Gospodarka finansowa Agencji Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 13 października 2016 r.
w sprawie gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego

Na podstawie art. 40 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 614 i 1202) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa sposób prowadzenia gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
Gospodarkę finansową Agencji prowadzą:
1)
Biuro Prezesa Agencji,
2)
oddziały regionalne Agencji

- zwane dalej "jednostkami organizacyjnymi Agencji".

Rozdział  2

Sposób i tryb sporządzania planów finansowych Agencji

§  3.
Projekt planu finansowego Agencji stanowiący załącznik do ustawy budżetowej sporządzany jest w układzie określonym w rozporządzeniu wydanym na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 885, z późn. zm.), zwanej dalej "ustawą o finansach publicznych".
§  4.
1.
Projekt planu finansowego Agencji, sporządzony przez Prezesa Agencji, wraz z opinią Rady Nadzorczej jest przedkładany Ministrowi Obrony Narodowej w ramach prac nad projektem ustawy budżetowej.
2.
Prezes Agencji na podstawie zatwierdzonego planu finansowego Agencji lub projektu planu, o którym mowa w § 7, ustala plany finansowe jednostek organizacyjnych Agencji.

Rozdział  3

Sposób i tryb dokonywania zmian w planach finansowych

§  5.
Prezes Agencji może występować do Ministra Obrony Narodowej z wnioskami o przeniesienie wydatków między paragrafami klasyfikacji wydatków w planie wydatków budżetu Ministra Obrony Narodowej, które są przeznaczone na realizację zadań finansowanych z dotacji budżetowych, o których mowa w art. 29 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "ustawą o AMW".

Rozdział  4

Realizacja planów finansowych

§  6.
Podstawą gospodarki finansowej Agencji jest plan finansowy zatwierdzony przez Ministra Obrony Narodowej, stanowiący załącznik do ustawy budżetowej.
§  7.
Do czasu zatwierdzenia planu finansowego przez Ministra Obrony Narodowej podstawę gospodarki finansowej w roku przyszłym stanowi projekt planu finansowego Agencji stanowiący załącznik do projektu ustawy budżetowej.
§  8.
1.
Dotacje, o których mowa w art. 29 ust. 2 ustawy o AMW, są przekazywane Agencji na podstawie umów, o których mowa w art. 150 ustawy o finansach publicznych.
2.
Dotacje, o których mowa w art. 29 ust. 3 i 4 ustawy o AMW, są przekazywane Agencji na wniosek Agencji. Do wniosku Agencja dołącza dokument, w którym zarządza się przekazanie mienia, o którym mowa w art. 44 ust. 3 ustawy o AMW, oraz protokół zdawczo-odbiorczy, o którym mowa w art. 47 ustawy o AMW. Dotacje są przekazywane w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku.
3.
W przypadku gdy jest konieczne pokrycie kosztów utrzymania mienia w okresie dłuższym niż jeden kwartał, dotacja jest przekazywana w terminie do 10. dnia pierwszego miesiąca danego kwartału.
4.
Dotacja niewykorzystana do końca roku budżetowego podlega zwrotowi do budżetu państwa w terminie do 15 stycznia następnego roku.
5.
Agencja przekazuje Ministrowi Obrony Narodowej oraz ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych szczegółowe rozliczenie otrzymanych dotacji oraz informacje o stanie zagospodarowania nieruchomości, na których utrzymanie zostały przekazane dotacje, w terminie do 31 stycznia następnego roku.

