Rodzaj i sposoby ewidencjonowania, przechowywania w straży ochrony kolei broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA INFRASTRUKTURY I ROZWOJU 1
z dnia 11 kwietnia 2014 r.
w sprawie rodzaju i sposobów ewidencjonowania, przechowywania w straży ochrony kolei broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego

Na podstawie art. 62 ust. 6 ustawy z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (Dz. U. z 2013 r. poz. 1594) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego podlegają ewidencjonowaniu odpowiednio w:
1)
książce ewidencji broni, której wzór stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia,
2)
książce ewidencji amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia,
3)
książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 3 do rozporządzenia

- zwanych dalej "książkami ewidencyjnymi".

2.
Wydawanie broni i środków przymusu bezpośredniego przed rozpoczęciem służby oraz przyjmowanie ich po zakończeniu służby jest odnotowywane w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego, której wzór stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3.
Amunicję do celów szkolenia strzeleckiego rozlicza się w karcie rozchodu amunicji, której wzór stanowi załącznik nr 5 do rozporządzenia.
4.
Książki ewidencyjne, o których mowa w ust. 1, książkę, o której mowa w ust. 2, oraz kartę, o której mowa w ust. 3, wraz z kopiami dowodu zakupu broni i amunicji przechowuje się w magazynie broni w siedzibach właściwych jednostek straży ochrony kolei, także po dokonaniu ostatniego wpisu.
5.
Poszczególne karty książek ewidencyjnych są kolejno numerowane i przeszyte, a całość jest pieczętowana pieczęcią jednostki straży ochrony kolei.
6.
W książkach ewidencyjnych dopuszcza się dokonywanie zapisów uwzględniających podział broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego według rodzajów.
7.
W książkach ewidencyjnych nie wolno dokonywać przeprawiania cyfr, nazw, jak również wycierać lub zamazywać wcześniej omyłkowo wprowadzonych zapisów. W przypadku pomyłki błędny zapis należy przekreślić jeden raz kolorem czerwonym i dokonać ponownego poprawnego zapisu z opisem popełnionego błędu w rubryce przeznaczonej do zamieszczania uwag.
§  2.
1.
Broń, świadectwa broni, amunicję i środki przymusu bezpośredniego, a także futerały do broni i środków przymusu bezpośredniego przechowuje się przez całą dobę w odpowiednio przygotowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej "magazynem broni", umiejscowionym w siedzibie jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei. Osobą odpowiedzialną za przechowywanie kluczy do magazynu broni jest osoba pełniąca służbę dyżurną.
2.
Magazyn broni powinien:
1)
być wyposażony w podręczny sprzęt gaśniczy;
2)
stanowić oddzielne pomieszczenie usytuowane w budynku murowanym, w miarę możliwości na piętrze;
3)
być pod stałą ochroną fizyczną;
4)
być wyposażony w specjalne zabezpieczenia, w tym:
a)
drzwi metalowe lub obite blachą stalową o grubości powyżej 2 mm, posiadające blokadę przeciwwyważeniową lub założoną od strony wewnętrznej kratę ruchomą wykonaną z prętów stalowych o średnicy nie mniejszej niż 12 mm lub z płaskowników stalowych o wymiarach nie mniejszych niż 8 x 30 mm (odstęp pomiędzy prętami nie powinien przekraczać wymiarów 120 x 120 mm, a płaskowników w poziomie 80 mm i w pionie 240 mm) oraz zamknięcie co najmniej na dwa zamki patentowe i żelazną zasuwę lub sztabę zamykaną na kłódkę patentową,
b)
okna osłonięte siatką metalową o średnicy drutu nie mniejszej niż 1,5 mm i wymiarach oczek maks. 10 x 10 mm oraz na stałe w murze zamocowanymi na zewnątrz kratami metalowymi wykonanymi z prętów stalowych lub płaskowników stalowych o wymiarach określonych dla krat drzwiowych,
c)
drzwi do pomieszczenia, o którym mowa w pkt 2, na czas nieobecności osoby odpowiedzialnej za prowadzenie gospodarki uzbrojenia powinny być zamknięte i zaplombowane lub zaopatrzone w inny wskaźnik nieuprawnionego wejścia.
3.
Dopuszcza się stosowanie w otworach okiennych zamiennie z kratami i siatkami szyb specjalnych o odpowiedniej klasie.
4.
Jeżeli broń, amunicja i środki przymusu bezpośredniego znajdują się w kilku magazynach broni lub pomieszczeniach, o których mowa w § 3 ust. 2, to w każdym z tych magazynów i pomieszczeń prowadzi się odrębne książki ewidencyjne, a w każdej właściwej komendzie straży ochrony kolei - zbiorczą książkę ewidencji broni i książkę ewidencji amunicji.
§  3.
1.
Broń i amunicję przechowuje się w magazynach broni w szafach stalowych lub sejfach, spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450 "Pomieszczenia i urządzenia do przechowywania wartości - Wymagania, klasyfikacja i metody badań odporności na włamanie - Pojemniki bezpieczne i szafy".
2.
Dopuszcza się przechowywanie do 5 sztuk broni palnej wraz z amunicją, z wyłączeniem broni palnej długiej, poza magazynem broni, w innych pomieszczeniach w atestowanych szafach i sejfach, na trwałe przymocowanych do podłoża, objętych całodobową uzbrojoną ochroną.
3.
W miejscu ładowania i rozładowywania broni umieszcza się skrzynię z piaskiem lub inne urządzenie służące do przechwytywania pocisków, z oznaczeniem "TU KIERUJ BROŃ".
4.
Broń na czas przechowywania powinna być wyjęta z futerału lub opakowań fabrycznych, rozładowana, zabezpieczona, z odłączonym magazynkiem, kompletna i czysta. Warunki przechowywania broni powinny uwzględniać wymagania jej producenta.
5.
Amunicję do broni palnej przechowuje się w pudełkach lub pojemnikach, ułożoną w sposób uniemożliwiający uderzenie w spłonkę naboju. Zabrania się przechowywania amunicji w magazynkach nabojowych.
§  4.
Komendant straży ochrony kolei pisemnie wyznacza, spośród funkcjonariuszy posiadających decyzję właściwego komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji dopuszczającą do wykonywania zadań z użyciem broni palnej, osobę lub osoby odpowiedzialne za ewidencjonowanie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.
§  5.
Prawo wstępu do magazynu broni mają:
1)
komendant straży ochrony kolei lub osoby przez niego upoważnione;
2)
przedstawiciel właściwego terytorialnie komendanta wojewódzkiego (stołecznego) Policji w obecności osoby, o której mowa w pkt 1, na podstawie imiennego upoważnienia określającego rodzaj kontroli.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 2

