Warunki i tryb współpracy z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej w ramach nadzoru nad agencją płatniczą w zakresie spełniania kryteriów akredytacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 29 sierpnia 2018 r.
w sprawie warunków i trybu współpracy z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej w ramach nadzoru nad agencją płatniczą w zakresie spełniania kryteriów akredytacyjnych

Na podstawie art. 6 ust. 2 ustawy z dnia 22 września 2006 r. o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej (Dz. U. z 2018 r. poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa warunki i tryb współpracy ministra właściwego do spraw finansów publicznych, zwanego dalej "ministrem", z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej, zwanym dalej "audytorem", w ramach sprawowania stałego nadzoru nad agencją płatniczą, o którym mowa w art. 2 rozporządzenia Komisji (WE) nr 885/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 w zakresie akredytacji agencji płatniczych i innych jednostek, jak również rozliczenia rachunków EFGR i EFRROW (Dz. Urz. UE L 171 z 23.06.2006, str. 90, z późn. zm.).
§  2. 
Współpraca, o której mowa w § 1, polega na przedkładaniu ministrowi:
1)
opracowanej przez audytora:
a)
kwartalnej informacji dotyczącej stanu spełniania przez agencję płatniczą kryteriów akredytacyjnych określonych w załączniku I do rozporządzenia Komisji (WE) nr 885/2006 z dnia 21 czerwca 2006 r. ustanawiającego szczegółowe zasady stosowania rozporządzenia Rady (WE) nr 1290/2005 w zakresie akredytacji agencji płatniczych i innych jednostek, jak również rozliczenia rachunków EFGR i EFRROW, zwanych dalej "kryteriami akredytacyjnymi" - nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału,
b)
informacji o stwierdzonych uchybieniach mogących utrudniać realizację przez agencję płatniczą zadań, które mają wpływ na spełnianie przez tę agencję kryteriów akredytacyjnych - niezwłocznie po ich stwierdzeniu przez audytora, jednak nie później niż w ciągu 7 dni,
c)
zatwierdzonej przez osobę kierującą agencją płatniczą informacji o harmonogramie działań mających na celu wypełnienie zaleceń audytora, określającej zakres działań naprawczych po przeprowadzonym audycie wewnętrznym zleconym przez ministra - w terminie 10 dni od dnia jego zatwierdzenia,
d)
informacji o pełnym wdrożeniu zaleceń audytora określającej zakres działań naprawczych po przeprowadzonym audycie wewnętrznym zleconym przez ministra - niezwłocznie po zakończeniu przez audytora czynności sprawdzających wdrożenie zaleceń, jednak nie później niż w ciągu 7 dni,
e)
kwartalnej informacji o przeprowadzonych w agencji płatniczej audytach wewnętrznych i kontrolach zewnętrznych dotyczących obszarów objętych kryteriami akredytacyjnymi wraz z informacją o zakresie przeprowadzonej kontroli i jej wynikach - nie później niż do 15 dnia miesiąca następującego po zakończeniu każdego kwartału;
2)
opracowanej przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi informacji o stwierdzonych uchybieniach, o których mowa w pkt 1 lit. b - niezwłocznie po ich stwierdzeniu przez ministra właściwego do spraw rozwoju wsi, jednak nie później niż w ciągu 7 dni.
§  3. 
1. 
Minister, po otrzymaniu informacji, o której mowa w § 2 pkt 1 lit. b lub pkt 2, zleca przeprowadzenie audytu wewnętrznego w agencji płatniczej.
2. 
Jeżeli wyniki audytu, o którym mowa w ust. 1, potwierdzają zaprzestanie spełniania przez agencję płatniczą jednego lub więcej kryteriów akredytacyjnych, audytor przekazuje niezwłocznie ministrowi informację w tym zakresie, jednak nie później niż w ciągu 7 dni.
§  4. 
Informacja, o której mowa w § 3 ust. 2, zawiera dane potwierdzone w toku audytu wewnętrznego, w tym dotyczące:
1)
instrumentu lub obszaru, w ramach którego doszło do zaprzestania spełniania przez agencję płatniczą kryteriów akredytacyjnych;
2)
daty, w której został potwierdzony przez audytora brak spełniania choćby jednego kryterium akredytacyjnego, oraz okresu, w którym agencja płatnicza nie spełniała tego kryterium.
§  5. 
1. 
Minister może zgłosić, w postaci papierowej lub elektronicznej, pisemne zastrzeżenia do informacji, o których mowa w § 2 pkt 1 lit. a i c-e, w terminie 10 dni od dnia ich otrzymania.
2. 
Audytor opracowuje odpowiedź na zastrzeżenia, o których mowa w ust. 1, i przekazuje ją ministrowi w terminie 7 dni od dnia otrzymania tych zastrzeżeń.
3. 
Minister może zgłosić, w postaci papierowej lub elektronicznej, pisemne zastrzeżenia do odpowiedzi, o której mowa w ust. 2, w terminie 7 dni od dnia jej otrzymania.
4. 
Niezgłoszenie zastrzeżeń w terminach, o których mowa w ust. 1 lub 3, jest równoznaczne z przyjęciem do wiadomości przez ministra przedłożonych informacji.
§  6. 
Do informacji opracowywanych na podstawie wyników postępowań kontrolnych przeprowadzonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2006 r. w sprawie warunków i trybu współpracy ministra właściwego do spraw finansów publicznych z jednostką koordynującą oraz audytorem wewnętrznym agencji płatniczej (Dz. U. poz. 1730).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 10 stycznia 2018 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 92).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2018.1731

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warunki i tryb współpracy z ministrem właściwym do spraw rozwoju wsi oraz z audytorem wewnętrznym agencji płatniczej w ramach nadzoru nad agencją płatniczą w zakresie spełniania kryteriów akredytacyjnych.
Data aktu: 29/08/2018
Data ogłoszenia: 06/09/2018
Data wejścia w życie: 21/09/2018