Zakres, tryb i terminy przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 2 września 2013 r.
w sprawie zakresu, trybu i terminów przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych

Na podstawie art. 38zh ust. 9 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
Funduszu - należy przez to rozumieć Bankowy Fundusz Gwarancyjny;
2)
Komisji - należy przez to rozumieć Komisję Nadzoru Finansowego;
3)
ustawie - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym;
4)
ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych - należy przez to rozumieć ustawę z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2012 r. poz. 855 i 1166 oraz z 2013 r. poz. 613);
5)
kasie - należy przez to rozumieć spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, w rozumieniu ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
6)
Kasie Krajowej - należy przez to rozumieć Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową, o której mowa w ustawie o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych;
7)
deponencie - należy przez to rozumieć podmiot, o którym mowa w art. 38l pkt 1 ustawy;
8)
wierzytelności deponenta - należy przez to rozumieć środki gwarantowane, o których mowa w art. 38l pkt 2 ustawy, bez ograniczenia do wysokości kwoty, o której mowa w art. 38p ust. 1 ustawy;
9)
środkach gwarantowanych przez Fundusz - należy przez to rozumieć środki gwarantowane, o których mowa w art. 38l pkt 2 ustawy.
§  2. 
1. 
Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informacje o podstawach obliczania oraz o kwotach obowiązkowej opłaty rocznej poszczególnych kas według wzoru określonego w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Informacje sporządzane są według stanu na dzień stanowiący podstawę obliczania obowiązkowej opłaty rocznej, ustalony uchwałą Rady Funduszu.
3. 
Kasa Krajowa przekazuje do Funduszu informacje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż do dnia, w którym upływa termin do wniesienia obowiązkowej opłaty rocznej, ustalony uchwałą Rady Funduszu.
§  3. 
1. 
Po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenia rocznych sprawozdań finansowych kas Kasa Krajowa sporządza i przekazuje informacje określone w § 2 ust. 1 dotyczące tych kas, bez względu na to, czy dane będące podstawą sporządzenia informacji określonych w § 2 ust. 1 uległy zmianie po przekazaniu informacji do Funduszu - w terminie 15 dni od dnia uzyskania informacji o tych kasach, nie później jednak niż do dnia 31 lipca każdego roku.
2. 
W przypadku gdy dzień, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie jest ostatnim dniem roku obrotowego kasy, informację, o której mowa w § 2 ust. 1, również w wersji po zatwierdzeniu przez walne zgromadzenie rocznego sprawozdania finansowego kasy, Kasa Krajowa sporządza i przekazuje do Funduszu, w zakresie dotyczącym tej kasy - bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż w terminie 30 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego kasy przez walne zgromadzenie.
§  4. 
1. 
Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informacje o wartości wierzytelności deponentów poszczególnych kas oraz o wartości środków gwarantowanych przez Fundusz w tych kasach według wzoru określonego w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2. 
Informacje sporządzane są według stanu na koniec każdego miesiąca.
3. 
Informacje powinny być zgodne z danymi zawartymi w systemie wyliczania, o którym mowa w art. 38l pkt 5 ustawy.
4. 
Kasa Krajowa przekazuje do Funduszu informacje bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego.
§  5. 
1. 
Informacje, sporządzone według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, przekazywane są do Funduszu w postaci elektronicznej, za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej.
2. 
Informacje przekazywane są do Funduszu w dokumentach elektronicznych w formacie XML zgodnych ze schematem XSD, udostępnionym na stronie internetowej Funduszu.
3. 
Uwarunkowania organizacyjno-techniczne, które powinny być spełnione przy przekazywaniu informacji do Funduszu, oraz zasady nadawania identyfikatorów wyróżniających kasy i Kasę Krajową, a także tworzenia i nazywania dokumentów elektronicznych zawierających informacje przekazywane do Funduszu określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  6. 
1. 
Informacje, sporządzone według wzorów określonych w załącznikach nr 1 i 2 do rozporządzenia, opatruje się bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 262), weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu, złożonym przez osoby upoważnione do składania oświadczeń woli w zakresie praw i obowiązków majątkowych Kasy Krajowej.
2. 
Kasa Krajowa zgłasza do Funduszu w formie pisemnej imię, nazwisko, służbowy adres poczty elektronicznej oraz służbowy numer telefonu kontaktowego osób, o których mowa w ust. 1.
§  7. 
1. 
W przypadku obowiązkowej opłaty rocznej za 2013 r. Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informację o podstawach obliczania oraz o kwotach obowiązkowej opłaty rocznej poszczególnych kas zgodnie ze wzorem określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia według stanu na dzień 30 czerwca 2013 r.
2. 
Kasa Krajowa przekazuje informację, o której mowa w ust. 1, do Funduszu bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż do dnia, w którym upływa termin do wniesienia obowiązkowej opłaty rocznej.
§  8. 
1. 
Do dnia 28 listopada 2013 r. Kasa Krajowa, na podstawie danych uzyskanych od kas, sporządza informacje o wartości wierzytelności podmiotów wskazanych w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 613), z zastrzeżeniem art. 11 ust. 5 i 6 tej ustawy, oraz o wartości maksymalnej kwoty gwarancji wyliczanej na potrzeby udzielenia pomocy lub wsparcia, o której mowa w art. 11 ust. 4 tej ustawy, według wzoru określonego w załączniku nr 4 do rozporządzenia.
2. 
Informacje sporządzane są według stanu na koniec każdego miesiąca.
3. 
Kasa Krajowa przekazuje do Funduszu informacje, o których mowa w ust. 1, bez zbędnej zwłoki, nie później jednak niż do ostatniego dnia miesiąca następującego po zakończeniu okresu sprawozdawczego. Informacje, o których mowa w ust. 1, za miesiąc październik 2013 r., sporządzone według stanu na dzień 31 października 2013 r., Kasa Krajowa przekazuje do Funduszu najpóźniej do dnia 30 listopada 2013 r.
4. 
Przepisy § 5 i § 6 stosuje się odpowiednio.
§  9. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem § 1 pkt 7-9 i § 4, które wchodzą w życie z dniem 29 listopada 2013 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

