Szczegółowe zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 21 listopada 2014 r.
w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 8 ust. 4 pkt 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1340, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie reguluje szczegółowe zasady wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, a w szczególności:
1)
standardy wyposażenia jednostek ratowniczo-gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej w pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalne oraz w sprzęt i środki techniczne;
2)
normy wyposażenia w sprzęt specjalistyczny, pojazdy i środki techniczne do ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego;
3)
normy wyposażenia krajowych baz sprzętu specjalistycznego i środków gaśniczych.
§  2. 
1. 
Ustala się standard minimalnego wyposażenia komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej, w tym jednostek ratowniczo-gaśniczych, zgodnie z załącznikiem nr 1 do rozporządzenia.
2.  2
 Ustala się standard minimalnego dodatkowego wyposażenia komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej, z uwzględnieniem oceny zagrożenia na obszarze powiatu, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. z 2022 r. poz. 2057 oraz z 2023 r. poz. 1088). Standard minimalnego dodatkowego wyposażenia komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
3. 
Ustala się standard minimalnego wyposażenia komend wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej zgodnie z załącznikiem nr 3 do rozporządzenia.
4.  3
 Ustala się dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej, w ramach których funkcjonują specjalistyczne grupy ratownicze, normy minimalnego wyposażenia w sprzęt specjalistyczny, pojazdy i środki techniczne do ratownictwa technicznego, chemicznego, ekologicznego i medycznego - określone w załączniku nr 4 do rozporządzenia - które stanowią podstawę do dodatkowego wyposażenia tych jednostek w stosunku do standardów, o których mowa w ust. 1 i 2.
5. 
Ustala się standard minimalnego wyposażenia szkół Państwowej Straży Pożarnej zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia.
6.  4
 Wyposażenie komend powiatowych (miejskich), komend wojewódzkich i szkół Państwowej Straży Pożarnej może zostać poszerzone o inne typy pojazdów, sprzętu i innego wyposażenia w zależności od warunków miejscowych.
7. 
Szczegółowe wymagania techniczne dla pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych oraz sprzętu i środków technicznych określają przepisy wydane na podstawie art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, Polskie Normy dotyczące sprzętu pożarniczego oraz dokumenty odniesienia.
§  3. 
1. 
Na potrzeby działań ratowniczych tworzy się w każdym województwie krajową bazę sprzętu specjalistycznego i środków gaśniczych, zwaną dalej "bazą".
2. 
W skład bazy, o której mowa w ust. 1, wchodzą pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne z terenu województwa, stanowiące wyposażenie komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej z terenu województwa i komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, w tym pojazdy, środki i sprzęt określone w załącznikach nr 1-4 do rozporządzenia.
3. 
Normę minimalnego wyposażenia bazy, o której mowa w ust. 1, określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
4.  5
 Wyposażenie baz może zostać poszerzone o inne typy pojazdów, sprzętu i innego wyposażenia w zależności od warunków miejscowych.
§  4. 
1. 
Standardy wyposażenia oraz norma minimalnego wyposażenia stanowią podstawę opracowania zestawienia należnych pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych oraz sprzętu i środków technicznych na obszarze powiatu i województwa wraz z ich rozmieszczeniem, zwanego dalej "tabelą wyposażenia".
2. 
Tabelę wyposażenia ustalają:
1)
na obszarze województwa - komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej,
2)
na obszarze powiatu - komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej w uzgodnieniu z komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej,
3)
w szkołach Państwowej Straży Pożarnej - komendanci szkół w uzgodnieniu z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej

- nie rzadziej niż raz na 5 lat po dokonaniu oceny zagrożenia na obszarze powiatu, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 14 ust. 2 ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej.

§  5. 
1. 
W tabeli wyposażenia uwzględnia się pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne, o których mowa w § 2 ust. 6, z wyjątkiem pojazdów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych oraz sprzętu i środków technicznych, które pozostają w dalszej eksploatacji do czasu ich wycofania.
2. 
Pojazdy ratowniczo-gaśnicze i specjalne oraz sprzęt i środki techniczne stanowiące dotychczasowe wyposażenie jednostek Państwowej Straży Pożarnej niewymienione w tabeli wyposażenia pozostają w dalszej eksploatacji do czasu wycofania ich ze względów technicznych, zbycia lub przekazania na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
§  6. 
1. 
W terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia komendanci, o których mowa w § 4 ust. 2, ustalą pierwsze tabele wyposażenia.
2. 
Do czasu ustalenia pierwszych tabel wyposażenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  7. 
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 22 września 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad wyposażenia jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. Nr 93, poz. 1035).
§  8. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  6

