Program LIFE 2005-2006 - Zaproszenie do składania projektów.

PROGRAM LIFE 2005-2006

Zaproszenie do składania projektów

(2005/C 149/10)

(Dz.U.UE C z dnia 21 czerwca 2005 r.)

Komisja zaprasza "osoby prawne" ustanowione w Unii Europejskiej oraz krajach kandydujących stowarzyszonych z programem LIFE do składania propozycji projektów w ramach rundy selekcyjnej 2005-2006 programu LIFE. Kraje kandydujące stowarzyszone z programem LIFE mogą wziąć udział w tej fazie zgodnie z przepisami dotyczącymi ich uczestnictwa w programie LIFE, określonymi w decyzjach przez Rady Stowarzyszenia. Obecnie: Rumunia.

Wnioski

Proponowane projekty muszą być zgłaszane na specjalnych formularzach wniosków. Informator na temat składania wniosków, zawierający szczegółowe wyjaśnienia dotyczące kryteriów kwalifikowania się projektów oraz procedur, a także wymagane formularze wniosków można pobrać ze strony internetowej Komisji pod następującym adresem:

http://www.europa.eu.int/comm/environment/life/home.htm

Gdzie i kiedy należy zgłaszać projekty

Szczegółowe instrukcje są podane w informatorze dla każdego komponentu programu LIFE.

Niniejsze zaproszenie do składania projektów obejmuje:

1. Projekty w ramach komponentu LIFE-Przyroda

Cel:

Projekty mające na celu ochronę naturalnych siedlisk oraz dzikiej fauny i flory, będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty i (wyłącznie dla krajów kandydujących) przedmiotem zainteresowania międzynarodowego.

Ostateczny termin:

– Wszystkie projekty związane z powyższym celem i pokrywające nie mniej niż 80 % budżetu LIFE-Przyroda na rok 2006 należy zgłaszać właściwym organom krajowym najpóźniej do dnia 30 września 2005 r.

– Następnie projekty zostaną przedłożone Komisji (w dwóch egzemplarzach w wersji papierowej) przez organy krajowe najpóźniej do dnia 31 października 2005 r.

– Państwa Członkowskie i kraje kandydujące stowarzyszone z programem LIFE mogą zmienić krajowy termin składania projektów i ogólną liczbę wymaganych egzemplarzy. Do nich należy także przekazanie stosownych informacji społeczeństwu.

Dodatkowe zaproszenie do składania projektów, pokrywające aż do 20 % budżetu 2006 LIFE Przyroda, będzie ogłoszone jesienią 2005. Celem będzie wsparcie przygotowania, co najmniej, długoterminowych planów narodowych na okres 2007-2013, dążących do zachowania, w stanie sprzyjającym ich ochronie, siedlisk i/lub gatunków wymienionych w Dyrektywach Ptasiej i Siedliskowej. Zaproszenie będzie dotyczyło organów krajowych Krajów Członkowskich, odpowiedzialnych za wdrażanie Natura 2000. Proponowany ostateczny termin na składanie projektów jest dzień 31 grudnia 2005 r.

2. a) Projekty demonstracyjne w ramach komponentu LIFE-Środowisko

Cel:

Projekty demonstracyjne, które przyczyniają się do opracowania innowacyjnych i zintegrowanych technik i metod, oraz do dalszego rozwoju polityki Wspólnoty w zakresie ochrony środowiska naturalnego, i które dotyczą:

– włączania zagadnień środowiska i trwałego rozwoju do zagospodarowania i planowania przestrzennego, zwłaszcza w obszarach miejskich i przybrzeżnych, lub

– promowania zrównoważonego zarządzania zasobami wód podziemnych i powierzchniowych, lub

– minimalizowania wpływu działalności gospodarczej na środowisko, przede wszystkim poprzez opracowywanie czystych technologii oraz nacisk na zapobieganie, a także redukcję emisji gazów cieplarnianych, lub

– wspierania działań zapobiegawczych, ponownego wykorzystywania, odzysku i recyklingu wszelkiego rodzaju odpadów oraz zapewnienia racjonalnej gospodarki strumieniami odpadów, lub

– zmniejszenie środowiskowego wpływu produktów poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia do produkcji, dystrybucji, konsumpcji oraz obsługi produktów na końcu ich cyklu życia, a także wytwarzania produktów przyjaznych dla środowiska.

Ostateczny termin:

– Wszystkie projekty należy zgłaszać właściwym organom krajowym najpóźniej do dnia 30 września 2005 r.

– Projekty (w dwóch egzemplarzach w wersji papierowej) zostaną następnie zgłoszone Komisji przez organy krajowe najpóźniej do dnia 30 listopada 2005 r.

– Państwa Członkowskie i kraje kandydujące stowarzyszone z programem LIFE mogą zmienić krajowy termin składania projektów i ogólną liczbę wymaganych egzemplarzy. Do nich należy przekazanie stosownych informacji społeczeństwu.

2. b) Projekty przygotowawcze w ramach komponentu LIFEŚ-rodowisko

Cel:

Projekty o charakterze przygotowawczym, przyczyniające się do rozwoju nowych wspólnotowych działań na rzecz środowiska naturalnego oraz instrumentów ochrony środowiska i/lub uaktualnienia ustawodawstwa i polityki w zakresie środowiska.

Ostateczny termin:

Projekty należy przesyłać bezpośrednio do Komisji do dnia 30 listopada 2005 r. (w dwóch egzemplarzach w wersji papierowej). Pełna dokumentacja powinna być przesłana listem poleconym, doręczona za pośrednictwem prywatnej firmy kurierskiej lub osobiście przed upływem ostatecznego terminu na adres wskazany w informatorze dotyczącym składania wniosków. Wnioski przesłane faksem, pocztą elektroniczną, wnioski niekompletne lub przekazywane w kilku częściach nie będą akceptowane. Projekty wysłane przed upływem ostatecznego terminu, lecz otrzymane przez Komisję po 30 listopada 2005 r. nie będą uznane za kwalifikujące się do programu.

3. Projekty w ramach komponentu LIFE-Państwa trzecie

Cel:

Projekty dotyczące wsparcia technicznego, które przyczyniają się do ustanowienia środków i struktur administracyjnych, potrzebnych w sektorze środowiskowym, oraz do rozwoju polityki dotyczącej środowiska naturalnego i programów działania w kwalifikujących się państwach trzecich graniczących z Morzem Śródziemnym i Bałtyckim.

Ostateczny termin:

– Wszystkie projekty muszą zostać zgłoszone organom krajowym najpóźniej do dnia 31 października 2005 r.

– Projekty (w dwóch egzemplarzach w wersji papierowej) zostaną następnie zgłoszone Komisji przez organy krajowe najpóźniej do dnia 30 listopada 2005 r.

– Organy krajowe mogą zmienić krajowy termin składania projektów i ogólną liczbę wymaganych egzemplarzy. Do nich należy poinformowanie o tym społeczeństwa.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024