Umundurowanie i wyżywienie oraz inne należności wydawane żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 maja 2022 r.
w sprawie umundurowania i wyżywienia oraz innych należności wydawanych żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi

Na podstawie art. 330 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepis ogólny

§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
przypadki, w których żołnierze niebędący żołnierzami zawodowymi, zwani dalej "żołnierzami", otrzymują:
a)
bezpłatne wyżywienie lub równoważnik pieniężny, z wyjątkiem żołnierzy OT pełniących terytorialną służbę wojskową dyspozycyjnie,
b)
umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe w naturze lub równoważnik pieniężny;
2)
warunki oraz normy otrzymywania świadczeń, o których mowa w pkt 1;
3)
wysokość równoważników pieniężnych, o których mowa w pkt 1, oraz warunki, tryb i terminy ich wypłacania;
4)
sposób realizacji dodatkowych norm wyżywienia.

Rozdział  2

Umundurowanie i wyekwipowanie

§  2. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie z dniem powołania do służby wojskowej, nadania przydziału kryzysowego, wyznaczenia na stanowisko służbowe lub przystąpienia do wykonywania określonych czynności służbowych.
§  3. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie zgodnie z normami umundurowania i wyekwipowania w zestawach, które są określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie na podstawie rozkazu dziennego dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której ten żołnierz pełni służbę wojskową, stwierdzającego wyznaczenie go na stanowisko, a w przypadku powołania żołnierza w trybie alarmowym - na podstawie karty powołania.
2. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie specjalistyczne na podstawie rozkazu dziennego dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której ten żołnierz odbywa lub pełni czynną służbę wojskową.
3. 
Umundurowanie i wyekwipowanie żołnierz otrzymuje z magazynu jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostaje, lub w macierzystym pododdziale.
4. 
Podstawą rozliczenia żołnierza z umundurowania i wyekwipowania jest rozkaz dzienny dowódcy (szefa, komendanta) jednostki wojskowej, w której żołnierz pełni służbę wojskową.
§  5. 
Przedmioty umundurowania i wyekwipowania wydawane:
1)
żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej są określone w załączniku nr 2 do rozporządzenia;
2)
żołnierzowi rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach aktywnej rezerwy, są określone w załączniku nr 3 do rozporządzenia;
3)
żołnierzowi terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie są określone w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Żołnierzowi przydziela się umundurowanie i wyekwipowanie do użytkowania na dany okres, zwany dalej "okresem używalności".
2. 
Okresu używalności nie stosuje się do umundurowania i wyekwipowania przysługujących żołnierzom pełniącym służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny; nowe przedmioty przydziela się w miarę zużycia (zniszczenia).
3. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
na własność z chwilą wydania;
2)
na czas wykonywania określonych czynności służbowych.
§  7. 
Przedmioty umundurowania i wyekwipowania przechodzą na własność żołnierza - stosownie do uwag zawartych w poszczególnych zestawach załącznika nr 1 do rozporządzenia.
§  8. 
Żołnierz otrzymuje umundurowanie i wyekwipowanie na czas wykonywania czynności służbowych z obowiązkiem ich zwrotu w przypadku:
1)
przeniesienia na inne stanowisko służbowe, na którym dany przedmiot nie przysługuje;
2)
zwolnienia z pełnienia obowiązków służbowych.
§  9. 
Żołnierzowi zasadniczej służby wojskowej, żołnierzowi terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie oraz żołnierzowi, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach aktywnej rezerwy, w przypadku powołania tego żołnierza do zawodowej służby wojskowej, pozostawia się przedmioty w użytkowaniu i zalicza okres używalności.
§  10. 
Żołnierz zwalniany ze służby wojskowej zwraca otrzymane umundurowanie i wyekwipowanie, z wyjątkiem przedmiotów, które przechodzą na jego własność.
§  11. 
W przypadku śmierci żołnierza dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostawał, może zezwolić na nieodpłatne wydanie kompletu umundurowania wyjściowego lub polowego składającego się z munduru, nakrycia głowy, bielizny, obuwia oraz oznak stopni.
§  12. 
Żołnierz przenoszony do jednostki wojskowej rodzaju Sił Zbrojnych, w którym obowiązuje odmienny zestaw umundurowania, podlega przemundurowaniu i otrzymuje zestaw właściwy dla danego rodzaju Sił Zbrojnych.
§  13. 
Jeżeli żołnierz uzyskał uprawnienie do umundurowania i wyekwipowania ujętych w innym zestawie, to umundurowanie i wyekwipowanie:
1)
powtarzające się w obu zestawach - pozostawia się żołnierzowi, zaliczając poprzedni okres użytkowania;
2)
występujące tylko w poprzednim zestawie - podlegają zwrotowi;
3)
występujące tylko w nowym zestawie - uzupełnia się na przewidziany okres używalności.
§  14. 
1. 
Żołnierz zasadniczej służby wojskowej, żołnierz terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie oraz żołnierz rezerwy, któremu nadano w czasie pokoju przydział kryzysowy przez zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach aktywnej rezerwy, przenoszony (oddelegowany) do innej jednostki wojskowej w celu pełnienia dalszej służby nie zwraca umundurowania i wyekwipowania ujętych we wkładce mundurowej do książeczki wojskowej.
2. 
Żołnierz rezerwy odbywający ćwiczenia lub przeszkolenie wojskowe, z wyjątkiem żołnierza rezerwy, o którym mowa w ust. 1, przenoszony do innej jednostki wojskowej, zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie wydane w jednostce budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym pozostawał.
§  15. 
Żołnierz, który został tymczasowo aresztowany, zabiera ze sobą umundurowanie i wyekwipowanie, które miał na sobie w momencie zatrzymania.
§  16. 
Nakrycia głowy wydaje się żołnierzom stosownie do rodzaju wojsk, w którym pełnią służbę.
§  17. 
Okres używalności oznak jest równy okresowi używalności przedmiotu, na którym są noszone.
§  18. 
1. 
Za przedmioty ujęte w zestawach określonych w załączniku nr 1 można wydawać przedmioty zamiennie.
2. 
Wykaz przedmiotów wydawanych zamiennie oraz okresy ich używalności są określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
§  19. 
W umundurowaniu i wyekwipowaniu żołnierzy - kobiet w ciąży oraz żołnierzy o nietypowej budowie ciała można dokonać poprawek krawieckich lub uszyć je na miarę.
§  20. 
Żołnierzy wyposaża się w niezbędną odzież roboczą, ochronną i zabezpieczającą, zapewniającą bezpieczeństwo i higienę podczas wykonywania obowiązków służbowych.
§  21. 
Żołnierzom rezerwy powołanym do odbycia ćwiczeń prowadzonych w trybie natychmiastowego stawiennictwa przysługują przedmioty ujęte w zestawach dla żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny.
§  22. 
Żołnierzom odbywającym jednodniowe ćwiczenia i przeszkolenia wojskowe można nie wydawać umundurowania i wyekwipowania.
§  23. 
W przypadku ponownego powołania żołnierza do pełnienia służby wojskowej nowe przedmioty wydaje się po upływie okresu używalności przedmiotów wcześniej wydanych.
§  24. 
W celu zabezpieczenia potrzeb szkoleniowych można wydawać żołnierzom przedmioty określone w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
§  25. 
1. 
Równoważnik pieniężny w zamian za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia, zwany dalej "równoważnikiem", wypłaca się żołnierzom pełniącym zasadniczą służbę wojskową, począwszy od pierwszego dnia drugiego miesiąca kalendarzowego służby wojskowej.
2. 
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, może zdecydować o wypłaceniu równoważnika, o którym mowa w ust. 1, za płyn po goleniu, szampon do mycia włosów, proszek do prania i podpaski, począwszy od pierwszego dnia służby wojskowej.
3. 
Równoważnik, o którym mowa w ust. 1, pomniejsza się o kwoty przyjęte do jego naliczenia za poszczególne przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia objęte tym równoważnikiem, wydane w naturze.
4. 
Żołnierzom pełniącym zasadniczą służbę wojskową równoważnik wypłaca się w:
1)
pełnej wysokości - za okres dłuższy niż 15 dni kalendarzowych służby wojskowej w miesiącu kalendarzowym;
2)
połowie wysokości - za okres do 15 dni kalendarzowych służby wojskowej w miesiącu kalendarzowym.
5. 
Żołnierzom pełniącym zasadniczą służbę wojskową równoważnik wypłaca się co miesiąc z góry, w terminach płatności uposażenia, na podstawie odrębnych list należności pieniężnych.
6. 
Wysokość równoważnika pieniężnego w zamian za niewydane w naturze przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia jest określona w załączniku nr 7 do rozporządzenia.
§  26. 
1. 
Żołnierzom skierowanym do pełnienia służby poza granicami państwa w składzie polskich kontyngentów wojskowych można wypłacać równoważnik za:
1)
środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia - za każdy rozpoczęty miesiąc kalendarzowy, począwszy od pierwszego dnia służby poza granicami państwa;
2)
przybory do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia - jednorazowo, na cały okres pełnienia służby poza granicami państwa.
2. 
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 1, jest określona w załączniku nr 8 do rozporządzenia.
3. 
Wysokość równoważnika, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, jest określona w załączniku nr 9 do rozporządzenia.
4. 
Równoważniki, o których mowa w ust. 1, wypłaca się pod warunkiem możliwości zakupu należnych przyborów i środków do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia w rejonie polskiego kontyngentu wojskowego.
§  27. 
1. 
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach zaopatrywania w umundurowanie oraz wyekwipowanie i wypłaty równoważnika, o którym mowa w § 25 ust. 1.
2. 
Dowódca (szef, komendant) jednostki budżetowej, na której zaopatrzeniu w dziale mundurowym żołnierz pozostaje, jest organem właściwym w sprawach wypłaty.
3. 
Dowódca polskiego kontyngentu wojskowego jest organem właściwym do podejmowania decyzji w sprawach wypłaty równoważnika, o którym mowa w § 26 ust. 1.
§  28. 
W przypadkach uzasadnionych względami sanitarnohigienicznymi, wymogami przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub panującymi warunkami klimatycznymi organ logistyczny właściwy w zakresie przedmiotów umundurowania i wyekwipowania może ustalić inne należności niż wymienione w załączniku nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział  3

