Zmiana rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 1 października 2020 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Na podstawie art. 81 ust. 2 pkt 8a ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351, 1495, 1571, 1655 i 1680 oraz z 2020 r. poz. 568) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. poz. 268) wprowadza się następujące zmiany:
1)
po § 18 dodaje się § 18a w brzmieniu:

"§ 18a. Kasa może dokonać odpisu należności w ciężar utworzonego na nią odpisu aktualizującego i przenieść do ewidencji pozabilansowej do czasu jej umorzenia, przedawnienia lub spłaty, w przypadku gdy pozostaje zaklasyfikowana do należności nieściągalnych przez okres co najmniej dwunastu miesięcy oraz gdy wartość netto należności (po pomniejszeniu o odpisy aktualizujące) jest równa zeru. Wraz z przeniesieniem należności do ewidencji pozabilansowej kasa przenosi również odpowiadające jej odpisy aktualizujące. Inwentaryzację należności przeniesionych do ewidencji pozabilansowej przeprowadza się na zasadach określonych w ustawie.";

2)
po rozdziale 6 dodaje się rozdział 6a w brzmieniu:

"Rozdział 6a

Przepisy epizodyczne

§ 31a. Dokonana przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową do dnia 31 grudnia 2020 r. zmiana terminu (harmonogramu) spłaty należności, spowodowana skutkami finansowymi, jakie zaistniały u członka kasy z powodu pandemii wirusa wywołującego chorobę COVID-19, będącej na dzień 13 marca 2020 r. należnością regularną w rozumieniu § 2 pkt 21, nie skutkuje powstaniem opóźnienia, o którym mowa w § 2 pkt 21-23, jeżeli łącznie odroczenie spłaty należności w wyniku zmiany terminu (harmonogramu) nie jest dłuższe niż 6 miesięcy. Przepisu § 23 ust. 17 zdanie drugie nie stosuje się.";

3)
załącznik nr 1 do rozporządzenia otrzymuje brzmienie określone w załączniku do niniejszego rozporządzenia;
4)
w załączniku nr 2 do rozporządzenia w części "Dodatkowe informacje i objaśnienia" w ust. 1 w pkt 5 dodaje się lit. h oraz i w brzmieniu:

"h) wartości należności przeniesionych do ewidencji pozabilansowej z podziałem na kredyty i pożyczki, w tym skrypty dłużne, dłużne papiery wartościowe oraz pozostałe należności, ze wskazaniem ich wartości bilansowej brutto na początek roku obrotowego, dokonanych zwiększeniach i zmniejszeniach oraz stanie na koniec roku obrotowego wraz ze wskazaniem okresu przeterminowania,

i) wartości odpisów aktualizujących przeniesionych do ewidencji pozabilansowej z podziałem na odpisy aktualizujące wartość kredytów i pożyczek, w tym skryptów dłużnych, dłużnych papierów wartościowych oraz pozostałych należności, ze wskazaniem ich wartości na początek roku obrotowego, dokonanych zwiększeniach i zmniejszeniach oraz stanie na koniec roku obrotowego wraz ze wskazaniem okresu przeterminowania,";

5)
w załączniku nr 3 do rozporządzenia w części "Dodatkowe informacje i objaśnienia" w ust. 1 w pkt 5 dodaje się lit. h oraz i w brzmieniu:

"h) wartości należności przeniesionych do ewidencji pozabilansowej z podziałem na kredyty i pożyczki, w tym skrypty dłużne, dłużne papiery wartościowe oraz pozostałe należności, ze wskazaniem ich wartości bilansowej brutto na początek roku obrotowego, dokonanych zwiększeniach i zmniejszeniach oraz stanie na koniec roku obrotowego wraz ze wskazaniem okresu przeterminowania,

i) wartości odpisów aktualizujących przeniesionych do ewidencji pozabilansowej z podziałem na odpisy aktualizujące wartość kredytów i pożyczek, w tym skryptów dłużnych, dłużnych papierów wartościowych oraz pozostałych należności, ze wskazaniem ich wartości na początek roku obrotowego, dokonanych zwiększeniach i zmniejszeniach oraz stanie na koniec roku obrotowego wraz ze wskazaniem okresu przeterminowania, ".

§  2. 
1. 
Załącznik nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, stosuje się po raz pierwszy do odpisów aktualizujących należności utworzonych po dniu 16 kwietnia 2020 r.
2. 
Limity pomniejszeń podstawy tworzenia odpisów aktualizujących określone w załączniku nr 1 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, nie stanowią podstawy rozwiązania odpisów aktualizujących utworzonych przed dniem 17 kwietnia 2020 r.
§  3. 
W sprawozdaniu finansowym kasy i sprawozdaniu finansowym małej kasy zakres informacji jest wykazywany zgodnie odpowiednio z załącznikiem nr 2 i 3 do rozporządzenia zmienianego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, po raz pierwszy za rok obrotowy rozpoczynający się po dniu 31 grudnia 2020 r.
§  4. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

LIMITY POMNIEJSZENIA PODSTAWY TWORZENIA ODPISÓW AKTUALIZUJĄCYCH

Tabela nr 1

Limit pomniejszenia podstawy tworzenia odpisów aktualizujących, o których mowa w § 23 ust. 14 pkt 1 rozporządzenia.

Limit pomniejszenia w % kwoty należności Okres opóźnienia w spłacie w miesiącach
100 nie więcej niż 72
80 powyżej 72 i nie więcej niż 84
60 powyżej 84 i nie więcej niż 96
40 powyżej 96 i nie więcej niż 108
20 powyżej 108 i nie więcej niż 120
0 powyżej 120

Tabela nr 2

Limit pomniejszenia podstawy tworzenia odpisów aktualizujących, o których mowa w § 23 ust. 14 pkt 2 rozporządzenia.

Limit pomniejszenia w % kwoty należności Okres opóźnienia w spłacie w miesiącach
100 nie więcej niż 48
80 powyżej 48 i nie więcej niż 60
60 powyżej 60 i nie więcej niż 72
40 powyżej 72 i nie więcej niż 84
20 powyżej 84 i nie więcej niż 96
0 powyżej 96
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 2265).

Zmiany w prawie

Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024