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĄŻKA

EWIDENCJI BRONI

...........................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Data rozpoczęcia wpisów w książce ewidencji broni .......................................

Data zakończenia wpisów w książce ewidencji broni .......................................

Wykaz broni

Lp. Nazwa broni Strona* Uwagi Lp. Nazwa broni Strona* Uwagi
1 2 3 4 1 2 3 4

Objaśnienie:

* Numer strony zarejestrowania broni w książce ewidencji broni.

Lp. Nazwa i marka broni Kaliber Seria i numer broni Rok produkcji Seria i numer świadectwa broni Ilość magazynków Dodatkowe wyposażenie Data wpisu do ewidencji Podstawa nabycia broni lub jej przejęcia Data i podstawa przekazania broni Nazwa jednostki, do której przekazano broń Data i podstawa zdjęcia broni z ewidencji
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĄŻKA

EWIDENCJI AMUNICJI

...........................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Data rozpoczęcia wpisów w książce ewidencji amunicji .......................................

Data zakończenia wpisów w książce ewidencji amunicji .......................................

WYKAZ AMUNICJI

Lp. Nazwa amunicji

(kaliber, rodzaj)

Strona* Uwagi Lp. Nazwa amunicji

(kaliber, rodzaj)

Strona* Uwagi
1 2 3 4 1 2 3 4

Objaśnienie:

* Numer strony zarejestrowania amunicji w książce ewidencji amunicji.

.................................................................

