Szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 22 lipca 2011 r.
w sprawie szczegółowych zasad gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej

Na podstawie art. 19l ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz. U. z 2009 r. Nr 12, poz. 68, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowe zasady gospodarki finansowej Funduszu Wsparcia Państwowej Straży Pożarnej, zwanego dalej "Funduszem";
2)
tryb i terminy sporządzania planów finansowych Funduszu;
3)
tryb i terminy sporządzania sprawozdań finansowych Funduszu;
4)
warunki i tryb przeznaczania przez komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej środków funduszy wojewódzkich na nadzorowane przez nich komendy powiatowe (miejskie) Państwowej Straży Pożarnej.
§  2.
Użyte w rozporządzeniu określenia oznaczają:
1)
ustawa o Państwowej Straży Pożarnej - ustawę z dnia 24 sierpnia 1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej;
2)
ustawa o finansach publicznych - ustawę z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.3));
3)
roczny plan finansowy Funduszu - sporządzony na rok budżetowy plan finansowy poszczególnych dysponentów funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół;
4)
łączny plan finansowy Funduszu - sporządzone zestawienie rocznych planów finansowych funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół;
5)
sprawozdanie z wykonania planu finansowego Funduszu - sporządzone sprawozdanie poszczególnych dysponentów z wykonania planu finansowego funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół;
6)
łączne sprawozdanie z wykonania planu finansowego Funduszu - sporządzone zestawienie na podstawie sprawozdań z wykonania planu finansowego funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół;
7)
sprawozdanie w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań Funduszu - sporządzone sprawozdanie poszczególnych dysponentów w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół;
8)
łączne sprawozdanie w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań Funduszu - sporządzone zestawienie na podstawie sprawozdań w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół.
§  3.
Środki finansowe funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół są gromadzone na wyodrębnionych rachunkach bankowych.
§  4.
1.
Wolne środki finansowe funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół właściwi dysponenci przekazują w zarządzanie Ministrowi Finansów na warunkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 78g ustawy o finansach publicznych.
2.
Odsetki od środków, o których mowa w ust. 1, przekazanych w zarządzanie Ministrowi Finansów stanowią przychody danego funduszu.
3.
Koszty obsługi funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół obciążają dany fundusz.
§  5.
1.
Podstawą gospodarki finansowej funduszu centralnego, funduszy wojewódzkich i funduszy szkół jest roczny plan finansowy Funduszu.
2.
Roczny plan finansowy, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
stan Funduszu na początek roku, obejmujący środki pieniężne, należności i zobowiązania;
2)
planowane przychody Funduszu na podstawie art. 19b-19d ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, w tym od jednostek samorządu terytorialnego;
3)
planowane koszty Funduszu, w tym wydatki bieżące i inwestycyjne;
4)
planowany stan Funduszu na koniec roku, obejmujący środki pieniężne, należności i zobowiązania;
5)
zadania finansowane ze środków Funduszu.
§  6.
1.
Projekt rocznego planu finansowego Funduszu właściwi dysponenci przekazują Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej, najpóźniej do dnia 15 lipca roku poprzedzającego rok budżetowy, w celu sporządzenia projektu łącznego planu finansowego Funduszu.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sporządza projekt rocznego i łącznego planu finansowego Funduszu.
3.
Projekt rocznego i łącznego planu finansowego Funduszu sporządza się w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 138 ust. 6 ustawy o finansach publicznych.
4.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przekazuje kopię łącznego planu finansowego Funduszu, o którym mowa w ust. 3, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w terminie 7 dni od dnia przekazania go Ministrowi Finansów.
§  7.
Zmiany kwot przychodów i kosztów Funduszu ujętych w rocznym planie finansowym Funduszu oraz przeniesienia wydatków wymagają zmiany łącznego planu finansowego.
§  8.
1.
Koszty realizacji zadań ujętych w rocznym planie finansowym Funduszu powinny być ponoszone w granicach kwot określonych w planie, zgodnie z postanowieniami umów lub porozumień zawartych przez właściwego dysponenta.
2.
Środki finansowe pozyskane na podstawie umów lub porozumień zawartych przez komendantów powiatowych (miejskich) Państwowej Straży Pożarnej właściwy komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, jako dysponent funduszu wojewódzkiego, jest obowiązany przeznaczyć wyłącznie na realizację postanowień wynikających z tych umów lub porozumień.
3.
Komendant powiatowy (miejski) Państwowej Straży Pożarnej uzgadnia projekty umów lub porozumień, o których mowa w ust. 2, z właściwym komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej, jako dysponentem funduszu wojewódzkiego.
4.
Dysponent funduszu wojewódzkiego może ze środków finansowych pozostających w jego dyspozycji przekazać dotację powiatowi, w celu realizacji postanowień wynikających z umów lub porozumień zawartych z innymi jednostkami samorządu terytorialnego, osobami prawnymi lub fizycznymi.
§  9.
1.
Sprawozdania z wykonania rocznego planu finansowego Funduszu sporządza się w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 i 4 ustawy o finansach publicznych.
2.
Dysponenci Funduszu przekazują Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej sprawozdania z wykonania rocznego planu finansowego, o którym mowa w ust. 1, na 15 dni przed upływem terminu sporządzenia łącznego sprawozdania z wykonania planu finansowego Funduszu.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sporządza łączne sprawozdanie z wykonania planu finansowego Funduszu, w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 2 i 4 ustawy o finansach publicznych.
4.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej przekazuje kopię łącznego sprawozdania z wykonania planu finansowego Funduszu, o którym mowa w ust. 3, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, w terminie 7 dni od dnia przekazania go Ministrowi Finansów.
§  10.
1.
Sprawozdania w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań Funduszu sporządza się w trybie i terminach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.
2.
Dysponenci Funduszu przekazują Komendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej sprawozdania, o których mowa w ust. 1, na 10 dni przed upływem terminu sporządzenia łącznego sprawozdania.
3.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej sporządza łączne sprawozdanie w zakresie należności, wybranych aktywów finansowych oraz zobowiązań Funduszu, w terminie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 41 ust. 5 ustawy o finansach publicznych.
§  11.
1.
W roku 2011 dysponenci Funduszu sporządzają projekt rocznego planu finansowego Funduszu niezwłocznie po wejściu w życie rozporządzenia.
2.
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej w 2011 r. sporządza i zatwierdza łączny plan finansowy Funduszu na podstawie projektów planów, o których mowa w ust. 1.
3.
Podstawę gospodarki finansowej Funduszu w 2011 r. stanowi, zatwierdzony przez dysponenta Funduszu, roczny plan finansowy Funduszu.
§  12.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do gospodarki finansowej Funduszu od dnia 1 stycznia 2011 r.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2009 r. Nr 18, poz. 97, z 2010 r. Nr 127, poz. 857, Nr 182, poz. 1228, Nr 238, poz. 1578 i Nr 239, poz. 1589 oraz z 2011 r. Nr 117, poz. 677.

3) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2010 r. Nr 28, poz. 146, Nr 96, poz. 620, Nr 123, poz. 835, Nr 152, poz. 1020, Nr 238, poz. 1578 i Nr 257, poz. 1726.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024