Tryb udzielania oraz zasady i tryb rozliczania dotacji na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji uczelni publicznej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA NAUKI I SZKOLNICTWA WYŻSZEGO 1
z dnia 8 sierpnia 2011 r.
w sprawie trybu udzielania oraz zasad i trybu rozliczania dotacji na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji uczelni publicznej

Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 164, poz. 1365, z późn. zm.) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Rozporządzenie określa tryb udzielania oraz zasady i tryb rozliczania dotacji celowej na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji, o których mowa w art. 94 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym, realizowanych w szczególności z udziałem środków pochodzących z:
1)
budżetu państwa;
2)
państwowych funduszy celowych;
3)
środków rozwojowych pochodzących z Unii Europejskiej lub
4) 2
 innych źródeł zagranicznych, o których mowa w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2017 r. poz. 1376 i 1475) oraz ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020 (Dz. U. z 2017 r. poz. 1460, 1475 i 2433).
§  2. 
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
ustawie - rozumie się przez to ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm);
2)
Prawie budowlanym - rozumie się przez to ustawę z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.);
3)
ministrze - rozumie się przez to ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego oraz ministrów, o których mowa w art. 33 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym;
4) 3
 realizacji inwestycji budowlanej - rozumie się przez to wykonywanie robót budowlanych, o których mowa w art. 3 pkt 7 Prawa budowlanego, z wyłączeniem remontu;
5)
rozpoczęciu realizacji inwestycji - rozumie się przez to rozpoczęcie budowy zgodnie z art. 41 Prawa budowlanego;
6)
szacunkowym łącznym koszcie inwestycji - rozumie się przez to łączny koszt inwestycji ustalony na podstawie wskaźników określonych w ogólnodostępnych opracowaniach lub na podstawie kosztów zrealizowanej inwestycji o podobnej złożoności;
7)
EFRR - rozumie się przez to Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego;
8) 4
 (uchylony).

