Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 20 września 2011 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe

Na podstawie art. 116 ust. 2 ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2011 r. Nr 116, poz. 675, Nr 117, poz. 677, Nr 170, poz. 1015 i Nr 171, poz. 1016) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 27 maja 2002 r. w sprawie warunków otrzymywania przez funkcjonariuszy Straży Granicznej dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie zadań zleconych wykraczających poza obowiązki służbowe (Dz. U. Nr 74, poz. 685) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 1 otrzymuje brzmienie:

"§ 1. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o podstawie wynagrodzenia, należy przez to rozumieć wysokość kwoty bazowej ustalonej w ustawie budżetowej dla funkcjonariuszy, odnoszącej się do funkcjonariuszy Straży Granicznej, zwanych dalej "funkcjonariuszami".";

2)
uchyla się § 3;
3)
§ 4 otrzymuje brzmienie:

"§ 4. Przepisów § 1, 2 i 5c nie stosuje się do funkcjonariuszy kierujących pojazdami służbowymi przekazanymi im do eksploatacji na podstawie umowy użyczenia samochodu osobowego lub motocykla.";

4)
po § 5 dodaje się § 5a-5c w brzmieniu:

"§ 5a. 1. Funkcjonariuszowi sprawującemu opiekę nad psem służbowym w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości:

1) 0,60% podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz nie pełni służby;

2) 0,30% podstawy wynagrodzenia - za dobę sprawowania opieki nad psem służbowym, w której funkcjonariusz pełni służbę na zmiany trwające co najmniej 6 godzin.

2. Funkcjonariuszowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie w wysokości określonej w ust. 1 pkt 2 za okres uczestnictwa psa służbowego w kursie doskonaląco-atestacyjnym.

3. W przypadku sprawowania opieki nad więcej niż jednym psem służbowym funkcjonariusz otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie za każdego psa.

4. W przypadku sprawowania opieki przez kilku funkcjonariuszy nad tym samym psem służbowym funkcjonariusze ci otrzymują dodatkowe wynagrodzenie w wysokości proporcjonalnej do wymiaru czasu sprawowania opieki.

5. Wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym dokumentuje się na piśmie, w formie wykazu czasu sprawowania opieki nad psem służbowym, którego wzór określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

6. Zakres czynności wykonywanych w ramach opieki nad psem służbowym, w ramach zadań wykraczających poza zakres obowiązków służbowych, określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.

7. Opiekę nad psem służbowym zleca na piśmie, na okres jednego roku, kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub komórki organizacyjnej Komendy Głównej Straży Granicznej.

§ 5b. Funkcjonariusz, któremu w ramach zadań wykraczających poza zakres jego obowiązków służbowych zlecono wykonywanie zadań określonych w programie lub projekcie realizowanym przez Straż Graniczną z wykorzystaniem środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, otrzymuje dodatkowe wynagrodzenie oraz inne należności w wysokości przewidzianej w umowie wykonawczej do tego programu lub projektu albo w umowie o zarządzaniu tym programem lub projektem.

§ 5c. Wysokość dodatkowego wynagrodzenia za wykonywanie czynności, o których mowa w § 2, 5 i 5a, ustala:

1) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w Komendzie Głównej Straży Granicznej - Komendant Główny Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba;

2) dla funkcjonariuszy pełniących służbę w oddziałach Straży Granicznej i ośrodkach szkolenia Straży Granicznej - kierownik jednostki organizacyjnej Straży Granicznej lub upoważniona przez niego osoba.";

5)
§ 6 otrzymuje brzmienie:

"§ 6. Dodatkowe wynagrodzenie, o którym mowa w:

1) § 2, 5 i 5a, wypłaca się za każdy miesiąc, na podstawie imiennej listy zatwierdzonej przez przełożonego, nie wcześniej niż w najbliższym terminie wypłaty uposażenia funkcjonariusza i nie później niż w kolejnym terminie wypłaty tego uposażenia; kwotę tego wynagrodzenia zaokrągla się do 10 groszy w górę;

2) § 5b, oraz inne należności, o których mowa w tym przepisie, wypłaca się niezwłocznie, po otrzymaniu przez Straż Graniczną środków finansowych pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi, po dokonaniu potrąceń wydatków poniesionych przez Straż Graniczną.";

