Tryb postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebieg tej służby.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 7 kwietnia 2011 r.
w sprawie trybu postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby

Na podstawie art. 56 ust. 9 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2004 r. Nr 241, poz. 2416, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
tryb postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób podlegających obowiązkowi odbycia zasadniczej służby wojskowej, zwanych dalej "osobą", do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych, zwanych dalej "formacjami uzbrojonymi";
2)
przebieg służby w formacjach uzbrojonych.
§  2.
Czynności przewidziane w rozporządzeniu dla wojskowego komendanta uzupełnień wykonuje wojskowy komendant uzupełnień właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego (zamieszkania) osoby lub jej pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, a dla komendanta jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej - komendant jednostki organizacyjnej określonej w karcie skierowania lub w której funkcjonariusz odbywa służbę, chyba że przepisy rozporządzenia stanowią inaczej.
§  3.
1.
Po wyrażeniu zgody przez osobę na skierowanie jej do służby w formacji uzbrojonej wojskowy komendant uzupełnień kieruje taką osobę do tej służby.
2.
Przeznaczenie osoby do służby w formacji uzbrojonej następuje na wniosek kierownika, komendanta lub szefa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, zwanych dalej "kierownikiem jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej".
3.
Wojskowy komendant uzupełnień stwierdza przeznaczenie, o którym mowa w ust. 2, przez wpis do książeczki wojskowej osoby, o której mowa w ust. 2.
§  4.
1.
Wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 2, powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko osoby;
2)
imię ojca osoby;
3)
numer PESEL osoby;
4)
nazwę i adres jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której ta osoba ma pełnić służbę, oraz datę stawienia się jej do służby.
2.
Wniosek, o którym mowa w § 3 ust. 2, składa się do wojskowego komendanta uzupełnień, którego ewidencją jest objęta osoba, o której mowa w § 3 ust. 1, nie później niż 30 dni przed terminem skierowania do służby w formacji uzbrojonej.
§  5.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień przeznacza osobę do służby w formacji uzbrojonej zgodnie z wnioskiem, o którym mowa w § 3 ust. 2, chyba że spowodowałoby to niezrealizowanie zadań związanych z uzupełnieniem jednostki wojskowej.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, który wystąpił z wnioskiem, o nieprzeznaczeniu osoby do tej służby.
§  6.
1.
Wojskowy komendant uzupełnień unieważnia przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej i wydaje decyzje o uchyleniu skierowania do służby w tej formacji osobie, która:
1)
wycofała pisemną zgodę na pełnienie służby w formacji uzbrojonej przed datą stawienia się do służby;
2)
odmawia przyjęcia karty skierowania do służby w formacji uzbrojonej;
3)
nie stawiła się do służby w formacji uzbrojonej bez uzasadnionej przyczyny.
2.
Wojskowy komendant uzupełnień zawiadamia o przesłankach, o których mowa w ust. 1, kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie osoby do tej służby.
3.
W przypadku określonym w § 11 ust. 1, na wniosek kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie osoby do służby w formacji uzbrojonej, wojskowy komendant uzupełnień uchyla skierowanie do służby i wydaje nową kartę skierowania albo uchyla przeznaczenie tej osoby do służby w formacji uzbrojonej.
4.
Osoba, w stosunku do której uchylono przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej, podlega obowiązkowi czynnej służby wojskowej na zasadach określonych w ustawie z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
§  7.
Wojskowy komendant uzupełnień:
1)
kieruje osobę do jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, określając datę stawienia się do służby z uwzględnieniem daty podanej we wniosku, o którym mowa w § 3 ust. 2;
2)
powiadamia kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej o skierowaniu osoby do służby w tej jednostce;
3)
przesyła kierownikowi jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej wojskowe dokumenty ewidencyjne osoby skierowanej do służby w tej jednostce.
§  8.
Podstawą skierowania osoby do służby w formacji uzbrojonej jest karta skierowania wystawiona przez wojskowego komendanta uzupełnień, której wzór określa załącznik do rozporządzenia.
§  9.
1.
Kartę skierowania doręcza się nie później niż 14 dni przed terminem stawienia się do służby określonym w karcie.
2.
Doręczanie kart skierowania następuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071, z późn. zm. 2 ).