Rozdział  2

Tryb udzielania dotacji celowej

§  3.  5
 Uczelnia ubiegająca się o dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji do wniosku o przyznanie dotacji celowej, zwanego dalej "wnioskiem", dołącza następujące dokumenty:
1)
uchwałę senatu uczelni o zgodzie na realizację inwestycji lub zakup nieruchomości;
2)
w przypadku inwestycji budowlanej polegającej na odbudowie, rozbudowie, nadbudowie, robotach budowlanych oraz przebudowie obiektu budowlanego wraz z pierwszym wyposażeniem:
a)
dokument stwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, o którym mowa w art. 3 pkt 11 Prawa budowlanego,
b)
zaakceptowany przez rektora uczelni program inwestycji spełniający wymogi określone w przepisach dotyczących szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa wydanych na podstawie art. 134 ustawy, zawierający w szczególności:
nazwę i lokalizację inwestycji,
numer rachunku bankowego uczelni,
uzasadnienie celowości inwestycji,
wartość kosztorysową inwestycji według grup kosztów,
analizę celowości i możliwości wykonania inwestycji etapami,
oświadczenie o źródłach finansowania inwestycji w kolejnych latach jej realizacji, zapewniających inwestorowi terminowe regulowanie zobowiązań finansowych i terminowe zakończenie inwestycji,
informację o zakresie inwestycji związanym z realizacją praw osób niepełnosprawnych do udziału w procesie kształcenia;
3)
w przypadku zakupu nieruchomości:
a)
wskazujące nazwę i lokalizację nieruchomości,
b)
uzasadniające celowość zakupu nieruchomości, w tym określenie terminu tego zakupu,
c)
określające łączny koszt zakupu nieruchomości,
d)
dotyczące analizy celowości i możliwości zakupu ratalnego,
e)
określające wysokość środków własnych i inne źródła dofinansowania lub finansowania,
f)
zawierające informację o powierzchni zakupionej nieruchomości;
4)
w przypadku zakupów środków trwałych w rozumieniu przepisów dotyczących szczegółowego sposobu i trybu finansowania inwestycji z budżetu państwa wydanych na podstawie art. 134 ustawy, w tym służących kształceniu studentów i doktorantów, będących osobami niepełnosprawnymi, zaakceptowany przez rektora uczelni plan inwestycji, zawierający w szczególności:
a)
informację o rodzaju inwestycji,
b)
szacunkowy koszt inwestycji,
c)
uzasadnienie celowości realizacji inwestycji, w tym celowości realizacji w planowanym terminie i zakresie rzeczowym,
d)
oświadczenie o innych źródłach finansowania inwestycji, w tym środków własnych,
e)
informację o zakresie inwestycji związanym z kształceniem osób niepełnosprawnych i realizacją praw osób niepełnosprawnych;
5) 6
 w przypadku inwestycji współfinansowanej ze środków, o których mowa w § 1 pkt 3 albo 4:
a)
umowę o dofinansowanie projektu wraz z zawartymi aneksami,
b)
kopię wniosku o przyznanie dofinansowania ze środków EFRR,
c)
oświadczenie o udziale środków własnych w realizacji inwestycji,
d)
poświadczenie o współfinansowaniu inwestycji przez inne podmioty,
e)
w przypadku inwestycji budowlanej - ponadto decyzję o pozwoleniu na budowę lub zaświadczenie o złożeniu przez inwestora do właściwego organu zgłoszenia robót budowlanych, o których mowa w art. 30 Prawa budowlanego.
§  4.  7
1. 
Wniosek składa się w terminie do dnia 30 kwietnia roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja celowa, a w przypadku uczelni nadzorowanej przez Ministra Obrony Narodowej - w terminie do dnia 15 lutego roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja celowa.
2. 
W przypadku zadań inwestycyjnych ujętych w programach wieloletnich wniosek składa się w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja celowa.
3. 
W przypadku inwestycji współfinansowanej ze środków, o których mowa w § 1 pkt 3 albo 4, wniosek składa się w terminie do dnia 30 września roku, w którym ma być przyznana dotacja celowa.
4. 
W szczególnie uzasadnionym przypadku, w tym wystąpienia zdarzenia losowego niezależnego od uczelni, powodującego zakłócenie jej działalności, wniosek może zostać złożony bez zachowania terminu określonego w ust. 1.
5. 
Wniosek składa się w postaci papierowej albo w formie dokumentu elektronicznego opatrzonego podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym, przez elektroniczną skrzynkę podawczą ministra.
6. 
Do wniosku składanego w formie dokumentu elektronicznego uczelnia dołącza dokumenty, o których mowa w § 3, w formie dokumentów elektronicznych albo elektroniczne kopie tych dokumentów opatrzone podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP albo kwalifikowanym podpisem elektronicznym.
7. 
Do rozpatrzenia są kierowane wyłącznie wnioski kompletne, spełniające wymagania określone w rozporządzeniu. Wniosek niespełniający wymagań formalnych zwraca się uczelni z informacją o przyczynach zwrotu oraz możliwości jego poprawienia lub uzupełnienia w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji. Niepoprawienie wniosku lub nieusunięcie jego braków w tym terminie powoduje pozostawienie wniosku bez rozpatrzenia.
§  5.  8
 (uchylony).
§  6. 
1.  9
 Dotacje celowe na dofinansowanie lub finansowanie inwestycji mogą być przekazywane w transzach. Wysokość dotacji oraz sposób i warunki jej przekazywania oraz rozliczania określa umowa.
2. 
Projekt umowy, o której mowa w ust. 1, minister przesyła uczelni wraz z informacją o wysokości przyznanej dotacji celowej. Nieprzesłanie podpisanej przez uczelnię umowy w terminie 14 dni od dnia otrzymania informacji oznacza rezygnację z przyznanej dotacji celowej.
§  7. 
Łączna kwota przyznanej dotacji celowej z budżetu państwa nie może być wyższa niż wartość kosztorysowa inwestycji, określona przy rozpoczęciu jej realizacji bez przeszacowania wartości kosztorysowej.
§  8. 
Jeżeli inwestycja budowlana jest wykonywana etapami, finansowanie ze środków budżetu państwa kolejnego jej etapu może być kontynuowane po dokonaniu przez ministra pozytywnej oceny dotychczasowego przebiegu realizacji inwestycji i wykorzystania jej efektów rzeczowych, które uczelnia uzyskała w wyniku zakończenia poprzednich etapów inwestycji.
§  9. 
1. 
Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, rektor jest obowiązany do wykorzystania części dotacji przewidzianej na dany rok w wysokości określonej w umowie. Obniżenie lub podwyższenie wysokości dotacji w danym roku może nastąpić na wniosek rektora jedynie z uzasadnionych przyczyn.
2. 
Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, a z oceny przebiegu jej realizacji wynika, że udzielona dotacja celowa nie zostanie wykorzystana w pełnej wysokości, minister na wniosek rektora uczelni może obniżyć kwotę dotacji celowej w danym roku budżetowym i odpowiednio podwyższyć wysokość tej dotacji w następnym roku budżetowym, z zachowaniem łącznej wysokości przyznanej dotacji.
3. 
Jeżeli cykl realizacji inwestycji jest dłuższy niż rok, a z uzasadnionego wniosku rektora uczelni wynika, że na realizację inwestycji w danym roku mogą być zaangażowane większe środki niż udzielona kwota dotacji celowej, minister może podwyższyć planowaną kwotę dotacji celowej w danym roku budżetowym i odpowiednio obniżyć planowaną kwotę dotacji celowej w następnym roku budżetowym, z zachowaniem łącznej wysokości przyznanej dotacji.
4. 
Minister może dokonywać zmiany wysokości przyznanej dotacji celowej w danym roku budżetowym, jeżeli jest to uzasadnione wysokością środków finansowych będących w dyspozycji ministra przeznaczonych na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji.
§  10.  10
 Jeżeli wartość kosztorysowa inwestycji określona w umowie, o której mowa w § 6 ust. 1, została obniżona w czasie realizacji inwestycji, to łączną kwotę dotacji celowej przyznanej na dofinansowanie lub finansowanie tej inwestycji minister obniża o taki sam procent, o jaki została obniżona wartość kosztorysowa inwestycji, oraz pisemnie zawiadamia o tym uczelnię.