...................................

identyfikator wyróżniający Kasę Krajową

Krajowa Spółdzielcza Kasa

Oszczędnościowo-Kredytowa

Informacja o podstawach obliczania oraz o kwotach obowiązkowej opłaty rocznej

spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych - za ..... rok wg stanu na ..................

(.....................................................)

Numer

wiersza/

kolumny

Identyfikator wyróżniający

kasę

Nazwa kasy

siedziba

Podstawa obliczania opłaty rocznej Stawka

opłaty

rocznej

zgodnie

z uchwałą

Rady

Funduszu

(w %)

Opłata roczna

należna

Funduszowi

(kolumna 1 x

kolumna 4)

(0,00 zł)

Zmiana opłaty

rocznej w stosunku

do wniesionej opłaty

rocznej

(0,00 zł)

Numer

rachunku

kasy

Uwagi
wartość łącznie

(kolumna 2 +

kolumna 3) (0,00

zł)

wartość aktywów

(0,00 zł)

wartość

zobowiązań

pozabilansowych

(0,00 zł)

1 2 3 4 5 6 7 8
1 kasa 1
... ...
N kasa N
X X Razem kasy

data ..........................

sporządził ................

e-mail ......................

tel. ...........................

Wyjaśnienia dotyczące sporządzania informacji

1.
W tytule tabeli, w nawiasie, należy wstawić odpowiednią informację co do obowiązkowej opłaty rocznej wniesionej zgodnie z § 2 rozporządzenia bądź skorygowanej zgodnie z § 3 rozporządzenia, w brzmieniu: "wniesionej" lub "skorygowanej". W przypadku opłaty rocznej za 2013 r. należy wstawić w nawiasie informację w brzmieniu: "wniesionej".
2.
W pozycji: "Zmiana opłaty rocznej w stosunku do wniesionej opłaty rocznej" należy wykazać różnicę pomiędzy wartością skorygowanej należnej opłaty rocznej przekazywanej przez kasę do Funduszu a wartością już wniesionej do Funduszu opłaty rocznej.
3.
Pozycję "Numer rachunku kasy" należy wypełnić w przypadku konieczności zwrotu nadpłaty opłaty rocznej.
4.
W pozycji "Uwagi" Kasa Krajowa może zamieścić dodatkowe informacje lub wyjaśnienia związane z przekazywanymi informacjami dotyczące poszczególnych kas, w tym w szczególności o dacie końca roku obrotowego kasy, gdy koniec roku obrotowego nie pokrywa się z końcem roku kalendarzowego.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

.........................................

identyfikator wyróżniający Kasę Krajową

Krajowa Spółdzielcza Kasa

Oszczędnościowo-Kredytowa

Informacja o wartości wierzytelności deponentów oraz

o wartości środków gwarantowanych przez Fundusz

w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

według stanu na dzień ....................

