Zwalczanie rasizmu i ksenofobii w internecie przez wzmożenie pracy z młodymi ludźmi.

DEKLARACJA RADY I PRZEDSTAWICIELI RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANYCH W RADZIE
z dnia 28 czerwca 2001 r.
w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii w Internecie przez wzmożenie pracy z młodymi ludźmi

(2001/C 196/01)

(Dz.U.UE C z dnia 12 lipca 2001 r.)

Unia Europejska opiera się na zasadach wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka, podstawowych wolności i państwa prawa. Różnorodności i tolerancja są wartościami demokratycznymi jednomyślnie uznawanymi i szanowanymi w każdym Państwie Członkowskim.

Wpływy antydemokratyczne wykorzystują Internet do przekazywania i rozpowszechniania treści rasistowskich, ksenofobicznych, jak również innych objawów nietolerancji, korzystając z faktu, że młodzi ludzie w Europie są częstymi użytkownikami Internetu.

Inicjatywa, przedsiębiorczość, kreatywność i solidarność społeczna młodych powinna być wykorzystana do przeciwdziałania tym antydemokratycznym postawom w Internecie, kiedykolwiek one się pojawią.

Europa musi zwalczać wszelkie formy rasizmu, ksenofobii i innych objawów nietolerancji na szczeblu lokalnym, europejskim i ogólnoświatowym.

Dlatego:

RADA I PRZEDSTAWICIELE RZĄDÓW PAŃSTW CZŁONKOWSKICH ZEBRANYCH W RADZIE:

– PRZYJMUJĄ Z ZADOWOLENIEM komunikat Komisji Europejskiej pod tytułem "Tworzenie bezpieczniejszego społeczeństwa informacyjnego przez poprawę bezpieczeństwa infrastruktur informacyjnych i zwalczanie przestępczości komputerowej (Europa 2002)", w szczególności przyjmują z zadowoleniem inicjatywę Komisji Europejskiej do zbadania, jaki byłby zakres aktywności przeciwko działaniom rasistowskim i ksenofobicznym w Internecie;

– PODKREŚLAJĄ ogromną rolę obowiązku szkół i innych właściwych instytucji oraz organizacji młodzieżowych w zachęcaniu młodzieży do bezpośredniego zaangażowania się w rozwój wartości demokratycznych, jak również w tworzenie możliwości wspierania demokracji, praw człowieka i tolerancji;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zrozumienia przez młodych ludzi obecnych przepisów dotyczących publikacji i rozpowszechniania treści rasistowskich i ksenofobicznych w Internecie oraz wagę krytycznej oceny takiego materiału znalezionego w sieci, kładąc nacisk na rolę szkół i innych właściwych instytucji w tworzeniu takiego zrozumienia;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zaangażowania i wyszkolenia osób pracujących z młodymi ludźmi w celu podniesienia ich świadomości i zrozumienia problemów związanych z nietolerancją oraz zwiększenia zdolności zastosowania wartości demokratycznych podczas pracy z młodzieżą;

– PODKREŚLAJĄ wagę i potrzebę wymiany doświadczeń i informacji między Państwami Członkowskimi przez wspieranie rozwoju istniejących programów, sieci i instytucji takich jak Europejskie Centrum Monitorowania Rasizmu i Ksenofobii, angażujących władze na szczeblu krajowym i lokalnym, jak również specjalistów w celu rozwinięcia najlepszej praktyki w tej dziedzinie oraz wspólnotowy plan działania promujący bezpieczniejsze korzystanie z Internetu;

– PODKREŚLAJĄ, że powinny być poczynione wysiłki w celu wykorzystania inicjatywy i przedsiębiorczości młodych ludzi dla odrzucenia i przeciwdziałania rasizmowi, ksenofobii i innych przejawów nietolerancji, które można znaleźć w sieci;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zachęcenia dostawców usług internetowych w Unii do dostarczania użytkownikom środków zgłaszania treści rasistowskich i ksenofobicznych, z którymi spotkają się w Internecie;

– PODKREŚLAJĄ potrzebę zachęcenia do współpracy między dostawcami usług internetowych - np. dostawcami dostępu do Internetu i hostami internetowymi - a policją i władzą sądową w Państwach Członkowskich, w celu zwalczania rasizmu i materiału ksenofobicznego w Internecie.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obwiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024