Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO 1
z dnia 10 czerwca 2025 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych

Na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2024 r. poz. 986 i 1871 oraz z 2025 r. poz. 620) zarządza się, co następuje:
§  1.
 W rozporządzeniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z dnia 3 września 2021 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 2238) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 we wprowadzeniu do wyliczenia wyrazy "§ 5 ust. 9" zastępuje się wyrazami "§ 5 ust. 9, 11 i 13";
2)
w § 5:
a)
w ust. 2 we wprowadzeniu do wyliczenia po wyrazach "o sześcioletnim cyklu kształcenia" dodaje się wyrazy "oraz umuzykalnienia w policealnej szkole muzycznej",
b)
w ust. 5 po wyrazach "nauki o muzyce," dodaje się wyrazy "historii budownictwa fortepianów" i przecinek,
c)
w ust. 7 we wprowadzeniu do wyliczenia po wyrazach "zajęć edukacyjnych artystycznych" dodaje się wyrazy "akustyki dla fortepianmistrzostwa i",
d)
w ust. 10:
w pkt 2 po wyrazach "ust. 9" dodaje się przecinek i wyraz "lub",
dodaje się pkt 3 w brzmieniu:

"3) historii budownictwa fortepianów w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia - oprócz osoby wymienionej w ust. 5 lub w § 4",

e)
dodaje się ust. 11-13 w brzmieniu:

"11. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych specjalizacji budowy i renowacji fortepianów, specjalizacji strojenia i korekty fortepianów, podstaw budowy fortepianów, pracowni budowy i renowacji fortepianów - ćwiczeń, pracowni strojenia i korekty fortepianów - ćwiczeń oraz korekty fortepianów w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia posiada osoba, która:

1) ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie oraz posiada wykształcenie średnie potwierdzające kwalifikacje zawodowe w zakresie zajęć, które będzie prowadzić oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zakresie tych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne lub

2) ukończyła studia pierwszego i drugiego stopnia lub jednolite studia magisterskie oraz studia podyplomowe w zakresie zajęć, które będzie prowadzić oraz posiada co najmniej pięcioletni staż pracy w zakresie tych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne, lub

3) posiada wykształcenie średnie potwierdzające kwalifikacje zawodowe w zakresie zajęć, które będzie prowadzić oraz co najmniej pięcioletni staż pracy w zakresie tych zajęć oraz posiada przygotowanie pedagogiczne.

12. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych tańca, stepu, pantomimy i wybranych technik tanecznych w policealnej szkole muzycznej oprócz osoby wymienionej w § 4 posiada również osoba wymieniona w § 7 ust. 1 pkt 1.

13. Kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela zajęć edukacyjnych artystycznych języka obcego nowożytnego w policealnej szkole muzycznej posiada osoba wymieniona w § 12 ust. 1.".

§  2.
 Do końca roku szkolnego 2029/2030 przygotowanie pedagogiczne do prowadzenia zajęć edukacyjnych artystycznych specjalizacji budowy i renowacji fortepianów, specjalizacji strojenia i korekty fortepianów, podstaw budowy fortepianów, pracowni budowy i renowacji fortepianów - ćwiczeń, pracowni strojenia i korekty fortepianów - ćwiczeń oraz korekty fortepianów w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia posiada nauczyciel, który zgodnie z przepisami w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela nabył wiedzę i umiejętności z zakresu:
1)
przygotowania psychologiczno-pedagogicznego, w tym z zakresu psychologii w wymiarze co najmniej 90 godzin, z zakresu pedagogiki w wymiarze co najmniej 90 godzin oraz z zakresu praktyk zawodowych w wymiarze co najmniej 30 godzin, a także z zakresu podstaw dydaktyki i emisji głosu w wymiarze co najmniej 60 godzin oraz
2)
przygotowania dydaktycznego do nauczania zajęć edukacyjnych artystycznych w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia i szkole muzycznej II stopnia lub do nauczania zajęć edukacyjnych muzyki w szkole ponadpodstawowej, w tym z zakresu dydaktyki tych zajęć w wymiarze co najmniej 150 godzin oraz z zakresu praktyk zawodowych w wymiarze co najmniej 120 godzin

- w trakcie studiów lub studiów podyplomowych lub w trakcie kursu kwalifikacyjnego w zakresie przygotowania pedagogicznego prowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.

§  3.
 Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego kieruje działem administracji rządowej - kultura i ochrona dziedzictwa narodowego, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 maja 2024 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Dz. U. poz. 740).

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Prezydent podpisał ustawę doprecyzowującą termin wypłaty ekwiwalentu za urlop

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Od 7 stycznia mniej formalności budowlanych, więcej budowli bez zgłoszenia i bez pozwolenia

W dniu 7 stycznia wchodzi w życie nowelizacja Prawa budowlanego, która ma przyspieszyć proces budowlany i uprościć go. W wielu przypadkach zamiast pozwolenia na budowę wystarczające będzie jedynie zgłoszenie robót. Nowe przepisy wprowadzają też ułatwienia dla rolników oraz impuls dla rozwoju energetyki rozproszonej. Zmiany przewidują także większą elastyczność w przypadku nieprawidłowości po stronie inwestora.

Agnieszka Matłacz 06.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2025.789

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli szkół artystycznych i placówek artystycznych
Data aktu: 10/06/2025
Data ogłoszenia: 17/06/2025
Data wejścia w życie: 02/07/2025