Opinia w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana).

Opinia Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wniosku dotyczącego rozporządzenia Rady w sprawie specjalnych środków w celu wsparcia hodowli jedwabników (wersja skodyfikowana)

COM(2006) 4 wersja ostateczna - 2006/0003 CNS

(2006/C 318/19)

(Dz.U.UE C z dnia 23 grudnia 2006 r.)

Dnia 8 lutego 2006 r. Rada, działając na podstawie art. 37 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, postanowiła zasięgnąć opinii Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego w sprawie wspomnianej powyżej.

Sekcja Rolnictwa, Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska Naturalnego, której powierzono przygotowanie prac Komitetu w tej sprawie, przyjęła swoją opinię 11 lipca 2006 r. Sprawozdawcą była An Le Nouail Marlière.

Na 429. sesji plenarnej w dn. 13-14 września 2006 r. (posiedzenie z dnia 13 września) Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny stosunkiem głosów 168 do 7 - 17 osób wstrzymało się do głosu - przyjął następującą opinię:

1. Wprowadzenie

1.1 Wniosek Komisji polega na skodyfikowaniu rozporządzenia (EWG) nr 845/72 przewidującego specjalne środki w celu wsparcia hodowli jedwabników morwowych (Bombyx mori (Linnaeus, 1758)), zgodnie z procedurą przyspieszoną przewidzianą w porozumieniu międzyinstytucjonalnym z dnia 20 grudnia 1994 r.

1.2 Kodyfikacja stosowana jest do aktów legislacyjnych, które z upływem czasu podlegają częstym zmianom i tym samym stają się mało czytelne.

2. Uwagi ogólne

2.1 Wspomniane powyżej rozporządzenie weszło w życie ponad trzydzieści lat temu. Zostało ono wielokrotnie dogłębnie zmienione; adresatom tego aktu trudno więc zrozumieć jego treść i zasięg bez przeprowadzenia badań prawnych oraz rekonstrukcji brzmienia faktycznie obowiązującego tekstu.

2.2 Komitet popiera zatem wniosek kodyfikacyjny, który ułatwia obywatelom europejskim dostęp do prawa i przyczynia się do lepszego prawodawstwa, czego Komitet pragnie i czemu dał wyraz we wcześniejszych opiniach(1).

3. Uwagi szczegółowe

3.1 Należy również zadać pytanie o zastosowanie innych procedur upraszczających, jak np. zniesienie bądź aktualizacja prawodawstwa, o którym mowa.

3.2 Hodowla jedwabników, która od XIII wieku bardzo rozwinęła się na południu Europy, przeżywała rozkwit w XIX w. i załamała się w następstwie epidemii, która dotknęła jedwabnika morwowego (Bombyx mori), insekta, którego kokon składa się z pojedynczej nitki jedwabiu wykorzystywanej w przemyśle tekstylnym. Wprowadzenie zdrowej "greny"(2) nie pozwoliło jednakże na odrodzenie się hodowli jedwabników; wymaga ona wiele troski i uprawy morwy, której liście stanowią wyłączne pożywienie larw. Larwy spożywają znaczące ilości tych liści, które trzeba zbierać codziennie. Obecnie przemysł prawie całkowicie opiera się na imporcie, głównie z Chin i Wietnamu.

3.3 W związku z różnorakim wykorzystaniem jedwabiu wymagającego różnych właściwości oraz nowymi zastosowaniami, które, dzięki badaniom, można sobie wyobrazić w przyszłości, Komitet uważa, że należy utrzymać ośrodki hodowli jedwabników w Europie. Działalność ta pozwala ponadto utrzymać miejsca pracy w regionach o trudnych warunkach gospodarowania lub regionach peryferyjnych(3). Pomoc liczona według pojemników jaj jedwabników, tak jak przewidziano w rozporządzeniu, jest niezbędna dla utrzymania tej działalności, poddanej silnej konkurencji ze strony potężnego importu z krajów trzecich o taniej sile roboczej. Ponadto europejski jedwab odpowiada obecnym sposobom wykorzystania i pozwoli na ewentualne przyszłe zastosowania, co uzasadnia utrzymanie produkcji wspólnotowej.

Bruksela, 13 września 2006 r.

Przewodnicząca
Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego
Anne-Marie SIGMUND

______

(1) Patrz m.in. opinia rozpoznawcza EKES-u w sprawie: Lepsze stanowienie prawa z roku 2005 (sprawozdawca: Daniel RETUREAU) INT/ 265-DzU C 24 z 31.1.2006, s. 39

(2) Jaja jedwabnika morwowego (Bombyx mori)

(3) Połowa produkcji europejskiej pochodzi z Wysp Kanaryjskich.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024