rozporządzenia Rady (WE) nr 58/2003 (Dz.U. L 24 z 27.1.2005, str. 35).

(3) Liczba dla UE 27.

(4) 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, państwa EOG, państwa kandydujące: Chorwacja, Turcja i Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, z zastrzeżeniem przyjęcia Protokołu Ustaleń dotyczącego udziału tego państwa w Programie Kultura; a także państwa Bałkanów Zachodnich (Albania, Bośnia-Hercegowina, Czarnogóra i Serbia, w tym Kosowo (zgodnie z Uchwałą 1244 Rady Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych)), z zastrzeżeniem przyjęcia Protokołu Ustaleń dotyczącego udziału każdego z tych państw w Programie Kultura.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024