Bezpłatne wyżywienie

§  29. 
Ilekroć w rozdziale jest mowa o:
1)
zasadniczej normie wyżywienia - należy przez to rozumieć ilość środków spożywczych przysługującą żołnierzowi w ciągu doby;
2)
dodatkowej normie wyżywienia - należy przez to rozumieć ilość środków spożywczych lub napoju przysługującą żołnierzowi w ciągu doby jako uzupełnienie zasadniczej normy wyżywienia albo jako oddzielny posiłek lub porcja napoju;
3)
paczkowanej normie wyżywienia (racji żywnościowej) - należy przez to rozumieć zestaw produktów spożywczych oraz ewentualnych produktów niespożywczych ułatwiających użycie zestawu, umieszczonych we wspólnym opakowaniu, przeznaczony do zapewnienia kompletnego całodobowego wyżywienia pojedynczego żołnierza lub grupy żołnierzy;
4)
wartości pieniężnej normy wyżywienia - należy przez to rozumieć wartość środków spożywczych, w średnich cenach zakupu, wchodzących w skład zasadniczej lub dodatkowej normy wyżywienia;
5)
turnusie rehabilitacyjnym z treningiem psychologicznym - należy przez to rozumieć proces adaptacji po powrocie do kraju żołnierzy, którzy wykonywali zadania poza granicami państwa;
6)
dyżurach bojowych - należy przez to rozumieć pozostawanie pododdziałów, zespołów, załóg i obsad w gotowości do natychmiastowego podjęcia realizacji działań wynikających z zadań postawionych jednostce wojskowej w planach jej użycia, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej lub rozkazem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, połączone z przebywaniem w miejscu pełnienia służby, z wyłączeniem dyżurów etatowych;
7)
dyżurach ratowniczych - należy przez to rozumieć planowe pozostawanie w gotowości wydzielonych sił i środków, zgodnie z decyzją Ministra Obrony Narodowej lub rozkazem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, w celu udzielenia pomocy załogom statków powietrznych, jednostek pływających lub udziału specjalistycznych grup ratowniczych w identyfikacji i likwidacji zdarzeń związanych z uwolnieniem toksycznych środków przemysłowych lub wypadków radiacyjnych i likwidacji ich skutków;
8)
całodobowym zmianowym systemie pracy - należy przez to rozumieć system pracy wprowadzany przez dowódcę jednostki wojskowej (równorzędnego) na podstawie przepisów w zakresie mobilizacji, połączony z przebywaniem żołnierzy w miejscu pełnienia służby;
9)
sportowcach wojskowych - należy przez to rozumieć żołnierzy uczestniczących w zgrupowaniach przygotowawczych i zawodach sportowych - organizowanych zgodnie z planem szkolenia od związku taktycznego wzwyż;
10)
kursach lub szkoleniach zawodowych lub specjalistycznych - należy przez to rozumieć szkolenie lub kurs wynikające z podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w tym językowych żołnierzy, ujęte w planie rocznym zatwierdzonym przez właściwego dowódcę organizującego kurs lub szkolenie, z wyłączeniem kursów realizowanych w formie zdalnej;
11)
szkoleniach w garnizonie lub poza garnizonem - należy przez to rozumieć szkolenia taktyczne, taktyczno-specjalne oraz ogniowe, wynikające z programów szkolenia i zawarte w diagramach szkolenia;
12)
ćwiczeniach w garnizonie lub poza garnizonem - należy przez to rozumieć zajęcia szkoleniowe, ćwiczenia i treningi w celu uzyskania określonego poziomu wyszkolenia indywidualnego lub zespołowego na wszystkich szczeblach dowodzenia i ujęte w planie zasadniczych przedsięwzięć jednostki wojskowej lub w celu uczestniczenia przez żołnierzy terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie w ćwiczeniach rotacyjnych w ramach rocznego planu lub poza rocznym planem szkolenia;
13)
poligonie - należy przez to rozumieć ośrodek szkolenia poligonowego lub wydzielony teren wojskowy używany do prowadzenia ćwiczeń i szkoleń w oparciu o obiekty infrastruktury stacjonarnej lub polowej, realizowane przez dowódców (równorzędnych) różnych szczebli dowodzenia;
14)
dominującej normie wyżywienia - należy przez to rozumieć zasadniczą normę wyżywienia, według której jest żywiona największa grupa żołnierzy ze wszystkich żywionych w danej jednostce wojskowej;
15)
zgrupowaniach wojskowych - należy przez to rozumieć każdą formę zgromadzenia sił i środków wojska, powołaną decyzją Ministra Obrony Narodowej lub rozkazem Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej, Dowódcy Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni, Dowódcy Garnizonu Warszawa, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych albo Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej w celu realizacji określonego zadania;
16)
stołówce wojskowej - należy przez to rozumieć stacjonarny lub polowy punkt żywienia zbiorowego żołnierzy oraz obiekt żywienia na jednostkach pływających Marynarki Wojennej, w których przygotowuje się posiłki według zasadniczych i dodatkowych norm wyżywienia;
17)
równoważniku pieniężnym - należy przez to rozumieć środki pieniężne wypłacane żołnierzowi, stanowiące równowartość wartości pieniężnej zasadniczej lub dodatkowej normy wyżywienia przysługującej żołnierzowi w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze;
18)
Stałym Rejonie Odpowiedzialności - należy przez to rozumieć rejon przydzielony dowódcy oddziału (pododdziału) Wojsk Obrony Terytorialnej, który planuje i organizuje oraz prowadzi działania wszelkimi możliwymi środkami dla osiągniecia celu prowadzonych działań.
