Zaproszenie do nadsyłania danych naukowych dotyczących hormonów wspomagających przyrost wagi, prawnie dopuszczonych do stosowania u bydła (EFSA-Q-2005-048) - Termin zgłoszeń: 4 listopada 2005 r.

Zaproszenie do nadsyłania danych naukowych dotyczących hormonów wspomagających przyrost wagi, prawnie dopuszczonych do stosowania u bydła (EFSA-Q-2005-048)

Termin zgłoszeń: 4 listopada 2005 r.

(2005/C 238/04)

(Dz.U.UE C z dnia 28 września 2005 r.)

1.
Informacje ogólne

Dyrektywa 96/22/WE(1), zmieniona dyrektywą 2003/74/WE(2), ogranicza stosowanie hormonów u zwierząt przeznaczonych do produkcji żywności. Podstawą powyższych ograniczeń są oceny ryzyka przeprowadzone przez Komitet Naukowy ds. Środków Weterynaryjnych dotyczących Zdrowia Publicznego (SCVPH), doradcy Komisji Europejskiej (DG ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów) w latach 1999, 2000 i 2002.

Ostatnio Komisja Europejska zwróciła się do EFSA o dokonanie przeglądu danych naukowych pod względem potencjalnych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego wynikających z pozostałości hormonów w mięsie wołowym i produktach mięsnych (EFSA-Q-2005-048). Dane są dostępne od chwili wydania ostatniej opinii przez SCVPH w 2002 r.

W ramach EFSA, powyższe zadanie zostało przypisane Panelowi Naukowemu ds. Zanieczyszczeń w Łańcuchu Pokarmowym (CONTAM).

2.
Zaproszenie do nadsyłania danych naukowych

EFSA zaprasza wszystkie zainteresowane strony(3) do nadsyłania wszelkich dowodów naukowych (od 2002 r.) na temat substancji o działaniu hormonalnym, prawnie dopuszczonych do stosowania w państwach trzecich do celów pobudzenia przyrostu wagi bydła, które mają działanie estrogenne, androgenne lub gestagenne, uzyskane po ostatnim przeglądzie SCVPH w 2002 r.(4)Assessment of Potential Risks to Human Health from Hormone Residues in Bovine Meat and Meat Products [Ocena potencjalnych zagrożeń dla zdrowia ludzkiego wynikających z pozostałości hormonów w mięsie wołowym i produktach mięsnych], zgodnie z kryteriami wymienionymi w pkt 3.

3.
Ogólne warunki zgłaszania danych

W celu ułatwienia przetwarzania nadsyłanych dokumentów zainteresowane strony są proszone o przesyłanie dokumentów na następujący adres e-mail: bovine-hormone.data@efsa.eu.int(5).

Doniesienia naukowe zostaną przyjęte pod warunkiem ich zgodności z ogólnymi kryteriami EFSA dotyczącymi przyjmowania dokumentów i danych naukowych do celów oceny ryzyka, zgodnie z poniższymi wytycznymi. Niezgodność z ogólnymi kryteriami jakości spowoduje odrzucenie nadesłanego doniesienia.

1. Konieczne jest podanie nazwy (imienia i nazwiska) oraz danych kontaktowych strony nadsyłającej doniesienie naukowe.

2. Strona zainteresowana winna zaklasyfikować doniesienia naukowe jako i) dane zrecenzowane lub ii) dane niezrecenzowane.

EFSA zachęca do składania zrecenzowanych danych/publikacji (nie tylko dane bibliograficzne) jako najbardziej istotnych i wiarygodnych dokumentów. Niezrecenzowane dane (takie jak raporty o stanie przemysłu zgodnie z pkt 5) będą rozpatrywane tylko wówczas, gdy opierać się będą na dowodach naukowych i spełniać odpowiednie normy jakości.

3. Wykaz załączonych dokumentów oraz dane bibliograficzne należy uwzględnić w treści wiadomości elektronicznej.

4. Prawa autorskie

Z zasady właściciel praw autorskich do doniesień naukowych udziela EFSA zezwolenia na używanie, rozpowszechnianie lub przekazywanie ww. doniesień naukowych. Odmowę zezwolenia dla EFSA uznaje się za niedopuszczalną z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków. W każdym przypadku EFSA podaje źródło informacji.

Jeśli zgłaszane doniesienie naukowe zawiera dokumenty, do których strona zgłaszająca nie posiada praw autorskich, doniesieniu winno towarzyszyć zezwolenie właściciela prawa autorskiego na odtwarzanie, rozpowszechnianie lub przekazywanie dokumentów.

5. Poufność informacji

Zazwyczaj dokumenty nie zawierają informacji poufnych. Uwzględnienie danych poufnych winno być należycie uzasadnione i każdorazowo rozpatrywane przez EFSA. Osoba nadsyłająca doniesienie winna w sposób należyty uwzględnić prawa zainteresowanych stron.

6. Wymogi językowe

Z uwagi na napięte terminy, konieczność harmonizacji dokumentów i potencjalnie dużą liczbę napływających dokumentów, przetwarzanie dokumentów będzie znacznie uproszczone, jeśli będą składane w języku angielskim.

______

(1) Dz.U. L 125 z 23.5.1996, str. 3-9.

(2) Dz.U. L 262 z 14.10.2003, str. 17-21.

(3) Np. przemysł, pracownicy naukowi, organizacje konsumenckie, instytucje rządowe, jak również Państwa Członkowskie UE oraz Parlament UE.

(4) http://europa.eu.int/comm/food/fs/sc/scv/out50_en.pdf

(5) W przypadku konieczności przesłania zgłoszenia pocztą, dokumenty należy wysyłać na następujący adres:

European Food Safety Authority - EFSA

CONTAM - Hormones

Rue de Genève 10

B-1140 Bruksela

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024