Warunki przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni palnej i amunicji przez straże gminne (miejskie).

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 30 maja 2014 r.
w sprawie warunków przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni palnej i amunicji przez straże gminne (miejskie)

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1383 oraz z 2014 r. poz. 486) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Wójt, burmistrz (prezydent miasta) występuje do właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego Policji, zwanego dalej "komendantem wojewódzkim Policji", z wnioskiem o wydanie świadectwa broni na broń palną do wykonywania przez strażników straży gminnej (miejskiej), zwanych dalej "strażnikami", zadań określonych w art. 11 ust. 1 pkt 5 i 9 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych, na zasadach określonych w przepisach art. 29 oraz art. 31 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji (Dz. U. z 2012 r. poz. 576, z 2013 r. poz. 829 oraz z 2014 r. poz. 295).
§  2. 
Strażnik, któremu wydano broń palną w związku z wykonywanymi zadaniami, jest obowiązany, po zakończeniu tych zadań, do bezzwłocznego jej zdania w miejscu, gdzie się ją przechowuje.
§  3. 
1. 
Komendant straży wyznacza strażnika odpowiedzialnego za prowadzenie gospodarki uzbrojenia straży spośród strażników dopuszczonych do pracy z bronią palną.
2. 
Do zadań strażnika odpowiedzialnego za prowadzenie gospodarki uzbrojenia straży należy w szczególności:
1)
prowadzenie książki stanu uzbrojenia i książki wydania - przyjęcia broni palnej i amunicji oraz karty rozchodu amunicji;
2)
sprawdzanie poprawności sposobu przechowywania broni palnej i amunicji znajdującej się w magazynie;
3)
sprawdzanie stanu zabezpieczenia pomieszczenia magazynu broni;
4)
niezwłoczne informowanie bezpośredniego przełożonego o ujawnionych nieprawidłowościach w stanie uzbrojenia, sposobie jego przechowywania oraz stanie wyposażenia magazynu broni;
5)
kontrola okresu ważności legalizacji sprzętu gaśniczego znajdującego się w magazynie broni;
6)
zapewnienie właściwego stanu sanitarno-porządkowego w magazynie broni.
§  4. 
1. 
Broń palną i amunicję przechowuje się w magazynie broni.
2. 
Magazyn broni może być umiejscowiony w siedzibie straży lub w obiekcie chronionym przez straż.
§  5. 
1. 
Magazyn broni:
1)
stanowi oddzielne pomieszczenie w budynku murowanym, usytuowane w miarę możliwości na piętrze;
2)
jest wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy;
3)
jest wyposażony w specjalne zabezpieczenia, w tym co najmniej:
a)
drzwi o zwiększonej odporności na włamanie minimum klasy C wg PN-90/B-92270 lub spełniające równorzędne wymagania,
b)
okna osłonięte siatką stalową o wymiarach oczek maksymalnie 10 mm x 10 mm wykonaną z drutu o średnicy nie mniejszej niż 2,5 mm oraz na stałe zamocowanymi w murze kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub płaskowników stalowych o przekroju poprzecznym nie mniejszym niż 8 mm x 30 mm. Odstęp między prętami w kracie nie może przekraczać wymiarów 120 mm x 120 mm, a płaskowników - 80 mm w poziomie i 240 mm w pionie. Zamiast siatki i krat dopuszcza się zamontowanie atestowanych szyb specjalnych, a w szczególności kuloodpornych, odpowiedniej klasy, bez możliwości otwierania,
c)
sygnalizację alarmową przeciwwłamaniową podłączoną do stanowiska osoby pełniącej całodobowy dyżur lub stanowiska objętego całodobową uzbrojoną ochroną.
2. 
Drzwi do magazynu broni na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojenia są zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik nieuprawnionego wejścia.
§  6. 
1. 
Broń palną i amunicję przechowuje się w magazynie broni w szafach stalowych lub sejfach, wyposażonych w zamki atestowane, w warunkach uwzględniających wymagania ich producentów.
2. 
Broń palną przechowuje się wyjętą z futerału, rozładowaną, zabezpieczoną, z odłączonym magazynkiem, kompletną i czystą.
3. 
Amunicję przechowuje się w opakowaniach fabrycznych lub pojemnikach przystosowanych do tego celu oraz układa się ją w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Amunicji nie przechowuje się w magazynkach nabojowych.
§  7. 
1. 
Broń palna i amunicja podlegają rejestracji w książce stanu uzbrojenia.
2. 
Książkę stanu uzbrojenia przechowuje się w magazynie broni.
3. 
Wzór książki stanu uzbrojenia stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  8. 
1. 
Wydawanie i zdawanie broni palnej i amunicji podlegają rejestracji w książce wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji.
2. 
Wzór książki wydania-przyjęcia broni palnej i amunicji stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  9. 
1. 
Amunicję wykorzystaną do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w karcie rozchodu amunicji.
2. 
Wzór karty rozchodu amunicji stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 6 czerwca 2014. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA STANU UZBROJENIA

Lp. Nazwa broni palnej Kaliber Numer Rok produkcji Liczba magazynków Liczba sztuk amunicji i jej rodzaj Dodatkowe wyposażenie Podstawa zakupu broni palnej lub jej przejęcia Nazwa jednostki organizacyjnej, do której przekazano broń palną Uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA WYDANIA-PRZYJĘCIA BRONI PALNEJ I AMUNICJI

Lp. Kaliber, rodzaj broni palnej Seria Numer broni palnej Seria i numer świadectwa broni palnej Liczba sztuk amunicji Wydanie broni palnej z magazynu Zdanie broni palnej do magazynu
data godzina imię i nazwisko pobierającego podpis pobierającego data godzina uwagi o stanie technicznym imię i nazwisko przyjmującego podpis przyjmującego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KARTA ROZCHODU AMUNICJI

Lp. Data strzelania Rodzaj strzelania i rodzaj broni palnej Liczba strzelających Rodzaj amunicji Nr partii, rok wyrobu amunicji i wytwórnia. Marka prochu, partia, rok wyrobu i wytwórnia. Materiał, z którego wykonano łuski Liczba sztuk amunicji Łuski Inne wadliwe działanie amunicji
zezwolono na zużycie zużyto pozostało niewypały oderwanie się kryzy lub pęknięcie zagubione (liczba)
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Rozdzielczy amunicji Prowadzący strzelanie

............................................... ...............................................

(podpis) (podpis)

1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20 sierpnia 2004 r. w sprawie warunków przydziału, przechowywania i ewidencjonowania broni palnej bojowej i amunicji przez straże gminne (miejskie) (Dz. U. Nr 194, poz. 1999), które traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia na podstawie art. 83 pkt 5 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628 i 1165 oraz z 2014 r. poz. 24).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024