Informacje dotyczące gospodarki środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazywane przez marszałków województw dysponentowi Funduszu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 16 grudnia 2011 r.
w sprawie informacji dotyczących gospodarki środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazywanych przez marszałków województw dysponentowi Funduszu

Na podstawie art. 27a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1087 oraz z 2024 r. poz. 1089) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa zakres oraz terminy przekazywania informacji dotyczących gospodarki środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, zwanego dalej "Funduszem", przez marszałków województw dysponentowi Funduszu.
§  2. 
1. 
Informacje o planowanych kosztach wojewódzkiego urzędu pracy związanych z realizacją zadań Funduszu w roku budżetowym i w 4 kolejnych latach, w zakresie:
1)
planowanych kosztów z tytułu wypłaty świadczeń z Funduszu, podlegających zwrotowi i mieszczących się do czasu ich zwrotu w należnościach, planowanych kosztów z tytułu wypłaty świadczeń z Funduszu, niepodlegających zwrotowi oraz planowanych kosztów z tytułu postępowań w sprawie zwrotu i windykacji należności Funduszu, a także planowanych kosztów umorzeń wypłaconych świadczeń pracowniczych,
2)
planowanych kosztów bieżących związanych z obsługą Funduszu,
3)
planowanych kosztów na wydatki i zakupy inwestycyjne ze środków Funduszu

- umożliwiające sporządzenie projektu planu finansowego Funduszu, wynikającego z przepisów w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania pisma od dysponenta Funduszu.

2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Informacje o planowanych przychodach Funduszu w roku budżetowym i w 4 kolejnych latach zawierające wstępne kwoty przychodów w każdym roku działalności Funduszu, umożliwiające sporządzenie projektu planu finansowego Funduszu, wynikającego z przepisów w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 7 dni roboczych od dnia otrzymania pisma od dysponenta Funduszu.
2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Informacje o stanie bieżącej realizacji zadań Funduszu, w tym informacje o:
1)
liczbie, rodzaju i kwotach wypłaconych świadczeń oraz zobowiązaniach zaspokajanych ze środków Funduszu, z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zobowiązań alimentacyjnych - od wypłaconych świadczeń z wniosków indywidualnych, o liczbie osób, którym wypłacono świadczenia ze środków Funduszu, oraz o spłatach lub zwrotach wypłaconych świadczeń, oraz efektach dochodzenia zwrotu należności z tytułu wypłaconych świadczeń podlegających zwrotowi i kwotach umorzeń środków Funduszu wypłaconych z tytułu świadczeń,
2)
liczbie osób i kwocie wypłaconych im zaliczek na poczet świadczeń należnych z Funduszu,
3)
liczbie pracodawców korzystających ze świadczeń Funduszu,
4)
kosztach bieżących na obsługę Funduszu,
5)
wydatkach i zakupach inwestycyjnych Funduszu

- marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie do 10 dnia następnego miesiąca po upływie miesiąca, którego informacja dotyczy. Po upływie roku budżetowego marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu roczną Informację w terminie do 21 dnia miesiąca następującego po upływie roku budżetowego.

2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  5. 
1. 
Informacje miesięczne o stanie środków pieniężnych Funduszu, przychodach, wydatkach, kosztach, stanie należności i stanie zobowiązań Funduszu marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie do 10 dnia następnego miesiąca po upływie miesiąca, którego informacja dotyczy. Po upływie roku budżetowego roczną informację wraz z jednorazową informacją o stanie należności ogółem, według stanu po aktualizacji na dzień bilansowy, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu do 21 dnia miesiąca następującego po upływie roku budżetowego.
2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Informacje z wykonania planu finansowego Funduszu, umożliwiające sporządzenie przez dysponenta Funduszu sprawozdań budżetowych zgodnie z obowiązującymi przepisami, marszałkowie województw sporządzają i przekazują dysponentowi Funduszu za okres od początku roku budżetowego do:
1)
31 marca danego roku budżetowego w terminie do dnia 10 kwietnia danego roku budżetowego;
2)
końca kolejnego miesiąca od kwietnia do listopada danego roku budżetowego w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu sprawozdawczym w danym roku budżetowym;
3)
31 grudnia danego roku budżetowego w terminie do dnia 21 stycznia następnego roku budżetowego.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, obejmują planowane i osiągnięte przychody oraz planowane i poniesione koszty, a także stan środków obrotowych na początek i koniec okresu sprawozdawczego.
§  7. 
1. 
Informacje o zapotrzebowaniu na limitowane środki finansowe Funduszu przekazywane przez dysponenta Funduszu z przeznaczeniem na:
1)
zabezpieczenie kosztów wynagrodzeń pracowników realizujących ustawowe zadania Funduszu oraz kosztów obsługi Funduszu oraz
2)
wydatki i zakupy inwestycyjne Funduszu

- marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie do 10 dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy zapotrzebowanie.

2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Informacje o zapotrzebowaniu na nielimitowane środki finansowe Funduszu przeznaczone na wypłatę ustawowych świadczeń z Funduszu oraz zabezpieczenie kosztów postępowania sądowego i windykacyjnego marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w ostatnim dniu roboczym tygodnia lub niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia powodującego powstanie zapotrzebowania w przypadku spraw terminowych.
2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Informacje o kwocie naliczonego odpisu podstawowego tworzącego zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wojewódzkim urzędzie pracy przypadającej na pracowników zatrudnionych w związku z realizacją zadań Funduszu, których koszty zatrudnienia zwracane są z Funduszu w ramach określonego przez dysponenta Funduszu limitu na dany rok budżetowy, w tym informacje o sposobie naliczenia kwoty odpisu podstawowego obciążającego Fundusz, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie do 31 października za rok bieżący.
2. 
Zakres przekazywanych informacji określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.
§  10. 
Informacje ze sprawozdania sporządzonego na podstawie przepisów w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej w rolnictwie lub rybołówstwie oraz informacje o nieudzieleniu pomocy marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 30 dni od dnia zakończenia kwartału, którego informacja dotyczy.
§  11. 
Informacje ze sprawozdania sporządzanego na podstawie przepisów w sprawie sprawozdań o udzielonej pomocy publicznej, informacji o nieudzieleniu takiej pomocy oraz sprawozdań o zaległościach przedsiębiorców we wpłatach świadczeń należnych na rzecz sektora finansów publicznych marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie do 30 dni od zakończenia I, II, III kwartału i roku obrotowego, którego informacja dotyczy.
§  12. 
1. 
Informacje o kontrolach wewnętrznych i audycie wewnętrznym w zakresie realizacji zadań ustawowych Funduszu przeprowadzonych w okresie I i II półrocza roku budżetowego zawierające:
1)
liczbę, przedmiot i daty kontroli i audytów,
2)
nieprawidłowości i zastrzeżenia zgłoszone w toku przeprowadzonych kontroli i audytów,
3)
czynności naprawcze podjęte w wyniku czynności kontrolnych i audytowych

- marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 20 dni od daty zakończenia I i II półrocza.

