Wpisywanie infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposób jej przeglądu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 3 kwietnia 2019 r.
w sprawie wpisywania infrastruktury na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej oraz sposobu jej przeglądu

Na podstawie art. 402 pkt 5 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. poz. 1668, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa szczegółowy sposób wpisywania strategicznej infrastruktury badawczej na Polską Mapę Infrastruktury Badawczej, zwaną dalej "Mapą", zakres informacji zawartych we wniosku o wpisanie strategicznej infrastruktury badawczej, zwanej dalej "infrastrukturą", na Mapę oraz sposób przeprowadzania przeglądu Mapy.
§  2. 
Wniosek o wpisanie infrastruktury na Mapę, zwany dalej "wnioskiem", składa się w terminie wskazanym w komunikacie o naborze wniosków, za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki, zwanego dalej "ministrem", w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego.
§  3. 
1. 
Wniosek zawiera:
1)
dane wnioskodawcy: nazwę, siedzibę i adres oraz imię, nazwisko i funkcję osoby wskazanej do reprezentacji w sprawach związanych z postępowaniem dotyczącym wpisania infrastruktury na Mapę;
2)
opis koncepcji naukowo-technicznej infrastruktury;
3)
opis unikatowości infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej;
4)
opis celów i założeń infrastruktury w odniesieniu do możliwości realizacji krajowych i międzynarodowych polityk w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji;
5)
opis posiadanego potencjału instytucjonalnego oraz kadrowego wnioskodawcy;
6)
opis zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców, w szczególności w odniesieniu do etapu użytkowania infrastruktury;
7)
opis przewidywanych kosztów związanych z infrastrukturą oraz źródeł jej finansowania, w podziale na etap budowy lub rozbudowy infrastruktury oraz etap użytkowania infrastruktury;
8)
opis możliwości powstania i funkcjonowania infrastruktury we współpracy międzynarodowej;
9)
inne ważne informacje niezbędne do oceny wniosku.
2. 
Do wniosku dołącza się jego tłumaczenie na język angielski.
§  4. 
Do rozpatrzenia jest kierowany wniosek złożony w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 2, spełniający wymagania określone w § 3. W przypadku złożenia wniosku niekompletnego wzywa się wnioskodawcę do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie wniosku bez rozpoznania.
§  5. 
1. 
Ocena wniosku jest dokonywana przez zespół doradczy oraz dwóch ekspertów, w tym jednego zagranicznego, powoływanych na podstawie art. 341 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, zwanej dalej "ustawą".
2. 
Ocena wniosku polega na przyznaniu od 1 do 5 punktów w ramach każdego z kryteriów oceny, o których mowa w art. 374 ust. 5 ustawy, z uwzględnieniem wag:
1)
unikatowość infrastruktury w skali krajowej i międzynarodowej - 20%;
2)
zgodność celów i założeń infrastruktury z krajowymi i międzynarodowymi politykami w zakresie badań naukowych, rozwoju i innowacji - 12%;
3)
potencjał instytucjonalny oraz kadrowy wnioskodawcy - 18%;
4)
stopień zainteresowania infrastrukturą ze strony krajowego i międzynarodowego środowiska naukowego i przedsiębiorców - 15%;
5)
zasadność kosztów związanych z infrastrukturą - 15%;
6)
możliwość powstania infrastruktury w perspektywie krótkoi średniookresowej - 8%;
7)
perspektywa powstania infrastruktury we współpracy międzynarodowej - 12%.
3. 
Ocenę wniosku ustala się sumując 60% oceny ważonej przyznanej przez zespół doradczy oraz 40% średniej arytmetycznej ocen ważonych przyznanych przez ekspertów.
§  6. 
Zespół doradczy przedstawia ministrowi ocenę wniosku wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą wpisu infrastruktury na Mapę.
§  7. 
1. 
Przegląd Mapy odbywa się na podstawie informacji o aktualności celów i założeń istniejącej infrastruktury lub stopniu przygotowania planowanej infrastruktury, w odniesieniu do danych przedstawionych na etapie złożenia wniosku, z uwzględnieniem:
1)
sposobu zarządzania infrastrukturą, w szczególności finansowania, organizacji dostępu do infrastruktury dla użytkowników zewnętrznych oraz stopnia wykorzystania infrastruktury, w tym jego adekwatności do ponoszonych nakładów na funkcjonowanie infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury istniejącej,
2)
działań o charakterze merytorycznym, technicznym i organizacyjnym podjętych w celu uruchomienia infrastruktury od dnia wpisania jej na Mapę, a także działań w celu pozyskania środków finansowych niezbędnych dla sfinansowania infrastruktury - w odniesieniu do infrastruktury planowanej

- zwanej dalej "informacją".

2. 
Minister ogłasza w Biuletynie Informacji Publicznej na swojej stronie podmiotowej, komunikat o przeglądzie Mapy, w którym określa termin przeprowadzenia przeglądu Mapy oraz termin składania informacji, oraz informuje na piśmie podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę, o tych terminach.
3. 
Informację składa podmiot, który wnioskował o wpisanie infrastruktury na Mapę.
§  8. 
Informację składa się za pomocą elektronicznej skrzynki podawczej ministra w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego albo podpisu zaufanego, w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2.
§  9. 
Do oceny w ramach przeglądu Mapy jest kierowana informacja złożona w terminie określonym w komunikacie, o którym mowa w § 7 ust. 2, i spełniająca wymagania, o których mowa w § 7 ust. 1. W przypadku złożenia informacji niespełniającej wymagań, o których mowa w § 7 ust. 1, wnioskodawcę wzywa się do usunięcia braków formalnych w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, z pouczeniem, że ich nieusunięcie w wyznaczonym terminie spowoduje pozostawienie informacji bez oceny.
§  10. 
1. 
W ramach przeglądu Mapy ocena funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury jest dokonywana przez zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1.
2. 
Zespół doradczy, o którym mowa w § 5 ust. 1, przedstawia ministrowi ocenę funkcjonowania istniejącej infrastruktury i stopnia przygotowania planowanej infrastruktury wraz z uzasadnieniem oraz rekomendacją dotyczącą pozostawienia albo skreślenia infrastruktury z Mapy.
§  11. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe i nauka, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. poz. 2317 oraz z 2018 r. poz. 1998).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024