STANDARD MINIMALNEGO WYPOSAŻENIA KOMEND POWIATOWYCH (MIEJSKICH) PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ, W TYM JEDNOSTEK RATOWNICZO-GAŚNICZYCH

Lp. Rodzaj pojazdu lub sprzętu Liczba/ilość
1 Lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy 1 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
2 Średni samochód ratowniczo-gaśniczy 1 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
3 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy 1 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
4 Samochód z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym 1 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
5 Samochód ratownictwa technicznego1) 1 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
6 Pompa przenośna do wody zanieczyszczonej o wydajności minimum 1000 dm3/min 2 w każdej jednostce ratowniczo-gaśniczej
7 Samochód operacyjny 1 na każde rozpoczęte 100 tys. mieszkańców powiatu, ale nie mniej niż 2
8 Mikrobus do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą 1 na każde 3 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, ale nie mniej niż 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
9 Lekki samochód zaopatrzeniowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 1 na każde 3 jednostki ratowniczo-gaśnicze Państwowej Straży Pożarnej, ale nie mniej niż 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
10 Motopompa pożarnicza minimum M 8/8 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
11 Jednostka pływająca 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
12 Zestaw do dekontaminacji wstępnej 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
13 Sprężarka do aparatów powietrznych butlowych 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
14 Zapas środka pianotwórczego umożliwiający jednokrotne napełnienie zbiorników samochodów ratowniczo-gaśniczych o pojemności do 800 dm3
15 Pojazd typu quad lub transporter 1 na komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
1) Nie dotyczy, jeżeli samochód wymieniony w Lp. 2 lub 3 jest wyposażony w sprzęt ratownictwa technicznego spełniający wymagania wyposażenia do realizacji czynności podstawowych.

ZAŁĄCZNIK Nr  2  7

STANDARD MINIMALNEGO DODATKOWEGO WYPOSAŻENIA KOMEND POWIATOWYCH (MIEJSKICH) PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Lp. Wyposażenie Rodzaj zagrożenia
pożarowe - obiekty mieszkalne i obiekty użyteczności publicznej pożarowe - zakłady przemysłowe, bazy paliw, gazoporty i w transporcie towarów niebezpiecznych pożarowe - lasy oraz nieleśne ekosystemy lądowe powodziowe katastrofy techniczne w ruchu drogowym i kolejowym
Nn Nm Nn Niii Nn Niii Nn Niii Nn Niii
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
1 Mobilny zapas pianotwórczego środka gaśniczego o pojemności minimum 4000 dm3 1) X
2 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy, minimum GCBA 7/40 X X
3 Działko wodno-pianowe (przenośne lub przewoźne), minimum DWP 402) X
4 Samochód z modułem proszkowym (masa proszku gaśniczego: 50 kg < mp. < 250 kg)4) lub przyczepa z agregatem proszkowym (masa proszku gaśniczego: 50 kg < mp. < 250 kg)4) lub agregat proszkowy (masa proszku gaśniczego: 50 kg < mp. < 250 kg)4) X X3)
5 Samochód z modułem proszkowym (masa proszku gaśniczego: 250 kg < mp. < 1500 kg) lub przyczepa proszkowa (masa proszku gaśniczego: 250 kg < mp. < 1500 kg) lub samochód proszkowy (masa X X
proszku gaśniczego: mp. > 1500 kg) lub kontener (masa proszku gaśniczego: mp. > 1500 kg)
6 Pompa do wody zanieczyszczonej o wydajności minimum 6000 dm3/min X
7 Zestaw pomp do wody zanieczyszczonej o wydajności łącznej minimum 6000 dm3/min X X
8 Motopompa pożarnicza o wydajności minimum 4000 dm3/min X X
9 Jednostka pływająca X
10 Skokochron o powierzchni pola skoku minimum 40 m2 X
1) Nie dotyczy, jeżeli ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy (Lp. 2) ma zbiornik środka pianotwórczego o pojemności minimum 4000 dm3.

2) Nie dotyczy, jeżeli ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy (Lp. 2) jest wyposażony w przenośne lub przewoźne działko wodno - pianowe o wielkości minimum DWP 40.

3) Dopuszcza się agregat proszkowy z proszkiem gaśniczym o masie 25 kg lub 2 gaśnice z zawartością 12 kg proszku każda.

