Czeska krajowa procedura przyznawania ograniczonych praw przewozowych.

Czeska krajowa procedura przyznawania ograniczonych praw przewozowych

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(2006/C 313/04)

(Dz.U.UE C z dnia 20 grudnia 2006 r.)

Zgodnie z art. 6 rozporządzenia (WE) nr 847/2004 w sprawie negocjacji i wykonania umów dotyczących usług lotniczych między państwami członkowskimi a państwami trzecimi, Komisja Europejska publikuje poniższą procedurę krajową dotyczącą rozdziału między kwalifikujących się wspólnotowych przewoźników lotniczych praw przewozowych, w przypadkach gdy ograniczają je umowy o komunikacji lotniczej z państwami trzecimi.

Procedura przyznawania praw przewozowych wspólnotowym przewoźnikom lotniczym w odniesieniu do państw trzecich

W Republice Czeskiej wyłączne kompetencje decyzyjne w zakresie przyznawania praw przewozowych posiada Ministerstwo Transportu. Departament Lotnictwa Cywilnego postępuje zgodnie z ogólnymi zasadami w zakresie procedur administracyjnych (w szczególności zgodnie z ustawą nr 500/2004 Coll., kodeksem administracyjnym), z zastrzeżeniem szczególnych odstępstw określonych ustawą nr 49/1997 Coll. o lotnictwie cywilnym i zmieniającą ustawę nr 455/1991 Coll. o licencjonowaniu działalności gospodarczej (ustawa o licencjonowaniu działalności gospodarczej), z późniejszymi zmianami (patrz paragrafy 70a - 70d).

O przyznaniu praw przewozowych przewoźnikom lotniczym decyduje Ministerstwo Transportu na podstawie pisemnego wniosku. Wnioski o przyznanie praw przewozowych należy przesyłać w języku czeskim lub angielskim na poniższy adres:

Ministerstvo Dopravy

Nábřeží Ludvíka Svobody 12/1222

P.O. Box 9

CZ-110 15 Praha 1

tel. (420) 972.231.390

faks: (420) 972.231.032

"Paragrafy 70a

Przyznawanie praw przewozowych

(1) O przyznaniu praw przewozowych przewoźnikom lotniczym decyduje Ministerstwo Transportu na podstawie pisemnego wniosku.

(2) Wymogi dotyczące wniosków o przyznanie praw przewozowych oraz wykaz dokumentów, które należy do nich dołączyć, określają odpowiednie przepisy wykonawcze.

Paragraf 70b

(1) Ministerstwo Transportu w ciągu 7 dni od daty otrzymania pierwszego wniosku o przyznanie praw przewozowych, umieszcza odpowiednią informację na urzędowej tablicy ogłoszeń i równocześnie publikuje ją w sposób umożliwiający dostęp na odległość. Inni przewoźnicy lotniczy mogą złożyć wniosek o przyznanie praw przewozowych na tej samej trasie w terminie 21 dni od daty opublikowania informacji o pierwszym wniosku. Wnioski złożone po tym terminie nie są brane pod uwagę. Ministerstwo Transportu w ciągu 7 dni od daty otrzymania wniosków od innych przewoźników lotniczych umieszcza odpowiednią informację na urzędowej tablicy ogłoszeń i równocześnie publikuje ją w sposób umożliwiający dostęp na odległość.

(2) Decyzję w sprawie wniosków złożonych zgodnie z ust. 1 podejmuje Ministerstwo Transportu w drodze postępowania wspólnego.

(3) W czasie trwania postępowania dotyczącego przyznania praw przewozowych dokumentacja jest udostępniana do wglądu po upływie terminu składania wniosków określonego w ust. 1.

Paragraf 70c

(1) Podejmując decyzję o przyznaniu praw przewozowych Ministerstwo Transportu zwraca szczególną uwagę na:

a) rodzaj i poziom oferowanych usług lotniczych,

b) częstotliwość oferowanych usług lotniczych oraz oferowaną zdolność przewozową,

c) proponowany termin rozpoczęcia obsługi połączenia i okres jego obsługi,

d) dostępność oferowanych usług dla klientów,

e) proponowaną strukturę taryf,

f) zapewnienie obsługi transportowej, w tym spójność i zintegrowanie z istniejącą siatką połączeń.