§  10.
1.
Dniem skierowania osoby do służby w formacji uzbrojonej jest określony w karcie skierowania dzień stawienia się do służby.
2.
Stawienie się osoby do służby w formacji uzbrojonej następuje z chwilą zgłoszenia się jej w jednostce organizacyjnej formacji uzbrojonej w terminie określonym w karcie skierowania.
3.
Kierownik jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej niezwłocznie powiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o stawieniu się osoby do służby, podając datę jej przybycia.
§  11.
1.
W przypadku gdy osoba, której doręczono kartę skierowania, nie może z powodu obłożnej choroby stawić się do służby w formacji uzbrojonej w terminie określonym w karcie skierowania, niezwłocznie zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień. Po ustaniu choroby osoba zgłasza się niezwłocznie do wojskowego komendanta uzupełnień, składając zaświadczenie lekarskie lub inne dokumenty zaświadczające o niemożliwości stawienia się do służby.
2.
Niedotrzymanie terminu, o którym mowa w ust. 1, jest uzasadnione, jeżeli osoba z przyczyn od niej niezależnych nie mogła zawiadomić wojskowego komendanta uzupełnień o niemożności stawienia się do służby.
3.
Po ustaniu przyczyn, o których mowa w ust. 2, osoba niezwłocznie składa wojskowemu komendantowi uzupełnień oświadczenie o niemożności stawienia się do służby oraz inne dokumenty uzupełniające to oświadczenie.
4.
Wojskowy komendant uzupełnień po otrzymaniu oświadczenia, o którym mowa w ust. 3, zawiadamia kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miała stawić się osoba, oraz organ, który wystąpił z wnioskiem o przeznaczenie do służby w formacji uzbrojonej, o przyczynie niestawienia się osoby do służby.
§  12.
1.
Jeżeli osoba nie stawiła się do służby w formacji uzbrojonej w terminie i miejscu określonym w karcie skierowania, kierownik jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, w której miała stawić się osoba, po 24 godzinach od upływu tego terminu zawiadamia o tym wojskowego komendanta uzupełnień.
2.
Jeżeli osoba stawiła się do służby w formacji uzbrojonej po dacie określonej w karcie skierowania i po przesłaniu zawiadomienia przez kierownika jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej, o którym mowa w ust. 1, komendant jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej powiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o przybyciu tej osoby do służby.
§  13.
Osoba, która stawiła się do służby w formacji uzbrojonej, określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 56 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, zwanej dalej "ustawą", pełni tę służbę na zasadach określonych odpowiednio w przepisach dotyczących służby funkcjonariuszy tej formacji uzbrojonej, z zastrzeżeniem § 15-18.
§  14.
Kierownik jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej:
1)
dokonuje wpisów w książeczkach wojskowych dotyczących rozpoczęcia służby w formacji uzbrojonej, jej przebiegu oraz zwolnienia z tej służby oraz w wojskowych dokumentach ewidencyjnych osób;
2)
występuje do wojskowego komendanta uzupełnień z urzędu albo na wniosek funkcjonariusza o skierowanie go do właściwej wojskowej komisji lekarskiej;
3)
zwalnia funkcjonariusza ze służby w formacji uzbrojonej;
4)
zawiadamia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu funkcjonariuszy ze służby w formacji uzbrojonej i przesyła wojskowe dokumenty ewidencyjne tych osób.
§  15.
1.
Funkcjonariuszy zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej w terminie, o którym mowa w art. 56 ust. 2 ustawy, albo w innym terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 56 ust. 3 i 4 ustawy.
2.
Zwolnienie funkcjonariusza może nastąpić również w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 56 ust. 5 ustawy.
3.
Funkcjonariusza zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu w przypadku:
1)
zmiany stanu zdrowia i uznania go:
a)
za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej,
b)
niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
c)
trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny;
2)
wybrania go do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, Senatu Rzeczypospolitej Polskiej albo do Parlamentu Europejskiego;
3)
zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności, w tym również kary zastępczej.
4.
Funkcjonariusza zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, również w przypadkach, w których odrębne przepisy przewidują zwolnienie go ze służby kandydackiej.
5.
Funkcjonariusza zwolnionego ze służby w formacjach uzbrojonych przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, który pełnił służbę przez okres nieprzekraczający 9 miesięcy, można powołać do odbycia pozostałego okresu w zasadniczej służbie wojskowej na zasadach, o których mowa w art. 87 ust. 3 ustawy.
