Sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI 1
z dnia 9 marca 2023 r.
w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch 2

Na podstawie art. 24 ust. 8 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób oznakowania loch kolczykami zawierającymi indywidualne numery identyfikacyjne loch, w tym wzór tych kolczyków oraz ich specyfikację techniczną.
§  2. 
1. 
Kolczyk zawierający indywidualny numer identyfikacyjny lochy, zwany dalej "kolczykiem", zakłada się losze na małżowinę uszną w sposób pozwalający na łatwe odczytanie indywidualnego numeru identyfikacyjnego lochy umieszczonego na kolczyku.
2. 
Kolczyk po założeniu na małżowinę uszną powinien pozostać w stanie nienaruszonym.
§  3. 
1. 
Kolczyk koloru niebieskiego składa się z dwóch części: części zakładanej losze po wewnętrznej stronie małżowiny usznej, zwanej dalej "częścią żeńską", oraz części zakładanej losze po zewnętrznej stronie małżowiny usznej, zwanej dalej "częścią męską".
2. 
Średnica kolczyka wynosi nie mniej niż 27 mm i nie więcej niż 35 mm.
3. 
Na części żeńskiej znajdują się umieszczone w sposób czytelny i trwały:
1)
indywidualny numer identyfikacyjny lochy nadany tej losze przez posiadacza, składający się z piętnastu cyfr o wysokości nie mniejszej niż 5 mm, z których:
a)
pierwsze dziewięć cyfr oznacza numer identyfikacyjny producenta nadawany na podstawie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności,
b)
sześć kolejnych cyfr oznacza numer lochy u danego posiadacza lochy, rozpoczynający się od 000001;
2)
znak graficzny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
§  4. 
1. 
Wzór kolczyka jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Specyfikacja techniczna kolczyka jest określona w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  5. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO INDYWIDUALNY NUMER IDENTYFIKACYJNY LOCHY

A. część żeńska

wzór

B. część męska

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

SPECYFIKACJA TECHNICZNA KOLCZYKA ZAWIERAJĄCEGO INDYWIDUALNY NUMER IDENTYFIKACYJNY LOCHY

1.
Kolczyk powinien być:
1)
wykonany z giętkiego, lekkiego i nietoksycznego tworzywa nieulegającego degradacji oraz skonstruowany w taki sposób, aby nie ranić lochy i nie wpływać niekorzystnie na stan jej zdrowia;
2)
wykonany tak, aby:
a)
był łatwy do założenia,
b)
jego treść była łatwa do odczytania przez cały okres życia lochy.
2.
Część męska i część żeńska kolczyka stanowią całość przeznaczoną do jednorazowego użycia.
3.
Kolczyk zabezpiecza się przed powtórnym użyciem, niszcząc połączenia między częścią męską i częścią żeńską przy rozdzielaniu tych części.
4.
Siła rozciągająca, działająca równolegle do osi połączenia części męskiej z częścią żeńską kolczyka, przy której dochodzi do zniszczenia połączenia między tymi częściami, powinna wynosić nie mniej niż 260 N.
5.
Stała odległość między wewnętrznymi ściankami połączonych części męskiej i części żeńskiej kolczyka powinna wynosić od 8 do 12 mm, aby zapobiec martwicy ucha.
6.
Część męską kolczyka wyposaża się w trzpień zakończony szpicem albo elementem tnącym, co pozwala na pobór fragmentu tkanki z małżowiny usznej lochy. W przypadku gdy szpic albo element tnący jest wykonany z metalu lub stopu metali, to ten materiał powinien być odporny na korozję.
7.
Tworzywo i barwniki użyte do produkcji kolczyka, jak również barwniki użyte do wykonania nadruku na tym kolczyku powinny być dopuszczone do kontaktu z żywnością i odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym na zmiany temperatur w przedziale od -30°C do +40°C.
1 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. poz. 1950).
2 Niniejsze rozporządzenie zostało notyfikowane Komisji Europejskiej w dniu 29 listopada 2022 r. pod numerem 2022/830/PL zgodnie z § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie sposobu funkcjonowania krajowego systemu notyfikacji norm i aktów prawnych (Dz. U. poz. 2039 oraz z 2004 r. poz. 597), które wdraża dyrektywę (UE) 2015/1535 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (ujednolicenie) (Dz. Urz. UE L 241 z 17.09.2015, str. 1).
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie sposobu oznakowania loch kolczykami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym loch (Dz. U. z 2020 r. poz. 34), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 73 ust. 1 ustawy z dnia 4 listopada 2022 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. poz. 2727 oraz z 2023 r. poz. 412).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024