2. 
Informacje o innych niż wymienione w ust. 1 czynnościach kontrolnych, w zakresie realizacji zadań ustawowych Funduszu, podejmowanych przez organy kontroli zewnętrznej w okresie I i II półrocza roku budżetowego, zawierające kopie informacji przekazanych marszałkowi województwa lub dyrektorowi wojewódzkiego urzędu pracy dotyczących wyników kontroli, zaleceń pokontrolnych i odpowiedzi na zalecenia, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 20 dni od dnia zakończenia I i II półrocza.
§  13. 
1. 
Marszałkowie województw, realizując zadania finansowane ze środków Funduszu, są obowiązani do przekazywania dysponentowi Funduszu informacji, wynikających z prowadzonej wyodrębnionej ewidencji księgowej środków Funduszu, umożliwiających sporządzenie przez dysponenta Funduszu sprawozdań budżetowych i finansowych zgodnie z obowiązującymi przepisami.
2. 
Informacje ilościowe przekazywane przez marszałków województw są sporządzane z uwzględnieniem danych z ewidencji ilościowej realizacji zadań Funduszu oraz innych prowadzonych rejestrów.
3. 
Planowane i zrealizowane przychody, wydatki i koszty Funduszu marszałkowie województw przekazują w informacjach w układzie klasyfikacji budżetowej, ustalonej zgodnie z przepisami w sprawie szczegółowego sposobu, trybu i terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej.
4. 
Przekazywane informacje oprócz wymaganych danych powinny również zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz nazwę pełnionej funkcji lub zajmowanego stanowiska osoby odpowiedzialnej za zatwierdzenie informacji;
2)
imię i nazwisko oraz nazwę zajmowanego stanowiska osoby sporządzającej informację oraz bezpośredni numer jej telefonu służbowego oraz służbowy adres poczty elektronicznej;
3)
datę sporządzenia informacji oraz okres, za który informacja została sporządzona, lub dzień, na który informacja została sporządzona.
§  14. 
1. 
Marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu:
1)
informacje o pełnomocnikach lub zmianach pełnomocników wynikające z pełnomocnictw;
2)
imiona i nazwiska, stanowiska służbowe osób zatrudnionych w urzędzie marszałka województwa i wojewódzkim urzędzie pracy, które mają wpływ na działalność Funduszu, w szczególności na gospodarkę finansową Funduszu;
3)
jednorazowo informacje zawierające kopię protokołu przejęcia dokumentacji związanej ze sprawami prowadzonymi przez biura terenowe Funduszu;
4)
inne informacje niezbędne dla zapewnienia płynności finansowej Funduszu oraz sporządzenia wymaganych przepisami sprawozdań z realizacji planu finansowego Funduszu.
2. 
Informacje, o których mowa w ust. 1, marszałkowie województw przekazują dysponentowi Funduszu w terminie 10 dni od dnia wystąpienia zdarzenia.
§  15. 
Informacje, o których mowa w rozporządzeniu, sporządza się w postaci elektronicznej, opatruje kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym i przekazuje dysponentowi Funduszu na elektroniczną skrzynkę podawczą - ze wskazaniem tytułu, nazwy jednostki przekazującej informację oraz okresu, którego te informacje dotyczą.
§  16. 
Informacje, o których mowa w rozporządzeniu, w zakresie przychodów, wydatków oraz kosztów sporządza się w złotych stosownie do zasad obowiązujących przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych.
§  17. 
W przypadku gdy koniec terminu przekazania informacji przypada na dzień wolny od pracy w rozumieniu ustawy z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. z 2020 r. poz. 1920) lub sobotę, termin ten upływa pierwszego dnia roboczego następującego po tym dniu.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

Województwo

........................

INFORMACJE O PLANOWANYCH KOSZTACH WOJEWÓDZKIEGO URZĘDU PRACY ZWIĄZANYCH Z REALIZACJĄ ZADAŃ FUNDUSZU W ROKU BUDŻETOWYM I W CZTERECH KOLEJNYCH LATACH*)

CZĘŚĆ A. INFORMACJE O PLANOWANYCH KOSZTACH Z TYTUŁU WYPŁATY ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU, PODLEGAJĄCYCH ZWROTOWI I MIESZCZĄCYCH SIĘ DO CZASU ICH ZWROTU W NALEŻNOŚCIACH, PLANOWANYCH KOSZTACH Z TYTUŁU WYPŁATY ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU, NIEPODLEGAJĄCYCH ZWROTOWI, ORAZ PLANOWANYCH KOSZTACH Z TYTUŁU POSTĘPOWAŃ W SPRAWIE ZWROTU I WINDYKACJI NALEŻNOŚCI FUNDUSZU, A TAKŻE PLANOWANYCH KOSZTACH UMORZEŃ WYPŁACONYCH ŚWIADCZEŃ PRACOWNICZYCH

Wyszczególnienie Przewidywane

wykonanie

w ... roku

Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok
1 2 3 4 5 6
wynagrodzenia za pracę (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy**)
wynagrodzenia za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienie od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy**)
wynagrodzenia za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy**)
wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy**)
odprawa pieniężna przysługująca na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn

niedotyczących pracowników (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. d

ustawy**)

ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 171 § 1 Kodeksu pracy, przysługujący za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, oraz za rok bezpośrednio go poprzedzający (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. e ustawy**)
odszkodowania, o których mowa w art. 361§ 1 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. f ustawy**)
dodatek wyrównawczy, o którym mowa w art. 230 i art. 231 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. g ustawy**)
składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, przysługujących od świadczeń wypłaconych ze środków Funduszu (art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy**)
wypłaty na podstawie ustawy z dnia 6 maja 2010 r. o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz. U. poz. 674)
z tytułu pożyczki na wypłaty (wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od pracodawcy) na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1473, z późn. zm.)
RAZEM
Liczba osób, która skorzysta z wypłaty świadczeń z Funduszu (mieszczących się w należnościach)
na podstawie ustawy**)
na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi
wynikające z innych przepisów*)
Koszty z tytułu wypłaty świadczeń z Funduszu, niepodlegających zwrotowi
z tytułu międzynarodowych postępowań upadłościowych
z tytułu wypłat na podstawie ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 842 z późn. zm.)
wynikające z innych przepisów*)
Liczba osób, która skorzysta z wypłaty świadczeń z Funduszu niepodlegających zwrotowi
z tytułu międzynarodowych postępowań upadłościowych
z tytułu wypłat na podstawie ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
wynikające z innych przepisów*)
Koszty z tytułu postępowań w sprawie zwrotu i windykacji należności Funduszu
Koszty planowanych umorzeń z tytułu wypłaconych świadczeń*)

*) wraz z omówieniem

**)ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1433).

Sporządził: Zatwierdził:

CZĘŚĆ B. INFORMACJE O PLANOWANYCH KOSZTACH BIEŻĄCYCH ZWIĄZANYCH Z OBSŁUGĄ FUNDUSZU*)

Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie przewidywane wykonanie w roku .... projekt planu na rok ... projekt planu na rok ... projekt planu na rok ... projekt planu na rok ...
1 2 3 4 5 6
Wynagrodzenia
Pochodne
Koszty rzeczowe
Razem
Przeciętne zatrudnienie w roku (liczba pracowników, których wynagrodzenie jest pokrywane ze środków Funduszu, w przeliczeniu na pełne etaty)

*) wraz z omówieniem

Sporządził:

Zatwierdził:

CZĘŚĆ C. INFORMACJE O PLANOWANYCH KOSZTACH NA WYDATKI I ZAKUPY INWESTYCYJNE ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU*)

Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie przewidywane wykonanie w roku .... projekt planu na rok ... projekt planu na rok .... projekt planu na rok ... projekt planu na rok ...
1 2 3 4 5 6

*) wraz z omówieniem

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

Województwo

........................

INFORMACJE O PLANOWANYCH PRZYCHODACH FUNDUSZU W ROKU BUDŻETOWYM I W CZTERECH KOLEJNYCH LATACH*)

Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie Przewidywane wykonanie w ... roku Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok Projekt planu na ... rok
1 2 3 4 5 6
092 odsetki bankowe (bieżące)
092 pozostałe odsetki
x pozostałe przychody z innych tytułów
RAZEM
097 z windykacji wypłaconych świadczeń

*) wraz z omówieniem

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

Województwo

........................

INFORMACJE O STANIE BIEŻĄCEJ REALIZACJI ZADAŃ FUNDUSZU

miesiąc ............................ rok ...............................

CZĘŚĆ A. INFORMACJE O LICZBIE, RODZAJU I KWOTACH WYPŁACONYCH ŚWIADCZEŃ ORAZ ZOBOWIĄZANIACH ZASPOKAJANYCH ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU, Z TYTUŁU ZALICZEK NA PODATEK DOCHODOWY OD OSÓB FIZYCZNYCH, SKŁADEK NA UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I UBEZPIECZENIE ZDROWOTNE ORAZ ZOBOWIĄZAŃ ALIMENTACYJNYCH - OD WYPŁACONYCH ŚWIADCZEŃ Z WNIOSKÓW INDYWIDUALNYCH, O LICZBIE OSÓB, KTÓRYM WYPŁACONO ŚWIADCZENIA ZE ŚRODKÓW FUNDUSZU, ORAZ O SPŁATACH LUB ZWROTACH WYPŁACONYCH ŚWIADCZEŃ, ORAZ EFEKTACH DOCHODZENIA ZWROTU NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU WYPŁACONYCH ŚWIADCZEŃ PODLEGAJĄCYCH ZWROTOWI I KWOTACH UMORZEŃ ŚRODKÓW FUNDUSZU WYPŁACONYCH Z TYTUŁU ŚWIADCZEŃ

