Legitymacje służbowe funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH 1
z dnia 6 grudnia 2011 r.
w sprawie legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu

Na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu (Dz. U. z 2004 r. Nr 163, poz. 1712, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
Rozporządzenie określa rodzaje i wzory legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, zwanych dalej "funkcjonariuszami", organy właściwe do ich wydawania oraz postępowanie w przypadku utraty lub odnalezienia legitymacji.
§  2.
1.
W Biurze Ochrony Rządu wydaje się dwa rodzaje legitymacji służbowych:
1)
legitymację służbową funkcjonariusza w służbie stałej i przygotowawczej;
2)
legitymację służbową funkcjonariusza w służbie kandydackiej.
2.
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1 pkt 1, jest określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia.
3.
Wzór legitymacji, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jest określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
§  3.
Wpisów w legitymacjach służbowych funkcjonariuszy dokonuje się na etapie personalizacji poprzez umieszczenie:
1)
imienia, nazwiska i stopnia służbowego funkcjonariusza;
2)
wizerunku twarzy funkcjonariusza, sporządzonego na podstawie fotografii o wymiarach 35 x 45 mm, wykonanej na jednolitym jasnym tle, mającej dobrą ostrość oraz pokazującej wyraźnie oczy i twarz; powinna ona przedstawiać osobę od wierzchołka głowy do górnej części barków, tak aby jej twarz zajmowała 70-80% fotografii; fotografia ma pokazywać osobę bez nakrycia głowy i okularów z ciemnymi szkłami, patrzącą na wprost, z otwartymi oczami, z naturalnym wyrazem twarzy i zamkniętymi ustami;
3)
numeru legitymacji służbowej i daty jej ważności;
4)
informacji o uprawnieniach funkcjonariusza, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 16 marca 2001 r. o Biurze Ochrony Rządu.
§  4. 3
Szef Biura Ochrony Rządu lub upoważniona przez niego osoba wydaje funkcjonariuszowi legitymację służbową.
§  5.
1.
W razie utraty legitymacji służbowej funkcjonariusz jest obowiązany niezwłocznie złożyć, drogą służbową, meldunek Szefowi Biura Ochrony Rządu, który zarządza przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego w sprawie utraty legitymacji.
2.
W razie odnalezienia legitymacji służbowej funkcjonariusz jest obowiązany zwrócić ją do komórki organizacyjnej Biura Ochrony Rządu właściwej w sprawach kadrowych, podając w meldunku okoliczności odnalezienia legitymacji.
3.
Utraconą przez funkcjonariusza legitymację służbową unieważnia Szef Biura Ochrony Rządu.
§  6.
Legitymacje służbowe wydane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność przez okres, na jaki zostały wydane.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 3 czerwca 2002 r. w sprawie legitymacji służbowych funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu (Dz. U. Nr 79, poz. 720 oraz z 2004 r. Nr 136, poz. 1456).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 9 grudnia 2011 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

  4 WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA BIURA OCHRONY RZĄDU W SŁUŻBIE STAŁEJ I PRZYGOTOWAWCZEJ

Legitymacja służbowa funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu w służbie stałej i przygotowawczej ma formę karty wykonanej z wielowarstwowego poliwęglanu, o wymiarach 85,6 x 53,98 x 0,76 mm.

Awers

1. Legitymacja pokryta tłem w kolorze niebiesko-szarym, z liniami giloszowymi, widoczną oznaką organizacyjną Biura Ochrony Rządu oraz powtarzającym się napisem "BOR".

2. Nad wizerunkiem w lewym górnym rogu znaki graficzne w kształcie godła państwowego oraz oznaka organizacyjna Biura Ochrony Rządu.

3. Z prawej strony znaków napisy:

1) farbą optycznie zmienną "RZECZPOSPOLITA POLSKA";

2) w kolorze czerwonym "BIURO OCHRONY RZĄDU";

3) w kolorze czarnym "LEGITYMACJA SŁUŻBOWA";

4) mikrodruk o treści: "RZECZPOSPOLITA POLSKA BIURO OCHRONY RZĄDU".

4. Z lewej strony wizerunek twarzy funkcjonariusza.

5. W środkowej części legitymacji służbowej napisy w kolorze czarnym: "IMIĘ", "NAZWISKO", "STOPIEŃ SŁUŻBOWY", wraz z odpowiednimi danymi.

6. W prawej dolnej części legitymacji znajduje się hologram w kształcie stylizowanego terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z napisem "RP".

7. W lewej dolnej części legitymacji, poniżej wizerunku, znajduje się numer legitymacji służbowej, w kolorze czarnym.

8. W dolnej części legitymacji znajduje się napis w kolorze czarnym: "WAŻNA DO:", z odpowiednimi danymi.

Rewers

1. W górnej części legitymacji znajduje się tło w kolorze niebieskim z liniami giloszowymi oraz powtarzającym się napisem "BOR", na którym znajduje się w kolorze czarnym treść informacji o uprawnieniach: "FUNKCJONARIUSZ, WYKONUJĄC ZADANIA, O KTÓRYCH MOWA W ART.2 UST.1 USTAWY Z DNIA 16 MARCA 2001 R. O BIURZE OCHRONY RZĄDU, MA PRAWO: ŻĄDAĆ NIEZBĘDNEJ POMOCY OD INSTYTUCJI PAŃSTWOWYCH, ORGANÓW ADMINISTRACJI RZĄDOWEJ I SAMORZĄDU TERYTORIALNEGO ORAZ JEDNOSTEK GOSPODARCZYCH PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ W ZAKRESIE UŻYTECZNOŚCI PUBLICZNEJ; WYMIENIONE INSTYTUCJE, ORGANY I JEDNOSTKI SĄ OBOWIĄZANE, W ZAKRESIE SWOJEGO DZIAŁANIA, DO UDZIELENIA TEJ POMOCY".

2. W dolnej części oddzielonej od informacji o uprawnieniach mikrodrukiem o treści: "RZECZPOSPOLITA POLSKA BIURO OCHRONY RZĄDU" znajduje się napis "BOR" oraz, po spersonalizowaniu, kod do odczytu danych funkcjonariusza zawartych w legitymacji.

Awers

wzór

Rewers

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

  5 WZÓR LEGITYMACJI SŁUŻBOWEJ FUNKCJONARIUSZA BIURA OCHRONY RZĄDU W SŁUŻBIE KANDYDACKIEJ

Legitymacja służbowa funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu w służbie kandydackiej różni się od legitymacji służbowej funkcjonariusza Biura Ochrony Rządu w służbie stałej i przygotowawczej tym, że zawiera ona dodatkowo w dolnej części awersu, przed napisem "WAŻNA DO:", wykonaną w czarnym kolorze dużą literę "K".

Awers

wzór

Rewers

wzór

1 Minister Spraw Wewnętrznych kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 listopada 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych (Dz. U. Nr 248, poz. 1491).
2 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.
3 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.
4 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.
5 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 grudnia 2014 r. (Dz.U.2014.1868) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 2015 r.

Zmiany w prawie

Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024