§  30. 
1. 
Żołnierzom uprawnionym do bezpłatnego wyżywienia przysługuje ono według następujących norm wyżywienia:
1)
zasadniczych:
a)
żołnierskiej - 010,
b)
szkolnej - 020,
c)
specjalnej - 030,
d)
operacyjnej - 040 lub 044,
e)
wojennej - 050;
2)
dodatkowych:
a)
ogólnej - 110,
b)
chleba - 111,
c)
napoju - 160;
3)
paczkowanych (racji żywnościowych):
a)
indywidualnej,
b)
grupowej.
2. 
Skład ilościowy i asortyment środków spożywczych zawartych w zasadniczych oraz dodatkowych normach wyżywienia, o których mowa w ust. 1 pkt 1 i 2, jest określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
3. 
Skład ilościowy i asortyment środków spożywczych zawartych w normach wyżywienia, o których mowa w ust. 1 pkt 3, określają dokumenty normalizacyjne wydane na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 12 września 2002 r. o normalizacji (Dz. U. z 2015 r. poz. 1483).
4.  1
 W celu pobierania próbek żywności, o których mowa w ustawie z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz. U. z 2023 r. poz. 1448), wydziela się codziennie, na każdą stołówkę wojskową przygotowującą posiłki w ramach stosowanych norm wyżywienia, środki spożywcze o wartości pieniężnej do 100% stosowanych norm, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a-d i pkt 2 lit. a.
5. 
Żołnierze mogą otrzymywać bezpłatne wyżywienie według:
1)
zasadniczych norm wyżywienia, w formie:
a)
posiłków przyrządzanych w stołówkach wojskowych,
b)
suchego prowiantu,
c)
suchego prowiantu w zamian za części norm wyżywienia niezrealizowane w formie, o której mowa w lit. a,
d)
posiłków przyrządzanych na zlecenie przez inne zakłady żywienia zbiorowego;
2)
dodatkowych norm wyżywienia, w formie:
a)
posiłków, o których mowa w pkt 1 lit. a i d,
b)
suchego prowiantu,
c)
napoju.
§  31. 
1. 
Żołnierze uprawnieni do wyżywienia według różnych norm wyżywienia, o których mowa w § 30 ust. 1 pkt 1, otrzymują wyżywienie według jednakowej dominującej normy wyżywienia, jeżeli ich wyżywienie jest przygotowywane w jednej stołówce wojskowej, a warunki techniczno-organizacyjne uniemożliwiają przygotowywanie posiłków według różnych norm wyżywienia.
2. 
Jeżeli norma wyżywienia, o której mowa w ust. 1, jest niższa od normy przysługującej żołnierzowi, wydaje się posiłek uzupełniający, odpowiadający różnicy wartości pieniężnych tych norm.
3. 
Żołnierzom przysługuje wyżywienie w wymiarze 200% przysługującej zasadniczej normy wyżywienia:
1)
w pierwszej dobie mobilizacyjnego rozwinięcia jednostki wojskowej - w warunkach uzasadnionych względami organizacyjnymi;
2)
w przypadkach planowych rotacji zapasów żywności w polskich kontyngentach wojskowych, uzasadnionych względami organizacyjnymi;
3)
w przypadku odbywania podróży - tylko w przypadku żołnierzy pełniących zasadniczą służbę wojskową.
4. 
Normy wyżywienia w formie posiłków lub suchego prowiantu niewykorzystane w terminie przeznaczonym na ich realizację nie podlegają wydaniu.
§  32.  2
1. 
Żołnierze uprawnieni do wyżywienia w przypadkach, o których mowa w § 35 ust. 1 pkt 5, otrzymują wyżywienie w wymiarze:
1)
35% przysługującej zasadniczej normy wyżywienia w przypadku:
a)
sprawdzenia stawiennictwa w jednostce wojskowej na podstawie odrębnych przepisów,
b)
szkolenia lub ćwiczenia w garnizonie lub poza garnizonem - trwających do 8 godzin;
2)
40% przysługującej zasadniczej normy wyżywienia - jeżeli czas szkolenia, ćwiczenia lub kursu wynosi ponad 8 godzin, nie więcej jednak niż 12 godzin;
3)
100% przysługującej im normy wyżywienia - jeżeli czas szkolenia, ćwiczenia, kursu lub kształcenia wynosi ponad 12 godzin.
2. 
Czas szkolenia, ćwiczenia, kursu lub kształcenia obejmuje:
1)
w zakresie szkoleń i ćwiczeń - liczbę godzin szkoleniowych w poszczególnym dniu szkolenia lub ćwiczenia;
2)
w zakresie kursu lub kształcenia - okres od dnia rozpoczęcia kursu lub kształcenia do dnia zakończenia kursu lub kształcenia, bez względu na liczbę godzin szkoleniowych w poszczególnych dniach szkoleniowych realizowanych w ramach szkolenia programowego.
§  33. 
Żołnierze, którzy biorą udział w ćwiczeniach z udziałem żołnierzy państw obcych, otrzymują wyżywienie według norm, standardów jakościowych i organizacyjnych ustalonych dla żołnierzy tych państw, jeżeli są one korzystniejsze od normy wyżywienia, o której mowa w § 37 pkt 2 i 4.
§  34. 
Wyżywienie według zasadniczej normy żołnierskiej - 010 otrzymują żołnierze:
1)
pełniący obowiązkową zasadniczą służbę wojskową, nieuprawnieni do innych zasadniczych norm wyżywienia, przez czas pełnienia obowiązkowej służby wojskowej;
2)
konwojowani do innego garnizonu przez Żandarmerię Wojskową lub inne właściwe wojskowe organy porządkowe, zatrzymani oraz osadzeni w izbach zatrzymań utworzonych przez Ministra Obrony Narodowej.
§  35. 
1. 
Wyżywienie według zasadniczej normy szkolnej - 020 otrzymują żołnierze:
1)
pełniący dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, nieuprawnieni do innych zasadniczych norm wyżywienia, przez czas pełnienia dobrowolnej służby wojskowej;
1a) 3
 pełniący dobrowolną zasadniczą służbę wojskową w trakcie kształcenia:
a)
w uczelni wojskowej:
na studiach stacjonarnych,
na kursach oficerskich,
b)
na studiach stacjonarnych w uczelni innej niż uczelnia wojskowa,
c)
w szkole podoficerskiej,
d)
w centrum szkolenia lub ośrodku szkolenia

- przez okres kształcenia;

