Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 17 sierpnia 2016 r.
w sprawie wniosku o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia

Na podstawie art. 17a ust. 5 ustawy z dnia 19 marca 2004 r. - Prawo celne (Dz. U. z 2015 r. poz. 858, 1649, 1844 i 1893 oraz z 2016 r. poz. 65 i 1228) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
dane wymagane we wnioskach o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR oraz pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR;
2)
dokumenty załączane do wniosków, o których mowa w pkt 1;
3)
szczegółowy sposób korzystania z uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
§  2.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR zawiera:
1)
nazwę lub imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer EORI wnioskodawcy;
3)
indywidualny numer identyfikacyjny przydzielony wnioskodawcy przez Zrzeszenie Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce, zwane dalej "krajowym stowarzyszeniem poręczającym";
4)
imię i nazwisko, adres i dane kontaktowe osoby upoważnionej do kontaktów w sprawie procedury TIR;
5)
podpis wnioskodawcy, miejscowość i datę.
2.
Do wniosku załącza się:
1)
opinię dotyczącą wnioskodawcy, odnoszącą się do możliwości korzystania z procedury TIR, wydaną przez krajowe stowarzyszenie poręczające i zawierającą przydzielony wnioskodawcy indywidualny numer identyfikacyjny;
2)
kopię licencji wspólnotowej dotyczącej międzynarodowego zarobkowego przewozu drogowego rzeczy lub kopię dowodu rejestracyjnego w przypadku samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony;
3)
informację banku prowadzącego rachunek rozliczeniowy wnioskodawcy o wysokości obrotów na rachunku, udzielonych kredytów oraz zajęć wierzytelności pieniężnych z rachunku bankowego;
4)
oświadczenie, że wnioskodawca nie dopuścił się poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń przepisów prawa celnego lub podatkowego i nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe oraz że nie zalega w podatkach, których pobór należy do naczelnika urzędu skarbowego.
3.
Przepisu ust. 2 pkt 3 i 4 nie stosuje się, jeżeli wnioskodawca posiada status upoważnionego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 39 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269 z 10.10.2013, str. 1, z późn. zm.), zwanego dalej "unijnym kodeksem celnym".
§  3.
1.
Wniosek o udzielenie pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR zawiera:
1)
nazwę lub imię i nazwisko wnioskodawcy;
2)
numer EORI wnioskodawcy;
3)
informację, czy wnioskodawca będzie korzystał z uproszczenia w swoim imieniu i na swoją rzecz, czy jako przedstawiciel pośredni;
4)
szczegółowe informacje dotyczące stosowania uproszczenia:
a)
numer identyfikacyjny lub adres miejsca albo miejsc, gdzie uproszczenie będzie stosowane,
b)
liczba wnioskowanych plombownic,
c)
liczba wnioskowanych stempli "TIR - upoważniony nadawca",
d)
dodatkowe wnioski o ułatwienia fakultatywne, w szczególności dotyczące stosowania uproszczenia poza godzinami pracy urzędu, wraz z uzasadnieniem;
5)
podpis wnioskodawcy, miejscowość i datę.
2.
Do wniosku wnioskodawca załącza oświadczenie, że nie dopuścił się poważnego naruszenia lub powtarzających się naruszeń przepisów prawa celnego lub podatkowego i nie jest wobec niego prowadzone postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe oraz że nie zalega w podatkach, których pobór należy do naczelnika urzędu skarbowego.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wnioskodawca posiada status upoważnionego przedsiębiorcy, o którym mowa w art. 39 unijnego kodeksu celnego.
4.
Do wniosku wnioskodawca może dołączyć dodatkowe informacje, które mogą mieć wpływ na podjęcie decyzji w sprawie udzielenia pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
§  4.
1.
Korzystanie z uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR odbywa się w miejscach i w godzinach określonych w pozwoleniu oraz przy zastosowaniu środków identyfikacji towaru, w szczególności zamknięć urzędowych oraz stempla "TIR - upoważniony nadawca".
2.
Czynności związane z objęciem towarów procedurą TIR w zakresie obsługi papierowego karnetu TIR oraz komunikacji pomiędzy upoważnionym nadawcą a urzędem celnym wyjścia są wykonywane z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego, o którym mowa w art. 273 rozporządzenia wykonawczego Komisji (UE) nr 2015/2447 z dnia 24 listopada 2015 r. ustanawiającego szczegółowe zasady wykonania niektórych przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 343 z 29.12.2015, str. 558, z późn. zm.), oraz w ramach procedury awaryjnej.
3.
Upoważniony nadawca prowadzi ewidencję operacji tranzytowych umożliwiającą organom celnym skuteczną kontrolę prawidłowości realizacji uproszczenia przy obejmowaniu towarów procedurą TIR.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 20 sierpnia 2016 r. 2
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 17 listopada 2015 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. poz. 1900).
2 Zakres spraw regulowany w niniejszym rozporządzeniu był poprzednio uregulowany w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 22 lipca 2011 r. w sprawie wzorów formularzy stosowanych w sprawach celnych (Dz. U. z 2015 r. poz. 856), które traci moc z dniem 20 sierpnia 2016 r. w związku z wejściem w życie ustawy z dnia 22 czerwca 2016 r. o zmianie ustawy - Prawo celne oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1228).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2016.1290

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wniosek o udzielenie pozwolenia na korzystanie z procedury TIR, pozwolenia na uproszczenie przy obejmowaniu towarów procedurą TIR oraz korzystania z tego uproszczenia.
Data aktu: 17/08/2016
Data ogłoszenia: 19/08/2016
Data wejścia w życie: 20/08/2016