Rozdział  5

Rozliczenia wewnętrzne

§  9.
1.
Oddziały regionalne Agencji przekazują w okresach sprawozdawczych, na wyodrębniony w oddziale rachunek bankowy funduszu remontowego, środki funduszu remontowego uzyskane w ramach przychodów z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych. W przypadku uzyskania częściowych wpłat z tytułu opłat za używanie lokali mieszkalnych zalicza się je w pierwszej kolejności na pokrycie wierzytelności z tytułu odpisu na fundusz remontowy.
2.
Oddziały regionalne Agencji przekazują w ciągu roku obrotowego nadwyżki środków finansowych na rachunek bankowy Biura Prezesa Agencji. Nadwyżka środków finansowych jest ustalana za okresy sprawozdawcze przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji, w sposób określony przez Prezesa Agencji. Przekazanie środków finansowych na rachunek bankowy Biura Prezesa Agencji następuje na podstawie deklaracji rozliczeniowej sporządzonej przez dyrektora oddziału regionalnego Agencji uwzględniającej wpływy i planowane wydatki danego oddziału regionalnego Agencji, w terminie do końca miesiąca następującego po okresie sprawozdawczym.
3.
W terminie, o którym mowa w ust. 2, dyrektor oddziału regionalnego Agencji sporządza również odrębną deklarację w celu rozliczenia środków funduszu remontowego w okresie sprawozdawczym, a ustaloną w deklaracji nadwyżkę środków finansowych za okres sprawozdawczy przekazuje na wyodrębniony rachunek bankowy funduszu remontowego Agencji.
4.
Ostateczne rozliczenie oddziałów regionalnych Agencji następuje po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego Agencji za dany rok obrotowy.
5.
Środki finansowe, które w trybie określonym w art. 37 ustawy o AMW zostały przeznaczone na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, przekazuje się na rachunki bankowe tego funduszu po podjęciu decyzji o podziale wyniku finansowego Agencji.

Rozdział  6

Zaciąganie zobowiązań

§  10.
1.
Dyrektor jednostki organizacyjnej, na podstawie planu finansowego jednostki organizacyjnej, może - w imieniu i na rzecz Agencji - udzielać zamówień publicznych, zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych.
2.
W Agencji mogą być udzielane zamówienia wspólne dla Biura Prezesa Agencji i oddziałów regionalnych Agencji oraz wspólne dla oddziałów regionalnych Agencji.

Rozdział  7

Rozliczanie kosztów działalności

§  11.
1.
Koszty zakwalifikowane do danego okresu obrachunkowego są rozliczane na poszczególne rodzaje działalności prowadzonej przez Agencję, w tym na koszty związane z zagospodarowaniem mienia ruchomego przekazanego przez Ministra Obrony Narodowej oraz na koszty związane z zagospodarowaniem mienia przekazanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.
2.
Przy ustalaniu wartości odpisów na fundusze, o których mowa w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW, w kosztach poszczególnych działalności, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się koszty bezpośrednio związane zdaną działalnością oraz koszty pośrednio związane z daną działalnością rozliczane proporcjonalnie do kosztów bezpośrednich.
3.
Sposób kwalifikacji kosztów określony w ust. 2 stosuje się w obszarach działalności Agencji prezentowanych w sprawozdaniu finansowym.

Rozdział  8

Gospodarowanie środkami finansowymi

§  12.
W ciągu roku obrotowego podstawowym źródłem finansowania zadań oddziałów regionalnych Agencji są środki finansowe uzyskiwane z działalności bieżącej prowadzonej przez oddziały regionalne Agencji.
§  13.
Jeżeli nie będzie możliwe sfinansowanie wydatków ze środków finansowych znajdujących się w dyspozycji oddziału regionalnego Agencji, w celu zapewnienia terminowej realizacji płatności zobowiązań Agencji do oddziału przekazywane są środki finansowe z Biura Prezesa Agencji.
§  14.
Na rachunki bankowe funduszy wskazanych w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW są przekazywane środki finansowe zgromadzone na właściwych rachunkach bankowych Agencji, w wysokości określonej w art. 32 ustawy o AMW, ale nie wyższej od kwot środków finansowych zgromadzonych na rachunkach bankowych Agencji na koniec okresów, za które następuje rozliczenie z funduszami wskazanymi w art. 30 ust. 3 ustawy o AMW.
§  15.
Środki finansowe znajdujące się w dyspozycji Agencji pozostałe po zabezpieczeniu środków na utrzymanie płynności finansowej są lokowane jako wolne środki zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 78g ustawy o finansach publicznych.

Rozdział  9

Przepis końcowy

§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. 1
1 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 lutego 2005 r. w sprawie funduszy i gospodarki finansowej Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (Dz. U. poz. 255, z 2006 r. poz. 74, z 2010 r. poz. 1008 oraz z 2015 r. poz. 203), które na podstawie art. 136 ust. 1 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2016 r. poz. 614 i 1202) utraciło moc z dniem 2 października 2016 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024