Rozdział  3

Tryb i zasady rozliczania dotacji

§  11. 
1. 
Uczelnia otrzymująca dotację celową na inwestycje ponosi odpowiedzialność za zgodne z przeznaczeniem wydatkowanie i prawidłowe rozliczenie tej dotacji.
2. 
Wykorzystanie dotacji celowej następuje przez zapłatę za zrealizowane zadania w ramach realizacji celów inwestycji, na którą przeznaczona była dotacja.
3. 
W przypadku gdy środki z dotacji celowej w całości lub w części zostaną wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem, pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 169 ustawy.
4. 
Odsetki narosłe na rachunku bankowym uczelni, naliczone od przekazanych środków dotacji celowej, podlegają zwrotowi w terminie do dnia 15 stycznia następnego roku po roku, w którym została udzielona dotacja celowa, na rachunek bankowy urzędu obsługującego ministra.
§  12. 
1. 
Uczelnia, która otrzymała dotację celową na pokrycie kosztów inwestycji realizowanej przez okres dłuższy niż rok, składa raport roczny w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku.
2. 
Uczelnia, która otrzymała dotację celową na realizację inwestycji spełniającej warunki, o których mowa w art. 133a ustawy, składa wraz z raportem rocznym informację zawierającą ocenę stopnia realizacji założonych celów.
3.  11
 Uczelnia, która otrzymała dotację celową na realizację inwestycji współfinansowanej ze środków, o których mowa w § 1 pkt 3 albo 4, składa raport roczny, o którym mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 marca następnego roku wraz z oświadczeniem rektora o kwalifikowalności wydatków poniesionych na realizację projektu potwierdzonym przez właściwą instytucję zarządzającą lub instytucję pośredniczącą.
4.  12
 Do złożenia raportu rocznego stosuje się przepis § 4 ust. 5.
§  13. 
1.  13
 Uczelnia sporządza rozliczenie końcowe:
1)
po przystąpieniu do użytkowania obiektu budowlanego zgodnie z art. 54 Prawa budowlanego - w przypadku inwestycji budowlanej,
2)
po zakończeniu realizacji inwestycji - w przypadku pozostałych inwestycji

– w terminie 60 dni od dnia, w którym była uregulowana ostatnia płatność związana z finansowaniem inwestycji.

