Informacja o wwożonych lub wywożonych środkach pieniężnych, krajowych środkach płatniczych i wartościach dewizowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 11 stycznia 2019 r.
w sprawie informacji o wwożonych lub wywożonych środkach pieniężnych, krajowych środkach płatniczych i wartościach dewizowych

Na podstawie art. 85 ust. 4 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 723, 1075, 1499 i 2215) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa sposób sporządzania i przekazywania informacji o środkach oraz tryb ich przekazywania.
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Biuletynie Informacji Publicznej - rozumie się przez to stronę podmiotową urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych znajdującą się w Biuletynie Informacji Publicznej;
2)
Generalnym Inspektorze - rozumie się przez to Generalnego Inspektora Informacji Finansowej;
3)
informacjach o środkach - rozumie się przez to informacje, o których mowa w art. 5 rozporządzenia (WE) nr 1889/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 26 października 2005 r. w sprawie kontroli środków pieniężnych wwożonych do Wspólnoty lub wywożonych ze Wspólnoty (Dz. Urz. UE L 309 z 25.11.2005, str. 9), oraz informacje zawarte w zgłoszeniu określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 21 ustawy z dnia 27 lipca 2002 r. - Prawo dewizowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 679 oraz z 2018 r. poz. 650 i 1629);
4)
podmiocie pośredniczącym - rozumie się przez to Szefa Krajowej Administracji Skarbowej lub Komendanta Głównego Straży Granicznej;
5)
podmiocie przekazującym - rozumie się przez to naczelników urzędów celno-skarbowych lub organy Straży Granicznej;
6)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu;
7)
systemie teleinformatycznym GIIF - rozumie się przez to system teleinformatyczny, o którym mowa w art. 12 ust. 4 ustawy.
§  3. 
Informacje o środkach są przekazywane przez podmiot przekazujący do podmiotu pośredniczącego za pośrednictwem systemu teleinformatycznego używanego przez podmiot przekazujący do gromadzenia tych informacji.
§  4. 
1. 
Informacje o środkach są przekazywane przez podmiot pośredniczący do Generalnego Inspektora za pośrednictwem:
1)
strony internetowej umożliwiającej przekazanie pliku zawierającego dokument elektroniczny, o którym mowa w art. 85 ust. 3 ustawy, której identyfikator URI jest zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej;
2)
oprogramowania interfejsowego umożliwiającego łączność z usługą sieciową systemu teleinformatycznego GIIF, której identyfikator URI i opis interfejsu jest zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej w systemie teleinformatycznym GIIF.
2. 
Informacje o środkach przekazywane w sposób, o którym mowa w ust. 1, są opatrzone:
1)
kwalifikowanym podpisem elektronicznym podmiotu pośredniczącego albo osoby upoważnionej przez ten podmiot albo
2)
kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną podmiotu pośredniczącego.
3. 
Informacje o środkach przekazywane w sposób, o którym mowa w ust. 1, są zaszyfrowane. Opis sposobu szyfrowania jest udostępniany na stronie internetowej, której identyfikator URI jest zamieszczony w Biuletynie Informacji Publicznej, oraz na stronie internetowej systemu teleinformatycznego GIIF.
§  5. 
1. 
Urzędowe poświadczenie odbioru informacji o środkach przekazanej w sposób, o którym mowa w § 4 ust. 1, jest wydawane za pomocą systemu teleinformatycznego GIIF po przeprowadzeniu z wynikiem pozytywnym weryfikacji struktury logicznej w zakresie zgodności ze wzorem dokumentu elektronicznego i spójności danych oraz ważności podpisu albo pieczęci, o których mowa w § 4 ust. 2.
2. 
Struktura logiczna urzędowego poświadczenia odbioru jest udostępniona w Biuletynie Informacji Publicznej oraz na stronie internetowej systemu teleinformatycznego GIIF.
§  6. 
W przypadku stwierdzenia przez podmiot przekazujący albo podmiot pośredniczący błędu w przekazanej informacji o środkach podmiot przekazujący za pośrednictwem podmiotu pośredniczącego przekazuje Generalnemu Inspektorowi korektę niezwłocznie, nie później niż w terminie siedmiu dni roboczych od dnia stwierdzenia błędu.
§  7. 
1. 
W przypadku stwierdzenia przez Generalnego Inspektora, że:
1)
przekazany dokument obejmujący informację o środkach jest uszkodzony lub
2)
informacja o środkach została przekazana z naruszeniem art. 85 ust. 1 ustawy, lub
3)
informacja o środkach zawiera błędy

- podmiot przekazujący za pośrednictwem podmiotu pośredniczącego przekazuje ponownie albo koryguje informację o środkach, w terminie siedmiu dni roboczych od dnia wpływu albo udostępnienia podmiotowi pośredniczącemu żądania ponownego jej przekazania albo skorygowania.

2. 
Żądanie, o którym mowa w ust. 1, jest przekazywane podmiotowi pośredniczącemu w formie pisemnej w postaci papierowej albo w postaci elektronicznej przy użyciu środków komunikacji elektronicznej w formie informacji dostępnej na stronie internetowej, o której mowa w § 4 ust. 1 pkt 1, lub za pośrednictwem oprogramowania interfejsowego, o którym mowa w § 4 ust. 1 pkt 2.
3. 
W przypadku udostępnienia żądania, o którym mowa w ust. 1, w postaci elektronicznej, system teleinformatyczny GIIF przesyła powiadomienie na adresy poczty elektronicznej wskazane Generalnemu Inspektorowi przez podmiot pośredniczący. Za dzień udostępnienia tego żądania uznaje się datę przesłania powiadomienia na adresy poczty elektronicznej.
§  8. 
Do korygowania i ponownego przekazywania informacji o środkach na podstawie § 6 i § 7 stosuje się przepisy § 3-5.
§  9. 
Do informacji o środkach przekazywanych za grudzień 2018 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 14 stycznia 2019 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 10 kwietnia 2017 r. w sprawie formy i trybu przekazywania przez organy Straży Granicznej oraz organy Krajowej Administracji Skarbowej informacji Generalnemu Inspektorowi Informacji Finansowej (Dz. U. poz. 814), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia zgodnie z art. 190 ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. poz. 723, 1075, 1499 i 2215).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024