4) Nie dotyczy, jeżeli na terenie powiatu znajduje się sprzęt o parametrach wymienionych w Lp. 5.

U w a g a:

Jeżeli pojazd lub sprzęt jest używany do likwidowania różnych zagrożeń, należy przy planowaniu wyposażenia liczyć go tylko raz.

ZAŁĄCZNIK Nr  3  8

STANDARD MINIMALNEGO WYPOSAŻENIA KOMEND WOJEWÓDZKICH PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Lp. Rodzaj pojazdu Liczba
1 Samochód operacyjny 6
2 Mikrobus do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą 1
3 Lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy 1
4 Autobus do przewozu ratowników (minimum 30-miejscowy) 1
5 Średni samochód ratowniczo-gaśniczy1) 1
6 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy1) 1
7 Lekki samochód zaopatrzeniowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 2) 2
1) Pojazd stanowi wyposażenie ośrodka szkolenia komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, jeżeli w strukturze organizacyjnej komendy wyodrębniono taki ośrodek.

2) W tym 1 sztuka jako wyposażenie ośrodka szkolenia komendy wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej. Jeżeli w strukturze organizacyjnej komendy nie wyodrębniono ośrodka szkolenia, standard minimalnego wyposażenia wynosi 1.

ZAŁĄCZNIK Nr  4  9

NORMY MINIMALNEGO WYPOSAŻENIA W SPRZĘT SPECJALISTYCZNY, POJAZDY I ŚRODKI TECHNICZNE DO RATOWNICTWA TECHNICZNEGO, CHEMICZNEGO, EKOLOGICZNEGO I MEDYCZNEGO DLA JEDNOSTEK ORGANIZACYJNYCH PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ, W RAMACH KTÓRYCH FUNKCJONUJĄ SPECJALISTYCZNE GRUPY RATOWNICZE

Lp. Rodzaj pojazdu - sprzętu Liczba Uwagi
1 2 3 4
1 Specjalistyczna grupa ratownictwa wodno-nurkowego
Lekki samochód ratownictwa wodnego 1 dla grupy poziomu gotowości A wyposażenie pojazdów pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
Średni samochód ratownictwa wodnego 1 dla grupy poziomu gotowości B, C
Samochód ratownictwa wodnego 1 dla grupy poziomu gotowości Cchem
Jednostka pływająca 1 dla grupy wyposażenie łodzi lub pontonu pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
2 Specjalistyczna grupa sonarowa
Lekki samochód ratownictwa wodnego 1 dla grupy wyposażenie pojazdu pozwalające na realizację długotrwałych działań poszukiwawczych metodami technicznymi
Jednostka pływająca 1 dla grupy wyposażenie łodzi pozwalające na realizację długotrwałych działań poszukiwawczych metodami technicznymi
3 Specjalistyczna grupa ratownictwa wysokościowego
Lekki samochód ratownictwa wysokościowego 1 dla grupy poziomu gotowości A/AS wyposażenie pojazdów pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
Średni samochód ratownictwa wysokościowego 1 dla grupy poziomu gotowości B/BS
4 Specjalistyczna grupa poszukiwawczo-ratownicza
Samochód podzespołu poszukiwawczo-ratowniczego 1 dla grupy poziomu gotowości B wyposażenie pojazdów pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
Samochód podzespołu ratowniczego i wsparcia technicznego 2 dla grupy poziomu gotowości C
Pojazd typu quad z przyczepą 1 dla grupy poziomu gotowości C
5 Specjalistyczna grupa ratownictwa technicznego
Ciężki samochód ratownictwa technicznego z żurawiem 1 dla grupy poziomu gotowości A wyposażenie pojazdów pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
1 dla grupy poziomu gotowości B
Ciężki samochód ratownictwa technicznego "holownik" 1 dla grupy poziomu gotowości A
Ciężki samochód ratownictwa technicznego "rotator" 1 dla grupy poziomu gotowości B
Żuraw samojezdny (maksymalny udźwig min. 30 t) 1 dla grupy poziomu gotowości C
6 Specjalistyczna grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego
Samochód rozpoznania chemicznego 1 dla grupy poziomu gotowości B wyposażenie pojazdów pozwalające na realizację specjalistycznych czynności ratowniczych na poziomie przewidzianym dla grupy
Średni lub ciężki samochód ratownictwa chemicznego 1 dla grupy poziomu gotowości A
Średni lub ciężki samochód ratownictwa technicznego 1 dla grupy poziomu gotowości A
Samochód ratownictwa chemicznego dekontaminacyjny 1 dla grupy poziomu gotowości D
Samochód laboratorium 1 dla grupy poziomu gotowości L
U w a g a:

Jeśli pojazd wymagany jest dla różnych grup specjalistycznych, należy przy naliczaniu uwzględniać nie więcej niż jeden pojazd na jednostkę ratowniczo-gaśniczą.