Lp. Wyszczególnienie Liczba wypłaconych

świadczeń

Kwota w zł
w miesiącu od początku roku
1 2 3 4
1 Wydatki na wypłaty świadczeń i liczba uprawnionych ogółem suma wierszy od 3+4+5+6+13+14+15+16+17+18-2
2 Stan zobowiązań z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne oraz zobowiązań alimentacyjnych - od wypłaconych świadczeń z wniosków indywidualnych
3 Spłata zobowiązań z ubiegłego miesiąca
4 Wypłaty na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 1473, z późn. zm.)
5 Wypłaty na podstawie ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 842, z późn. zm.)
6 Wypłaty na podstawie innych przepisów prawa**)
7 NALEŻNOŚCI

GŁÓWNE

wynagrodzenia za pracę (art. 12 ust. 2 pkt 1 ustawy*)
8 za czas niezawinionego przez pracownika przestoju, za czas niewykonywania pracy (zwolnienia od pracy) i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy*)
9 składki na ubezpieczenia społeczne należne od pracodawców na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, przysługujące od świadczeń wypłaconych ze środków Funduszu (art. 12 ust. 2 pkt 3 ustawy*)
10 dodatek wyrównawczy, o którym mowa w art. 230 i art. 231 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. g ustawy*)
11 za czas niezdolności do pracy wskutek choroby, o którym mowa w art. 92 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. b ustawy*)
12 za czas urlopu wypoczynkowego (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy*)
13 Razem wynagrodzenia suma wierszy 7+8+9+10+11+12
14 Ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, o którym mowa w art. 171 § 1 Kodeksu pracy, przysługujący za rok kalendarzowy, w którym ustał stosunek pracy, oraz za rok bezpośrednio go poprzedzający (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. e ustawy*)
15 Odszkodowanie, o którym mowa w art. 361 § 1 Kodeksu pracy (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. f ustawy*)
16 Odprawa pieniężna przysługująca na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (art. 12 ust. 2 pkt 2 lit. d ustawy*)
17 Wypłaty na podstawie ustawy z dnia 6 maja 2010 r. o przywróceniu terminu do wypłaty świadczeń pracowniczych z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (Dz. U. poz. 674)
18 Wypłaty z tytułu międzynarodowego postępowania upadłościowego (transfery na rzecz ludności - bezzwrotne)
19 Liczba osób objętych wypłatą świadczeń na podstawie ustawy*)
20 Liczba osób objętych wypłatą świadczeń na podstawie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi
21 Liczba osób objętych wypłatą świadczeń na podstawie ustawy z dnia 11 października 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy
22 Liczba osób objętych wypłatą świadczeń na podstawie innych przepisów prawa **)
23 Spłaty i dochodzenie zwrotu należności (wpływy) X
24 Wydatki z tytułu postępowań w sprawie zwrotu i windykacji należności Funduszu oraz kosztów i opłat sądowych X
25 Kwota dokonanych umorzeń z tytułu wypłaconych świadczeń, z tego: X
26 - na podstawie decyzji Dysponenta Funduszu o umorzeniu X
27 - na podstawie decyzji marszałka województwa o zaliczeniu w koszty umorzonych przez sąd upadłościowy zobowiązań upadłego w części dotyczącej wierzytelności Funduszu X
28 - dokonanych na podstawie upoważnienia Dysponenta Funduszu X

*)ustawa z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1433)

**) należy podać podstawę prawną wypłaconych świadczeń oraz liczbę osób objętych tymi świadczeniami

Sporządził:

Zatwierdził:

CZĘŚĆ B. INFORMACJA O LICZBIE OSÓB I KWOCIE WYPŁACONYCH IM ZALICZEK NA POCZET ŚWIADCZEŃ NALEŻNYCH Z FUNDUSZU

miesiąc ..............................rok .....................................

