Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 39/04 - Kultura 2000: Zaproszenie do składania wniosków 2005.

Zaproszenie do składania wniosków - DG EAC NR 39/04

Kultura 2000: Zaproszenie do składania wniosków 2005

(2004/C 174/21)

(Dz.U.UE C z dnia 6 lipca 2004 r.)

1.

CELE I OPIS

Program Kultura 2000 ma na celu promowanie wspólnej przestrzeni kulturowej narodów Europy. Co roku Wspólnota udziela wsparcia jednorocznym lub wieloletnim wydarzeniom i projektom kulturalnym organizowanym na podstawie porozumień o partnerstwie lub współpracy wielostronnej w ramach sieci kulturalnych. W projektach jednorocznych muszą uczestniczyć podmioty zajmujące się kulturą z przynajmniej trzech państw, zaś w projektach wieloletnich - podmioty z przynajmniej pięciu państw biorących udział w programie Kultura 2000.

W ramach Działania 1 (projekty jednoroczne) program Kultura 2000 udziela wsparcia w dziedzinach muzyki i spektaklu, dziedzictwa kulturowego, sztuk plastycznych i wizualnych, literatury i przekładu.

W ramach Działania 2 (projekty wieloletnie) program Kultura 2000 udziela wsparcia w dziedzinach muzyki i spektaklu, dziedzictwa kulturowego, sztuk plastycznych i wizualnych, literatury i książek.

2.

WARUNKI UCZESTNICTWA

Wnioski składać mogą organizacje publiczne lub prywatne mające osobowość prawną, których główna działalność leży w sferze kultury.

Organizacje te muszą mieć swoją siedzibę w jednym z wymienionych państw uczestniczących w programie:

– 25 Państw Członkowskich Unii Europejskiej na dzień 1 maja 2004 r.,

– trzy kraje członkowskie EOG/EFTA (Islandia, Liechtenstein i Norwegia),

– kraje kandydujące, w odniesieniu do których istnieją wszystkie wymagane porozumienia w sprawie uczestnictwa.

3.

BUDŻET I CZAS TRWANIA PROJEKTÓW

Całkowity budżet dla projektów otrzymujących wsparcie w ramach niniejszego zaproszenia do składania wniosków wynosi około 28 mln euro (Działanie 1 i Działanie 2).

Wysokość dofinansowania wnioskowanego w przypadku projektów jednorocznych wynosi od 50.000 euro do 150.000 euro i nie może przekroczyć 50 % całkowitego uznawanego budżetu projektu.

W przypadku projektów związanych z przekładem dofinansowanie wspólnotowe pokrywa koszty wynagrodzenia tłumaczy w odniesieniu do wszystkich książek objętych projektem (co najmniej 4 i najwyżej 10 zakwalifikowanych książek), pod warunkiem że nie przekracza ono całkowitej sumy 50.000 euro lub 60 % kosztów publikacji ogółem.

Wysokość dofinansowania wnioskowanego w przypadku projektów wieloletnich wynosi co najmniej 50.000 euro, lecz najwyżej 300.000 euro rocznie i nie może przekroczyć 60 % całkowitego uznawanego budżetu projektu.

Rozpoczęcie projektów musi nastąpić przed 15 listopada 2005 r.

Czas trwania projektów jednorocznych nie powinien przekroczyć 12 miesięcy. Czas trwania projektów wieloletnich musi być dłuższy niż 24 miesiące, lecz nie powinien przekroczyć 36 miesięcy.

W wyjątkowych okolicznościach i pod warunkiem uzyskania należytego uzasadnienia ze strony beneficjenta, czas trwania wybranych projektów może zostać przedłużony o maksymalnie 6 miesięcy w drodze procedury zmian.

4.

TERMINY SKŁADANIA WNIOSKÓW

Terminy składania wniosków o dofinansowanie przez Wspólnotę są następujące:

– 15 października 2004 r.: dla projektów jednorocznych i projektów dotyczących przekładu,

– 29 października 2004 r.: dla projektów wieloletnich.

5.

INFORMACJE DODATKOWE

Wyszczególnienie oraz formularze wniosków są dostępne na stronie internetowej Komisji:

http://europa.eu.int/comm/culture/eac/index_en.html

Wnioski o dofinansowanie muszą spełniać warunki określone w wyszczególnieniu i zostać przedłożone przy użyciu formularzy dostarczonych wraz z wyszczególnieniem.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024