Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r. Madryt.2003.11.28.

POPRAWKA
przyjęta w Madrycie dnia 28 listopada 2003 r.
do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r.

W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej

PREZYDENT RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

Dnia 28 listopada 2003 r. w Madrycie została przyjęta Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r., w celu zmiany zakresu jej obowiązywania, w następującym brzmieniu:

Przekład

POPRAWKA

DO ARTYKUŁÓW 25 i 26

Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych

1.
Dnia 28 listopada 2003 r. Strony Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych decyzją III/1 wniosły poprawki do artykułów 25 i 26 Konwencji, stosownie do propozycji złożonej przez Rząd Szwajcarii dnia 20 sierpnia 2003 r. (zob. MP.WAT/2003/4 * ).
2.
Decyzję, zawierającą tekst poprawki, załącza się poniżej.

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA III/1

Poprawka do Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych

Spotkanie Stron,

Wyrażając głębokie przekonanie, że współpraca pomiędzy państwami sąsiadującymi na ciekach transgranicznych i jeziorach międzynarodowych przyczynia się do pokoju i bezpieczeństwa oraz zrównoważonego gospodarowania wodami, a także stanowi korzyść dla wszystkich,

Pragnąc promować współpracę w zlewniach rzecznych na całym świecie oraz dzielić się swoimi doświadczeniami z innymi regionami świata,

Pragnąc zatem umożliwić państwom położonym poza regionem EKG ONZ uzyskanie statusu Strony Konwencji, co zostało już przewidziane na mocy innych konwencji EKG ONZ dotyczących środowiska (np. Konwencji o dostępie do informacji, udziale społeczeństwa w podejmowaniu decyzji oraz dostępie do sprawiedliwości w sprawach dotyczących środowiska i Konwencji o ocenach oddziaływania na środowisko w kontekście transgranicznym), a także na mocy Protokołu w sprawie odpowiedzialności cywilnej i odszkodowania za szkody wynikłe z transgranicznych skutków awarii przemysłowych na wodach transgranicznych,

1. Przyjmuje następujące poprawki do Konwencji:

a) W artykule 25, po ustępie 2, dodaje się nowy ustęp w brzmieniu

"3. Każde inne Państwo, niewymienione w ustępie 2, które jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, może przystąpić do Konwencji po uzyskaniu zgody spotkania Stron. Państwo takie składa w swoim dokumencie przystąpienia deklarację, że uzyskało zgodę spotkania Stron na przystąpienie do Konwencji, oraz podaje datę uzyskania tej zgody. Spotkanie Stron nie rozpatruje żadnych wniosków o przystąpienie składanych przez członków Organizacji Narodów Zjednoczonych przed wejściem w życie niniejszego ustępu we wszystkich Państwach i organizacjach, które w dniu 28 listopada 2003 r. były Stronami Konwencji."

oraz odpowiednio dostosowuje się numerację pozostałych ustępów;

b) W artykule 26 ustęp 3 po wyrażeniu "wspomnianych w artykule 23" dodaje się "lub w artykule 25 ustęp 3";

2. Wzywa Strony Konwencji do niezwłocznego złożenia dokumentów o przyjęciu poprawki;

3. Przynagla każde Państwo lub organizację, które ratyfikuje, przyjmuje lub zatwierdza Konwencję, do równoczesnej ratyfikacji, przyjęcia lub zatwierdzenia powyższej poprawki;

4. Zachęca państwa położone poza regionem EKG ONZ, w szczególności graniczące z nim, do przystąpienia do Konwencji oraz starania się w tym celu o zgodę spotkania Stron;

5. Zaprasza zainteresowane państwa członkowskie Organizacji Narodów Zjednoczonych do uczestniczenia w jego posiedzeniach w roli obserwatorów oraz uczestniczenia w działaniach ujętych w programie pracy Konwencji;

6. Zaprasza państwa graniczące z regionem EKG ONZ, które jeszcze tego nie uczyniły, do niezwłocznego nawiązania współpracy technicznej oraz zawarcia dwustronnych i wielostronnych umów z sąsiadującymi państwami EKG ONZ, zgodnie z postanowieniami części II Konwencji.

Po zaznajomieniu się z powyższą konwencją, w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej oświadczam, że:

- została ona uznana za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych,

- jest przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona,

- będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Rzeczypospolitej Polskiej.

Dano w Warszawie dnia 31 grudnia 2004 r.

* Numer dokumentu spotkania Stron, nie podlegającego publikacji. Dokument dostępny pod adresem: http://www.unece.org/env/water/meetings/documentsmopwc2.html.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.986

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Poprawka do artykułów 25 i 26 Konwencji o ochronie i użytkowaniu cieków transgranicznych i jezior międzynarodowych, sporządzonej w Helsinkach dnia 17 marca 1992 r. Madryt.2003.11.28.
Data aktu: 28/11/2003
Data ogłoszenia: 25/07/2014
Data wejścia w życie: 06/02/2013