1a.  14
 Rozliczenie końcowe zawiera:
1)
porównanie rzeczywistych kosztów, podstawowych efektów rzeczowych, okresu realizacji i źródeł finansowania inwestycji z odpowiednimi wielkościami planowanymi przy jej rozpoczęciu oraz określonymi w wyniku zmian dokonanych w okresie realizacji tej inwestycji;
2)
analizę i uzasadnienie różnic między wielkościami, o których mowa w pkt 1;
3)
informację dotyczącą podatku od towarów i usług, zapłaconego i zwróconego zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług.
2.  15
 W przypadku inwestycji współfinansowanej ze środków, o których mowa w § 1 pkt 3 albo 4, uczelnia składa rozliczenie końcowe w terminie 90 dni od dnia dokonania ostatniej płatności w ramach udzielonej dotacji celowej wraz z oświadczeniem rektora o kwalifikowalności wydatków poniesionych na realizację projektu potwierdzonym przez właściwą instytucję zarządzającą lub instytucję pośredniczącą.
3. 
Uczelnia rozliczenie końcowe inwestycji przekazuje:
1)
ministrowi;
2)
innemu dysponentowi środków budżetu państwa, z których była dofinansowana inwestycja.
4.  16
 Do złożenia rozliczenia końcowego stosuje się przepis § 4 ust. 5.
5. 
Minister, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w rozliczeniu końcowym, poleca uczelni ich usunięcie i wyznacza termin przekazania poprawionego rozliczenia.
6. 
Jeżeli inwestycja była realizowana poza granicami kraju, minister na wniosek uczelni może przedłużyć termin określony w ust. 1, nie dłużej jednak niż o 30 dni.
7. 
Jeżeli uczelnia odliczyła od podatku należnego kwotę podatku od towarów i usług zawartą w nakładach poniesionych na realizację inwestycji lub otrzymała jej zwrot, to kwotę tę zwraca na rachunek dochodów budżetu państwa, w wysokości proporcjonalnej do kwoty uzyskanej dotacji celowej na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji w terminach określonych w przepisach o podatku od towarów i usług.
8. 
Jeżeli dotacja jest otrzymywana po upływie terminów, o których mowa w ust. 7, zwrotu, o którym mowa w ust. 7, uczelnia dokonuje w terminie 3 dni od dnia otrzymania dotacji.
§  14.  17
 (uchylony).
§  15. 
1.  18
 Minister na podstawie raportu rocznego rozstrzyga o:
1)
kontynuacji dofinansowania lub finansowania inwestycji;
2)
wstrzymaniu lub zmniejszeniu dalszego dofinansowania lub finansowania inwestycji;
3)
nieprzyjęciu raportu rocznego i odstąpieniu od umowy oraz wezwaniu do zwrotu przekazanych środków.
2.  19
 Minister na podstawie rozliczenia końcowego uznaje umowę za:
1)
wykonaną;
2)
nienależycie wykonaną; w takim przypadku minister wzywa do zwrotu środków finansowych uznanych za wykorzystane nieprawidłowo oraz może wezwać do zapłacenia kar umownych ustalonych w umowie;
3)
niewykonaną w całości lub części; w takim przypadku minister wzywa do zwrotu środków finansowych wykorzystanych nieprawidłowo oraz może wezwać do zapłacenia kar umownych ustalonych w umowie.
3. 
Minister o rozstrzygnięciach, o których mowa w ust. 1 i 2, zawiadamia uczelnię w formie pisemnej.
§  16. 
W przypadku stwierdzenia przez właściwe organy kontroli, że przekazany raport roczny lub rozliczenie końcowe przyznanej dotacji celowej nie zostały sporządzone prawidłowo, minister może zarządzić ponowne dokonanie oceny wykonania i rozliczenia realizowanych zadań.

Rozdział  4

Przepisy przejściowe i końcowe

§  17. 
1. 
Do wniosków w sprawie przyznania dotacji celowej dla uczelni publicznych na dofinansowanie lub finansowanie kosztów realizacji inwestycji, w tym realizowanych z udziałem z budżetu państwa, państwowych funduszy celowych lub ze źródeł zagranicznych w ramach kontraktów wojewódzkich, o których mowa w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o Narodowym Planie Rozwoju (Dz. U. Nr 116, poz. 1206, z późn. zm.) oraz w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
2. 
Do finansowania lub dofinansowania kosztów realizacji inwestycji, o której mowa w ust. 1, realizowanego przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  18. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.
1 Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego kieruje działem administracji rządowej - szkolnictwo wyższe, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 marca 2011 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dz. U. Nr 63, poz. 324).
2 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
3 § 2 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
4 § 2 pkt 8 uchylony przez § 1 pkt 2 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
5 § 3 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
6 § 3 pkt 5 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 3 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
7 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
8 § 5 uchylony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
9 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
10 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
11 § 12 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
12 § 12 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
13 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
14 § 13 ust. 1a dodany przez § 1 pkt 9 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
15 § 13 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. c rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
16 § 13 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 9 lit. d rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
17 § 14 uchylony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
18 § 15 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 11 lit. a rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.
19 § 15 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 11 lit. b rozporządzenia z dnia 21 grudnia 2017 r. (Dz.U.2018.63) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 stycznia 2018 r.

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024