6.
W przypadkach, o których mowa w ust. 5, okres służby w formacji uzbrojonej zalicza się w całości na poczet zasadniczej służby wojskowej, licząc każdy dzień służby w formacji uzbrojonej jako równy jednemu dniowi zasadniczej służby wojskowej.
7.
Powołanie, o którym mowa w ust. 5, może nastąpić nie później niż 3 miesiące od dnia zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych albo od dnia ustania przyczyn wyłączających możliwość tego powołania.
§  16.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 15 ust. 1, funkcjonariusza zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej w ostatnim dniu ustalonego czasu trwania służby.
2.
Czas pełnienia służby w formacji uzbrojonej liczy się od dnia stawienia się osoby do służby.
3.
Do czasu pełnienia służby w formacji uzbrojonej nie wlicza się okresu, w którym funkcjonariusz samowolnie opuścił jednostkę organizacyjną formacji uzbrojonej lub wyznaczone miejsce przebywania.
4.
Kierownik jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej zawiadamia o zwolnieniu osoby ze służby w przypadku:
1)
przebywania tej osoby w zakładzie opieki zdrowotnej - kierownika tego zakładu oraz osobę zwalnianą;
2)
tymczasowego aresztowania tej osoby - właściwy sąd lub prokuratora.
§  17.
1.
W przypadkach, o których mowa w § 15 ust. 3, funkcjonariusza zwalnia się ze służby w formacji uzbrojonej z dniem, w którym orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej stało się ostateczne, niezwłocznie po doręczeniu zaświadczenia właściwej komisji wyborczej lub wyroku sądu.
2.
Zwolnienie funkcjonariusza ze służby kandydackiej jest równoznaczne ze zwolnieniem ze służby w formacji uzbrojonej, o którym mowa w § 15 ust. 4.
§  18.
1.
Funkcjonariusza, o którym mowa w § 15 ust. 1 i 2, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
2.
Funkcjonariusza, o którym mowa w § 15 ust. 3 pkt 1 lit. a, pkt 2 i 3 oraz ust. 4, który nie został powołany do odbycia pozostałego okresu służby, wojskowy komendant uzupełnień przenosi do rezerwy:
1)
z dniem zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej, jeżeli:
a)
funkcjonariusz pełnił służbę przez okres nie krótszy niż 9 miesięcy albo
b)
pełnił służbę przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy i został zwolniony na podstawie orzeczenia komisji lekarskiej podległej ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz został uznany za niezdolnego do pełnienia służby kandydackiej w formacji uzbrojonej, w której pełnił służbę;
2)
w ostatnim dniu upływu okresu 3 miesięcy następujących po dniu:
a)
ustania przyczyn zwolnienia ze służby w formacjach uzbrojonych w przypadkach, o których mowa w § 15 ust. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2 i 3,
b)
zawiadomienia wojskowego komendanta uzupełnień o zwolnieniu ze służby w formacjach uzbrojonych w przypadkach, o których mowa w § 15 ust. 4;
3)
z dniem, w którym orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej o uznaniu go za niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju stało się ostateczne, jeżeli orzeczenie to zostało wydane po dniu zwolnienia ze służby w formacji uzbrojonej.
3.
Jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 2 pkt 2, wystąpiły przyczyny lub okoliczności wyłączające możliwość powołania do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej, o których mowa w art. 46 ust. 2 pkt 1-3 ustawy, osoby przenosi się do rezerwy w ostatnim dniu upływu 3 miesięcy następujących po dniu ustania tych przyczyn lub okoliczności.
4.
Funkcjonariusz zwolniony ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie go ostatecznym orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej lub z innych przyczyn, zgłasza się niezwłocznie - lecz nie później niż siedem dni od dnia ustania okresu tej niezdolności lub przyczyn zwolnienia z tej służby - do wojskowego komendanta uzupełnień w celu ustalenia możliwości powołania do odbycia pozostałego okresu zasadniczej służby wojskowej.
5.
Funkcjonariusza zwolnionego ze służby w formacji uzbrojonej przed jej odbyciem, ze względu na uznanie go ostatecznym orzeczeniem wojskowej komisji lekarskiej za trwale i całkowicie niezdolnego do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, a także osoby zwolnione z innych przyczyn i uznane następnie za trwale i całkowicie niezdolne do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny, wojskowy komendant uzupełnień nie przenosi do rezerwy i skreśla z ewidencji wojskowej, jako osoby niepodlegające obowiązkowi czynnej służby wojskowej, z dniem, w którym orzeczenie wojskowej komisji lekarskiej w tej sprawie stało się ostateczne.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. 3

