Szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie oraz sposób jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KLIMATU I ŚRODOWISKA 1
z dnia 26 października 2022 r.
w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji

Na podstawie art. 7 ust. 7 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2022 r. poz. 673) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, zwanym dalej "raportem";
2)
sposób wprowadzania raportu do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, o której mowa w art. 3 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji, zwanej dalej "Krajową bazą".
§  2. 
Szczegółowy zakres informacji zawartych w raporcie jest określony w załączniku do rozporządzenia.
§  3. 
1. 
Wprowadzenia raportu do Krajowej bazy oraz innych czynności w Krajowej bazie, o których mowa w § 4 ust. 8 pkt 1, § 5 ust. 1 i 3, § 6 ust. 1 oraz § 7 ust. 1 pkt 1 i 2, dokonuje się za pośrednictwem konta w Krajowej bazie utworzonego dla podmiotu korzystającego ze środowiska, zwanego dalej "kontem podmiotu", przez stronę internetową http://www.krajowabaza.kobize.pl, w trybie bezpośredniego połączenia z systemem teleinformatycznym w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz. U. z 2021 r. poz. 2070 oraz z 2022 r. poz. 1087).
2. 
Czynności w Krajowej bazie są dokonywane przez użytkowników Krajowej bazy, to jest przez:
1)
głównego użytkownika konta podmiotu w Krajowej bazie, zwanego dalej "głównym użytkownikiem";
2)
dodatkowych użytkowników konta podmiotu w Krajowej bazie, zwanych dalej "dodatkowymi użytkownikami".
§  4. 
1. 
Podmiot korzystający ze środowiska, zwany dalej "podmiotem", składa do Krajowego ośrodka bilansowania i zarządzania emisjami, zwanego dalej "Krajowym ośrodkiem", formularz rejestracyjny w celu utworzenia konta, który zawiera:
1)
imię i nazwisko albo nazwę podmiotu oraz określenie jego formy prawnej;
2)
adres miejsca zamieszkania albo adres siedziby podmiotu, numer telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego, adres do doręczeń elektronicznych w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 569 i 1002) wpisany do bazy adresów elektronicznych, o której mowa

w rozdziale 3 tej ustawy, lub adres strony internetowej podmiotu, o ile podmiot posiada stronę internetową;

3)
numer identyfikacyjny w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), o ile te numery zostały nadane;
4)
numer PESEL albo serię i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość, jeżeli nie nadano numeru identyfikacji podatkowej (NIP), w przypadku podmiotu, o którym mowa w art. 3 pkt 20 lit. c ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm. 2 );
5)
dane osoby składającej formularz, obejmujące imię i nazwisko oraz adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego wykorzystywane do celów służbowych.
2. 
Osoba, o której mowa w ust. 1 pkt 5, po utworzeniu konta podmiotu uzyskuje dostęp do tego konta jako główny użytkownik.
3. 
W przypadku utraty przez podmiot dostępu do konta podmiotu dostęp ten uzyskuje się po złożeniu przez podmiot formularza uzyskania dostępu. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio.
4. 
W przypadku podmiotów niezarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON) albo w Rejestrze Szkół i Placówek Oświatowych (RSPO) do formularza, o którym mowa w ust. 1 lub 3, dołącza się kopię zaświadczenia potwierdzającego nadanie numeru identyfikacji podatkowej (NIP).
5. 
W przypadku przedsiębiorcy zagranicznego, który na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie ustanowił oddziału, do formularza, o którym mowa w ust. 1 lub 3, dołącza się dokument określający zasady reprezentacji podmiotu.
6. 
W przypadku gdy uprawnienie do reprezentacji podmiotu dla osoby składającej formularz, o której mowa w ust. 1 pkt 5, nie wynika z informacji zawartych w:
1)
rejestrach, o których mowa w ust. 4,
2)
Biuletynie Informacji Publicznej jednostki organizacyjnej niepodlegającej obowiązkowi wpisu do rejestrów, o których mowa w ust. 4,
3)
dokumencie określającym zasady reprezentacji podmiotu, o którym mowa w ust. 5

- do formularza, o którym mowa w ust. 1 lub 3, dołącza się pełnomocnictwo do reprezentowania podmiotu przed Krajowym ośrodkiem opatrzone kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym.

