Regulamin pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ 1
z dnia 10 października 2016 r.
w sprawie regulaminu pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposobu ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy

Na podstawie art. 60 ust. 5 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji (Dz. U. z 2020 r. poz. 226 oraz z 2023 r. poz. 2005) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. o Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji, zwanej dalej "ustawą";
2)
wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy;
3)
sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości wobec danej instytucji certyfikującej, okres, na jaki umowa może być zawarta, oraz szczegółowe warunki rozwiązania lub wygaśnięcia umowy.
§  2. 
Regulamin pracy komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3. 
Wzór umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  4. 
1. 
Wysokość wynagrodzenia netto z tytułu umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dla podmiotu, któremu powierza się funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, jest ustalana według rodzajów zadań realizowanych przez ten podmiot oraz liczby stawek dziennych za poszczególne rodzaje zadań w poszczególnych okresach realizacji tej umowy:
1)
monitorowanie wewnętrznego systemu zapewniania jakości stosowanego w danej instytucji certyfikującej:
a)
8 stawek dziennych - za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała raport z ewaluacji wewnętrznej, o którym mowa w art. 64 ust. 2 ustawy,
b)
1 stawka dzienna - za każdy zakończony kwartał realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała informacje, o których mowa w art. 65 ust. 1 ustawy,
c)
4 stawki dzienne - za każdy rok realizacji umowy, w którym instytucja certyfikująca przekazała sprawozdanie z działalności, o którym mowa w art. 76 ust. 1 ustawy;
2)
monitorowanie spełniania przez daną instytucję certyfikującą wymagań, o których mowa w:
a)
art. 41 ust. 2 ustawy - w przypadku instytucji certyfikującej, której nadano uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji wolnorynkowej,
b)
art. 41 ust. 3 ustawy - w przypadku instytucji certyfikującej, której nadano uprawnienie do certyfikowania danej kwalifikacji sektorowej

- 2 stawki dzienne za każdy rok realizacji umowy, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał działania, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3)
ewaluacja zewnętrzna walidacji i certyfikowania przeprowadzanych przez daną instytucję certyfikującą oraz funkcjonowania wewnętrznego systemu zapewniania jakości w danej instytucji certyfikującej - 36 stawek dziennych za każdy rok realizacji umowy, w którym przeprowadzona została ewaluacja zewnętrzna.
2. 
Wysokość stawki dziennej nie może przekroczyć kwoty 436 zł netto.
2a. 
Jeżeli instytucja certyfikująca na podstawie art. 47 ust. 2 ustawy upoważniła do przeprowadzania walidacji inny podmiot, zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, są wykonywane także wobec tego podmiotu. W przypadku gdy instytucja certyfikująca upoważniła do przeprowadzania walidacji więcej niż jeden podmiot, umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, może przewidywać wykonywanie zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, wobec niektórych z tych podmiotów, wybieranych w określony w tej umowie sposób zapewniający efektywne prowadzenie zewnętrznego zapewniania jakości.
3. 
W przypadku, o którym mowa w ust. 2a, wynagrodzenie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, powiększa się za każdy rok, w którym podmiot zewnętrznego zapewniania jakości wykonywał, zgodnie z umową, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, wobec podmiotów upoważnionych do przeprowadzania walidacji zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, o liczbę stawek dziennych wskazanych odpowiednio w ust. 1 pkt 2 i 3 za każdy podmiot upoważniony, wobec którego były wykonywane te zadania.
3a. 
Jeżeli liczba podmiotów upoważnionych do przeprowadzania walidacji uległa zmianie powodującej, że określony w umowie, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, sposób wyboru podmiotów upoważnionych, wobec których będą wykonywane zadania, o których mowa w ust. 1 pkt 2 i 3, utrudnia efektywne prowadzenie zewnętrznego zapewniania jakości, strony sporządzają aneks do umowy i dokonują zmiany sposobu wyboru takich podmiotów.
4. 
Wynagrodzenie za dany rok realizacji umowy, obliczone zgodnie z ust. 1-3, zwiększa się o 10% z tytułu kosztów administracyjnych, kosztów realizacji zadań w ramach współpracy, o której mowa w art. 60 ust. 2 ustawy, oraz kosztów sporządzenia sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.
5. 
Jeżeli miejsce siedziby podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości oraz miejsce wykonywania uprawnień, o których mowa w art. 69 ust. 1 pkt 2 ustawy, znajdują się w różnych miejscowościach, do wynagrodzenia za dany rok realizacji umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, dolicza się, z tytułu poniesionych kosztów podróży służbowych pracowników podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości, kwotę 295 zł brutto za każdą dobę podróży służbowej, z tym że liczba dób podróży służbowych nie może przekroczyć:
1)
2 dób podróży służbowej - w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 2;
2)
21 dób podróży służbowej - w przypadku realizacji zadań, o których mowa w ust. 1 pkt 3.
§  5. 
1. 
Umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, zawiera się na czas określony nie dłuższy niż okres wpisu podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy.
2. 
W przypadku gdy na podstawie art. 58 ust. 2 ustawy w odniesieniu do danego podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości został przedłużony wpis na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy, zawarta z tym podmiotem umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, może zostać przedłużona na czas określony nie dłuższy niż okres, na jaki został przedłużony wpis na tę listę.
3. 
Minister właściwy, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, nie później niż na 6 miesięcy przed upływem okresu, na jaki została zawarta umowa, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, informuje podmiot zewnętrznego zapewniania jakości o możliwości przedłużenia lub nieprzedłużenia tej umowy, w przypadku gdy na podstawie art. 58 ust. 2 ustawy w odniesieniu do tego podmiotu zostanie przedłużony wpis na listę, o której mowa w art. 51 ust. 1 ustawy.
§  6. 
1. 
Minister właściwy, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy, może wypowiedzieć umowę, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, ze skutkiem natychmiastowym, bez prawa podmiotu zewnętrznego zapewniania jakości do odszkodowania oraz bez prawa do żądania wynagrodzenia w części nieobjętej protokołem, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także bez prawa do zwrotu wydatków, które poczynił w celu wykonania umowy, jeżeli podmiot zewnętrznego zapewniania jakości nie wykonuje obowiązków wynikających z umowy lub wykonuje te obowiązki w sposób nienależyty, w szczególności nie przedstawił w terminie raportu z zewnętrznego zapewniania jakości lub sprawozdania, o którym mowa w art. 71 ust. 1 ustawy.
2. 
(uchylony).
3. 
W przypadku rozwiązania albo wygaśnięcia umowy, o której mowa w art. 60 ust. 1 ustawy, podmiot zewnętrznego zapewniania jakości jest obowiązany w terminie miesiąca od dnia rozwiązania albo wygaśnięcia tej umowy do przekazania ministrowi właściwemu, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy:
1)
wszelkich informacji i materiałów dotyczących instytucji certyfikującej wytworzonych lub pozyskanych w ramach wykonywania zadań objętych tą umową;
2)
protokołu, o którym mowa w § 4 ust. 6 załącznika nr 2 do rozporządzenia, obejmującego działania zrealizowane w danym roku obowiązywania tej umowy do dnia jej rozwiązania albo wygaśnięcia.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

