Sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzory i terminy przekazywania raportów zawierających te informacje.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA1)
z dnia 18 maja 2010 r.
w sprawie sposobu prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzorów i terminów przekazywania raportów zawierających te informacje

Na podstawie art. 30 ust. 5 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 76, poz. 641) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, zwanego dalej "rejestrem", sposób udostępniania danych objętych tym rejestrem oraz okres przechowywania tych danych;
2)
wzory i terminy przekazywania raportów o zakażeniach i zachorowaniach na chorobę zakaźną, zgonach z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych.
§  2. 
1. 
Do rejestru wprowadza się dane ze zgłoszeń zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, zwanych dalej "zgłoszeniem", po ich zweryfikowaniu przez podmiot prowadzący rejestr pod względem kompletności zgłoszenia i poprawności rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej.
2. 
Do rejestru wprowadza się również informacje uzyskane w trakcie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego o wykrytych przypadkach zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną, zgonów z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeń oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych, jeżeli podlegały obowiązkowi zgłoszenia, a nie zostały zgłoszone przez zobowiązane do tego podmioty.
3. 
Dane dotyczące danej osoby wprowadza się do rejestru pod tą samą pozycją.
4. 
Dokonanie wpisów danych w rejestrze jest potwierdzane przez podmiot prowadzący rejestr na zgłoszeniu, poprzez umieszczenie na nim numeru wpisu zgłoszenia w danym roku oraz daty otrzymania zgłoszenia.
§  3. 
1. 
Po otrzymaniu zgłoszenia podmiot prowadzący rejestr podejmuje następujące działania:
1)
sprawdza dane zawarte w zgłoszeniu pod względem ich kompletności i w miarę możliwości uzupełnia brakujące dane;
2)
zwraca zgłoszenie lekarzowi, felczerowi, kierownikowi szpitala lub kierownikowi laboratorium w celu uzupełnienia wraz z informacją, jakie dane muszą zostać uzupełnione - w przypadku stwierdzenia niemożliwych do usunięcia braków danych w zgłoszeniu;
3)
weryfikuje poprawność rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, uwzględniając:
a)
informacje uzyskane od lekarza, felczera, kierownika szpitala lub kierownika laboratorium dokonującego zgłoszenia,
b)
informacje uzyskane z dokumentacji medycznej,
c)
definicje zakażeń i chorób zakaźnych stworzone dla potrzeb nadzoru epidemiologicznego, wytyczne państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego lub Głównego Inspektora Sanitarnego oraz współczesną wiedzę medyczną.
2. 
Podmiot prowadzący rejestr, do którego wpłynęło zgłoszenie, przekazuje kompletne i zweryfikowane w zakresie poprawności rozpoznania zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej zgłoszenie:
1)
podmiotowi prowadzącemu rejestr właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania osoby, u której rozpoznano zakażenie lub chorobę zakaźną lub zgon z ich powodu lub dodatni wynik laboratoryjny w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych - jeżeli zgłoszenie wpłynęło do podmiotu prowadzącego rejestr, niewłaściwego ze względu na miejsce zamieszkania osoby objętej zgłoszeniem lub
2)
podmiotowi prowadzącemu rejestr, właściwemu ze względu na rodzaj choroby zakaźnej lub zakażenia.
§  4. 
1. 
Dane zgromadzone w rejestrach są przechowywane przez 50 lat, licząc od dnia dokonania wpisu tych danych do rejestru.
2. 
Nazwiska i imiona, numery PESEL lub numery identyfikacyjne dokumentu tożsamości oraz dokładne adresy zamieszkania są usuwane z rejestru po upływie 10 lat, licząc od dnia dokonania wpisu tych danych do rejestru.
§  5. 
Udostępnienie danych z rejestru podmiotom, o którym mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, następuje nieodpłatnie, przez udostępnienie rejestru do wglądu, sporządzenie kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem lub sporządzenie kopii w formie pliku elektronicznego.
§  6. 
1. 
Raporty o zakażeniach i zachorowaniach na chorobę zakaźną, zgonach z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych są sporządzane przez podmiot prowadzący rejestr co miesiąc, co kwartał oraz co rok.
2. 
Wzór raportu o zakażeniach i zachorowaniach na choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
3. 
Wzór raportu o zgonach z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych oraz podejrzeniach zgonów z ich powodów określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
4. 
Wzór raportu o zakażeniach i zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wybranych czynników chorobotwórczych określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5. 
Państwowy powiatowy inspektor sanitarny oraz specjalistyczne jednostki wskazane do prowadzenia rejestru przez państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego przekazują państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu raporty, o których mowa w ust. 1, w terminie:
1)
7 dni od dnia następującego po ostatnim dniu miesiąca, którego raport dotyczy;
2)
10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu kwartału, którego raport dotyczy;
3)
20 dni od dnia następującego po ostatnim dniu roku, którego raport dotyczy.
6. 
Państwowy wojewódzki inspektor sanitarny przekazuje raporty, o których mowa w ust. 1, Głównemu Inspektorowi Sanitarnemu lub wskazanej przez niego specjalistycznej jednostce, a także krajowemu punktowi kontaktowemu wspólnotowego systemu wczesnego ostrzegania i reagowania oraz krajowemu punktowi centralnemu do spraw Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych w terminie:
1)
10 dni od dnia następującego po ostatnim dniu miesiąca, którego raport dotyczy;
2)
20 dni od dnia następującego po ostatnim dniu kwartału, którego raport dotyczy;
3)
40 dni od dnia następującego po ostatnim dniu roku, którego raport dotyczy.
7. 
Państwowy inspektor sanitarny lub specjalistyczna jednostka wskazana do prowadzenia rejestru dokonuje korekty złożonych w minionym okresie sprawozdawczym raportów:
1)
przekazywanych co kwartał - po upływie kolejnego kwartału w terminach określonych w ust. 5 pkt 2 oraz ust. 6 pkt 2;
2)
przekazywanych co rok - po upływie pierwszego kwartału roku następującego po roku, którego raport dotyczy.
8. 
Korekty raportów, o których mowa w ust. 7, dokonuje się poprzez sporządzenie raportu zgodnie ze wzorem, o którym mowa w ust. 2-4, w zakresie danych objętych korektą, wraz z dopiskiem "KOREKTA RAPORTU".
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 216, poz. 1607).

