Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 czerwca 2013 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego

Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 712) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1.
Rozporządzenie określa szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "Agencją".
§  2.
Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Agencji dotyczą:
1)
mienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1-2 ustawy z dnia 30 maja 1996 r. o gospodarowaniu niektórymi składnikami mienia Skarbu Państwa oraz o Agencji Mienia Wojskowego, zwanej dalej "ustawą";
2)
mienia powierzonego, o którym mowa w art. 6 i 25a ustawy;
3)
mienia zarządzanego lub użyczonego na podstawie umów, o których mowa w art. 21a ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy;
4)
uprawnień i obowiązków, o których mowa w art. 7 ust. 5 ustawy.
§  3.
Oddziały terenowe Biura Agencji prowadzą gospodarkę finansową na zasadach rozrachunku wewnętrznego.

Rozdział  2

Fundusze

§  4.
Fundusz statutowy ulega:
1)
zwiększeniu o:
a)
wartość mienia, o którym mowa w art. 8 ust. 1-2 ustawy,
b)
kwotę zwiększenia wartości aktywów trwałych będącą skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych w rozumieniu art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 i 613),
c)
środki, o których mowa w art. 27 ust. 1 ustawy,
d)
zasilenie z funduszu inwestycyjnego;
2)
zmniejszeniu o:
a)
kwotę zmniejszenia wartości aktywów trwałych będącą skutkiem aktualizacji wyceny środków trwałych w rozumieniu art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości,
b)
stratę netto w części niepokrytej ze środków funduszu rezerwowego.
§  5.
Fundusz zasobu ulega:
1)
zwiększeniu o:
a)
wartość mienia, o którym mowa w art. 6 i 25a ustawy, powierzonego Agencji,
b)
skutki aktualizacji wartości aktywów znajdujących odzwierciedlenie w funduszu zasobu;
2)
zmniejszeniu o:
a)
wartość netto rozchodowanego mienia, o którym mowa w art. 6 i 25a ustawy,
b)
skutki aktualizacji wartości aktywów znajdujących odzwierciedlenie w funduszu zasobu,
c)
odpisy amortyzacyjne od wartości aktywów trwałych znajdujących odzwierciedlenie w funduszu zasobu.
§  6.
Fundusz rezerwowy ulega:
1)
zwiększeniu o odpis z zysku netto;
2)
zmniejszeniu o pokrycie straty netto.
§  7.
Fundusz nagród ulega:
1)
zwiększeniu o odpis z zysku netto;
2)
zmniejszeniu o:
a)
wypłaty brutto nagród z zysku zgodnie z zasadami wynagradzania określonymi na podstawie art. 17 ust. 3 ustawy,
b)
koszty ubezpieczeń społecznych od wypłaconych nagród z zysku finansowane przez pracodawcę.
§  8.
Fundusz inwestycyjny ulega:
1)
zwiększeniu o odpis z zysku netto;
2)
zmniejszeniu o zasilenie funduszu statutowego o wartość zrealizowanych zadań inwestycyjnych.
§  9.
Fundusz na inne cele związane z obronnością państwa ulega:
1)
zwiększeniu o odpis z zysku netto;
2)
zmniejszeniu o wypłaty przekazywane na umotywowany wniosek uprawnionego.

Rozdział  3

Zasady dysponowania dochodami

§  10.
1.
Koszty funkcjonowania Biura Agencji i jego oddziałów terenowych rozliczane są na koszty związane z zagospodarowaniem mienia przejętego z resortu obrony narodowej oraz na koszty związane z zagospodarowaniem mienia przejętego z jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
2.
Koszty funkcjonowania, o których mowa w ust. 1, rozlicza się w relacji do przychodów Agencji określonych w art. 29 ust. 1 ustawy uzyskanych z tytułu działalności prowadzonej na mieniu przejętym z resortu obrony narodowej i odrębnie na mieniu przejętym z jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.
§  11.
Dochodem Agencji będącym podstawą naliczenia odpisu na inwestycje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz zadania wynikające z art. 31c ust. 4 ustawy jest zysk brutto po pomniejszeniu o obowiązkowe obciążenia wynikające z obowiązujących przepisów podatkowych.
§  12.
Agencja przekazuje zaliczkowo, w terminach płatności podatku dochodowego od osób prawnych, co najmniej 93% dochodu, o którym mowa w § 11:
1)
na inwestycje Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
na fundusz, o którym mowa w art. 31c ust. 1 ustawy.
§  13.
Prezes Agencji przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej roczne sprawozdanie finansowe Agencji wraz z opinią i raportem biegłego rewidenta, w celu wykonania przez Ministra Obrony Narodowej dyspozycji wynikającej z art. 14 ust. 2 ustawy, w terminie do dnia 15 maja.