Wyszczególnienie Liczba osób, którym wypłacono zaliczki Kwota wypłaconych zaliczek (w zł)
w miesiącu od początku roku w miesiącu od początku roku w tym: zaliczki nierozliczone (od początku roku)
1 2 3 4 5 6
w trybie art. 12a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy
w trybie art. 15a ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy*)

*) w kolumnie 6 należy wykazywać zaliczki wypłacone pracownikom pracodawcy, u którego nie nastąpiła jeszcze niewypłacalność w rozumieniu ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy i nie zostały one w związku z tym uzupełnione do pełnej należnej w rozumieniu powyższej ustawy kwoty, tj. do wysokości przeciętnego wynagrodzenia (nadal pozostają zaewidencjonowane jako zaliczki, niezależnie od daty ich wypłacenia)

Sporządził:

Zatwierdził:

CZĘŚĆ C. INFORMACJA O LICZBIE PRACODAWCÓW KORZYSTAJĄCYCH ZE ŚWIADCZEŃ FUNDUSZU

miesiąc............................. rok.............................

Okres sprawozdawczy Liczba pracodawców korzystających ze świadczeń Funduszu według wielkości zatrudnienia (od początku roku)
(do 20 osób zatrudnionych) (od 21 do 100 osób zatrudnionych) (powyżej 100 osób zatrudnionych)
1 2 3 4
I półrocze
II półrocze
za rok

Sporządził:

Zatwierdził:

CZĘŚĆ D. INFORMACJA O KOSZTACH BIEŻĄCYCH NA OBSŁUGĘ FUNDUSZU*)

miesiąc................................ rok..............................

Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie Kwota w zł
W miesiącu Od początku roku
WYNAGRODZENIA
POCHODNE
KOSZTY RZECZOWE
RAZEM KOSZTY OBSŁUGI

*) wraz z omówieniem

Sporządził:

Zatwierdził:

CZĘŚĆ E. INFORMACJA O WYDATKACH I ZAKUPACH INWESTYCYJNYCH FUNDUSZU*)

miesiąc................................ rok.............................

Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie Kwota w zł
W miesiącu Od początku roku

*) wraz z omówieniem

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

Województwo

........................

INFORMACJE O STANIE ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH FUNDUSZU, PRZYCHODACH, WYDATKACH, KOSZTACH, STANIE NALEŻNOŚCI I STANIE ZOBOWIĄZAŃ FUNDUSZU

miesiąc ...................... rok ................................

Lp. Wyszczególnienie Kwota w zł
w miesiącu od początku roku
1 Stan środków pieniężnych na początek miesiąca
2 PRZYCHODY
3 odsetki na rachunkach bankowych
4 pozostałe odsetki, z tego:
5 - odsetki od przeterminowanych wierzytelności z tytułu spłaty przez pracodawców i windykacji należności
6 - pozostałe odsetki
7 przychody z tytułu windykacji
8 pozostałe przychody z innych tytułów
9 WYDATKI
10 Wydatki na świadczenia ogółem, wypłacone na podstawie obowiązujących przepisów
11 Wydatki bieżące własne
12 Wydatki inwestycyjne
13 wydatki inwestycyjne
14 zakupy inwestycyjne
15 Stan środków pieniężnych na koniec miesiąca i roku
16 STAN NALEŻNOŚCI OGÓŁEM NA KONIEC MIESIĄCA (za grudzień - po aktualizacji na dzień bilansowy)
z tego:
17 rozrachunki z tytułu wypłaconych świadczeń
18 należności główne z tytułu wypłaconych świadczeń
19 odsetki od przeterminowanych wierzytelności
20 koszty zastępstwa procesowego
21 pozostałe należności z tytułu wypłaconych świadczeń
22 ODPIS AKTUALIZUJĄCY NALEŻNOŚCI OGÓŁEM NA DZIEŃ BILANSOWY X
23 STAN ZOBOWIĄZAŃ NA KONIEC MIESIĄCA
24 z tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zobowiązań alimentacyjnych - od wypłaconych świadczeń z wniosków indywidualnych
25 pozostałe zobowiązania

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  5

Województwo

........................

