Zmiana rozporządzenia w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI 1
z dnia 31 lipca 2024 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli

Na podstawie art. 188 ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 737 i 854) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (Dz. U. z 2023 r. poz. 2738) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 w pkt 3, w § 2 w ust. 4, w § 16 we wprowadzeniu do wyliczenia i w § 27 w ust. 2 wyrazy "ust. 14" zastępuje się wyrazami

"ust. 14 pkt 1";

2)
w § 6 w ust. 3 i w § 29 w ust. 11 wyrazy "§ 21 ust. 5 pkt 2 i ust. 7" zastępuje się wyrazami

"§ 21 ust. 5 pkt 1a i 2 oraz ust. 7";

3)
w § 13 w ust. 2 w pkt 1 lit. c otrzymuje brzmienie:

"c) wymagań stawianych wobec szkół, o których mowa w art. 8 ust. 5 pkt 1 lit. a i pkt 2 lit. c ustawy, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy, ";

4)
w § 18:
a)
w ust. 1 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

"2) wymagań stawianych wobec szkół i placówek, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy;",

b)
w ust. 2 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) mentorów, o których mowa w art. 9ca ust. 11 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.";

5)
w § 21:
a)
w ust. 3 wyrazy "ust. 14" zastępuje się wyrazami

"ust. 14 pkt 1",

b)
w ust. 5:
po pkt 1 dodaje się pkt 1a w brzmieniu:

"1a) prowadzenia rejestru blankietów świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego zawierającego:

a) nazwę producenta blankietu świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

b) numer oznaczenia indywidualnego blankietu świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

c) datę odbioru blankietu świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego przez placówkę doskonalenia;",

w pkt 2 lit. g otrzymuje brzmienie:

"g) rejestr wydanych świadectw ukończenia kursu kwalifikacyjnego zawierający:

– imię i nazwisko oraz datę urodzenia uczestnika kursu kwalifikacyjnego,

– nazwę ukończonego kursu kwalifikacyjnego,

– miejsce i datę wystawienia świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

– nazwę producenta blankietu świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

– numer oznaczenia indywidualnego blankietu świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

– datę odbioru świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego,

– podpis osoby odbierającej świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego albo zwrotne potwierdzenie odbioru przesyłki poleconej, jeżeli świadectwo przesłano za pośrednictwem operatora pocztowego;", c) po ust. 5 dodaje się ust. 5a w brzmieniu:

"5a. Rejestry, o których mowa w ust. 5 pkt 1a i pkt 2 lit. g, są prowadzone w postaci papierowej.", d) ust. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Uczestnik kursu kwalifikacyjnego po jego ukończeniu otrzymuje świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. Wzór świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego określa załącznik nr 1 do rozporządzenia. Informacje ogólne dotyczące wydawania świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego i opis zabezpieczeń tego świadectwa przed fałszerstwem określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.";

6)
dotychczasowy załącznik do rozporządzenia oznacza się jako załącznik nr 1 do rozporządzenia i otrzymuje brzmienie określone w załączniku nr 1 do niniejszego rozporządzenia;
7)
dodaje się załącznik nr 2 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załączniku nr 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

ZAŁĄCZNIK Nr  2

INFORMACJE OGÓLNE DOTYCZĄCE WYDAWANIA ŚWIADECTWA UKOŃCZENIA KURSU KWALIFIKACYJNEGO I OPIS ZABEZPIECZEŃ TEGO ŚWIADECTWA PRZED FAŁSZERSTWEM

I. 

Informacje ogólne dotyczące wydawania świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego

1. Świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego drukuje się dwustronnie na papierze zadrukowanym tłem giloszowym w kolorze zielonym 374 U. Tło gilosza jest wykonane w technice druku offsetowego.

2. Pierwsza strona świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego jest zadrukowana tłem giloszowym z literami RP. Druga strona świadectwa jest zadrukowana tłem giloszowym bez liter RP.

3. Świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego ma format 297 × 210 mm.

4. Świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego drukuje się na papierze offsetowym o gramaturze 90 g/m2 niewykazującym luminescencji w promieniowaniu UV.

II. 