2)
wchodzący w skład załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej - w dniach wykonywania obowiązków służbowych;
3)
wykonujący skoki ze spadochronem lub nurkowanie zgodnie z kartą opisu stanowiska służbowego oraz planem szkolenia i obowiązującymi programami szkolenia w jednostkach wojskowych organizujących te skoki lub nurkowanie - w dniach wykonywania obowiązków służbowych;
4)
pełniący służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305, Nr 4026 i Nr 4101 - w dniach wykonywania obowiązków służbowych;
5)
uczestniczący w:
a)
ćwiczeniach lub szkoleniach w garnizonie,
b)
ćwiczeniach lub szkoleniach poza garnizonem,
c)
aktywowaniu systemu zarządzania kryzysowego,
d)
kursach lub szkoleniach zawodowych lub specjalistycznych,
e)
rekonesansach,
f)
zgrupowaniach wojskowych,
g)
ćwiczeniach lub szkoleniach na terenie poligonów,
h)
ćwiczeniach lub szkoleniach w Stałym Rejonie Odpowiedzialności;
6)
w czasie:
a)
wprowadzania całodobowego, zmianowego systemu pracy wynikającego z przepisów w zakresie mobilizacji,
b)
izolacji lub kwarantanny określonych przez właściwe organy nadzoru sanitarnego, połączonych z przebywaniem żołnierza w zorganizowanym przez Siły Zbrojne RP miejscu izolacji lub kwarantanny,
c)
pełnienia nieetatowej całodobowej służby wewnętrznej i garnizonowej,
d)
pełnienia dyżurów bojowych, dyżurów ratowniczych, udziału w zwalczaniu klęsk żywiołowych i likwidacji ich skutków, działaniach antyterrorystycznych, akcjach poszukiwawczych oraz ratowaniu życia ludzkiego, a także w oczyszczaniu terenów z materiałów wybuchowych,
e) 4
 leczenia stacjonarnego w izbach chorych albo w szpitalach polowych będących w strukturach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz zwolnionych z uczestnictwa w zajęciach, pozostających na terenie uczelni wojskowej, szkoły podoficerskiej, ośrodków szkolenia lub centrach szkolenia;
7)
wchodzący w skład Wojskowej Straży Pożarnej w czasie akcji ratowniczych trwających co najmniej 6 godzin;
8)
odbywający praktykę w miejscowości niebędącej ich miejscem zamieszkania - w dniach przebywania w tej miejscowości;
9)
uczestniczący w kursach w ośrodkach szkolenia nurków i płetwonurków;
10)
sportowcy wojskowi delegowani na zgrupowania i zawody;
11)
szkoleni w związku ze skierowaniem do pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 396 oraz z 2022 r. poz. 655) albo w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych - przed wyjazdem, od dnia rozpoczęcia przygotowania poza rejonem stacjonowania jednostki wojskowej, w której pełnią służbę, do dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej;
12) 5
 po powrocie do kraju w związku z zakończeniem służby wojskowej poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa albo w kwaterach głównych, dowództwach i sztabach misji organizacji międzynarodowych i sił wielonarodowych - od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia skierowania na urlop aklimatyzacyjny, jeżeli w tym czasie żołnierz przebywał w jednostce wojskowej przygotowującej do służby poza granicami państwa;
13)
skierowani na turnus rehabilitacyjny z treningiem psychologicznym w wojskowych ośrodkach szkoleniowo-kondycyjnych lub wojskowym podmiocie leczniczym - w okresie turnusu;
14) 6
 pełniący służbę w etatowych pododdziałach ochrony - w czasie pełnienia służby wartowniczej;
15) 7
 aktywnej rezerwy, nieuprawnieni do innych zasadniczych norm wyżywienia - tylko w dniach wykonywania obowiązków służbowych w wymiarze:
a)
40% przysługującej normy wyżywienia - jeżeli czas wykonywania obowiązków służbowych przekracza 8 godzin, nie więcej niż 12 godzin,
b)
100% przysługującej normy wyżywienia - jeżeli czas wykonywania obowiązków służbowych przekracza 12 godzin.
2. 
Wyżywienie według zasadniczej normy szkolnej - 020 w wymiarze 40%, w formie jednego posiłku przysługuje żołnierzom:
1)
zaliczanym do lotniczego personelu technicznego - w dniach wykonywania bezpośredniej naziemnej technicznej obsługi sprzętu lotniczego;
2)
wchodzącym w skład nieetatowych służb kierowania i zabezpieczania lotów;
3)
instruktorom praktycznej nauki obsługi sprzętu lotniczego - w dniach prowadzenia zajęć praktycznych;
4)
instruktorom wychowania fizycznego wojskowych ośrodków szkoleniowo-kondycyjnych - w dniach prowadzenia zajęć;
5)
pełniący służbę w etatowych pododdziałach reprezentacyjnych Wojska Polskiego i rodzajów Sił Zbrojnych, Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, orkiestrach reprezentacyjnych: Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz w pozostałych orkiestrach wojskowych i Szwadronie Kawalerii Wojska Polskiego - w dniach wykonywania zadań reprezentacyjnych.
§  36. 
Wyżywienie według zasadniczej normy specjalnej - 030 otrzymują żołnierze:
1)
zaliczani do personelu latającego na sprzęcie innym niż bojowe samoloty odrzutowe i wykonującym loty zgodnie z programem szkolenia;
2)
wchodzący w skład zespołu lub grupy poszukiwawczo-ratowniczej - w dniach pełnienia dyżuru ratowniczego;
3)
etatowi instruktorzy spadochronowi wykonujący czynności instruktorskie zgodnie z programem szkolenia - w dniach wykonywania obowiązków służbowych.
§  37. 
Wyżywienie według zasadniczej normy operacyjnej - 040 otrzymują żołnierze:
1)
wchodzący w skład załóg okrętów podwodnych - w czasie rejsów,
2)
uczestniczący w ćwiczeniach wojskowych odbywanych w kraju wspólnie z żołnierzami obcych państw,
3)
skierowani do pełnienia służby wojskowej poza granicami państwa w składzie jednostki wojskowej użytej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o zasadach użycia lub pobytu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej poza granicami państwa

- od dnia przekroczenia granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej do dnia jej przekroczenia w drodze powrotnej;

4)
jednostek wojskowych skierowani poza granice państwa w celu udziału w:
a)
ćwiczeniach wojskowych,
b)
szkoleniu,
c)
akcjach ratowniczych, poszukiwawczych, humanitarnych i antyterrorystycznych,
d)
przedsięwzięciach reprezentacyjnych;
5)
zaliczani do personelu latającego:
a)
wykonujący loty, zgodnie z programem szkolenia, na bojowych samolotach odrzutowych,
b)
pełniący dobrowolną zasadniczą służbę wojskową - w dniach wykonywania lotów zgodnie z programem szkolenia,
c)
przebywający w wojskowych ośrodkach szkoleniowo-kondycyjnych;
6)
szkoleni na stanowiska przewidziane dla personelu latającego - w okresie wykonywania lotów;
7)
sportowcy wojskowi delegowani na zgrupowania i zawody o randze międzynarodowej.
§  38. 
Wyżywienie według zasadniczej normy operacyjnej - 044, składającej się z utrwalonych środków spożywczych, konserw i koncentratów spożywczych, przysługuje w zamian za wyżywienie według zasadniczej normy operacyjnej - 040, w całości lub w formie wybranych posiłków, żołnierzom, o których mowa w § 37 pkt 3 i 4.
§  39. 
Wyżywienie według zasadniczej normy wojennej - 050 w formie posiłków otrzymują żołnierze w czasie mobilizacji, po mobilizacyjnym rozwinięciu jednostki wojskowej i w czasie wojny, z wyjątkiem uprawnionych na podstawie przepisów § 36 i 37.
§  40. 
Wyżywienie według dodatkowej normy ogólnej - 110 otrzymują żołnierze:
1) 8
 w wymiarze 100% jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy żołnierskiej - 010 lub szkolnej - 020, o których mowa w § 35 ust. 1 pkt 5 lit. a-c i f-h, pkt 6 lit. c i d oraz pkt 14:
a)
w dniu 24 grudnia,
b)
w pierwszym dniu Wielkanocy;
2)
w wymiarze 40% tej normy jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy żołnierskiej - 010 lub szkolnej - 020 - w dniach:
a) 9
 pierwszego i drugiego dnia Bożego Narodzenia, 31 grudnia, Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego i Narodowego Święta Niepodległości - uprawnienie do bezpłatnego wyżywienia na podstawie § 35 ust. 1 pkt 5 lit. a-c i f-h, pkt 6 lit. c i d oraz pkt 14,
b)
pełnienia służby wartowniczej,
c)
przysięgi wojskowej,
d)
wykonywania zadań określonych w § 35 ust. 1 pkt 5 lit. f-h oraz pkt 6 lit. c i d,
e)
wykonywania prac związanych bezpośrednio z obsługą sprzętu lotniczego, radiolokacyjnego oraz z rakietowymi materiałami napędowymi;
3)
wchodzący w skład załóg jednostek pływających Marynarki Wojennej w czasie:
a)
rejsów lub pływania po akwenach portowych, trwających co najmniej cztery godziny, oraz pełnienia dyżurów bojowych w porcie - w wymiarze 100% tej normy jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy szkolnej - 020,
b)
rejsów poza Morze Bałtyckie oraz wizyt w portach zagranicznych - w wymiarze 70% tej normy, niezależnie od wyżywienia, o którym mowa w lit. a,
c)
rejsów okrętów podwodnych - w wymiarze 70% tej normy jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy operacyjnej - 040,
d)
stoczniowych remontów jednostek pływających Marynarki Wojennej - w wymiarze 40% tej normy jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy szkolnej - 020;
4)
nurkowie i płetwonurkowie oraz żołnierze szkoleni na te stanowiska - w dniach wykonywania zadań pod wodą, w wymiarze 70% tej normy, jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy żołnierskiej - 010 lub szkolnej - 020;
5)
pełniący służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305, Nr 4026 i Nr 4101 w czasie:
a)
ćwiczeń na morzu oraz nurkowania w innych akwenach wodnych - w wymiarze 150% tej normy,
b)
ćwiczeń odbywanych poza garnizonem - w wymiarze 80% tej normy,
c)
skoszarowania - w wymiarze 40% tej normy

- jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy szkolnej - 020;

6)
etatowi mechanicy-kierowcy - w dniach obsługi sprzętu.
§  41. 
Dodatkowa norma chleba - 111 przysługuje wyłącznie jako uzupełnienie normy wyżywienia, o której mowa w § 30 ust. 1 pkt 3 lit. b.
§  42. 
1. 
Napój według dodatkowej normy napoju - 160, w ilości i rodzaju niezbędnych do zaspokojenia potrzeb, otrzymują żołnierze w dniach wykonywania obowiązków służbowych:
1)
w pomieszczeniach zamkniętych, w których temperatura spowodowana warunkami techniczno-technologicznymi i lokalowymi oraz atmosferycznymi przekracza 28°C;
2)
na otwartej przestrzeni, przy temperaturze otoczenia powyżej 25°C lub poniżej 10°C;
3) 10
 o których mowa w § 35 ust. 1 pkt 5 lit. f-h oraz pkt 6 lit. c i d - w wymiarze 100%, a w przypadkach określonych w § 35 ust. 1 pkt 5 lit. a oraz b - w wymiarze 50% jako uzupełnienie zasadniczej normy wyżywienia szkolnej - 020;
4)
o których mowa w § 37 pkt 2-4, jako uzupełnienie wyżywienia według zasadniczej normy operacyjnej - 040, z wyjątkiem wyżywienia według zasadniczej normy operacyjnej - 044;
5)
pełniący służbę w Jednostce Wojskowej Nr 2305, Nr 4026 i Nr 4101;
6)
sportowcy wojskowi w czasie przebywania na zgrupowaniach i zawodach sportowych;
7)
jako uzupełnienie normy wyżywienia, o której mowa w § 30 ust. 1 pkt 3 lit. a oraz b.
2.  11
 Napój w wymiarze 200% dodatkowej normy napoju - 160 przysługuje żołnierzom:
1)
pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego pełniącym służbę wartowniczą na posterunkach honorowych - w dniach wykonywania zadań reprezentacyjnych;
2)
uczestniczącym w zgrupowaniach wojskowych z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja, Święta Wojska Polskiego lub Narodowego Święta Niepodległości - w warunkach, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
§  43. 
1. 
Żołnierze, którym przysługuje bezpłatne wyżywienie z kilku tytułów, otrzymują wyżywienie tylko z jednego tytułu według najkorzystniejszej zasadniczej normy wyżywienia oraz jednego najkorzystniejszego wymiaru z przysługujących wymiarów dodatkowej normy ogólnej - 110.
2.  12
 Przepisu ust. 1 nie stosuje się w razie przysługiwania żołnierzom kilku wymiarów dodatkowej normy wyżywienia ogólnej - 110 w przypadkach określonych w § 35 ust. 1 pkt 5 lit. a-c i f-h, pkt 6 lit. c i d, pkt 14 oraz w § 40 pkt 3 lit. a-c.
§  44. 
Żołnierzom uprawnionym do bezpłatnego wyżywienia przysługuje ono, jeżeli:
1)
nie przebywają na leczeniu w podmiocie leczniczym;
2)
nie otrzymali diety z tytułu krajowej podróży służbowej;
3)
nie są skierowani w podróż służbową poza granicami kraju, na studia lub naukę albo kurs za granicą;
4) 13
 nie przebywają na zwolnieniu lekarskim, z wyłączeniem sytuacji, o której mowa w § 35 ust. 1 pkt 6 lit. e.
§  45. 
W przypadkach uzasadnionych względami higieniczno-sanitarnymi, wymogami przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, panującymi warunkami klimatycznymi lub potrzebami operacyjnymi żołnierz może otrzymywać bezpłatne wyżywienie według norm wyżywienia określonych w § 30.
§  46. 
1. 
Równoważnik pieniężny przysługujący żołnierzom w zamian za bezpłatne wyżywienie niewydane w naturze ustala się na podstawie przysługującej żołnierzowi normy wyżywienia, określonej w § 30 ust. 1 pkt 1 lit. a-d oraz pkt 2 lit. a.
2. 
Wysokość równoważnika pieniężnego odpowiada wartości pieniężnej normy wyżywienia, która jest wartością środków spożywczych, w średnich cenach zakupu, wchodzących w skład norm wyżywienia, o których mowa w § 30 ust. 1 pkt 1 lit. a-d oraz pkt 2 lit a.
3. 
Wartości pieniężne równoważnika pieniężnego, o którym mowa w ust. 1, zmniejsza się o wartość wyżywienia otrzymanego w naturze:
1)
jeżeli wyżywienie w naturze jest planowane jako 3 posiłki:
a)
śniadanie - o 25%,
b)
obiad - o 50%,
c)
kolacja - o 25%;
2)
jeżeli wyżywienie w naturze jest planowane jako 4 posiłki:
a)
śniadanie - o 25%,
b)
drugie śniadanie - o 10%,
c)
obiad - o 40%,
d)
kolacja - o 25%.
§  47. 
Równoważnik pieniężny przysługuje żołnierzowi:
1)
wykonującemu zadania w warunkach uniemożliwiających korzystanie z wyżywienia przysługującego w naturze;
2)
uczestniczącemu w szkoleniach i ćwiczeniach wojskowych poza granicami państwa, w sytuacji gdy wyżywienie w naturze nie zostało zapewnione przez państwo-gospodarza lub innego organizatora szkolenia lub ćwiczenia;
3) 14
 w przypadku przebywania na przepustce lub urlopie - w wysokości równej wartości pieniężnej przysługującej normy wyżywienia w zamian za posiłki niewydane w naturze, zgodnie z podziałem określonym w § 46 ust. 3;
4)
uczestniczącemu w ćwiczeniach, kursach i szkoleniach wszystkich typów w przypadku korzystania z wyżywienia w naturze według normy wyżywienia niższej niż przysługująca - w wysokości równej różnicy wartości pieniężnej przysługującej mu normy wyżywienia, jeżeli nie ma możliwości przygotowania posiłku uzupełniającego;
5) 15
 pełniącemu dobrowolną zasadniczą służbę wojskową, w okresie szkolenia specjalistycznego, tylko w zakresie posiłków, o których mowa w § 46 ust. 3, niemieszczących się w ustalonym w jednostce wojskowej czasie służby - przy braku przeciwwskazań służbowych.
§  48. 
Równoważnik pieniężny w wysokości równej 200% wartości pieniężnej zasadniczej szkolnej normy wyżywienia - 020 przysługuje żołnierzowi:
1)
pełniącemu nieetatową całodobową służbę wewnętrzną lub garnizonową, dyżur bojowy albo ratowniczy, jeżeli nie ma możliwości korzystania z posiłków przyrządzanych w stołówkach wojskowych, przy braku przeciwwskazań służbowych;
2) 16
 (uchylony).
§  49. 
1.  17
 Równoważnik pieniężny wypłaca wojskowa jednostka budżetowa, na której zaopatrzeniu żywnościowym pozostaje żołnierz.
2.  18
 Wypłata równoważnika pieniężnego następuje z dołu.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  50. 
Do wydanych żołnierzowi przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia umundurowania i wyekwipowania stosuje się okresy używalności, na jakie umundurowanie i wyekwipowanie zostały wydane.
§  51. 
Żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową rotacyjnie, wcielonym do tej służby przed dniem 1 stycznia 2019 r., w 2022 r. wydaje się mundury polowe i mundury polowe letnie w liczbie wskazanej w załączniku nr 1 do rozporządzenia na okresy używalności wskazane w tym załączniku.
§  52. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 19