ZAŁĄCZNIK Nr  5  10

STANDARD MINIMALNEGO WYPOSAŻENIA SZKÓŁ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ

Lp. Rodzaj pojazdu lub sprzętu Liczba
Wyposażenie do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych
1 Lekki samochód rozpoznawczo-ratowniczy 1
2 Średni samochód ratowniczo-gaśniczy 1
3 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy 1
4 Samochód z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym 1
5 Samochód ratownictwa technicznego1) 1
6 Pompa przenośna do wody zanieczyszczonej o wydajności minimum 1000 dm3/min 2
Wyposażenie do realizacji procesu dydaktycznego
7 Średni samochód ratowniczo-gaśniczy 2
8 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy 1
9 Samochód ratownictwa technicznego, minimum średni 1
10 Samochód lub kontener ratownictwa chemicznego, minimum średni 1
11 Autobus do przewozu ratowników 3
12 Mikrobus do przewozu do 9 osób łącznie z kierowcą 2
13 Zestaw hydraulicznych narzędzi ratowniczych 6
14 Zestaw ratownictwa medycznego R1 6
15 Zestaw wyposażenia do realizacji egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie technik pożarnictwa2) 7
16 Zestaw do nauki z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy 6
Wyposażenie dodatkowe do prowadzenia działań ratowniczo-gaśniczych w ramach odwodów operacyjnych
17 Samochód operacyjny 2
18 Lekki samochód zaopatrzeniowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 2
19 Samochód zaopatrzeniowy (ładowność minimum 6 t) 1
20 Samochód wężowy (minimum 3000 m węży W 110)3) 1
21 Nośnik kontenerowy 1 na każde 4 kontenery, nie mniej niż 1
22 Przyczepa do przewozu kontenerów 1 na każde 4 kontenery, nie mniej niż 1
23 Samochód ze sprzętem ochrony dróg oddechowych3) 1
24 Kontener kwatermistrzowski 2
25 Kontener sanitarny 1
26 Mobilny zapas pomp do wody zanieczyszczonej o wydajności 4001) 2400 dm3/min - 12 szt. (kontener, przyczepa lub samochód zaopatrzeniowy) 1
27 Samobieżna wielofunkcyjna maszyna inżynieryjna - ładowarka teleskopowa 1
28 Pojazd typu quad lub transporter 1
1) Nie dotyczy, jeżeli samochód wymieniony w Lp. 2 jest wyposażony w sprzęt ratownictwa technicznego spełniający wymagania wyposażenia do realizacji czynności podstawowych.

2) Dotyczy szkół aspirantów.

3) Dopuszcza się kontener lub przyczepę.

