Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE - Wycofanie wniosku o utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego.

Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE

Wycofanie wniosku o utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/C 314/10)

(Dz.U.UE C z dnia 21 grudnia 2006 r.)

1. Dnia 5 grudnia 2005 r. Republika Czeska przedłożyła wniosek o utrzymanie stosowania krajowych przepisów dotyczących wprowadzenia do obrotu nawozów zawierających kadm. Przepisy te obowiązywały już w momencie przystąpienia Republiki Czeskiej do Unii Europejskiej i odbiegają od przepisów rozporządzenia (WE) 2003/2003 w sprawie nawozów(1).

2. Przepisy krajowe(2) zabraniają wprowadzania do obrotu na terytorium Republiki Czeskiej mineralnych nawozów fosforowych zawierających kadm w stężeniu przekraczającym 50 mg/kg P2O5.

3. Dekret 209/2005 obowiązujący w Republice Czeskiej od dnia 1 czerwca 2005 r. zawiesza stosowanie istniejących krajowych przepisów w odniesieniu do "nawozów typu WE" i ogranicza stosowanie dopuszczalnych wartości kadmu jedynie do nawozów krajowych.

4. Artykuł 95 ust. 4 Traktatu stanowi, że jeśli po przyjęciu przez Radę lub Komisję środka harmonizującego państwo członkowskie uzna za niezbędne utrzymanie przepisów krajowych, uzasadnionych ważnymi względami określonymi w artykule 30 lub dotyczącymi ochrony środowiska naturalnego lub środowiska pracy, notyfikuje je Komisji, wskazując powody ich utrzymania.

5. W myśli art. 95 ust. 6 Komisja, w terminie sześciu miesięcy od daty zawiadomienia, zatwierdza lub odrzuca przepisy krajowe, o których mowa, po sprawdzeniu, czy stanowią one środek arbitralnej dyskryminacji lub ukryte ograniczenie w handlu pomiędzy państwami członkowskimi i czy stanowią one przeszkodę w funkcjonowaniu rynku wewnętrznego.

6. Jednakże ze względu na złożoność sprawy i brak dowodów świadczących o niebezpieczeństwie dla zdrowia ludzi, Komisja uważa, że uzasadnione jest odroczenie oceny stanowiska Republiki Czeskiej do czasu otrzymania przez Komisję opinii Komitetu Naukowego ds. Zagrożeń dla Zdrowia i Środowiska (SCHER), a zatem przedłużenie okresu, o którym mowa w art. 95 ust. 6 akapit pierwszy Traktatu WE, o dalszy okres upływający w dniu 6 grudnia 2006 r.

7. W dniu 24 maja 2006 r. Komisja zawiadomiła Republikę Czeską o swojej decyzji nr2006/390/WE z tego samego dnia(3), na mocy której przedłużyła ona okres na zatwierdzenie lub odrzucenie przepisów krajowych, o którym mowa w art. 95 ust. 6 akapit pierwszy, na kolejny okres, który mija w dniu 6 grudnia 2006 r.

8. W dniu 19 września 2006 r.(4) SCHER wydał opinię na temat oceny ryzyka przedstawionej przez Republikę Czeską.

9. Władze Republiki Czeskiej pismem z dnia 17 listopada 2006 r. poinformowały Komisję o wycofaniu wniosku o odstępstwo w odniesieniu do dopuszczalnej zawartości kadmu w nawozach. W piśmie tym władze Republiki Czeskiej informują, że zamierzają złożyć nowy wniosek, gdy dane uprzednio przedstawione przez czeską grupę badawczą w ocenie ryzyka zostaną dalej opracowane zgodnie ze wskazówkami SCHER.

10. Mając na względzie wycofanie wniosku przez Republikę Czeską Komisja nie jest zobowiązana do przyjmowania decyzji zatwierdzającej lub odrzucającej środki krajowe.

11. Komisja dokona indywidualnej oceny wszelkich nowych informacji, które ewentualnie otrzyma od Republiki Czeskiej w myśl art. 95 ust. 4 Traktatu WE w odniesieniu do dopuszczalnej zawartości kadmu w nawozach.

______

(1) Dz.U. L 304 z 21.11.2003, str. 1.

(2) Dekret nr474/2000 ustanawiający wymogi w odniesieniu do nawozów.

(3) Dz.U. L 150 z 3.6.2006, str. 17.

(4) http://ec.europa.eu/health/ph_risk/committees/04_scher/scher_opinions_en.htm

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2006.314.82

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Powiadomienie zgodnie z art. 95 ust. 4 traktatu WE - Wycofanie wniosku o utrzymanie przepisów krajowych stanowiących odstępstwo od przepisów wspólnotowego środka harmonizującego.
Data aktu: 21/12/2006
Data ogłoszenia: 21/12/2006