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  20  

NORMY UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA

Zestaw nr 1 (201000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Wojsk Lądowych, Wojsk Specjalnych i Wojsk Obrony Terytorialnej pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz odbywających ćwiczenia lub przeszkolenia wojskowe

Zestaw nr 2 (202000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Sił Powietrznych pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz odbywających ćwiczenia lub przeszkolenia wojskowe

Zestaw nr 3 (203000) - Normy umundurowania oraz wyekwipowania ćwiczebnego i polowego żołnierzy Marynarki Wojennej pełniących zasadniczą służbę wojskową oraz odbywających ćwiczenia lub przeszkolenia wojskowe

Zestaw nr 4 (240000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Wojsk Specjalnych pełniących zasadniczą służbę wojskową

Zestaw nr 5 (207000) - Normy umundurowania dodatkowego żołnierzy Żandarmerii Wojskowej

Zestaw nr 6 (208000) - Normy umundurowania lotniczo-technicznego dla personelu obsługi technicznej lotnictwa

Zestaw nr 7 (209000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy kompanii honorowych, reprezentacyjnych, pocztów sztandarowych i flagowych oraz etatowych orkiestr wojskowych

Zestaw nr 8 (210000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego biorących udział w wystąpieniach o charakterze reprezentacyjnym

Zestaw nr 9 (211000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych, niewchodzących w skład załogi jednostki pływającej, skierowanych do pełnienia służby w składzie polskich kontyngentów wojskowych, jednostek międzynarodowych NATO i UE, Partnerstwa dla Pokoju i Organizacji Narodów Zjednoczonych realizujących zadania poza granicami państwa w różnych strefach klimatycznych

Zestaw nr 10 (212000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Marynarki Wojennej, skierowanych do pełnienia służby w składzie polskich kontyngentów wojskowych, jednostek międzynarodowych NATO i UE, Partnerstwa dla Pokoju i Organizacji Narodów Zjednoczonych lub biorących udział w realizacji zadań poza granicami państwa w różnych strefach klimatycznych w składzie jednostek pływających

Zestaw nr 11 (214000) - Normy umundurowania i wyekwipowania dla obsługi wozów bojowych, pojazdów mechanicznych oraz warsztatów naprawczych

Zestaw nr 12 (215000) - Normy wyekwipowania załóg jednostek pływających

Zestaw nr 13 (216000) - Normy pościeli dla żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową

Zestaw nr 14 (217000) - Normy przyborów oraz środków do utrzymania higieny osobistej i konserwacji obuwia żołnierzy pełniących czynną służbę wojskową

Zestaw nr 15 (218000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 16 (219000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Sił Powietrznych pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 17 (220000) - Normy umundurowania oraz wyekwipowania ćwiczebnego i polowego żołnierzy Marynarki Wojennej pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 18 (221000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy Wojsk Specjalnych pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 19 (222000) - Normy umundurowania lotniczo-technicznego żołnierzy rezerwy personelu latającego i obsługi technicznej lotnictwa pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 20 (223000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy rezerwy i żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny należących do obsługi wozów bojowych, pojazdów mechanicznych oraz warsztatów naprawczych

Zestaw nr 21 (225000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy rezerwy Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej

Zestaw nr 22 (226000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy rezerwy Sił Powietrznych

Zestaw nr 23 (227000) - Normy umundurowania oraz wyekwipowania ćwiczebnego i polowego żołnierzy rezerwy Marynarki Wojennej

Zestaw nr 24 (228000) - Normy umundurowania żołnierzy rezerwy Wojsk Specjalnych

Zestaw nr 25 (229000) - Normy pościeli dla żołnierzy rezerwy i żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 26 (230000) - Normy przyborów oraz środków do utrzymania higieny osobistej i konserwacji obuwia dla żołnierzy rezerwy i żołnierzy pełniących służbę wojskową w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Zestaw nr 27 (231000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową rotacyjnie

Zestaw nr 28 (232000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - mężczyzn, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej

Zestaw nr 29 (233000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - kobiet, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Wojsk Lądowych i Wojsk Obrony Terytorialnej

Zestaw nr 30 (234000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - mężczyzn, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Sił Powietrznych

Zestaw nr 31 (235000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - kobiet, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Sił Powietrznych

Zestaw nr 32 (236000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - mężczyzn, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Marynarki Wojennej

Zestaw nr 33 (237000) - Normy umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zasadniczej służby wojskowej - kobiet, studentów w uczelni wojskowej kształcącej na potrzeby Marynarki Wojennej

Zestaw nr 34 (238000) - Normy bielizny osobistej żołnierzy zasadniczej służby wojskowej, studentów w uczelni wojskowej

grafika

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI ZASADNICZEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ W KSIĄŻECZCE WOJSKOWEJ

Lp. Nazwa przedmiotu Klasyfikator hierarchiczny JIM Jm Liczba
Wojska Lądowe i Wojska Obrony Terytorialnej Siły Powietrzne Marynarka Wojenna
I część wkładki II część wkładki I część wkładki II część wkładki I część wkładki II część wkładki
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Ubranie ochronne 84150703240100 kpl. 1 1 1
2 Dres sportowy 84050605000000 kpl. 1 1 1
3 Czapka zimowa 84050501041100 szt. 1 1 1
4 Beret szt. 2 2
5 Furażerka polowa Sił Powietrznych 84050503020000 szt. 2
6 Mundur polowy 84050105150000 kpl. 1 1 1
7 Rękawice zimowe pięciopalcowe 84150201100900 para 1 1 1
8 Skarpety letnie koloru czarnego 84400501000000 para 2
9 Skarpety sportowe 84400503000000 para 2 2 2
10 Skarpety zimowe 84400513020000 para 2 2 2
11 Skarpety letnie 84400513010000 para 2 2 2
12 Trzewiki zimowe 84301221000000 para 1 1 1
13 Trzewiki 84301237000000 para 1 1 1
14 Mundur polowy letni 84050105160000 kpl. 1 1 1
15 Rękawice taktyczne 84150202150000 para 1
16 Kominiarka koloru khaki 84150403000000 szt. 1
17 Bluza ocieplająca 84150710180000 szt. 1 1 1
18 Buty sportowe 84300304000000 para 1 1 1
19 Pantofle kąpielowe 84300405000000 para 1 1 1
20 Bielizna zimowa 84201300000000 kpl. 2 2 2
21 Ubranie sportowe 84050603000000 kpl. 2 2 2
22 Bielizna letnia 84200700000000 kpl. 2 2 2
23 Ręcznik frotté 72100503000000 szt. 4 4 4
24 Piżama 84200103000000 kpl. 1 1 1
25 Pas żołnierski 84400704010000 szt. 1 1 1
26 Szelki do przenoszenia oporządzenia 84651902000000 szt. 1 1 1
27 Zasobnik piechoty górskiej żołnierski 84651501100000 szt. 1 1 1
28 Pas do munduru polowego 84400704090000 szt. 1 1 1
29 Przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia i oporządzenia kpl. 1 1 1