7. 
Formularze, o których mowa w ust. 1 i 3, składa się w postaci elektronicznej na formularzach dostępnych na stronie internetowej http://www.krajowabaza.kobize.pl, przez tę stronę internetową, po uwierzytelnieniu osoby składającej formularz przez węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej.
8. 
Zamknięcie konta podmiotu następuje po:
1)
złożeniu formularza zamknięcia konta podmiotu niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności uzasadniających to zamknięcie;
2)
uzyskaniu przez Krajowy ośrodek informacji z rejestrów, o których mowa w ust. 4, o wykreśleniu podmiotu.
9. 
W przypadku gdy formularze, o których mowa w ust. 1, 3 lub ust. 8 pkt 1, zostały złożone zgodnie z rozporządzeniem, a dane zawarte w tych formularzach są zgodne z informacjami zawartymi odpowiednio w rejestrach, zaświadczeniu, Biuletynie Informacji Publicznej, dokumencie określającym zasady reprezentacji podmiotu lub pełnomocnictwie, o których mowa w ust. 4-6, Krajowy ośrodek przekazuje drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej osoby składającej formularz, wskazany w formularzu, odpowiednio informację o:
1)
utworzeniu konta podmiotu oraz sposobie logowania do tego konta;
2)
uzyskaniu dostępu do konta podmiotu oraz sposobie logowania do tego konta;
3)
akceptacji formularza zamknięcia konta podmiotu.
§  5. 
1. 
Zmiana danych, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-3 oraz w pkt 4 w zakresie serii i numeru dokumentu potwierdzającego tożsamość, następuje przez złożenie formularza aktualizacji danych podmiotu niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności uzasadniających dokonanie aktualizacji tych danych. W formularzu podaje się dane, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1-4, w zakresie dokonanej aktualizacji, oraz imię i nazwisko użytkownika Krajowej bazy składającego formularz aktualizacji danych podmiotu. Przepisy § 4 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio, o ile aktualne pełnomocnictwo dla osoby składającej ten formularz nie znajduje się już na koncie podmiotu.
2. 
Dane użytkownika Krajowej bazy w zakresie jego imienia lub nazwiska ulegają automatycznej aktualizacji po uwierzytelnieniu tego użytkownika przez węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej na stronie internetowej http://www.krajowabaza.kobize.pl. Użytkownik Krajowej bazy dokonuje tej czynności niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności uzasadniających dokonanie aktualizacji tych danych.
3. 
Zmiany danych użytkownika Krajowej bazy w zakresie jego adresu poczty elektronicznej, numeru telefonu komórkowego lub numeru telefonu stacjonarnego dokonuje się niezwłocznie po wystąpieniu okoliczności uzasadniających dokonanie aktualizacji tych danych.
§  6. 
1. 
Główny użytkownik może dodawać i usuwać dodatkowych użytkowników, którzy uzyskują dostęp do konta podmiotu. Dodając dodatkowego użytkownika, główny użytkownik podaje imię i nazwisko oraz adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego dodatkowego użytkownika wykorzystywane do celów służbowych, a także zakres czynności, do których ma być on uprawniony.
2. 
Dodatkowy użytkownik, o którym mowa w ust. 1, uzyskuje dostęp do konta podmiotu po uwierzytelnieniu się przez węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej oraz po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 3.
3. 
Krajowy ośrodek przekazuje informację o sposobie logowania do konta podmiotu na adres poczty elektronicznej dodatkowego użytkownika dodanego przez głównego użytkownika.
§  7. 
1. 
