Okresowe oceny referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 14 czerwca 2012 r.
w sprawie okresowych ocen referendarzy sądowych i asystentów sędziów

Na podstawie art. 148 § 3 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.1)) zarządza się, co następuje:
§  1.  [Przedmiot regulacji]
Rozporządzenie określa szczegółowe kryteria oraz szczegółowy sposób dokonywania okresowych ocen referendarzy sądowych i asystentów sędziów, zwanych dalej "oceną".
§  2.  [Szczegółowe kryteria oceny]
Szczegółowe kryteria oceny określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
§  3.  [Przedstawienie oczekiwań co do sposobu wykonywania powierzonych zadań]
Niezwłocznie po przydzieleniu referendarza sądowego albo asystenta sędziego do wykonywania zadań albo czynności w danym wydziale, przewodniczący wydziału omawia z nim oczekiwania co do sposobu wykonywania powierzonych zadań albo czynności oraz kryteria i sposób dokonania oceny.
§  4.  [Okres objęty oceną; arkusz oceny]
1. 
Oceny dokonuje się nie rzadziej niż raz na 24 miesiące.
2. 
Pierwszej oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od daty zatrudnienia na stanowisku referendarza sądowego albo asystenta sędziego.
3. 
W razie usprawiedliwionej nieobecności ocenianego w pracy, trwającej łącznie dłużej niż 3 miesiące, okres objęty oceną ulega przedłużeniu o czas tej nieobecności.
4. 
W razie uzyskania negatywnej oceny referendarz sądowy albo asystent sędziego podlega ponownej ocenie nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy od dnia zapoznania się z oceną, jednak nie później niż po upływie roku od dokonania tej oceny.
5. 
Oceny dokonuje się na arkuszu oceny, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do rozporządzenia.
§  5.  [Termin oceny]
1. 
Termin oceny ustala prezes sądu.
2. 
Referendarza sądowego albo asystenta sędziego zawiadamia się o terminie oceny z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.
3. 
Przed dokonaniem oceny prezes sądu może przeprowadzić z referendarzem sądowym lub asystentem sędziego rozmowę na temat sposobu jej dokonywania.
§  6.  [Wypełnienie arkusza oceny przez przewodniczącego wydziału]
1. 
Przewodniczący wydziału, do którego jest przydzielony referendarz sądowy lub asystent sędziego, wypełnia część A arkusza oceny i przekazuje go prezesowi sądu, dołączając opinię dotyczącą spełniania szczegółowych kryteriów w okresie objętym oceną. Opinia może zawierać dodatkowe uwagi dotyczące pracy ocenianego w okresie objętym oceną, w szczególności powody ewentualnej zmiany zakresu powierzanych zadań albo czynności.
2. 
Do arkusza oceny referendarza sądowego lub asystenta sędziego, który w okresie objętym oceną współpracował z sędziami, przewodniczący wydziału dołącza opinię każdego z tych sędziów.
3. 
Jeżeli referendarz sądowy pełni funkcję przewodniczącego wydziału:
1)
prezes sądu bezpośrednio nadzorujący kierowany przez niego wydział wypełnia część A arkusza oceny;
2)
wiceprezes sądu bezpośrednio nadzorujący kierowany przez niego wydział wypełnia część A arkusza oceny i przekazuje go prezesowi sądu, dołączając opinię, o której mowa w ust. 1.
4. 
Opinie, o których mowa w ust. 1-3, sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
§  7.  [Arkusz samooceny]
1. 
Referendarz sądowy i asystent sędziego mogą wypełnić arkusz samooceny dotyczącej spełniania szczegółowych kryteriów w okresie objętym oceną i przekazać go prezesowi sądu za pośrednictwem przewodniczącego wydziału; referendarz sądowy i asystent sędziego mogą zamieścić w arkuszu dodatkowe uwagi.
2. 
Arkusz samooceny dołącza się do arkusza oceny.
3. 
Wzór arkusza samooceny stanowi załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  8.  [Opinia sporządzana po przeniesieniu referendarza sądowego lub asystenta sędziego do innego wydziału]
1. 
Jeżeli w okresie objętym oceną przeniesiono referendarza sądowego lub asystenta sędziego do innego wydziału, przewodniczący wydziału, z którego nastąpiło przeniesienie, niezwłocznie po przeniesieniu sporządza opinię, o której mowa w § 6 ust. 1. Przepis § 6 ust. 2 stosuje się.
2. 
Opinię, o której mowa w ust. 1, przechowuje się w aktach osobowych referendarza sądowego lub asystenta sędziego, a po dokonaniu oceny dołącza się do arkusza oceny.
§  9.  [Dokonanie ostatecznej oceny]
Prezes sądu dokonuje ostatecznej oceny spełniania przez referendarza sądowego lub asystenta sędziego szczegółowych kryteriów w okresie objętym oceną i zawiera w niej wskazanie, czy ocena jest pozytywna czy negatywna, a także formułuje wnioski i zalecenia, w szczególności co do dalszego rozwoju zawodowego referendarza sądowego lub asystenta sędziego.
§  10.  [Zapoznanie referendarza sądowego lub asystenta sędziego z dokonaną oceną]
1. 
Prezes sądu zapoznaje referendarza sądowego lub asystenta sędziego z dokonaną oceną i przeprowadza z nim rozmowę, w szczególności omawiając wynikające z oceny wnioski i zalecenia.
2. 
Zapoznanie się z oceną potwierdza się na arkuszu oceny.
§  11.  [Ocena referendarza sądowego lub asystenta sędziego delegowanego]
W przypadku referendarza sądowego delegowanego na podstawie art. 151a § 5 pkt 2 lub § 9 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, albo asystenta sędziego delegowanego na podstawie art. 155e § 2 pkt 2 lub § 5 tej ustawy, prezes sądu dokonuje oceny z uwzględnieniem opinii jego bezpośredniego przełożonego, sporządzonej na wniosek prezesa sądu, według wzoru arkusza opinii, o którym mowa w § 6 ust. 4. Przepisy § 7 i 8 stosuje się odpowiednio.
§  12.  [Dołączenie do akt osobowych dokumentów związanych z dokonywaniem oceny]
Dokumenty związane z dokonywaniem oceny dołącza się do akt osobowych referendarza sądowego lub asystenta sędziego.
§  13.  [Wejście w życie]
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 154, poz. 1787, z 2002 r. Nr 153, poz. 1271, Nr 213, poz. 1802 i Nr 240, poz. 2052, z 2003 r. Nr 188, poz. 1838 i Nr 228, poz. 2256, z 2004 r. Nr 34, poz. 304, Nr 130, poz. 1376, Nr 185, poz. 1907 i Nr 273, poz. 2702 i 2703, z 2005 r. Nr 13, poz. 98, Nr 131, poz. 1102, Nr 167, poz. 1398, Nr 169, poz. 1410, 1413 i 1417, Nr 178, poz. 1479 i Nr 249, poz. 2104, z 2006 r. Nr 144, poz. 1044 i Nr 218, poz. 1592, z 2007 r. Nr 25, poz. 162, Nr 64, poz. 433, Nr 73, poz. 484, Nr 99, poz. 664, Nr 112, poz. 766, Nr 136, poz. 959, Nr 138, poz. 976, Nr 204, poz. 1482 i Nr 230, poz. 1698, z 2008 r. Nr 223, poz. 1457, Nr 228, poz. 1507 i Nr 234, poz. 1571, z 2009 r. Nr 1, poz. 4, Nr 9, poz. 57, Nr 26, poz. 156 i 157, Nr 56, poz. 459, Nr 157, poz. 1241, Nr 178, poz. 1375, Nr 219, poz. 1706 i Nr 223, poz. 1777, z 2010 r. Nr 182, poz. 1228 i Nr 205, poz. 1364, z 2011 r. Nr 109, poz. 627, Nr 126, poz. 714 i Nr 203, poz. 1192 oraz z 2012 r. poz. 637 i 672.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