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI REZERWY, KTÓREMU NADANO PRZYDZIAŁ KRYZYSOWY, I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

Lp. Nazwa przedmiotu Klasyfikator hierarchiczny JIM Jm Liczba
Wojska Lądowe i Wojska Obrony Terytorialnej Siły Powietrzne Marynarka Wojenna
I część wkładki II część wkładki I część wkładki II część wkładki I część wkładki II część wkładki
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1 Ubranie ochronne 84150703240100 kpl. 1 1 1
2 Dres sportowy 84050605000000 kpl. 1 1 1
3 Czapka zimowa 84050501041100 szt. 1 1 1
4 Beret szt. 1 1
5 Furażerka polowa Sił Powietrznych 84050503020000 szt. 1
6 Mundur polowy 84050105150000 kpl. 1 1 1
7 Rękawice zimowe pięciopalcowe 84150201100900 para 1 1 1
8 Skarpety sportowe 84400503000000 para 2 2 2
9 Skarpety zimowe 84400513020000 para 2 2 2
10 Skarpety letnie 84400513010000 para 2 2 2
11 Trzewiki zimowe 84301221000000 para 1 1 1
12 Trzewiki 84301237000000 para 1 1 1
13 Mundur polowy letni 84050105160000 kpl. 1 1 1
14 Rękawice taktyczne 84150202150000 para 1
15 Kominiarka koloru khaki 84150403000000 szt. 1
16 Buty sportowe 84300304000000 para 1 1 1
17 Pantofle kąpielowe 84300405000000 para 1 1 1
18 Bielizna zimowa 84201300000000 kpl. 2 2
19 Bielizna zimowa Marynarki Wojennej 84201400000000 kpl. 2
20 Ubranie sportowe 84050603000000 kpl. 2 2 2
21 Bielizna letnia 84200700000000 kpl. 2 2
22 Bielizna letnia Marynarki Wojennej 84203100000000 kpl. 2
23 Ręcznik frotté 72100503000000 szt. 2 2 2
24 Piżama 84200103000000 kpl. 1 1 1
25 Pas żołnierski 84400704010000 szt. 1 1
26 Pas żołnierski z klamrą Marynarki Wojennej 84400704060000 szt. 1
27 Szelki do przenoszenia oporządzenia 84651902000000 szt. 1 1 1
28 Zasobnik piechoty górskiej żołnierski 84651501100000 szt. 1 1 1
29 Pas do munduru polowego 84400704090000 szt. 1 1 1

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WYKAZ PRZEDMIOTÓW WYDAWANYCH ZAMIENNIE ZA PRZEDMIOTY OKREŚLONE W ZAŁĄCZNIKU NR 1 DO ROZPORZĄDZENIA

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WYKAZ PRZEDMIOTÓW UMUNDUROWANIA I WYEKWIPOWANIA WYDAWANYCH ŻOŁNIERZOWI PEŁNIĄCEMU TERYTORIALNĄ SŁUŻBĘ WOJSKOWĄ ROTACYJNIE I WPISYWANYCH DO WKŁADKI MUNDUROWEJ DO KSIĄŻECZKI WOJSKOWEJ

Lp. Nazwa przedmiotu Klasyfikator hierarchiczny JIM Jm Liczba
I część wkładki II część wkładki
1 2 3 4 5 6
1 Ubranie ochronne 84150703240100 kpl. 1
2 Dres sportowy 84050605000000 kpl. 1
3 Czapka zimowa 84050501041100 szt. 1
4 Beret 84050502 szt. 1
5 Czapka rogatywka polowa 84050501040707 szt. 1
6 Mundur polowy 84050105150000 kpl. 1
7 Rękawice zimowe pięciopalcowe 84150201100900 para 1
8 Skarpety sportowe 84400503000000 para 2
9 Skarpety zimowe 84400513020000 para 2
10 Skarpety letnie 84400513010000 para 2
11 Trzewiki zimowe 84301221000000 para 1
12 Trzewiki 84301237000000 para 1
13 Mundur polowy letni 84050105160000 kpl. 1
14 Rękawice taktyczne 84150202150000 para 1
15 Kominiarka koloru khaki 84150403000000 szt. 1
16 Buty sportowe 84300304000000 para 1
17 Pantofle kąpielowe 84300405000000 para 1
18 Bielizna zimowa 84201300000000 kpl. 2
19 Bluza ocieplająca 84150710180000 szt. 1
20 Ubranie sportowe 84050603000000 kpl. 2
21 Bielizna letnia długa 84202500000000 kpl. 1
22 Bielizna letnia 84200700000000 kpl. 2
23 Ręcznik frotté 72100503000000 szt. 2
24 Pas żołnierski 84400704010000 szt. 1
25 Zasobnik piechoty górskiej żołnierski szt. 1
26 Śpiwór 84651613000000 szt. 1
27 Karimata 72100201020000 szt. 1
28 Okulary ochronne specjalne gogle 84650606000000 szt. 1
29 Pas do munduru polowego 84400704090000 szt. 1

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WYKAZ PRZEDMIOTÓW, KTÓRE MOŻNA WYDAWAĆ ŻOŁNIERZOM W CELU ZABEZPIECZENIA POTRZEB SZKOLENIOWYCH

Lp. Nazwa przedmiotu
1 Kurtka polowa wzór 93
2 Szalokominiarka
3 Kurtka zimowa nieprzemakalna z podpinką
4 Ocieplacz ćwiczebny
5 Peleryna-namiot z omasztowaniem
6 Sweter oficerski Wojsk Lądowych, Wojsk Lotniczych i Marynarki Wojennej
7 Mundur wyjściowy letni Wojsk Lądowych
8 Mundur wyjściowy letni Sił Powietrznych
9 Mundur wyjściowy letni Marynarki Wojennej
10 Mundur polowy wzór 2010
11 Mundur polowy letni wzór 2010
12 Mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym
13 Mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym wzór 2010
14 Kombinezon ćwiczebny Wojsk Specjalnych w kamuflażu
15 Kombinezon ćwiczebny letni Wojsk Specjalnych w kamuflażu
16 Koszulobluza polowa
17 Koszula ćwiczebna marynarska z krótkimi rękawami
18 Bielizna zimowa specjalna
19 Beret ze znakiem orła wojskowego wykonanym metodą termonadruku
20 Furażerka polowa Sił Powietrznych ze znakiem orła wojskowego wykonanym metodą termonadruku
21 Zasobnik żołnierski wzór 93
22 Zasobnik piechoty górskiej w kamuflażu pustynnym
23 Trzewiki letnie
24 Trzewiki ćwiczebne tropikalne

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZY ZASADNICZEJ SŁUŻBY WOJSKOWEJ W ZAMIAN ZA NIEWYDANE W NATURZE PRZYBORY I ŚRODKI DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ ORAZ KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu Jm Cena jednostkowa (w zł) Stawka miesięczna równoważnika (w zł)
mężczyzna kobieta
1 2 3 4 5 6
1 Szczoteczka do zębów szt. 5,62 0,94 0,94
2 Pianka do golenia 200 ml szt. 9,50 4,75 -
3 Mydło toaletowe 100 g szt. 2,05 6,15 6,15
4 Maszynka jednorazowa do golenia szt. 2,95 5,90 -
5 Pasta do zębów 75 ml szt. 6,01 6,01 6,01
6 Płyn po goleniu szt. 10,94 10,94 -
7 Proszek do prania kg 10,40 6,24 6,24
8 Pasta do obuwia specjalnego 125 ml szt. 18,50 18,50 18,50
9 Podpaski szt. 0,77 - 15,40
10 Szampon do mycia włosów 200 ml szt. 7,30 10,95 10,95
RAZEM 70,38 64,19