Opis zabezpieczeń świadectwa ukończenia kursu kwalifikacyjnego przed fałszerstwem

1. Zabezpieczenia w papierze:

1) papier niewykazujący luminescencji w promieniowaniu ultrafioletowym;

2) papier uczulony na działanie odczynników chemicznych (zabezpieczony chemicznie);

3) znak wodny dwutonowy;

4) włókna zabezpieczające widoczne jedynie w świetle widzialnym (dwa włókna w różnych kolorach: czerwonym i niebieskim);

5) włókna zabezpieczające widoczne jedynie w promieniowaniu ultrafioletowym (dwa włókna w różnych kolorach: żółtym i niebieskim).

2. Zabezpieczenia w druku (awers):

1) technika druku: offset;

2) tło giloszowe;

3) mikrodruk o treści "Rzeczpospolita Polska";

4) element graficzny (ramka gilosza) wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym;

5) zastosowanie farby aktywnej w promieniowaniu ultrafioletowym.

3. Zabezpieczenia w druku (rewers):

1) technika druku: offset;

2) tło giloszowe;

3) mikrodruk o treści "Rzeczpospolita Polska";

4) element graficzny (ramka gilosza) wykonany farbą aktywną w promieniowaniu ultrafioletowym.

4. Personalizacja dokumentu wykonana z wykorzystaniem drukarki atramentowej lub innej równoważnej, której środek kryjący będzie zapewniał trwałą integrację z podłożem.

5. Oznaczenie indywidualne wykonane przez producenta blankietów dokumentów publicznych na pierwszej stronie blankietu, w prawej dolnej jego części, techniką druku typograficznego z zastosowaniem farby specjalnej, aktywnej w promieniowaniu ultrafioletowym.

6. Na oznaczenie indywidualne składają się dwie litery i siedem cyfr.

7. Obok oznaczenia indywidualnego, z lewej jego strony, producent blankietu dokumentu publicznego umieszcza skrót nazwy producenta tego blankietu, według schematu:

1) od czterech do siedmiu liter oznaczających skrót nazwy producenta blankietu dokumentu publicznego, które umieszcza w miejscu oznaczonym we wzorze symbolem XXXX,

2) cztery cyfry oznaczające rok produkcji blankietu dokumentu publicznego, które umieszcza w miejscu oznaczonym we wzorze symbolem YYYY

- przy czym skrót nazwy producenta blankietu dokumentu publicznego i rok produkcji są wykonane w technice druku: offset.

1 Minister Edukacji kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz. U. poz. 2717).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Od dziś ważna zmiana dla niektórych kierowców

Nowe przepisy, które zaczną obowiązywać od wtorku, 10 września, zakładają automatyczny zwrot prawa jazdy, bez konieczności składania wniosku. Zmiana ma zapobiegać sytuacji, w której kierowcy, nieświadomi obowiązku, byli karani za prowadzenie pojazdu, mimo formalnego odzyskania uprawnień.

Robert Horbaczewski 09.09.2024
Będą zmiany w ustawie o działaniach antyterrorystycznych oraz w ustawie o ABW oraz AW

Rząd przyjął we wtorek projekt przepisów, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej, które dotyczą przeciwdziałania rozpowszechnianiu w Internecie treści o charakterze terrorystycznym. Wprowadzony zostanie mechanizm wydawania i weryfikowania nakazów usunięcia lub uniemożliwienia dostępu do takich treści. Za egzekwowanie nowych przepisów odpowiedzialny będzie szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Od jego decyzji będzie się można odwołać do sądu.

Grażyna J. Leśniak 03.09.2024
Ustawa o rencie wdowiej niekonstytucyjna?

O zawetowanie ustawy o tzw. wdowich emeryturach jako aktu dyskryminującego część obywateli zwróciła się do prezydenta Andrzeja Dudy jedna z emerytek. W jej przekonaniu uchwalona 26 lipca 2024 r. ustawa narusza art. 32 Konstytucji, ponieważ wprowadza zasady dyskryminujące dużą część seniorów. Czy prezydent zdążył się z nią zapoznać – nie wiadomo. Bo petycja wpłynęła do Kancelarii Prezydenta 6 sierpnia, a już 9 sierpnia ustawa została podpisana.

Grażyna J. Leśniak 31.08.2024