A. 

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY REFERENDARZA SĄDOWEGO

kryterium ogólne kryterium szczegółowe opis
jakość sumienność i staranność staranne, skrupulatne i solidne wykonywanie powierzonych zadań; obiektywne i bezstronne rozpoznawanie okoliczności i podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych dokumentów i sprawdzonych informacji
wiedza i umiejętności posiadanie niezbędnej wiedzy; znajomość przepisów niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych zadań; umiejętność stosowania prawa; rozpoznawanie istoty problemu
zaangażowanie dążenie do uzyskiwania jak najlepszych efektów własnej pracy, w szczególności w zakresie jakości orzeczeń i przebiegu postępowań
terminowość wykonywania zadań oraz efektywność wykorzystania czasu skuteczne planowanie i organizacja pracy prawidłowe planowanie działań i organizowanie pracy; właściwe ustalanie priorytetów działania; efektywne wykorzystywanie czasu pracy
dyscyplina pracy terminowe wykonywanie zadań; podejmowanie działań bez zbędnej zwłoki; niezawodność
kultura urzędowania kultura osobista i kultura organizacji pracy odnoszenie się z szacunkiem do interesantów i współpracowników; stosowny strój oraz dobieranie odpowiedniego stylu i języka wypowiedzi w miejscu pracy; tworzenie pozytywnej atmosfery pracy
realizacja doskonalenia zawodowego nastawienie na rozwój kwalifikacji zawodowych gotowość uczenia się, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dążenie do doskonalenia sposobu wykonywania zadań

