Zwrot na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunkach członków otwartych funduszy emerytalnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA RODZINY, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ 1
z dnia 18 stycznia 2019 r.
w sprawie zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunkach członków otwartych funduszy emerytalnych

Na podstawie art. 111a ust. 3 ustawy z dnia 28 sierpnia 1997 r. o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1906 i 2215) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa termin i tryb dokonywania przez otwarty fundusz emerytalny, zwany dalej "funduszem", za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zwanego dalej "Zakładem", zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu, w przypadku gdy:
1)
właściwy organ emerytalny przekaże zawiadomienie o ustaleniu członkowi funduszu prawa do emerytury:
a)
obliczonej na podstawie art. 15 lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14 ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2017 r. poz. 2225 oraz z 2018 r. poz. 138 i 730) lub
b)
obliczonej na podstawie art. 15, art. 15e lub prawa do jej zwiększenia na podstawie art. 14 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2018 r. poz. 132, 138, 730 i 912);
2)
Zakład przekaże zawiadomienie o ustaleniu członkowi funduszu prawa do emerytury na podstawie art. 46-50a, art. 50e lub art. 184 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1270 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 39) oraz o obliczeniu wysokości emerytury na podstawie art. 183 tej ustawy;
3)
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego przekaże zawiadomienie o wyborze przez członka funduszu renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej z ubezpieczenia na podstawie art. 33 ust. 2b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2017 r. poz. 2336 oraz z 2018 r. poz. 650 i 858);
4)
Minister Sprawiedliwości przekaże zawiadomienie o przejściu członka funduszu w stan spoczynku z prawem do uposażenia, o którym mowa w art. 100 § 2 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 52, 55, 60 i 125).
§  2. 
1. 
Zawiadomienie, o którym mowa w § 1 pkt 1, 3 i 4, właściwy organ przekazuje do Zakładu w terminie 30 dni od dnia:
1)
uprawomocnienia się decyzji ustalającej prawo do emerytury lub prawo do jej zwiększenia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
złożenia przez uprawnionego oświadczenia, że wybiera rentę rolniczą z tytułu niezdolności do pracy albo rentę rodzinną z ubezpieczenia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 3;
3)
przejścia w stan spoczynku z prawem do uposażenia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 4.
2. 
Zawiadomienie, o którym mowa w § 1 pkt 1, 3 i 4, zawiera następujące dane osoby, której dotyczy:
1)
imiona i nazwisko;
2)
datę urodzenia;
3)
numer PESEL, a w przypadku gdy członkowi funduszu nie nadano numeru PESEL - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu;
4)
adres zamieszkania.
3. 
Zawiadomienie zawiera ponadto:
1)
datę ustalenia prawa do emerytury lub prawa do jej zwiększenia oraz okresy służby uwzględnione w wymiarze emerytury - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1;
2)
datę ustalenia prawa do renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy albo renty rodzinnej z ubezpieczenia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 3;
3)
datę nabycia prawa do uposażenia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 4.
4. 
Zakład ustala, czy osoba wskazana w zawiadomieniu, o którym mowa w § 1, jest członkiem funduszu, na podstawie danych zawartych w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych.
§  3. 
Zakład przekazuje do funduszu powiadomienie o obowiązku zwrotu środków zgromadzonych na rachunku członka funduszu w terminie 30 dni od dnia:
1)
otrzymania zawiadomienia - w przypadku, o którym mowa w § 1 pkt 1, 3 i 4;
2)
uprawomocnienia się decyzji ustalającej prawo do emerytury lub wysokość emerytury - w przypadkach, o których mowa w § 1 pkt 2.
§  4. 
1. 
Fundusz przekazuje do Zakładu informację o kwocie środków podlegających zwrotowi w terminie 14 dni od dnia otrzymania powiadomienia, o którym mowa w § 3.
2. 
W celu ustalenia kwoty środków podlegających zwrotowi fundusz umarza jednostki rozrachunkowe zgromadzone na rachunku członka funduszu, według wartości jednostek na dzień wyceny poprzedzający dzień przekazania do Zakładu informacji, o której mowa w ust. 1.
§  5. 
1. 
Zakład pomniejsza kwotę składek odprowadzanych do funduszu o kwotę środków podlegających zwrotowi w najbliższym terminie odprowadzania składek po otrzymaniu informacji, o której mowa w § 4 ust. 1.
2. 
Kwotę środków podlegających zwrotowi Zakład przekazuje na dochody budżetu państwa w terminie nie później niż 5 dni od dnia dokonania pomniejszenia.
§  6. 
1. 
Zawiadomienia, o których mowa w § 1 pkt 1 i 3, powiadomienia, o których mowa w § 3, i informacje, o których mowa w § 4 ust. 1, przekazuje się przez teletransmisję danych w formie dokumentu elektronicznego, zgodnie z formatem określonym przez Zakład.
2. 
Zawiadomienia, o których mowa w § 1 pkt 4, są przekazywane do Zakładu w formie pisemnej w postaci papierowej.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2
1 Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej kieruje działem administracji rządowej - zabezpieczenie społeczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 13 grudnia 2017 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Dz. U. poz. 2329).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 kwietnia 2009 r. w sprawie zwrotu na dochody budżetu państwa środków zgromadzonych na rachunkach członków otwartych funduszy emerytalnych (Dz. U. poz. 501 oraz z 2011 r. poz. 1605), które utraciło moc.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024