Zmiana rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 8 marca 2024 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

Na podstawie art. 71 ust. 1 ustawy z dnia 8 lutego 2023 r. o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 261) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 grudnia 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 33) w § 1:
1)
w pkt 1 lit. b otrzymuje brzmienie:

"b) ust. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. W ramach realizacji zobowiązania ekologicznego, o którym mowa w § 3 ust. 2:

1) pkt 2, rolnik może po przeprowadzeniu zbioru w pierwszym roku i kolejnych latach realizacji zobowiązania ekologicznego:

a) dokonywać zmiany uprawianych roślin, miejsca ich uprawy lub zmiany pakietów objętych tym zobowiązaniem ekologicznym,

b) rozpocząć uprawę roślin w ramach pakietów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1-3, 5 lub 7 na całej powierzchni użytków rolnych, na których dotychczas było realizowane to zobowiązanie ekologiczne, lub na części tej powierzchni,

2) pkt 3, rolnik może po przeprowadzeniu zbioru w pierwszym roku i kolejnych latach realizacji zobowiązania ekologicznego rozpocząć uprawę roślin w ramach pakietów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1-7 na całej powierzchni użytków rolnych, na których dotychczas było realizowane to zobowiązanie ekologiczne, lub na części tej powierzchni,

3) pkt 4, rolnik może po przeprowadzeniu zbioru w pierwszym roku i kolejnych latach realizacji zobowiązania ekologicznego:

a) dokonywać zmiany uprawianych roślin lub miejsca ich uprawy w przypadku uprawy roślin wymienionych w części IV i VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia,

b) w przypadku uprawy roślin wymienionych w części IV i VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia rozpocząć uprawę roślin wymienionych w części I-III, V i VII tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia na całej powierzchni użytków rolnych, na których dotychczas były uprawiane rośliny wymienione w części IV i VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia, lub na części tej powierzchni,

c) w przypadku trwałych użytków zielonych rozpocząć uprawę roślin wymienionych w załączniku nr 4 do rozporządzenia na całej powierzchni użytków rolnych, które dotychczas były trwałymi użytkami zielonymi, lub na części tej powierzchni

- pod warunkiem że mimo dokonania tych zmian są spełnione warunki przyznania płatności ekologicznych z tytułu realizacji tego zobowiązania ekologicznego.",";

2) w pkt 3:

a) lit. a otrzymuje brzmienie:

"a) w ust. 3 wprowadzenie do wyliczenia otrzymuje brzmienie:

"W przypadku zmiany w planie działalności ekologicznej wynikającej z podjęcia nowego zobowiązania ekologicznego lub zastąpienia zobowiązania ekologicznego, o którym mowa w § 4 ust. 7 i 8, lub rozpoczęcia uprawy roślin, o którym mowa w § 6 ust. 2 pkt 1 lit. b i ust. 4 pkt 1 lit. b i pkt 2, rolnik składa do kierownika biura powiatowego Agencji do dnia 31 lipca roku, w którym nastąpiła ta zmiana, kopie stron tego planu, na których:",",

b)
w lit. b tiret pierwsze otrzymuje brzmienie:

"– w pkt 1 lit. a i b otrzymują brzmienie:

"a) pakietów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4-6, w tym w przypadkach określonych w § 6:

ust. 2 pkt 1 lit. b,
ust. 4 pkt 1 lit. b, jeżeli rośliny dotychczas uprawiane w ramach pakietów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4 lub 6 zostały zastąpione na wszystkich gruntach, na których były uprawiane, lub na części tych gruntów roślinami uprawianymi w ramach pakietu wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 5,
ust. 4 pkt 2, jeżeli rośliny dotychczas uprawiane w ramach pakietu wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 8 zostały zastąpione na wszystkich gruntach, na których były uprawiane, lub na części tych gruntów roślinami uprawianymi w ramach pakietów wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 4-6,
ust. 4 pkt 3 lit. c, jeżeli została rozpoczęta uprawa roślin wymienionych w części IV-VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia na całej powierzchni użytków rolnych, które dotychczas były trwałymi użytkami zielonymi, lub na części tej powierzchni, lub
b)
pakietu wymienionego w § 3 ust. 1 pkt 9 - na gruntach, na których są uprawiane rośliny wymienione w części IV-VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia, w tym w przypadkach określonych w § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b i ust. 4 pkt 3 lit. b, jeżeli dotychczas uprawiane rośliny wymienione w części IV i VI tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia zostały zastąpione na wszystkich gruntach, na których były uprawiane, lub na części tych gruntów roślinami wymienionymi w części V tabeli załącznika nr 4 do rozporządzenia, lub",".
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 15 marca 2024 r.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rozwój wsi, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 2706).

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.346

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Data aktu: 08/03/2024
Data ogłoszenia: 12/03/2024
Data wejścia w życie: 15/03/2024