Zmiana głównego użytkownika następuje przez:
1)
wskazanie przez głównego użytkownika na koncie podmiotu nowego głównego użytkownika spośród dodatkowych użytkowników;
2)
złożenie formularza zmiany głównego użytkownika, w którym wskazuje się dane nowego głównego użytkownika, obejmujące imię i nazwisko oraz adres poczty elektronicznej i numer telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego wykorzystywane do celów służbowych, w przypadku braku możliwości zmiany głównego użytkownika w sposób, o którym mowa w pkt 1; przepisy § 4 ust. 5 i 6 stosuje się odpowiednio;
3)
złożenie formularza uzyskania dostępu, o którym mowa w § 4 ust. 3, w przypadku braku możliwości zmiany głównego użytkownika w sposób, o którym mowa w pkt 1 i 2.
2. 
Po dokonaniu zmiany, o której mowa w ust. 1 pkt 1, dotychczasowy główny użytkownik staje się dodatkowym użytkownikiem. Po dokonaniu zmiany, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lub 3, dotychczasowy główny użytkownik traci dostęp do konta podmiotu.
3. 
W przypadku gdy formularz zmiany głównego użytkownika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, został złożony zgodnie z rozporządzeniem, nowy główny użytkownik po uwierzytelnieniu się przez węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej oraz po otrzymaniu informacji, o której mowa w ust. 4, uzyskuje dostęp do konta podmiotu.
4. 
Krajowy ośrodek przekazuje informację o aktualizacji danych oraz o sposobie logowania do konta podmiotu na adres poczty elektronicznej nowego głównego użytkownika wskazany w formularzu.
§  8. 
Formularze, o których mowa w § 4 ust. 8 pkt 1, § 5 ust. 1 i § 7 ust. 1 pkt 2, użytkownik Krajowej bazy składa po uwierzytelnieniu się przez węzeł krajowy identyfikacji elektronicznej.
§  9. 
1. 
W przypadku zaistnienia okoliczności uzasadniających odebranie dostępu do konta podmiotu danemu użytkownikowi Krajowej bazy użytkownik, którego dotyczą te okoliczności i który nie ma możliwości zaktualizowania dotyczących go danych w sposób, o którym mowa w § 6 ust. 1 lub w § 7 ust. 1 pkt 1 lub 2, może wystąpić do Krajowego ośrodka z wnioskiem o odebranie mu dostępu do konta podmiotu.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, składa się w formie pisemnej albo w formie elektronicznej, albo w postaci elektronicznej opatrzonej podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. We wniosku podaje się imię i nazwisko, dane do kontaktu, dane podmiotu, o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, 3 lub 4, oraz okoliczności uzasadniające odebranie dostępu do konta podmiotu.
3. 
W przypadku gdy wniosek, o którym mowa w ust. 1, został złożony zgodnie z rozporządzeniem, Krajowy ośrodek przekazuje podmiotowi drogą elektroniczną na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, lub w formie pisemnej informację o wpływie wniosku oraz wzywa do aktualizacji danych na koncie podmiotu w wyznaczonym terminie.
4. 
W przypadku niedokonania aktualizacji danych na koncie podmiotu w wyznaczonym w terminie Krajowy ośrodek aktualizuje te dane w zakresie, o którym mowa we wniosku, oraz przekazuje podmiotowi drogą elektroniczną na adres do doręczeń elektronicznych, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2, lub w formie pisemnej informację o dokonanych zmianach.
§  10. 
1. 
Krajowy ośrodek może poprawiać w złożonych formularzach, o których mowa w § 4 ust. 1, 3 i ust. 8 pkt 1, § 5 ust. 1 oraz w § 7 ust. 1 pkt 2, oczywiste omyłki pisarskie polegające na niezgodności informacji w nich zawartych z informacjami zawartymi w rejestrach lub zaświadczeniu, o których mowa w § 4 ust. 4.
2. 
W przypadku gdy formularze, o których mowa w § 4 ust. 1, 3 i ust. 8 pkt 1, § 5 ust. 1 oraz w § 7 ust. 1 pkt 2, zostały złożone niezgodnie z rozporządzeniem lub dane zawarte w złożonych formularzach zawierają braki lub są niezgodne z informacjami zawartymi w rejestrach lub zaświadczeniu, o których mowa w § 4 ust. 4, i nie mogą zostać poprawione zgodnie z ust. 1 lub są niezgodne z informacjami zawartymi w Biuletynie Informacji Publicznej, dokumencie określającym zasady reprezentacji podmiotu lub z informacjami zawartymi w pełnomocnictwie, o których mowa w § 4 ust. 6, Krajowy ośrodek przekazuje informacje o stwierdzonych brakach lub o niezgodności drogą elektroniczną na adres poczty elektronicznej osoby składającej formularz, wskazany w formularzu, oraz wzywa do ich usunięcia w wyznaczonym terminie.