B. 

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY REFERENDARZA SĄDOWEGO PEŁNIĄCEGO FUNKCJĘ PRZEWODNICZĄCEGO WYDZIAŁU ALBO ZASTĘPCY PRZEWODNICZĄCEGO WYDZIAŁU

kryterium ogólne kryterium szczegółowe opis
jakość kreatywność i zaangażowanie otwartość na zmiany; poszukiwanie i tworzenie nowych koncepcji i metod organizacji pracy; inicjowanie nowych możliwości lub sposobów działania; wykorzystywanie istniejących rozwiązań w celu tworzenia nowych; dążenie do uzyskiwania jak najlepszych efektów pracy własnej oraz kierowanego zespołu
sumienność i staranność staranne, skrupulatne i solidne wykonywanie powierzonych zadań; obiektywne i bezstronne rozpoznawanie okoliczności i podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych dokumentów i sprawdzonych informacji
wiedza i umiejętności posiadanie niezbędnej wiedzy; znajomość przepisów niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych zadań; umiejętność stosowania prawa; rozpoznawanie istoty problemu
terminowość wykonywania zadań oraz efektywność wykorzystania czasu skuteczne zarządzanie pracownikami (zespołem) prawidłowe planowanie i organizowanie pracy zespołu w celu właściwego wykonania powierzonych czynności lub zadań; skuteczne motywowanie pracowników do osiągania najlepszych efektów pracy; umiejętność budowania kontaktu z innymi osobami; zrozumiałe zlecanie zadań i określanie odpowiedzialności; umiejętne komunikowanie pracownikom oczekiwań dotyczących wykonywanej przez nich pracy; skuteczne egzekwowanie właściwej realizacji zadań; rozpoznawanie mocnych i słabych stron pracowników, pomoc w razie potrzeby oraz wspieranie ich rozwoju
dyscyplina pracy terminowe wykonywanie zadań; podejmowanie działań bez zbędnej zwłoki; niezawodność
kultura urzędowania kultura osobista i kultura organizacji pracy odnoszenie się z szacunkiem do interesantów i współpracowników; stosowny strój oraz dobieranie odpowiedniego stylu i języka wypowiedzi w miejscu pracy; tworzenie pozytywnej atmosfery pracy
realizacja doskonalenia zawodowego nastawienie na rozwój kwalifikacji zawodowych gotowość uczenia się, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dążenie do doskonalenia sposobu wykonywania zadań

C. 

SZCZEGÓŁOWE KRYTERIA OCENY ASYSTENTA SĘDZIEGO

kryterium ogólne kryteria

szczegółowe

opis
jakość sumienność i staranność staranne, skrupulatne i solidne wykonywanie powierzonych zadań; obiektywne i bezstronne rozpoznawanie okoliczności i podejmowanie decyzji na podstawie dostępnych dokumentów i sprawdzonych informacji
wiedza i umiejętności posiadanie niezbędnej wiedzy; znajomość przepisów niezbędnych do prawidłowego wykonywania powierzonych zadań; umiejętność stosowania przepisów prawa; rozpoznawanie istoty problemu
samodzielność zdolność do samodzielnego wyszukiwania i zdobywania informacji, formułowania wniosków i proponowania rozwiązań w celu skutecznego wykonania zleconych czynności; zdolność dokonywania samodzielnej analizy stanów faktycznych i przepisów
terminowość wykonywania zadań oraz efektywność wykorzystania czasu skuteczne planowanie i organizacja pracy prawidłowe planowanie działań i organizowanie pracy; właściwe ustalanie priorytetów działania; efektywne wykorzystywanie czasu pracy
dyscyplina pracy terminowe wykonywanie zadań; podejmowanie działań bez zbędnej zwłoki; niezawodność
kultura urzędowania kultura osobista i kultura organizacji pracy odnoszenie się z szacunkiem do interesantów i współpracowników; stosowny strój oraz dobieranie odpowiedniego stylu i języka wypowiedzi w miejscu pracy; tworzenie pozytywnej atmosfery pracy; umiejętność pracy w zespole
realizacja doskonalenia zawodowego nastawienie na rozwój kwalifikacji zawodowych gotowość uczenia się, podnoszenia kwalifikacji zawodowych, dążenie do doskonalenia sposobu wykonywania zadań