6)
dodaje się załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia w brzmieniu określonym w załącznikach nr 1 i 2 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Przepis § 1 pkt 5, w zakresie dotyczącym wypłaty dodatkowego wynagrodzenia z tytułu opieki nad psem służbowym, ma zastosowanie od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie.
2.
Dodatkowe wynagrodzenie z tytułu opieki nad psem służbowym w miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie, wypłaca się zaliczkowo w terminie i wysokości wypłaty zwiększenia dodatku służbowego z tytułu opieki nad psem służbowym, przysługującego na podstawie przepisów dotychczasowych.
3.
W przypadku gdy wysokość dodatkowego wynagrodzenia z tytułu opieki nad psem służbowym, wypłaconego funkcjonariuszowi w miesiącu, w którym rozporządzenie weszło w życie, jest inna niż jego wysokość ustalona w sposób, o którym mowa w § 5a rozporządzenia zmienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, rozliczenia dokonuje się w miesiącu następnym. Podstawę rozliczenia wypłaconej zaliczki stanowi wymiar opieki sprawowanej nad psem służbowym, ustalony w sposób, o którym mowa w § 5a rozporządzenia zmienionego w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

WYKAZ CZASU SPRAWOWANIA OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

ZATWIERDZAM

(stanowisko i podpis osoby zajmującej stanowisko kierownicze*))

…………………………………….

(stopień, imię i nazwisko**))

…………………………………….

(miejsce pełnienia służby)

…………………………………….

(nr telefonu służbowego)

…………………………………….

(miejsce zamieszkania, adres)

W WYMIARZE:

W miesiącu ………………………………...... sprawowałem/am opiekę nad psem służbowym

(nazwa miesiąca)

…………………………. nr ewidencyjny …………………………………

Dzień miesiąca 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. 13. 14. 15. 16.
Dobowy wymiar czasu sprawowania opieki nad psem służbowym***) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA
Dzień miesiąca 17. 18. 19. 20. 21. 22. 23. 24. 25. 26. 27. 28. 29. 30. 31.
Dobowy wymiar czasu sprawowania opieki nad psem służbowym***) 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1
0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5 0,5
KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA KDA

Objaśnienia:

KDA oznacza kurs doskonaląco-atestacyjny.

*) Komendant placówki Straży Granicznej, naczelnik wydziału, kierownik grupy w jednostce organizacyjnej Straży Granicznej.

**) Funkcjonariusz - przewodnik psa służbowego.

***) Zaznaczyć dni sprawowania opieki nad psem służbowym oraz wymiar sprawowania opieki:

1 - w dniu, w którym funkcjonariusz nie pełnił służby,

0,5 - w dniu, w którym funkcjonariusz pełnił służbę,

wpisując znak "x" w odpowiednie miejsce tabeli.

………………………………………………...

(data i własnoręczny podpis funkcjonariusza**))

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 ZAKRES CZYNNOŚCI WYKONYWANYCH W RAMACH OPIEKI NAD PSEM SŁUŻBOWYM

1) Opieka poranna w wymiarze 30 minut:

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),

d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,

f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego,

g) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,

h) podanie karmy.

2) Opieka główna:

w dobie wykorzystania psa w służbie w wymiarze 60 minut,

w dobie, w której pies nie jest wykorzystywany w służbie, w wymiarze 90 minut,

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego oraz wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie karmy - w razie potrzeby studzenie karmy,

d) przygotowanie i wyprowadzenie psa oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim:

- w dniu pełnienia służby (minimum 30 minut),

- w dniu wolnym od pełnienia służby (minimum 60 minut),

e) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

f) pielęgnacja i zabiegi higieniczne: czesanie, higiena uszu, pielęgnacja oczu, obcinanie pazurów oraz inne zabiegi wykonywane stosownie do potrzeb,

g) kąpiele - minimum 2 razy w roku,

h) strzyżenie, stosownie do rasy psa służbowego i jego wieku,

i) podanie karmy,

j) przegląd i konserwacja sprzętu do tresury,

k) zakup produktów niezbędnych do sporządzenia karmy, stosownie do potrzeb.

3) Opieka wieczorna w wymiarze 30 minut:

a) utrzymywanie w czystości miejsca przebywania psa służbowego i wyposażenia tego miejsca,

b) podanie wody,

c) przygotowanie i wyprowadzenie psa służbowego oraz zapewnienie mu aktywności ruchowej, w sposób umożliwiający sprawowanie kontroli nad nim (minimum 15 minut),

d) usuwanie zanieczyszczeń spowodowanych przez psa służbowego, stosownie do wymagań określonych w przepisach prawa miejscowego,

e) pielęgnacja i zabiegi higieniczne, w zakresie wynikającym z bieżących potrzeb,

f) obserwacja kondycji i stanu psa służbowego.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024