Pokrywanie kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz wypłata zasiłku pogrzebowego lub jego wyrównanie z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 maja 2019 r.
w sprawie pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz wypłaty zasiłku pogrzebowego lub jego wyrównania z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej

Na podstawie art. 251b ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2019 r. poz. 768 i 730) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
warunki pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji właściwego kierownika jednostki organizacyjnej;
2)
rodzaje wydatków pokrywanych w ramach kosztów pogrzebu i ich wysokość;
3)
przypadki oraz tryb wypłaty zasiłku pogrzebowego lub jego wyrównania z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza, a także dokumenty wymagane do ich wypłaty.
§  2. 
Kierownik jednostki organizacyjnej, w której funkcjonariusz pełnił służbę, zwany dalej "kierownikiem jednostki" ze środków budżetu państwa będących w jego dyspozycji pokrywa koszty pogrzebu funkcjonariusza, którego śmierć nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w związku ze służbą, przez:
1)
zorganizowanie pogrzebu, pod warunkiem złożenia wniosku przez rodzinę zmarłego funkcjonariusza albo z własnej inicjatywy, jeżeli zmarły nie pozostawił rodziny, albo
2)
zwrot kosztów pogrzebu.
§  3. 
W ramach kosztów pogrzebu funkcjonariusza pokrywane są wydatki na:
1)
zorganizowanie pogrzebu i przeprowadzenie pochówku zmarłego, stosownie do lokalnych warunków i zwyczajów;
2)
ogłoszenie nekrologu w prasie;
3)
wykopanie grobu;
4)
kremację zwłok;
5)
zakup:
a)
miejsca pochówku,
b)
trumny albo trumny kremacyjnej i urny,
c)
wieńców, wiązanek i kwiatów;
6)
wybudowanie nagrobka.
§  4. 
1. 
Wydatki na pokrycie kosztów, zorganizowanego przez kierownika jednostki, pogrzebu funkcjonariusza nie mogą przekroczyć sześciokrotności kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej, obowiązującej w dniu pogrzebu.
2. 
Kierownik jednostki może pokryć koszt przewozu zwłok do miejscowości, w której zmarły funkcjonariusz ma być pochowany, do wysokości 40% kwoty, o której mowa w ust. 1, jeżeli pogrzeb funkcjonariusza odbywa się poza miejscowością, w której zmarł.
3. 
Kwota wydatków na pokrycie kosztów pogrzebu funkcjonariusza, o której mowa w ust. 1, nie obejmuje:
1)
kosztu przewozu zwłok, o którym mowa w ust. 2;
2)
kosztów ogłoszenia nekrologu w prasie przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub jego zastępców oraz zakupu wieńca, wiązanek i kwiatów składanych w jego imieniu w czasie uroczystości pogrzebowych, pokrywanych ze środków budżetowych będących w dyspozycji Szefa Krajowej Administracji Skarbowej.
§  5. 
1. 
Na pokrycie kosztów, zorganizowanego przez członków rodziny zmarłego funkcjonariusza albo inną osobę, pogrzebu funkcjonariusza kierownik jednostki wypłaca osobie, która pokryła koszty pogrzebu, ryczałt w wysokości 90% kwoty określonej w § 4 ust. 1.
2. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, kierownik jednostki pokrywa koszty zakupu wieńców, wiązanek i kwiatów, składanych w jego imieniu, do wysokości 10% kwoty określonej w § 4 ust. 1.
3. 
Ryczałt, o którym mowa w ust. 1, wypłaca się po przedstawieniu odpisu aktu zgonu i oryginałów rachunków potwierdzających pokrycie kosztów pogrzebu funkcjonariusza, a w przypadku gdy członek rodziny zamierza zachować ten odpis i oryginały, także ich kopii.
§  6. 
1. 
Szef Krajowej Administracji Skarbowej może wyrazić zgodę na pokrycie kosztów pogrzebu funkcjonariusza zmarłego wskutek choroby pozostającej w związku ze służbą ze środków budżetu państwa będących w dyspozycji kierownika jednostki, jeżeli:
1)
z powodu długotrwałej choroby zmarłego funkcjonariusza jego rodzina poniosła znaczne wydatki;
2)
rodzina zmarłego funkcjonariusza znajduje się w bardzo trudnych warunkach materialnych z innych przyczyn niż określone w pkt 1.