REGULAMIN PRACY KOMISJI DO OCENY WNIOSKÓW O WPIS NA LISTĘ PODMIOTÓW UPRAWNIONYCH DO PEŁNIENIA FUNKCJI ZEWNĘTRZNEGO ZAPEWNIANIA JAKOŚCI

1. Przewodniczący komisji, o której mowa w art. 57 ust. 1 ustawy, zwanej dalej "komisją", zwołuje pierwsze posiedzenie komisji nie później niż w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu składania wniosków ogłoszonego przez ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji zgodnie z art. 53 ust. 1 ustawy.

2. Na pierwszym posiedzeniu komisji przewodniczący komisji:

1) przydziela wnioski, o których mowa w art. 53 ust. 2 ustawy, zwane dalej "wnioskami", do oceny poszczególnym członkom komisji według grup kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy;

2) ustala termin sporządzenia oceny wniosków przez poszczególnych członków komisji.

3. Wnioski są oceniane odrębnie według grup kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonych działów administracji rządowej, o których mowa w art. 54 ust. 1 pkt 2 ustawy, przez:

1) wchodzącego w skład komisji przedstawiciela ministra właściwego dla grupy kwalifikacji wolnorynkowych lub kwalifikacji sektorowych z określonego działu administracji rządowej;

2) jednego przedstawiciela Rady Interesariuszy Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji;

3) przewodniczącego komisji.

4. Poszczególni członkowie komisji sporządzają uzasadnione oceny wniosków i przekazują je przewodniczącemu komisji.

5. Przewodniczący komisji w ciągu tygodnia od dnia upływu terminu oceny wniosków zwołuje podsumowujące posiedzenie komisji, w trakcie którego:

1) przedstawia informację o ocenach wniosków, o których mowa w ust. 4;

2) członkowie komisji, o których mowa w ust. 3, w drodze głosowania, ustalają oceny wniosków.

6. Obsługę administracyjno-techniczną komisji zapewnia pracownik urzędu obsługującego ministra koordynatora Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, który nie jest członkiem komisji i któremu nie przysługuje prawo głosu.

7. Osoba, o której mowa w ust. 6, sporządza protokół z przebiegu głosowania, o którym mowa w ust. 5 pkt 2. Do protokołu dołącza się oceny wniosków, o których mowa w ust. 4.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR

Umowa nr ...

wzór

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2023 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji (Dz.U.2023.2717).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Wszystkie wyroby tytoniowe wkrótce trafią do systemu Track&Trace

Punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych czekają nowe obowiązki. Unijnym Systemem Śledzenia Ruchu i Pochodzenia Wyrobów Tytoniowych (Track&Trace) obecnie objęte są papierosy i tytoń do samodzielnego skręcania papierosów. Od 20 maja trafią do niego także wszystkie inne wyroby zawierające w swoim składzie tytoń. W systemie muszą się również zarejestrować punkty sprzedaży wyrobów tytoniowych.

Krzysztof Koślicki 05.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2024.333 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Regulamin pracy komisji do oceny wniosków o wpis na listę podmiotów uprawnionych do pełnienia funkcji zewnętrznego zapewniania jakości, wzoru umowy z podmiotem, któremu powierzono funkcję zewnętrznego zapewniania jakości, oraz sposób ustalania wysokości wynagrodzenia z tytułu tej umowy.
Data aktu: 10/10/2016
Data ogłoszenia: 08/03/2024
Data wejścia w życie: 14/10/2016