(kaliber, rodzaj, nazwa amunicji)

Lp. Data dokumentu przychodowo-rozchodowego amunicji Numer dokumentu przychodowo-rozchodowego Nazwa dokumentu przychodowo-rozchodowego, podstawa nabycia amunicji lub jej przejęcia, podstawa wydania z magazynu Stan ogólny amunicji Cel wydania Pobranie amunicji Rozliczenie amunicji
przychód rozchód stan końcowy nazwisko, imię i podpis pobierającego amunicję nazwisko, imię i podpis wydającego amunicję data zwrotu amunicji ilość zwróconej amunicji nazwisko, imię i podpis zwracającego amunicję do magazynu nazwisko, imię i podpis przyjmującego amunicję do magazynu uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

KSIĄŻKA

EWIDENCJI ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

...........................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Data rozpoczęcia wpisów w książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego ..................

Data zakończenia wpisów w książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego .................

WYKAZ ŚRODKÓW PRZYMUSU BEZPOŚREDNIEGO

Lp. Nazwa środka przymusu bezpośredniego Strona* Uwagi Lp. Nazwa środka przymusu bezpośredniego Strona* Uwagi
1 2 3 4 1 2 3 4

Objaśnienie:

* Numer strony zarejestrowania środka przymusu bezpośredniego w książce ewidencji środków przymusu bezpośredniego.

.........................................................................................

(nazwa środka przymusu bezpośredniego)

Lp. Data wpisu Nr dokumentu przychodowo-rozchodowego Nazwa dokumentu przychodowo-rozchodowego Data nabycia lub przyjęcia Data przekazania Ilość Uwagi
przychód rozchód stan
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

KSIĄŻKA

strona tytułowa

Nr ...

wydania i przyjęcia broni, amunicji

oraz środków przymusu bezpośredniego

...........................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Data rozpoczęcia wpisów w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego .............................

Data zakończenia wpisów w książce wydania i przyjęcia broni, amunicji oraz środków przymusu bezpośredniego ..............................

strony parzyste

Lp. Nazwisko i imię, stanowisko funkcjonariusza straży ochrony kolei Wydanie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego
nazwa broni seria i numer broni ilość amunicji seria i numer świadectwa broni nazwa środków przymusu bezpośredniego data godzina podpis wydającego podpis pobierającego
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

strony nieparzyste

Zdanie broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego
data godzina Uwagi o stanie i brakach podpis zdającego podpis przyjmującego
broni i amunicji środków przymusu bezpośredniego
12 13 14 15 16 17

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

KARTA ROZCHODU AMUNICJI NR.............

a) Zapotrzebowanie

Proszę o wydanie niżej wymienionej amunicji dla odbycia ........................................................

(rodzaj szkolenia strzeleckiego)

.......................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Lp. Rodzaj szkolenia strzeleckiego Nazwa amunicji Ilość Uwagi
1 2 3 4 5

Do odbioru amunicji upoważniam ...............................................................................................

(imię i nazwisko, stanowisko)

......................................... .................................................................

(data) (kierownik jednostki)

b) Sprawozdanie o zużyciu i działaniu amunicji

.......................................................................................................................................................

(nazwa jednostki organizacyjnej straży ochrony kolei)

Lp. Data

strzelania

Rodzaj szkolenia strzeleckiego Rodzaj broni Rodzaj amunicji Liczba

strzelających

Ilość amunicji wydanej na strzelających Ilość sztuk amunicji
pobrano zużyto pozostało niewypały uwagi
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

........................................................................... .......................................................................

(imię i nazwisko oraz podpis amunicyjnego) (imię i nazwisko oraz podpis prowadzącego

szkolenie strzeleckie)

1 Minister Infrastruktury i Rozwoju kieruje działem administracji rządowej - transport, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 4 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 listopada 2013 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Infrastruktury i Rozwoju (Dz. U. poz. 1391).
2 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 28 grudnia 2004 r. w sprawie rodzaju i sposobów ewidencjonowania, przechowywania w straży ochrony kolei broni, amunicji, kajdanek, pałek służbowych oraz ręcznych miotaczy gazowych (Dz. U. z 2005 r. Nr 10, poz. 76), które zgodnie z art. 83 pkt 9 ustawy z dnia 24 maja 2013 r. o środkach przymusu bezpośredniego i broni palnej (Dz. U. poz. 628) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2014.606

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rodzaj i sposoby ewidencjonowania, przechowywania w straży ochrony kolei broni, amunicji i środków przymusu bezpośredniego.
Data aktu: 11/04/2014
Data ogłoszenia: 13/05/2014
Data wejścia w życie: 28/05/2014