ZAŁĄCZNIK Nr  2

ARKUSZ OCENY

CZĘŚĆ A

imię i nazwisko
stanowisko
funkcja
wydział
okres objęty oceną
(ze wskazaniem okresów i przyczyn

niewykonywania pracy)

CZĘŚĆ B

kryterium

ogólne

kryteria

szczegółowe*)

ocena
jakość kreatywność

i zaangażowanie1)

sumienność

i staranność

wiedza

i umiejętności

zaangażowanie2)
samodzielność3)
terminowość

wykonywania

zadań

oraz

efektywność

wykorzystania

czasu

skuteczne

zarządzanie

pracownikami

(zespołem)1)

skuteczne

planowanie

i organizacja

pracy

dyscyplina pracy
kultura

urzędowania

kultura osobista

i kultura

organizacji

pracy

realizacja

doskonalenia

zawodowego

nastawienie

na rozwój

kwalifikacji

zawodowych

Ocena pozytywna
negatywna

*) Przy ocenie należy uwzględniać zajmowane stanowisko i pełnioną funkcję.

1) Kryterium dotyczy wyłącznie referendarza sądowego pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału (zastępcy przewodniczącego

wydziału).

2) Kryterium dotyczy tylko referendarza sądowego.

3) Kryterium dotyczy tylko asystenta sędziego.

WNIOSKI I ZALECENIA

podpis osoby dokonującej oceny
data
podpis referendarza sądowego/asystenta sędziego
data zapoznania się z oceną

CZĘŚĆ C

Adnotacje o wniesionym sprzeciwie i sposobie jego rozpatrzenia

)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

OPINIA

CZĘŚĆ A

imię i nazwisko
stanowisko
funkcja
wydział
imię i nazwisko

osoby opiniującej

stanowisko

osoby opiniującej

wydział
okres objęty oceną
(ze wskazaniem okresów i przyczyn

niewykonywania pracy)

zadania

uwzględnione przy wydaniu opinii

CZĘŚĆ B

kryterium

ogólne

kryteria

szczegółowe*)

opinia
jakość kreatywność

i zaangażowanie1)

sumienność

i staranność

wiedza

i umiejętności

zaangażowanie2)
samodzielność3)
terminowość

wykonywania

zadań

oraz

efektywność

wykorzystania

czasu

skuteczne

zarządzanie

pracownikami

(zespołem)1)

skuteczne

planowanie

i organizacja

pracy

dyscyplina pracy
kultura

urzędowania

kultura osobista

i kultura

organizacji

pracy

realizacja

doskonalenia

zawodowego

nastawienie

na rozwój

kwalifikacji

zawodowych

*) Wydając opinię, należy uwzględniać zajmowane stanowisko i pełnioną funkcję.

1) Kryterium dotyczy wyłącznie referendarza sądowego pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału (zastępcy przewodniczącego

wydziału).

2) Kryterium dotyczy tylko referendarza sądowego.

3) Kryterium dotyczy tylko asystenta sędziego.

DODATKOWE UWAGI

podpis osoby wydającej opinię
data

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

ARKUSZ SAMOOCENY

CZĘŚĆ A

imię i nazwisko
stanowisko
funkcja
wydział
okres objęty oceną
zakres podstawowych czynności lub

zadań wykonywanych w okresie

objętym samooceną

CZĘŚĆ B

kryterium

ogólne

kryteria

szczegółowe*)

ocena
jakość kreatywność

i zaangażowanie1)

sumienność

i staranność

wiedza

i umiejętności

zaangażowanie2)
samodzielność3)
terminowość

wykonywania

zadań

oraz

efektywność

wykorzystania

czasu

skuteczne

zarządzanie

pracownikami

(zespołem)1)

skuteczne

planowanie

i organizacja

pracy

dyscyplina pracy
kultura

urzędowania

kultura osobista

i kultura

organizacji

pracy

realizacja

doskonalenia

zawodowego

nastawienie na

rozwój

kwalifikacji

zawodowych

*) Przy ocenie należy uwzględniać zajmowane stanowisko i pełnioną funkcję.