3. 
W przypadku nieusunięcia braków lub niezgodności w wyznaczonym terminie formularz pozostawia się bez rozpoznania.
§  11. 
1. 
Z dniem wejścia w życia niniejszego rozporządzenia głównym użytkownikiem staje się osoba, która jest jedynym użytkownikiem Krajowej bazy, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 1877), a jeżeli takich użytkowników jest więcej - użytkownik Krajowej bazy, który dokonał wprowadzenia ostatniego raportu do Krajowej bazy.
2. 
Jeżeli nie można wskazać głównego użytkownika w sposób określony w ust. 1, głównym użytkownikiem staje się użytkownik Krajowej bazy, który został wskazany jako pierwszy na liście dodawanych użytkowników Krajowej bazy, o których mowa w § 3 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, w ostatnim złożonym formularzu, o którym mowa w § 3 ust. 2, 3 lub 10 tego rozporządzenia, zaakceptowanym przez Krajowy ośrodek.
3. 
Użytkownik Krajowej bazy, o którym mowa w § 3 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia, o którym mowa w ust. 1, który przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia uzyskał dostęp do danych podmiotu w Krajowej bazie i na podstawie przepisów ust. 1 lub 2 nie stał się głównym użytkownikiem, staje się dodatkowym użytkownikiem.
4. 
Identyfikator (login) i hasło dostępu do Krajowej bazy, nadane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia osobom, o których mowa w ust. 1-3, zachowują ważność.
§  12. 
Formularze, o których mowa w § 3 ust. 2, 3, 10 i 12 rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji, nierozpatrzone przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia Krajowy ośrodek pozostawia bez rozpatrzenia, o czym informuje drogą elektroniczną osobę, która wypełniła formularz.
§  13. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 listopada 2016 r. w sprawie szczegółowego zakresu informacji zawartych w raporcie oraz sposobu jego wprowadzania do Krajowej bazy o emisjach gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. poz. 1877).
§  14. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 31 października 2022 r.

ZAŁĄCZNIK

SZCZEGÓŁOWY ZAKRES INFORMACJI ZAWARTYCH W RAPORCIE, O KTÓRYM MOWA W ART. 7 UST. 1 USTAWY Z DNIA 17 LIPCA 2009 R. O SYSTEMIE ZARZĄDZANIA EMISJAMI GAZÓW CIEPLARNIANYCH I INNYCH SUBSTANCJI

Raport, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 17 lipca 2009 r. o systemie zarządzania emisjami gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. z 2022 r. poz. 673), zawiera:
1)
w części dotyczącej podmiotu korzystającego ze środowiska:
a)
imię i nazwisko albo nazwę podmiotu, oznaczenie jego miejsca zamieszkania i adresu albo siedziby i adresu, numer telefonu komórkowego lub telefonu stacjonarnego, adres do doręczeń elektronicznych i adres strony internetowej podmiotu, o ile posiada stronę internetową,
b)
formę prawną podmiotu,
c)
numer identyfikacyjny w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej (REGON), numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS), o ile te numery zostały nadane;
2)
w części dotyczącej korzystania ze środowiska1):
a)
oznaczenie miejsca korzystania ze środowiska, gdzie jest prowadzona działalność powodująca emisje:
-
w przypadku zakładu: adres, numer telefonu, adres poczty elektronicznej i adres strony internetowej, o ile je posiada, współrzędne geograficzne lokalizacji zakładu odniesione do geograficznego środka zakładu2), przeważający rodzaj działalności wykonywanej w zakładzie - według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), numer identyfikacyjny zakładu w Krajowym Rejestrze Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń, o ile go posiada,
-
w przypadku innego miejsca korzystania ze środowiska niż zakład: adres i współrzędne geograficzne2),
b)
rok rozpoczęcia działalności oraz rok i sposób zakończenia działalności w miejscu korzystania ze środowiska,
c)
rodzaj korzystania ze środowiska (wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, składowanie odpadów),
d)
informacje dotyczące eksploatowanych instalacji:
-
oznaczenie, sektor, rodzaj, podsektor, w tym rodzaj prowadzonego procesu,
-
kod PKD, numer rodzaju działalności, o którym mowa w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniającego dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz. Urz. UE L 33 z 04.02.2006, str. 1, z późn. zm.) (kod rodzaju działalności E-PRTR) i numer w Krajowym Planie Rozdziału Uprawnień (KPRU),
-
datę oddania do użytkowania, datę nabycia tytułu prawnego do instalacji,
-
zmiany dokonane w instalacji w okresie sprawozdawczym mające wpływ na wielkość emisji,
-
czas pracy instalacji i jej odstawienia (w tym czas pracy w warunkach normalnych i odbiegających od normalnych, liczba przerw),
-
parametry techniczne lub technologiczne instalacji właściwe dla danego rodzaju instalacji, w tym np. całkowitą pojemność, energię młota, liczbę kwater, liczbę budynków inwentarskich, duże jednostki przeliczeniowe inwentarza (DJP), rozumiane zgodnie z przepisami w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, średnią długość cyklu produkcyjnego,
-
datę i formę zakończenia eksploatacji, a w przypadku nabycia tytułu prawnego do instalacji przez inny podmiot - REGON podmiotu, który stał się prowadzącym instalację,
1
Podmiot przedkładający raport podaje tylko te informacje, które dotyczą realizowanego sposobu i zakresu korzystania ze środowiska.
2
Z wyjątkiem lokalizacji, dla których współrzędne geograficzne są informacjami niejawnymi w rozumieniu ustawy z dnia 5 sierpnia 2010 r. o ochronie informacji niejawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 742, z późn. zm.).
e)
informacje o źródłach powstania emisji wchodzących w skład instalacji:
-
oznaczenie, rodzaj, typ,
-
proces prowadzony w źródle,
-
datę uzyskania pozwolenia na budowę, datę oddania do użytkowania, datę wyrejestrowania źródła na podstawie decyzji Urzędu Dozoru Technicznego lub datę trwałego wyłączenia źródła, planowany termin trwałego wyłączenia źródła,
-
zmiany dokonane w źródle,
-
czas pracy źródła, czas remontu źródła, czas odstawienia źródła (w tym czas pracy w warunkach normalnych i odbiegających od normalnych),
-
parametry techniczne lub technologiczne źródła właściwe dla danego rodzaju źródła, w tym np. nominalną moc cieplną, moc znamionową, sprawność nominalną, wydajność nominalną, wydajność topienia, pojemność wanny, metodę produkcji,
f)
informacje o miejscach emisji - emitorach, którymi gazy cieplarniane i inne substancje są wprowadzane do powietrza:
-
oznaczenie, rodzaj wylotu,
-
współrzędne geograficzne2),
-
wysokość, średnicę,
-
temperaturę gazów odlotowych3),
-
strumień objętości gazów odlotowych4), prędkość gazów odlotowych5),
-
czas pracy emitora lub przewodu emitora,
-
średnioroczne stężenia zanieczyszczeń,
-
źródła i instalacje podłączone do emitora,
g)
charakterystykę środków technicznych mających na celu zapobieganie emisji lub ograniczanie emisji:
-
typ urządzenia redukcyjnego,
-
metodę redukcji,
-
źródła, instalacje i emitory podłączone do tego urządzenia redukcyjnego,
-
rodzaje zanieczyszczeń, których emisja jest redukowana,
-
sprawność redukcji,
h)
rodzaje i wielkości produkcji lub procesów przetwarzania związanych z emisjami i prowadzonych w instalacji,
i)
charakterystykę związanych z emisjami surowców i paliw zużywanych w instalacjach i źródłach powstawania emisji oraz odpadów poddawanych procesom unieszkodliwiania lub odzysku w instalacjach lub źródłach powstawania emisji:
-
rodzaj paliwa, odpadu i surowca,
-
ilość, wartość opałową, zawartość siarki i popiołu,
j)
rodzaje i ilości gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzanych do powietrza:
-
z instalacji lub źródeł powstawania emisji, metody ustalania wielkości emisji, a jeżeli emisja została ustalona metodą wskaźnikową - wskaźniki emisji, na których podstawie określono roczne wielkości emisji,
-
z procesów prowadzonych poza instalacjami oraz rodzaje tych procesów,
3
Średnia temperatura gazów odlotowych na wylocie emitora odniesiona do roku, wyrażona w kelwinach [K].