ZAŁĄCZNIK Nr  6  11

NORMA MINIMALNEGO WYPOSAŻENIA BAZY SPRZĘTU SPECJALISTYCZNEGO I ŚRODKÓW GAŚNICZYCH

Lp. Rodzaj pojazdu - sprzętu Liczba
1 2 3
1 Średni samochód ratowniczo-gaśniczy 1 na każdą komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
2 Ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy 1 na każdą komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
3 Samochód z drabiną mechaniczną lub podnośnikiem hydraulicznym 1 na każdą komendę powiatową (miejską) Państwowej Straży Pożarnej
4 Samochód z modułem proszkowym (masa proszku gaśniczego: 250 kg < mp. < 1500 kg)1) lub przyczepa z modułem proszkowym (masa proszku gaśniczego: 250 kg < mp. < 1500 kg)1) umożliwiająca dojazd w czasie do 60 minut w każde miejsce województwa2)
5 Samochód proszkowy (masa proszku gaśniczego: mp. > 1500 kg) lub kontener z agregatem proszkowym (masa proszku gaśniczego: mp. > 1500 kg) umożliwiająca dojazd w czasie do 120 minut w każde miejsce województwa2)
6 Średni samochód ratownictwa technicznego3) umożliwiająca dojazd w czasie do 60 minut w każde miejsce województwa2)
7 Ciężki samochód ratownictwa technicznego umożliwiająca dojazd w czasie do 120 minut w każde miejsce województwa2)
8 Mobilny zapas pożarniczych węży tłocznych W 110 (samochód, przyczepa lub kontener) - minimum 6000 m - (2 x 3000 m lub 3 x 2000 m węży) 1
9 Samochód zaopatrzeniowy (ładowność min. 6 t) 1 na każde 5 komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej
10 Samochód dowodzenia i łączności (kompanijne stanowisko dowodzenia)4) umożliwiająca dojazd w czasie do 60 minut w każde miejsce województwa2)
11 Samochód lub kontener dowodzenia i łączności (batalionowe stanowisko dowodzenia) 1
12 Samochód, przyczepa lub kontener ze sprzętem ochrony dróg oddechowych (zapas minimum 20 aparatów oddechowych i 20 butli) umożliwiająca dojazd w czasie do 90 minut w każde miejsce województwa2)
13 Autocysterna, kontener lub przyczepa do transportu środka pianotwórczego (z zapasem środka pianotwórczego minimum 8000 dm3) umożliwiająca dojazd w czasie do 90 minut w każde miejsce województwa2) (nie mniej niż 2)
14 Autocysterna lub kontener ze zbiornikiem na wodę, lub ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy ze zbiornikiem wody (minimum 9000 dm3) umożliwiająca dojazd w czasie do 60 minut w każde miejsce województwa2)
15 Autobus do przewozu ratowników (minimum 30-miejscowy) 1 na każde rozpoczęte

15 komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej

16 Nośnik kontenerowy 1 na każde 4 kontenery, nie mniej niż 2
17 Przyczepa do przewozu kontenerów 1 na każde 4 kontenery, nie mniej niż 2
18 Kontener przeciwpowodziowy z łodziami 1
19 Kontener przeciwpowodziowy z zaporami 1
20 Jednostka pływająca5) 6
21 Kontener inżynieryjno-techniczny 1
22 Kontener kwatermistrzowski 1 na każde rozpoczęte

20 komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej

23 Kontener sanitarny 1
24 Kontener do gaszenia pojazdów z napędem elektrycznym 1
25 Pompa do wody zanieczyszczonej o wydajności minimum 6000 dm3/min 1 na każde 5 komend powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej
26 Mobilny zapas pomp do wody zanieczyszczonej o wydajności 4001) 2400 dm3/min - 12 szt. (kontener, przyczepa lub samochód kwatermistrzowski), zlokalizowany na terenie jednego powiatu 1
27 Motopompa pożarnicza o wydajności minimum 4000 dm3/min umożliwiająca dojazd w czasie do 90 minut w każde miejsce województwa2)
28 Przenośne lub przewoźne działko wodno-pianowe minimum DWP 40 umożliwiająca dojazd w czasie do 90 minut w każde miejsce województwa2)
29 Zapory przeciwolejowe elastyczne 300 m
30 Agregat lub generator piany lekkiej o wydajności minimum 150 m3/min 4
31 Agregat prądotwórczy przewoźny o mocy minimum 15 kVA 1 na każde 3 komendy powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej
32 Namiot do pracy sztabu, o powierzchni wewnętrznej minimum 20 m2 2
1) Nie dotyczy, jeżeli samochód lub kontener z agregatem proszkowym, wymieniony w Lp. 5, spełnia kryterium dojazdu w czasie do 60 minut.

2) Kryterium dojazdu w czasie może być zapewnione z wykorzystaniem zasobów sąsiedniego województwa.

3) Nie dotyczy, jeżeli ciężki samochód ratownictwa technicznego, wymieniony w Lp. 7, spełnia kryterium dojazdu w czasie 60 min.

4) Nie dotyczy, jeżeli samochód lub kontener dowodzenia i łączności (batalionowe stanowisko dowodzenia), wymieniony w Lp. 11, spełnia kryterium dojazdu w czasie do 60 minut.

5) Niezależnie od łodzi ratowniczych znajdujących się w kontenerze przeciwpowodziowym z łodziami, wymienionym w Lp. 18.

1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 22 września 2014 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. poz. 1265).
2 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. a rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
3 § 2 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. b rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
4 § 2 ust. 6 zmieniony przez § 1 pkt 1 lit. c rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
5 § 3 ust. 4 dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
6 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
7 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
8 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
9 Załącznik nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
10 Załącznik nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.
11 Załącznik nr 6 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 czerwca 2023 r. (Dz.U.2023.1198) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 11 lipca 2023 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024