1) Kryterium dotyczy wyłącznie referendarza sądowego pełniącego funkcję przewodniczącego wydziału (zastępcy przewodniczącego

wydziału).

2) Kryterium dotyczy tylko referendarza sądowego.

3) Kryterium dotyczy tylko asystenta sędziego.

DODATKOWE UWAGI

podpis pracownika
data

Zmiany w prawie

Ustawa doprecyzowująca termin wypłaty ekwiwalentu za urlop opublikowana

Uproszczenie i uporządkowanie niektórych regulacji kodeksu pracy dotyczących m.in. wykorzystania postaci elektronicznej przy wybranych czynnościach z zakresu prawa pracy oraz terminu wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy przewiduje nowelizacja kodeksu pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, która wejdzie w życie w dniu 27 stycznia.

Grażyna J. Leśniak 12.01.2026
Powierzchnia użytkowa mieszkań już bez ścianek działowych

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację, która ma zakończyć spory między nabywcami i deweloperami o powierzchnie sprzedawanych mieszkań i domów. W przepisach była luka, która skutkowała tym, że niektórzy deweloperzy wliczali w powierzchnię użytkową metry pod ściankami działowymi, wnękami technicznymi czy skosami o małej wysokości - a to mogło dawać różnicę w finalnej cenie sięgającą nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Po zmianach standardy dla wszystkich inwestycji deweloperskich będą jednolite.

Agnieszka Matłacz 12.01.2026
Prezydent podpisał ustawę o L4. Ekspert: Bez wyciągnięcia realnych konsekwencji nic się nie zmieni

Podpisana przez prezydenta Karola Nawrockiego ustawa reformująca orzecznictwo lekarskie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ma usprawnić kontrole zwolnień chorobowych i skrócić czas oczekiwania na decyzje. Jednym z kluczowych elementów zmian jest możliwość dostępu do dokumentacji medycznej w toku kontroli L4 oraz poszerzenie katalogu osób uprawnionych do orzekania. Zdaniem eksperta, sam dostęp do dokumentów niczego jeszcze nie zmieni, jeśli za stwierdzonymi nadużyciami nie pójdą realne konsekwencje.

Grażyna J. Leśniak 09.01.2026
Ważne przepisy dla obywateli Ukrainy i pracodawców bez konsultacji społecznych

Konfederacja Lewiatan krytycznie ocenia niektóre przepisy projektu ustawy o wygaszeniu pomocy dla obywateli Ukrainy. Najwięcej kontrowersji budzą zapisy ograniczające uproszczoną procedurę powierzania pracy obywatelom Ukrainy oraz przewidujące wydłużenie zawieszenia biegu terminów w postępowaniach administracyjnych. W konsultacjach społecznych nad projektem nie brały udziału organizacje pracodawców.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Reforma systemu orzeczniczego ZUS stała się faktem - prezydent podpisał ustawę

Usprawnienie i ujednolicenie sposobu wydawania orzeczeń przez lekarzy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a także zasad kontroli zwolnień lekarskich wprowadza podpisana przez prezydenta ustawa. Nowe przepisy mają również doprowadzić do skrócenia czasu oczekiwania na orzeczenia oraz zapewnić lepsze warunki pracy lekarzy orzeczników, a to ma z kolei przyczynić się do ograniczenia braków kadrowych.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
RPO interweniuje w sprawie przepadku składek obywateli w ZUS. MRPiPS zapowiada zmianę prawa

Przeksięgowanie składek z tytułu na tytuł do ubezpieczeń społecznych na podstawie prawomocnej decyzji ZUS, zmiany w zakresie zwrotu składek nadpłaconych przez płatnika, w tym rozpoczęcie biegu terminu przedawnienia zwrotu nienależnie opłaconych składek dopiero od ich stwierdzenia przez ZUS - to niektóre zmiany, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Resort dostrzegł bowiem problem związany ze sprawami, w których ZUS kwestionuje tytuł do ubezpieczeń osób zgłoszonych do nich wiele lat wcześniej.

Grażyna J. Leśniak 08.01.2026
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2012.714

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Okresowe oceny referendarzy sądowych i asystentów sędziów.
Data aktu: 14/06/2012
Data ogłoszenia: 25/06/2012
Data wejścia w życie: 03/07/2012