2. 
Z wnioskiem o wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1, występuje:
1)
dyrektor właściwej w sprawach Krajowej Administracji Skarbowej komórki organizacyjnej urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych - w przypadku funkcjonariusza, który pełnił służbę w tej komórce;
2)
dyrektor izby administracji skarbowej - w przypadku funkcjonariusza, który pełnił służbę w izbie administracji skarbowej.
§  7. 
W przypadkach, o których mowa w § 3, § 4 ust. 2 i 3 oraz § 6 ust. 1, potwierdzenie kosztów pogrzebu funkcjonariusza następuje na podstawie przedłożonych rachunków.
§  8. 
1. 
Zasiłek pogrzebowy z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza albo jego wyrównanie wypłaca się na pisemny wniosek osoby, która poniosła koszty pogrzebu.
2. 
W przypadku gdy koszty pogrzebu członka rodziny ponosi funkcjonariusz, dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:
1)
odpis aktu zgonu, a w przypadku gdy funkcjonariusz zamierza zachować ten odpis, także jego kopia, natomiast w razie pogrzebu dziecka martwo urodzonego - oświadczenie, że dziecko urodziło się martwe;
2)
oświadczenie, że w związku ze śmiercią członka rodziny, o którym mowa w art. 77 ust. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39, 730 i 752), nie przysługuje zasiłek pogrzebowy na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym lub innych przepisów szczególnych, a w przypadku śmierci małżonka, że zasiłek pogrzebowy nie został i nie zostanie pobrany z innego tytułu;
3)
oryginały rachunków poniesionych zasadniczych kosztów pogrzebu (zakup trumny albo trumny kremacyjnej i urny, opłata miejsca pochówku), a w przypadku gdy funkcjonariusz zamierza zachować te oryginały, także ich kopie.
3. 
W przypadku gdy koszty pogrzebu członka rodziny funkcjonariusza ponosi inna osoba, dokumentami wymaganymi do wypłaty zasiłku pogrzebowego są:
1)
dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 1 i 2;
2)
oryginały rachunków rzeczywiście poniesionych kosztów pogrzebu, a w przypadku gdy osoba ta zamierza zachować te oryginały, także ich kopie.
4. 
Dokumenty, o których mowa w ust. 2 i 3, załącza się do wniosku o wypłatę zasiłku pogrzebowego.
5. 
W przypadku ubiegania się o wyrównanie zasiłku pogrzebowego do wniosku, o którym mowa w ust. 1, załącza się:
1)
odpis aktu zgonu;
2)
dokument potwierdzający wysokość zasiłku pogrzebowego otrzymanego z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza na podstawie odrębnych przepisów;
3)
kopie dokumentów wymienionych w pkt 1 i 2, w przypadku gdy funkcjonariusz zamierza zachować oryginały tych dokumentów.
6. 
Jako dowód poniesionych przez funkcjonariusza kosztów pogrzebu członka rodziny uznaje się również wystawione na inną osobę rachunki, o których mowa w ust. 2 pkt 3, a w przypadku ubiegania się przez funkcjonariusza o wyrównanie zasiłku pogrzebowego, dokumenty potwierdzające wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego innej osobie na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli osoba ta oświadczy na piśmie, że koszty pogrzebu zostały poniesione (zwrócone) przez funkcjonariusza. Oświadczenie nie jest wymagane, jeżeli rachunki lub dokumenty wystawione są na małżonka funkcjonariusza.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20 grudnia 2017 r. w sprawie pokrywania kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz wypłaty zasiłku pogrzebowego lub jego wyrównania z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. poz. 2450), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 37 pkt 3 ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2354).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2019.984

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Pokrywanie kosztów pogrzebu funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej oraz wypłata zasiłku pogrzebowego lub jego wyrównanie z tytułu śmierci członka rodziny funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej.
Data aktu: 17/05/2019
Data ogłoszenia: 24/05/2019
Data wejścia w życie: 08/06/2019