2) Niniejsze rozporządzenie było poprzedzone rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2003 r. w sprawie sposobu prowadzenia rejestrów zachorowań na choroby zakaźne i dodatnich wyników badań laboratoryjnych oraz sporządzania raportów o zarejestrowanych przypadkach (Dz. U. Nr 90, poz. 854 oraz z 2005 r. Nr 92, poz. 774), które utraciło moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zgodnie z art. 68 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 oraz z 2009 r. Nr 76, poz. 641).

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport Raport o zakażeniach i zachorowaniach na choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych za okres

od .............. do ............. r.

Adresat:
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON
Lp. Przyczyna 1) Liczba zakażeń i zachorowań na choroby zakaźne, ich podejrzeń oraz przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych
Kod

ICD-10 2)

Określenie słowne 3) 0 1 2-4 5-9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60+ Ogółem w tym podejrzenia
1. ........ ........
2. ........ ........
...
Razem

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .....................................

sporządzenia raportu)

Objaśnienia: 1) Uporządkowanie według kodów Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). 2) Kategorie czteroznakowe. 3) Określenie wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) - dopuszczalne skróty.

ZAŁĄCZNIK Nr  2 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport: Raport o zgonach z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych oraz podejrzeniach zgonów z ich powodu za okres

od ......... do ................ r.

Adresat:
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON
Lp. Przyczyna zgonu 1) Liczba zgonów oraz podejrzeń zgonów z powodu zakażeń lub chorób zakaźnych według wieku zmarłych
Kod

ICD-10 2)

Określenie słowne 3) 0 1 2-4 5-9 10-14 15-19 20-29 30-39 40-49 50-59 60+ Ogółem w tym podejrzenia
1. ........ ........
2. ........ ........
... - Inna i bliżej nieokreślona
Razem

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .......................................

sporządzenia raportu)

Objaśnienia: 1) Uporządkowanie według kodów Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10). 2) Kategorie czteroznakowe. 3) Określenie wg Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) - dopuszczalne skróty.

ZAŁĄCZNIK Nr  3 

WZÓR
Nazwa i adres jednostki przekazującej raport Raport o zakażeniach i zachorowaniach na wybrane choroby zakaźne, ich podejrzeniach oraz przypadkach stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego w kierunku wybranych biologicznych czynników chorobotwórczych za okres

od ................. do ............ r.

