Pomoc państwa - Francja - Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003) - Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003) - Pomoc na rzecz organizacji producentów przeznaczona na przyznawanie rekompensat z tytułu wycofywania i przenoszenia produktów rybołówstwa niekwalifikujących się do finansowania z EFOGR oraz na przyznawanie gwarancji bankowych mających stanowić zachętę do wykonywania operacji przenoszenia. Zaproszenie do przedstawiania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

POMOC PAŃSTWA - FRANCJA

Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003)

Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003) - Pomoc na rzecz organizacji producentów przeznaczona na przyznawanie rekompensat z tytułu wycofywania i przenoszenia produktów rybołówstwa niekwalifikujących się do finansowania z EFOGR oraz na przyznawanie gwarancji bankowych mających stanowić zachętę do wykonywania operacji przenoszenia. Zaproszenie do przedstawiania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE

(2004/C 272/10)

(Tekst mający znaczenie dla EOG)

(Dz.U.UE C z dnia 6 listopada 2004 r.)

Pismem z dnia 9 sierpnia 2004 r., odtworzonym w języku oryginału na stronach następujących po niniejszym streszczeniu, Komisja zawiadomiła Francję o swojej decyzji rozpoczęcia procedury dotyczącej wyżej wspomnianej pomocy określonej w art. 88 ust. 2 Traktatu WE.

Zainteresowane strony mogą nadsyłać swoje uwagi w terminie do jednego miesiąca od daty opublikowania niniejszego streszczenia oraz towarzyszącego mu listu na adres:

Komisja Europejska

Dyrekcja Generalna ds. Rybołówstwa

Direction "politique horizontale"

Rue de la Loi, 200

B-1049 Bruksela

Fax (32-2) 295 19 42

Otrzymane uwagi zostaną przekazane władzom francuskim. Zainteresowana strona przedkładająca uwagi może wystąpić z pisemnym, odpowiednio umotywowanym wnioskiem o traktowanie jej danych jako poufnych.

STRESZCZENIE

Pismem z dnia 20 czerwca 2003 r. Francja zawiadomiła Komisję o projekcie składającego się z trzech części systemu pomocy państwa. Jedna z części systemu została zarejestrowana pod numerem N314A/2003, a decyzja Komisji z 29 stycznia 2004 r. uznała ją za zgodną z zasadami wspólnego rynku. Pozostałe dwie części zostały zarejestrowane pod numerem N314B/2003, a następnie C 28/04.

Pierwsza z tych dwóch części obejmuje udzielanie pomocy przez francuski organ państwowy (OFIMER) organizacji producentów w ramach przyznawania rekompensat z tytułu wycofywania i przenoszenia produktów rybołówstwa niekwalifikujących się do finansowania przez EFOGR. W ramach wspólnej organizacji rynku produktów rybołówstwa, na mocy rozporządzenia 104/2000, organizacje producentów mają prawo wycofywać z obrotu produkty rybołówstwa, jeśli ich cena jest niższa od określonych kwot (operacje wycofywania). Organizacje producentów mogą również nabywać te produkty z zamiarem późniejszej sprzedaży (operacje przenoszenia). Zarówno w odniesieniu do operacji wycofywania, jak i przenoszenia, rozporządzenie 104/2000 przewiduje, iż organizacje producentów mogą otrzymywać pewne odszkodowania wypłacane w ramach EFOGR. Wymienione odszkodowania dotyczą wyłącznie operacji wycofywania lub przenoszenia niektórych gatunków ryb, wyraźnie określonych w rozporządzeniu 104/2000.

Celem pierwszej części zgłoszonego systemu jest według władz francuskich stworzenie systemu wypłaty odszkodowań dla organizacji producentów na przeprowadzanie operacji wycofywania i przenoszenia. System ten byłby finansowany z krajowych środków publicznych i funkcjonowałby według takich samych zasad, jak system wprowadzony na mocy rozporządzenia 104/2000 dla EFOGR. Jednakże dotyczyłby on gatunków niekwalifikujących się do objęcia odszkodowaniami na mocy wymienionego rozporządzenia.