4
Średni strumień objętości gazów odlotowych na wylocie emitora odniesiony do roku, wyrażony w metrach sześciennych na godzinę [m3/h].
5
Średnia prędkość gazów odlotowych na wylocie emitora odniesiona do roku, wyrażona w metrach na sekundę [m/s].
k)
informacje o pozwoleniach zintegrowanych lub pozwoleniach na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, o których mowa w art. 181, decyzjach, o których mowa w art. 154 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2021 r. poz. 1973, z późn. zm.), zezwoleniach, o których mowa w art. 51 ustawy z dnia 12 czerwca 2015 r. o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1092, z późn. zm.), oraz o zgłoszeniach instalacji mogących negatywnie oddziaływać na środowisko z uwagi na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, o których mowa w art. 152 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska, w tym:
-
organ wydający decyzję i jej znak,
-
datę wydania decyzji i termin jej obowiązywania,
-
informacje na temat zmiany decyzji, sprostowania błędów lub omyłek, w szczególności organ wydający decyzję lub postanowienie, znak i datę wydania decyzji lub postanowienia, zakres zmiany, rodzaj sprostowanego błędu lub sprostowanej omyłki,
-
instalacje objęte decyzją oraz rodzaje i ilości gazów lub pyłów dopuszczonych do wprowadzania do powietrza,
-
organ, który przyjął zgłoszenie,
-
datę dokonania zgłoszenia,
l)
informacje o korzystaniu z odstępstw od dopuszczalnych wielkości emisji dla źródła spalania paliw dotyczących w szczególności:
-
źródła, które będzie eksploatowane w ograniczonym czasie użytkowania, o którym mowa w art. 146a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
-
źródła szczytowego,
-
źródła, w którym są stosowane lokalne paliwa stałe,
-
źródła, w którego przypadku co najmniej 50% produkcji ciepła użytkowego wytwarzanego w tym źródle stanowi ciepło przekazywane do publicznej sieci ciepłowniczej w postaci pary lub gorącej wody, o którym mowa w art. 146b ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska,
m)
informacje o korzystaniu z odstępstw od dopuszczalnych wielkości emisji dla instalacji, w których są używane rozpuszczalniki organiczne, do których stosuje się przepisy wydane na podstawie art. 146 ust. 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska;
3)
w części dotyczącej urządzeń, których eksploatacja powoduje emisje, rodzaj urządzenia oraz rodzaje i ilości gazów cieplarnianych i innych substancji wprowadzonych do powietrza w wyniku eksploatacji urządzenia albo rodzaj silnika stosowanego w urządzeniu oraz rodzaj i ilość spalonego w nim paliwa;
4)
w części dotyczącej przedsięwzięć inwestycyjnych:
a)
rodzaj przedsięwzięcia i adres jego realizacji,
b)
planowaną datę zakończenia realizacji przedsięwzięcia,
c)
prognozowane wielkości emisji ze zrealizowanego przedsięwzięcia lub prognozowane sprawności redukcji emisji albo prognozowane stężenia substancji w gazach odlotowych planowane do osiągnięcia w wyniku realizacji tego przedsięwzięcia.
1 Minister Klimatu i Środowiska kieruje działem administracji rządowej - klimat, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 października 2021 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Klimatu i Środowiska (Dz. U. poz. 1949).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2021 r. poz. 2127 i 2269 oraz z 2022 r. poz. 1079, 1260, 1504, 1576, 1747, 2088 i 2127.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024