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZY SKIEROWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W SKŁADZIE POLSKICH KONTYNGENTÓW WOJSKOWYCH W ZAMIAN ZA NIEWYDANE W NATURZE ŚRODKI DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ ORAZ KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu Jm Cena jednostkowa (w zł) Stawka miesięczna równoważnika (w zł)
mężczyzna kobieta
1 2 3 4 5 6
1 Chusteczki higieniczne szt. 0,05 10,00 10,00
2 Chusteczki higieniczne nasączane 10 szt. szt. 2,55 25,50 25,50
3 Pianka do golenia 200 ml szt. 9,50 4,75 -
4 Krem do rąk 50 ml tuba 5,29 5,29 5,29
5 Mydło toaletowe dezynfekujące 100 g szt. 3,75 7,50 7,50
6 Mydło toaletowe 100 g szt. 2,05 6,15 6,15
7 Maszynka jednorazowa do golenia szt. 2,95 5,90 -
8 Pasta do zębów 75 ml tuba 6,01 6,01 6,01
9 Płyn po goleniu szt. 10,94 10,94 -
10 Proszek do prania kg 10,40 6,24 6,24
12 Pasta do obuwia specjalnego 125 ml tuba 18,50 18,50 18,50
13 Podpaski szt. 0,77 - 15,40
14 Szampon do mycia włosów 200 ml szt. 7,30 10,95 10,95
Razem 122,63 116,44

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WYSOKOŚĆ RÓWNOWAŻNIKA DLA ŻOŁNIERZY SKIEROWANYCH DO PEŁNIENIA SŁUŻBY POZA GRANICAMI PAŃSTWA W SKŁADZIE POLSKICH KONTYNGENTÓW WOJSKOWYCH W ZAMIAN ZA NIEWYDANE W NATURZE PRZYBORY DO UTRZYMANIA HIGIENY OSOBISTEJ ORAZ KONSERWACJI OBUWIA

Lp. Nazwa przedmiotu Jm Cena jednostkowa (w zł) Stawka równoważnika dla mężczyzn i kobiet (w zł)
1 2 3 4 5
1 Igielnik (igła - 2 szt., nici - 25 mb.) szt. 2,75 2,75
2 Kubek do mycia zębów szt. 2,70 2,70
3 Mazak szt. 2,99 2,99
4 Pudełko na mydło szt. 2,90 2,90
5 Szczoteczka do rąk szt. 3,62 3,62
6 Szczoteczka do zębów szt. 5,62 5,62
7 Szczotka do obuwia miękka szt. 4,90 4,90
8 Szczotka do obuwia twarda szt. 4,99 4,99
9 Woreczek siatkowy do prania bielizny szt. 5,79 5,79
10 Woreczek na przybory do konserwacji szt. 4,72 4,72
11 Saszetka na środki higieny szt. 6,97 6,97
Razem 47,95

ZAŁĄCZNIK Nr  10

SKŁAD ILOŚCIOWY I ASORTYMENT ŚRODKÓW SPOŻYWCZYCH ZAWARTYCH W ZASADNICZYCH ORAZ DODATKOWYCH NORMACH WYŻYWIENIA ŻOŁNIERZY W CZYNNEJ SŁUŻBIE WOJSKOWEJ1)

Symbol grupy produktów spożywczych Nazwa grupy produktów spożywczych Normy wyżywienia
zasadnicze dodatkowe
żołnierska szkolna specjalna operacyjna wojenna ogólna Chleba napoju
010 020 030 040 044 050 - 111 160
01 Strączkowe 27 27 28 28 75 52 - - -
02 Przetwory zbożowe 73 73 62 52 234 112 - - -
03 Pieczywo 670 670 600 500 633 850 100 420 -
04 Mięso i przetwory w przeliczeniu na mięso 259 292 400 430 423 446 83 - -
05 Tłuszcze zwierzęce w przeliczeniu na smalec 17 19 19 19 20 - - - -
06 Tłuszcze roślinne w przeliczeniu na olej 20 10 10 10 10 - - - -
07 Mleko i przetwory mleczne w przeliczeniu na mleko 850 850 975 1050 450 - 370 - -
08 Masło i śmietana w przeliczeniu na masło 36 46 64 66 45 - 20 - -
09 Jaja (0,5) x (0,5) x (1) x (1) x - - (0,5) x - -
10 Ryby i przetwory rybne w przeliczeniu na filety ryb morskich 49 58 90 90 60 60 - - -
11 Ziemniaki 700 700 600 500 360 100 - - -
12 Warzywa i owoce bogate w witaminę C 120 132 160 170 - 50 65 - -
13 Warzywa i owoce karotenowe 160 160 160 160 206 113 110 - -
14 Inne warzywa i owoce 320 365 560 695 397 81 420 - -
15 Cukry i słodycze w przeliczeniu na cukier 71 73 84 97 117 101 20 - -
16 Woda pitna butelkowana - - - - (3,0)* - - - (3,0)*
Uwaga: Liczby w nawiasie oznaczają wymiar: x - w sztukach, * - w litrach.

________________________

1) Skład ilościowy i asortyment środków spożywczych został określony dziennie w gramach na osobę.

1 § 30 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
2 § 32 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
3 § 35 ust. 1 pkt 1a dodany przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
4 § 35 ust. 1 pkt 6 lit. e dodana przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
5 § 35 ust. 1 pkt 12 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. c rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
6 § 35 ust. 1 pkt 14 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. d tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
7 § 35 ust. 1 pkt 15 dodany przez § 1 pkt 3 lit. d tiret drugie rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
8 § 40 pkt 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 4 lit. a rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
9 § 40 pkt 2 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 4 lit. b rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
10 § 42 ust. 1 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
11 § 42 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 5 lit. b rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
12 § 43 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
13 § 44 pkt 4 dodany przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
14 § 47 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 lit. a rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
15 § 47 pkt 5 dodany przez § 1 pkt 8 lit. b rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
16 § 48 pkt 2 uchylony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
17 § 49 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. a rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
18 § 49 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 10 lit. b rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.
19 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniami Ministra Obrony Narodowej z dnia:

1) 9 lutego 2016 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy w czynnej służbie wojskowej (Dz. U. poz. 310, z 2018 r. poz. 1685, z 2019 r. poz. 2488, z 2020 r. poz. 2341 oraz z 2022 r. poz. 653),

2) 24 października 2016 r. w sprawie przypadków, zasad i norm otrzymywania przez żołnierzy w czynnej służbie wojskowej równoważnika pieniężnego w zamian za przybory i środki do utrzymania higieny osobistej oraz konserwacji obuwia niewydane w naturze (Dz. U. poz. 1800),

3) 4 marca 2011 r. w sprawie wyżywienia żołnierzy czynnej służby wojskowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1134) - które zgodnie z art. 821 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny (Dz. U. poz. 655 i 974) tracą moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

20 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 12 stycznia 2024 r. (Dz.U.2024.136) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 2024 r.

Zmiany w prawie

Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Wyższe diety dla członków komisji wyborczych w wyborach samorządowych

700 zł zarobi członek obwodowej komisji wyborczej w najbliższych wyborach samorządowych, 800 - zastępca przewodniczącego, a 900 zł przewodniczący komisji wyborczej – wynika z uchwały Państwowej Komisji Wyborczej. W drugiej turze wyborów członkowie komisji otrzymają diety o połowę niższe.

Robert Horbaczewski 25.01.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2022.1131

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Umundurowanie i wyżywienie oraz inne należności wydawane żołnierzom niebędącym żołnierzami zawodowymi.
Data aktu: 13/05/2022
Data ogłoszenia: 27/05/2022
Data wejścia w życie: 28/05/2022