Adresat
Numer identyfikacyjny jednostki przekazującej raport - REGON

1. Salmonelozy (ogółem): liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja przypadków Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
......... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 3)

y

2. Czerwonka bakteryjna /szigeloza/: liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia, gatunku pałeczek oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Gatunek pałeczek S. sonnei inne brak S. sonnei inne brak S. sonnei inne brak
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k m k m k m k m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
....... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 4)

y

3. Wirusowe zapalenie wątroby typu A: liczba zachorowań według definicji przypadku, kraju zakażenia, stanu zaszczepienia oraz płci i wieku1)

Klasyfikacja Prawdopodobny Potwierdzony Razem
Stan pełne nie brak pełne nie brak pełne nie brak
Płeć (m - mężczyźni, k - kobiety) m k m k m k m k m k m k m k m k m k
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18
Zakażenia rodzime według wieku

(ukończone lata)

0 - 4 1
5 - 9 2
10 - 14 3
15 - 24 4
25 - 64 5
65 + 6
Razem 7
Zakażenia importowane według kraju zakażenia 2) kod kraju 8
kod kraju 9
....... ...
Razem x
Ogółem

(wiersz 7 + x) 5)

y

4. Odra: zachorowania i podejrzenia zachorowań1)

Ogólna liczba zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań 6) 1
w tym liczba przypadków, w których zlecono badanie serologiczne 7) wyłącznie przeciwciała w klasie IgM 2
wyłącznie przeciwciała w klasie IgG (2 badania) 3
przeciwciała w klasie IgM oraz IgG (2 badania) 4
Liczba zachorowań wykazanych w sprawozdaniach MZ-56 8) 5

5. Choroba Creutzfeldta-Jakoba i inne encefalopatie gąbczaste: zachorowania i podejrzenia zachorowań1)

Ogólna liczba zgłoszonych zachorowań i podejrzeń zachorowań 6) 1
Liczba zachorowań wykazanych w sprawozdaniach MZ-56 9) 2

6. Jednostki chorobowe uruchamiające system wczesnego ostrzegania: ogólna liczba zgłoszonych podejrzeń zachorowań1),6)

Botulizm 1 Ospa prawdziwa 5
Cholera 2 Tularemia 6
Dżuma 3 Wąglik - postać płucna lub jelitowa 7
Gorączka Q 4 Wirusowe gorączki krwotoczne 8

Wyjaśnienia dotyczące raportuPieczątka imienna i podpis osoby

można uzyskać pod numerem telefonu:upoważnionej:

...............................................

............................................... (miejscowość i data .................................

.................................. sporządzenia raportu)...........................

Objaśnienia:

1) wypełnić wszystkie pola; w przypadku braku zachorowań wpisać 0 (zero)

2) podać osobno dla każdego kraju; opis "kod kraju" zastąpić odpowiednim dwuliterowym kodem kraju według ISO 3166-1; w przypadku większej liczby krajów, niż przewidziano w tabeli, uzupełnić tabelę o dodatkowy/e wiersz/e

3) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-2, 3-4 oraz 5-6 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 5, z rubryki 5 wiersze 5-6 oraz z rubryki 6 wiersze 5-6 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

4) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-6, 7-12 oraz 13-18 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 7, z rubryki 5 wiersz 7 oraz z rubryki 6 wiersz 7 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

5) obowiązuje zgodność danych: sumy liczb z rubryk 1-6, 7-12 oraz 13-18 równają się (odpowiednio) sumom liczb z rubryki 4 wiersz 101, z rubryki 5 wiersz 101 oraz z rubryki 6 wiersz 101 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

6) należy pominąć zgłoszenia podejrzeń zachorowań, które zostały zastąpione zgłoszeniem zachorowania, i wykazać wszystkie pozostałe podejrzenia, w tym odwołane lub wykluczone

7) nie należy wykazywać zleceń przewidujących jednorazowe badanie przeciwciał w klasie IgG

8) obowiązuje zgodność danych: liczba równa się sumie liczb z rubryki 6 wiersz 98 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

9) obowiązuje zgodność danych: liczba równa się sumie liczb z rubryki 6 wiersze 77-79 w sprawozdaniach MZ-56 za dany okres sprawozdawczy (z uwzględnieniem dokonanych w międzyczasie korekt)

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2010.94.610

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Sposób prowadzenia rejestru zakażeń i zachorowań na chorobę zakaźną oraz zgonów spowodowanych zakażeniem lub chorobą zakaźną, ich podejrzeń, przypadków stwierdzenia dodatniego wyniku badania laboratoryjnego oraz wzory i terminy przekazywania raportów zawierających te informacje.
Data aktu: 18/05/2010
Data ogłoszenia: 31/05/2010
Data wejścia w życie: 15/06/2010