ZAŁĄCZNIK 

WZÓR

KARTA SKIEROWANIA

Stempel wojskowej komendy uzupełnień

................................. dnia ....................

(miejscowość)

DO SŁUŻBY W FORMACJI UZBROJONEJ

Na podstawie § 3 ust. 1 i § 7 pkt 1 rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 kwietnia 2011 r. w sprawie trybu postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 87, poz. 487), na wniosek

.......................................................................................................................................................

(nazwa organu, który wystąpił z wnioskiem o skierowanie)

kieruje się Pana/Panią ..................................................................................................................

(nazwisko i imię, imię ojca)

za jego/jej zgodą do służby

w ...................................................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej,

w której ma stawić się osoba, i jej adres)

z terminem zgłoszenia się w dniu ................................................................................................

Pieczęć urzędowa Wojskowy Komendant Uzupełnień

w .......................................................

..........................................................

(imię i nazwisko oraz podpis)

Potwierdzenie odbioru

Skierowanie wystawione przez Wojskowego Komendanta Uzupełnień w ................................. dla ............................................................................................... w celu stawienia się do służby

(nazwisko i imię, imię ojca)

w ...................................................................................................................................................

(nazwa formacji uzbrojonej oraz nazwa jednostki organizacyjnej formacji uzbrojonej

i jej adres)

w dniu ...........................................................................................................................................

otrzymałem w dniu .......................................................................... 20 ...... r. godz. ..................

....................................................................................... ..........................................

(imię i nazwisko osoby przyjmującej skierowanie) (podpis przyjmującego)

Uwagi o niedoręczeniu .................................................................................................................

.......................................................................................................................................................

1 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 277, poz. 2742, z 2005 r. Nr 180, poz. 1496, z 2006 r. Nr 104, poz. 708 i 711 i Nr 220, poz. 1600, z 2007 r. Nr 107, poz. 732 i Nr 176, poz. 1242, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056, Nr 180, poz. 1109, Nr 206, poz. 1288, Nr 208, poz. 1308 i Nr 223, poz. 1458, z 2009 r. Nr 22, poz. 120, Nr 97, poz. 801, Nr 161, poz. 1278, Nr 190, poz. 1474 i Nr 219, poz. 1706, z 2010 r. Nr 107, poz. 679, Nr 113, poz. 745, Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228, Nr 217, poz. 1427 i Nr 240, poz. 1601 oraz z 2011 r. Nr 22, poz. 114.
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 49, poz. 509, z 2002 r. Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 169, poz. 1387, z 2003 r. Nr 130, poz. 1188 i Nr 170, poz. 1660, z 2004 r. Nr 162, poz. 1692, z 2005 r. Nr 64, poz. 565, Nr 78, poz. 682 i Nr 181, poz. 1524, z 2008 r. Nr 229, poz. 1539, z 2009 r. Nr 195, poz. 1501 i Nr 216, poz. 1676, z 2010 r. Nr 40, poz. 230, Nr 167, poz. 1131, Nr 182, poz. 1228 i Nr 254, poz. 1700 oraz z 2011 r. Nr 6, poz. 18 i Nr 34, poz. 173.
3 Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 października 1992 r. w sprawie szczegółowych zasad przeznaczania i kierowania poborowych do służby w formacjach uzbrojonych nie wchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebiegu tej służby (Dz. U. Nr 80, poz. 412, z 2000 r. Nr 46, poz. 540, z 2002 r. Nr 151, poz. 1257 oraz z 2006 r. Nr 186, poz. 1372), które z dniem 12 lutego 2010 r. utraciło moc na podstawie art. 19 ustawy z dnia 9 stycznia 2009 r. o zmianie ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 22, poz. 120 i Nr 161, poz. 1278).

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2011.87.487

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania w sprawie przeznaczania i kierowania osób do służby w formacjach uzbrojonych niewchodzących w skład Sił Zbrojnych oraz przebieg tej służby.
Data aktu: 07/04/2011
Data ogłoszenia: 26/04/2011
Data wejścia w życie: 11/05/2011