(2) Ministerstwo Transportu podejmuje decyzję w sprawie wniosków o przyznanie praw przewozowych w terminie 60 dni od otrzymania pierwszego wniosku.

(3) Decyzję o przyznaniu praw przewozowych obowiązuje przez okres 10 lat.

(4) Ministerstwo Transportu umieszcza decyzję dotyczącą przyznania praw przewozowych na urzędowej tablicy ogłoszeń i równocześnie publikuje ją w sposób umożliwiający dostęp na odległość.

(5) Prawa przewozowe przyznane danemu przewoźnikowi lotniczemu nie mogą być przez niego scedowane na inną osobę.

(6) W przypadku nieprzyznania przez właściwy urząd innego państwa praw przewozowych na określonej trasie lub cofnięcia takich praw, obowiązkiem przewoźnika lotniczego jest bezzwłoczne pisemne poinformowanie o tym fakcie Ministerstwa Transportu.

Paragraf 70d

Cofnięcie praw przewozowych

Ministerstwo Transportu cofa prawa przewozowe, jeżeli:

a) przewoźnik lotniczy nie rozpoczął obsługi określonej trasy w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym decyzja o przyznaniu praw przewozowych nabrała mocy prawnej,

b) przewoźnik lotniczy nie korzysta z przyznanych mu praw przewozowych w okresie dłuższym niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych,

c) właściwy urząd innego państwa nie przyzna praw przewozowych danemu przewoźnikowi lotniczemu lub je cofnie,

d) przewoźnik lotniczy narusza warunki ustanowione w decyzji o przyznaniu praw przewozowych."

Treść przepisów wykonawczych paragrafu 70a ust. 2 ustawy nr 49/1997 Coll. o lotnictwie cywilnym, z późniejszymi zmianami, określających formalne wymogi dotyczące wniosków o przyznanie praw przewozowych (nowy paragraf 18a rozporządzenia Ministerstwa Transportu nr 108/1997 Coll., z późniejszymi zmianami)

36. Po paragrafie 18 dodaje się poniższy nowy paragraf 18a, zawierającą tytuł i przypis 11d:

"18a

Formalne wymogi dotyczące wniosków o przyznanie praw przewozowych i dokumentów, które należy do nich dołączyć

(dot.: paragrafu 70a ust. 2 ustawy)

(1) Wniosek o przyznanie praw przewozowych musi zawierać:

- informacje określone właściwymi przepisami(1a),

- opis proponowanych połączeń zawierający okres i typ połączenia,

- proponowany rozkład lotów wraz z ograniczeniami w prawach przewozowych,

- rodzaj statku powietrznego i jego konfigurację,

- przewidywany termin rozpoczęcia obsługi połączenia,

- proponowaną strukturę taryf,

- spodziewane zyski z obsługi połączenia,

- opis form, w jakich oferowane będzie połączenie, w tym zasady dotyczące sprzedaży biletów,

- powiązania z istniejącą siatką połączeń przewoźnika oraz siatką połączeń innych przewoźników.

Do wniosków należy dołączyć następujące dokumenty:

- koncesję na wykonywanie przewozu lotniczego zgodną z bezpośrednio stosowanym prawodawstwem WE(11d),

- certyfikat przewoźnika lotniczego zawierający dane dotyczące jego działalności wraz z zasięgiem geograficznym obejmującym prawa przewozowe, których dotyczy wniosek

- polisę ubezpieczeniową od odpowiedzialności cywilnej za szkody związane z eksploatacją statków powietrznych względem pasażerów, bagażu, towarów i osób trzecich,

- program bezpieczeństwa.

______

(1a) Paragraf 45 ustawy nr 500/2004 Coll., kodeks administracyjny.

(11d) Rozporządzenie Rady (EWG) nr 2407/92 z dnia 23 lipca 1992 r. w sprawie przyznawania licencji przewoźnikom lotniczym"

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024