Numer

wiersza/

kolumny

Identyfikator

wyróżniający

kasę

Nazwa

kasy

siedziba

Przedziały kwotowe Liczba

deponentów

Wartość

wierzytelności

deponentów

(0,00 zł)

Wartość

środków

gwarantowanych

przez Fundusz

(0,00 zł)

1 2 3
1 kasa 1 nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100.000 euro

wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150.000 euro

wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
... ...... nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100.000 euro

wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150.000 euro

wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
N kasa N nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100.000 euro

wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150.000 euro

wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
X X Razem

kasy

nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 100.000 euro

wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie

wyższa niż równowartość 150.000 euro

wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:

data ............................

sporządził ..................

e-mail ........................

tel. .............................

Wyjaśnienia dotyczące sporządzania informacji w zakresie sposobu wyliczania wartości wierzytelności deponentów oraz środków gwarantowanych przez Fundusz

1.
Wartość wierzytelności deponentów oraz wartość środków gwarantowanych przez Fundusz wylicza się dla wszystkich deponentów - w rozumieniu ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 711, z późn. zm.), z uwzględnieniem wyłączeń podmiotowych, określonych w art. 381 pkt 1 tej ustawy.
2.
Wyliczenie wartości wierzytelności deponentów oraz wartości środków gwarantowanych przez Fundusz należy przeprowadzić dla poszczególnych deponentów przy użyciu systemu wyliczania, o którym mowa w art. 381 pkt 5 ustawy z dnia 14 grudnia 1994 r. o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, zgodnie z § 4 ust. 3 rozporządzenia. Wartość środków gwarantowanych przez Fundusz w danej kasie jest sumą wartości środków gwarantowanych przez Fundusz, wyliczonych dla poszczególnych deponentów w tej kasie.
3.
Należy wykazywać wyłącznie deponentów posiadających wierzytelności na dzień sprawozdawczy.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

UWARUNKOWANIA ORGANIZACYJNO-TECHNICZNE PRZEKAZYWANIA INFORMACJI DO FUNDUSZU ORAZ ZASADY NADAWANIA IDENTYFIKATORÓW WYRÓŻNIAJĄCYCH KASY I KASĘ KRAJOWĄ, TWORZENIA I NAZYWANIA DOKUMENTÓW ELEKTRONICZNYCH ZAWIERAJĄCYCH INFORMACJE PRZEKAZYWANE DO FUNDUSZU W POSTACI ELEKTRONICZNEJ

1.
Identyfikatory wyróżniające kasy oraz identyfikator wyróżniający Kasę Krajową, wypełniane w załącznikach nr 1 i 2 oraz 4, oznaczają numer nadany przez Komisję.
2.
Informacje przekazywane są do Funduszu przez Kasę Krajową w postaci pliku w formacie XML, zgodnym ze specyfikacją XSD, udostępnioną na stronie internetowej Funduszu (www.bfg.pl).
3.
Nazwa pliku wymienionego w pkt 2 powinna być zgodna ze wzorem:
a)
jeśli plik zawiera informacje określone w załączniku nr 1:

xxxxx_rrrrmm_1 lub xxxxx_rrrrmm_2:

w którym:

xxxxx - stanowią oznaczenie Kasy Krajowej, przekazującej informacje, utworzone w sposób określony w pkt 1,

rrrrmm - stanowią cyfry określające odpowiednio - rok (cztery pierwsze znaki) i miesiąc (dwa kolejne znaki), w którym przypada dzień sprawozdawczy, na który stan danych finansowych był podstawą do sporządzenia informacji.

1 - oznacza informacje przekazane zgodnie z § 2 ust. 1 rozporządzenia,

2 - oznacza informacje przekazane zgodnie z § 3 ust. 1 i 2 rozporządzenia (informacje skorygowane).

Jeżeli plik tworzony jest dla ponownego przekazania tej samej informacji, nazwę pliku należy uzupełnić, dodając po części nazwy, utworzonej w powyższy sposób, znaki: "_ki", gdzie "i" oznacza numer ponownie przekazywanej informacji.

b)
jeśli plik zawiera informacje określone w załącznikach nr 2 i 4:

xxxxx_rrrrmm:

w którym:

xxxxx - stanowią oznaczenie Kasy Krajowej, przekazującej informacje, utworzone w sposób określony w pkt 1,

rrrrmm - stanowią cyfry określające odpowiednio - rok (cztery pierwsze znaki) i miesiąc (dwa kolejne znaki), w którym przypada dzień kończący okres sprawozdawczy.