Rozdział  4

Plan finansowy

§  14.
1.
Agencja prowadzi gospodarkę finansową na podstawie rocznego planu finansowego, o którym mowa w art. 21 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm. 1 ), zwanego dalej "rocznym planem finansowym" sporządzanego, uzgadnianego i zatwierdzanego stosownie do art. 14 ustawy.
2.
Projekty rocznych planów finansowych oddziałów terenowych Biura Agencji opracowują i przedstawiają Prezesowi Agencji, w terminach i na zasadach określonych przez Prezesa Agencji, dyrektorzy oddziałów terenowych Biura Agencji.
3.
Zbiorczy projekt rocznego planu finansowego Agencji sporządza Prezes Agencji, z uwzględnieniem terminów opracowania materiałów do projektu ustawy budżetowej na dany rok, i przedstawia go do zaopiniowania Radzie Nadzorczej Agencji.
4.
Prezes Agencji przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej zbiorczy projekt rocznego planu finansowego Agencji do uzgodnienia.
5.
Po uzgodnieniu i zatwierdzeniu przez Ministra Obrony Narodowej projekt jest przekazywany Ministrowi Finansów, w trybie i terminach określonych w przepisach dotyczących prac nad projektem ustawy budżetowej.
§  15.
1.
Roczny plan finansowy Agencji określa:
1)
przychody, o których mowa w art. 29 ust. 1 ustawy;
2)
dotacje z budżetu państwa;
3)
zestawienie kosztów, o których mowa w art. 29 ust. 2 ustawy, a w tym:
a)
realizacji zadań ustawowych, z wyszczególnieniem kosztów realizacji tych zadań przez inne podmioty,
b)
funkcjonowania agencji wykonawczej

- z wyszczególnieniem wynagrodzeń i składek od nich naliczanych, płatności odsetkowych wynikających z zaciągniętych zobowiązań oraz zakupu towarów i usług;

4)
wynik finansowy brutto;
5)
zwiększenia oraz zmniejszenia podstawy opodatkowania;
6)
wynik finansowy brutto będący podstawą do opodatkowania;
7)
obowiązkowe obciążenia wyniku finansowego brutto, w tym podatek dochodowy od osób prawnych oraz część dochodu, o którym mowa w art. 29 ust. 3 ustawy, a także część dochodu na cele, o których mowa w art. 31c ust. 4 ustawy;
8)
wynik finansowy netto;
9)
podział zysku netto;
10)
środki na wydatki majątkowe;
11)
środki przyznane innym podmiotom;
12)
stan należności i zobowiązań na początek i koniec roku;
13)
stan środków pieniężnych na początek i koniec roku.
2.
Agencja sporządza plan finansowy w układzie zadaniowym na rok budżetowy i dwa kolejne lata, zgodnie z art. 32 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych.

Rozdział  5

Gospodarka środkami finansowymi

§  16.
Dysponentem środków na rachunkach bankowych Biura Agencji jest Prezes Agencji, a z jego upoważnienia w oddziałach terenowych Agencji - poszczególni dyrektorzy tych oddziałów.
§  17.
Oddział terenowy Agencji przekazuje na rachunek Biura Agencji środki finansowe pozostające na rachunku bankowym oddziału po uregulowaniu bieżących zobowiązań, w terminie do dnia 15 następnego miesiąca.
§  18.
Dyrektor oddziału terenowego Agencji może zaciągać, w imieniu Agencji, kredyty lub pożyczki do wysokości określonej w udzielonym przez Prezesa Agencji pełnomocnictwie szczególnym.
§  19.
Dotacje, o których mowa w art. 27 ust. 2-4 ustawy, są przekazywane Agencji przez właściwych dysponentów środków budżetowych urzędu obsługującego Ministra Obrony Narodowej i urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w kwotach i terminach wynikających z planu przekazywania mienia, nie później jednak niż w ciągu 14 dni po podpisaniu protokołu zdawczo-odbiorczego, o którym mowa w art. 19 ust. 1 ustawy.

Rozdział  6

Przepis końcowy

§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2014 r.
1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726, z 2011 r. Nr 185, poz. 1092, Nr 201, poz. 1183, Nr 234, poz. 1386, Nr 240, poz. 1429 i Nr 291, poz. 1707 oraz z 2012 r. poz. 1456, 1530 i 1548.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024