Zgodnie z jednolitym orzecznictwem, jeśli Wspólnota przyjmuje przepisy zmierzające do wprowadzenia wspólnej organizacji rynku w określonym sektorze, Państwa Członkowskie muszą powstrzymać się od podejmowania wszelkich środków mogących stanowić wobec nich odstępstwo lub naruszać je. Rozporządzenie 104/2000 w wyczerpujący sposób określa warunki udzielania i beneficjentów odszkodowań przyznawanych na operacje wycofywania i przenoszenia. Wprowadzając w sposób jednostronny pomoc krajową, która stanowi odstępstwo od postanowień rozporządzenia 104/2000, zgłoszony system pomocy nie jest zgodny z regułami WTO dotyczącymi produktów rybołówstwa.

Ponadto postanowienia wytycznych dotyczących podejmowania dochodzeń odnośnie do pomocy państwa w sektorze rybołówstwa, określających warunki udzielania pomocy przez Państwa Członkowskie dla działań podejmowanych przez organizacje producentów, wydają się nie obejmować zgłoszonej pomocy. W dodatku udzielana pomoc ma formę środków publicznych przekazywanych bezpośrednio organizacjom producentów i stanowi korzyść dla ich członków, a równocześnie w zamian nie zostają przeprowadzone żadne inwestycje. Wysokość pomocy jest wypadkową wysokości produkcji w danym sektorze, a efektem przyznania pomocy jest bezpośrednie wyrównanie obniżki dochodów rybaków, będącej wynikiem tradycyjnych operacji handlowych. Środki te wydają się zatem posiadać cechy charakterystyczne dla pomocy operacyjnej, która, w świetle postanowień wytycznych mających zastosowanie do pomocy państwa w sektorze rybołówstwa, nie może być uznana za zgodną.

Drugą częścią zgłoszonego systemu jest system udzielania poręczeń, który władze państwowe zamierzają wprowadzić, aby zachęcić do przeprowadzania operacji przenoszenia. Za pomocą tego systemu władze państwowe występowałyby jako poręczyciel pożyczek docelowo umożliwiających organizacjom producentów nabywanie i odsprzedaż produktów sektora rybołówstwa w ramach operacji przenoszenia.

System ten wydaje się nie być zgodny z zasadami realizacji i finansowania operacji przenoszenia, określonymi w rozporządzeniu 104/2000. Przepisy w nim zawarte określają rodzaj odszkodowań, które organizacje producentów mogą otrzymywać, jeśli wykonują tego typu operacje. Wymieniony mechanizm ma na celu wprowadzenie rekompensat finansowych odmiennych od tych określonych w rozporządzeniu 104/2000. Z tego tytułu istnieje wątpliwość co do jego zgodności ze wspólnym rynkiem.

Ponadto w zamian za wymienioną pomoc nie zostaną przeprowadzone żadne inwestycje. Także przepisy szczegółowe odnoszące się do pomocy na rzecz organizacji producentów, zawarte w wytycznych dotyczących pomocy państwa w sektorze rybołówstwa nie obejmują wymienionej pomocy. Stanowiłaby ona zatem pomoc operacyjną, która nie może być uznana za zgodną ze wspólnym rynkiem.

Na tym etapie dochodzenia Komisja wyraża więc poważne wątpliwości co do zgodności zgłoszonego systemu z przepisami prawa wspólnotowego, a w szczególności z warunkami określonymi w wytycznych dotyczących podejmowania dochodzeń w zakresie pomocy państwa w sektorze rybołówstwa.

TEKST PISMA

..................................................

Notka Wydawnictwa Prawniczego "Lex"

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

grafika

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.UE.C.2004.272.7

Rodzaj: Informacja
Tytuł: Pomoc państwa - Francja - Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003) - Pomoc C 28/04 (ex 314B/2003) - Pomoc na rzecz organizacji producentów przeznaczona na przyznawanie rekompensat z tytułu wycofywania i przenoszenia produktów rybołówstwa niekwalifikujących się do finansowania z EFOGR oraz na przyznawanie gwarancji bankowych mających stanowić zachętę do wykonywania operacji przenoszenia. Zaproszenie do przedstawiania uwag zgodnie z art. 88 ust. 2 Traktatu WE.
Data aktu: 06/11/2004
Data ogłoszenia: 06/11/2004