Jeżeli plik tworzony jest dla ponownego przekazania tej samej informacji, nazwę pliku należy uzupełnić, dodając po części nazwy utworzonej w powyższy sposób znaki: "_ki", gdzie "i" oznacza numer ponownie przekazywanej informacji.

4.
Uwarunkowania organizacyjno-techniczne, które powinny być spełnione przy przesyłaniu informacji do Funduszu:
-
podpisanie pliku podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu,
-
pobranie certyfikatu Funduszu ze strony internetowej Funduszu (www.bfg.pl),
-
zaszyfrowanie kluczem publicznym Funduszu wiadomości pocztowej, zawierającej podpisane załączniki,
-
szyfrowanie powinno być zgodne ze standardem S/MIME.
5.
W temacie wiadomości pocztowej przesyłanej do Funduszu, zawierającej podpisane załączniki, powinno znaleźć się oznaczenie nazwy przesyłki w poniższym brzmieniu:

nazwa pliku_Kasa Krajowa

w którym nazwa pliku jest ustalona, w zależności od rodzaju przekazywanego pliku, zgodnie z pkt 3.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

.........................................

identyfikator wyróżniający Kasę Krajową

Krajowa Spółdzielcza Kasa

Oszczędnościowo-Kredytowa

Informacja o wartości wierzytelności podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, oraz o maksymalnej kwocie gwarancji

w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych

według stanu na dzień ...........

Numer wiersza/ kolumny Identyfikator wyróżniający kasę Nazwa kasy siedziba Przedziały kwotowe Liczba podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1 Wartość wierzytelności podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1

(0,00 zł)

Maksymalna kwota gwarancji (0,00 zł)
1 2 3
1 kasa 1 nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie wyższa niż równowartość 100.000 euro
wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie wyższa niż równowartość 150.000 euro
wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
... ... nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie wyższa niż równowartość 100.000 euro
wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie wyższa niż równowartość 150.000 euro
wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
N kasa N nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie wyższa niż równowartość 100.000 euro
wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie wyższa niż równowartość 150.000 euro
wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:
X X Razem

kasy

nie wyższa niż równowartość 50.000 euro
wyższa niż równowartość 50.000 euro i nie wyższa niż równowartość 100.000 euro
wyższa niż równowartość 100.000 euro i nie wyższa niż równowartość 150.000 euro
wyższa niż równowartość 150.000 euro
Łącznie:

data .........................

sporządził ................

e-mail ......................

tel. ............................

Wyjaśnienia dotyczące sporządzania informacji w zakresie sposobu wyliczania wierzytelności podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, oraz maksymalnej kwoty gwarancji

1.
Wartość wierzytelności podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, wylicza się dla wszystkich podmiotów wskazanych w art. 11 ust. 4 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 613), z uwzględnieniem wyłączeń podmiotowych, określonych w art. 11 ust. 5 tej ustawy i bez uwzględniania limitu 100.000 euro, o którym mowa w art. 11 ust. 6 tej ustawy.
2.
Maksymalna kwota gwarancji jest sumą wartości wierzytelności podmiotów, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, z uwzględnieniem wyłączeń podmiotowych, określonych w art. 11 ust. 5 ustawy z dnia 19 kwietnia 2013 r. o zmianie ustawy o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych oraz niektórych innych ustaw oraz z uwzględnieniem limitu 100.000 euro, o którym mowa w art. 11 ust. 6 tej ustawy.
3.
Należy wykazywać wyłącznie podmioty, o których mowa w § 8 ust. 1 rozporządzenia, posiadające wierzytelności na dzień sprawozdawczy.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - instytucje finansowe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 248, poz. 1481).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2013.1022

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zakres, tryb i terminy przekazywania przez Krajową Spółdzielczą Kasę Oszczędnościowo-Kredytową informacji do Bankowego Funduszu Gwarancyjnego w imieniu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych.
Data aktu: 02/09/2013
Data ogłoszenia: 04/09/2013
Data wejścia w życie: 12/09/2013, 29/11/2013