INFORMACJE O ZAPOTRZEBOWANIU NA LIMITOWANE ŚRODKI FINANSOWE FUNDUSZU PRZEKAZYWANE PRZEZ DYSPONENTA FUNDUSZU*

A. ŚRODKI NA WYDATKI Z TYTUŁU WYNAGRODZEŃ PRACOWNIKÓW REALIZUJĄCYCH USTAWOWE ZADANIA FUNDUSZU ORAZ WYDATKI NA OBSŁUGĘ FUNDUSZU (WSKAZANY PRZEZ MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA RACHUNEK BANKOWY UMW** LUB WUP***)

Nr rachunku bankowego: ______________________________________________________

miesiąc:............................... rok:...........................

Lp. Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie Kwota w zł
WYNAGRODZENIA
POCHODNE
WYDATKI RZECZOWE
RAZEM

B. ŚRODKI NA WYDATKI I ZAKUPY INWESTYCYJNE FUNDUSZU (WYODRĘBNIONY RACHUNEK FUNDUSZU WUP***)

Lp. Paragraf klasyfikacji budżetowej Wyszczególnienie Kwota w zł
INWESTYCJE

*) wraz z omówieniem

**) UMW - urząd marszałkowski województwa

***) WUP - wojewódzki urząd pracy

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

Województwo

........................

INFORMACJE O ZAPOTRZEBOWANIU NA NIELIMITOWANE ŚRODKI FINANSOWE FUNDUSZU W CELU WYPŁATY USTAWOWYCH ŚWIADCZEŃ Z FUNDUSZU ORAZ ZABEZPIECZENIA KOSZTÓW Z TYTUŁU POSTĘPOWANIA SĄDOWEGO I WINDYKACYJNEGO

Lp. Wyszczególnienie Liczba Kwota w zł
Wykazów/

wniosków/

umów

Osób
1 Wykaz z ustawy z dnia 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz. U. z 2018 r. poz. 1433)
2 Wniosek indywidualny
3 Wykaz lub umowa na podstawie innych przepisów, z których wynika obowiązek wypłaty świadczeń z Funduszu
4 Koszty z tytułu postępowań w sprawie zwrotu i windykacji należności Funduszu oraz kosztów i opłat sądowych X X
5 RAZEM X

Sporządził:

Zatwierdził:

ZAŁĄCZNIK Nr  7

Województwo........................

Informacje o kwocie naliczonego odpisu podstawowego tworzącego zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w wojewódzkim urzędzie pracy przypadającej na pracowników zatrudnionych w związku z realizacją zadań Funduszu, których koszty zatrudnienia zwracane są z Funduszu w ramach określonego przez dysponenta Funduszu limitu na dany rok budżetowy, w tym informacje o sposobie naliczenia kwoty odpisu podstawowego obciążającego Fundusz

w roku ...........
Kwota odpisu przypadająca na pracowników zatrudnionych w związku z realizacją zadań Funduszu, których koszty zatrudnienia zwracane są przez Fundusz w ramach określonego przez Dysponenta Funduszu limitu na dany rok budżetowy liczba pracowników zatrudnionych w związku z realizacją zadań Funduszu, których koszty zatrudnienia zwracane są przez Fundusz, w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy Informacja o sposobie naliczenia kwoty odpisu podstawowego obciążającego Fundusz

Sporządził:Zatwierdził:

1 Na dzień ogłoszenia obwieszczenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej działem administracji rządowej – praca kieruje Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2715).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.1259 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Informacje dotyczące gospodarki środkami Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, przekazywane przez marszałków województw dysponentowi Funduszu.
Data aktu: 16/12/2011
Data ogłoszenia: 20/08/2024
Data wejścia w życie: 01/01/2012