Szczegółowe warunki i tryb zakwaterowania wojsk obcych i ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 listopada 2000 r.
w sprawie szczegółowych warunków i trybu zakwaterowania wojsk obcych i ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zasadach ich przemieszczania się przez to terytorium (Dz. U. z 2016 r. poz. 1108) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakwaterowanie stałe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, następuje w drodze nabycia praw do lokali mieszkalnych na podstawie odpowiednich umów cywilnoprawnych.
2.
Właściwe organy wojsk obcych nabywają prawa do lokali mieszkalnych we własnym zakresie.
3.
Dyrektorzy oddziałów rejonowych Wojskowej Agencji Mieszkaniowej 1 , na wniosek właściwych organów wojsk obcych, udzielają im pomocy w nabywaniu praw do lokali mieszkalnych. Pomoc ta nie może dotyczyć najmu lokali mieszkalnych przeznaczonych na zakwaterowanie stałe żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  2.
1.
Na zakwaterowanie tymczasowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznacza się hotele garnizonowe i internaty garnizonowe.
2.
Na zakwaterowanie tymczasowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego nie mogą być przeznaczone kwatery zastępcze i inne pomieszczenia znajdujące się poza internatami garnizonowymi, o których mowa w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 2 lutego 1999 r. w sprawie zakwaterowania tymczasowego oraz hoteli garnizonowych (Dz. U. poz. 103) 2 .
§  3.
Wysokość opłat za zakwaterowanie, o którym mowa w § 2 ust. 1, oblicza się według zasad określonych w przepisach dotyczących zakwaterowania Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  4.
1.
Na zakwaterowanie zbiorowe żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego, przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, przeznacza się wspólne kwatery stałe będące pomieszczeniami mieszkalnymi w budynkach położonych na gruntach pozostających w trwałym zarządzie jednostek wojskowych lub wykorzystywanych na cele obronności państwa na podstawie innego tytułu prawnego.
2.
Do zakwaterowania zbiorowego żołnierzy wojsk obcych i członków ich personelu cywilnego stosuje się normy zakwaterowania we wspólnych kwaterach stałych, odnoszące się do żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, określone w odrębnych przepisach.
§  5.
Żołnierze wojsk obcych i członkowie ich personelu cywilnego, uczestniczący w ćwiczeniach wojskowych odbywających się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, mogą biwakować na gruntach pozostających w trwałym zarządzie jednostek wojskowych lub wykorzystywanych na cele obronności państwa na podstawie innego tytułu prawnego.
§  6.
1.
Wysokość opłat za zakwaterowanie, o którym mowa w § 4 ust. 1, i biwakowanie, o którym mowa w § 5, oblicza się na podstawie średnich rocznych kosztów utrzymania danej nieruchomości.
2.
Średnie roczne koszty utrzymania, o których mowa w ust. 1, ustala się na podstawie kosztów osobowych i materiałowych związanych z eksploatacją i konserwacją nieruchomości oraz kosztów infrastruktury, w tym opłat i podatków uiszczanych z tytułu korzystania z nieruchomości, kosztów zużytej energii elektrycznej, gazowej i cieplnej oraz wody, kosztów utylizacji odpadów, opłat związanych z ochroną środowiska i ochroną przeciwpożarową oraz kosztów ochrony nieruchomości.
3.
(uchylony).
4.
Wysokość opłat, o których mowa w ust. 1, oblicza szef rejonowego zarządu infrastruktury wojskowej administrujący nieruchomością, w której następuje zakwaterowanie zbiorowe lub w której biwakują żołnierze wojsk obcych i członkowie ich personelu cywilnego.
§  6a.
Zakwaterowanie żołnierzy wojsk Państw-Stron Traktatu Północnoatlantyckiego i członków ich personelu cywilnego wydzielonych do wzmocnienia systemu obronnego Rzeczypospolitej Polskiej realizowane jest w formie:
1)
zakwaterowania zbiorowego na zasadach jak dla żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej określonych w ustawie z dnia 22 czerwca 1995 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2016 r. poz. 207);
2)
zakwaterowania biwakowego na poligonach na zasadach jak podczas szkolenia poligonowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Zgodnie z art. 120 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego (Dz.U.2016.614), Wojskowa Agencja Mieszkaniowa oraz Agencja Mienia Wojskowego zostały z dniem 1 października 2015 r. połączone przez przejęcie Agencji Mienia Wojskowego przez Wojskową Agencję Mieszkaniową; na podstawie art. 121 ustawy z dnia 10 lipca 2015 r. o Agencji Mienia Wojskowego, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa z dniem 1 października 2015 r. otrzymała nazwę Agencja Mienia Wojskowego.
2 Rozporządzenie utraciło moc na podstawie art. 1 pkt 48 i 50 ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2010.28.143), która weszła w życie z dniem 1 lipca 2010 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024