Oddelegowanie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej do wykonywania pracy poza Służbą Celno-Skarbową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW 1
z dnia 1 kwietnia 2010 r.
w sprawie oddelegowania funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej do wykonywania pracy poza Służbą Celno-Skarbową 2

Na podstawie art. 87 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1) 3
 podmioty uprawnione do występowania z wnioskiem o oddelegowanie funkcjonariusza Służby Celno-Skarbowej, zwanego dalej "funkcjonariuszem", do wykonywania pracy poza Służbą Celno-Skarbową;
2) 4
 warunki i tryb oddelegowania do wykonywania pracy poza Służbą Celno-Skarbową, zwanego dalej "oddelegowaniem", przyznawania uposażenia oraz innych świadczeń przysługujących funkcjonariuszowi w czasie oddelegowania;
3)
tryb postępowania w przypadku zmiany warunków oddelegowania funkcjonariusza, w tym w zakresie ustalania i wypłaty uposażenia oraz prawa do urlopu;
4)
tryb odwołania funkcjonariusza z oddelegowania.
§  2.  5
 Podmiotem uprawnionym do występowania z wnioskiem o oddelegowanie, zwanym dalej "podmiotem oddelegowania", jest organ administracji publicznej, którego zadania są związane z zadaniami Krajowej Administracji Skarbowej.
§  3. 
1.  6
 Z wnioskiem o oddelegowanie podmiot oddelegowania występuje do kierownika jednostki organizacyjnej, w rozumieniu art. 145 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. poz. 1947 i 2255 oraz z 2017 r. poz. 88, 244 i 379), w której funkcjonariusz pełni służbę, zwanego dalej "kierownikiem jednostki organizacyjnej".
2. 
Wniosek o oddelegowanie powinien określać w szczególności:
1)
nazwę podmiotu oddelegowania;
2)
proponowane funkcjonariuszowi stanowisko służbowe oraz wysokość uposażenia;
3)
kwalifikacje wymagane do zajmowania proponowanego stanowiska służbowego;
4)
zakres wykonywanych zadań i obowiązków na proponowanym stanowisku służbowym;
5)
proponowany okres oddelegowania.
3. 
Wniosek o oddelegowanie może zawierać imię i nazwisko funkcjonariusza proponowanego do oddelegowania.
§  4.  7
 Kierownik jednostki organizacyjnej może odmówić uwzględnienia wniosku o oddelegowanie, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami Służby Celno-Skarbowej.
§  5. 
1.  8
 Funkcjonariusz wyznaczony do oddelegowania zostaje zapoznany przez kierownika jednostki organizacyjnej z treścią wniosku o oddelegowanie i wyraża zgodę bądź odmawia wyrażenia zgody na oddelegowanie przez złożenie pisemnego oświadczenia.
2. 
Funkcjonariusz jest obowiązany złożyć oświadczenie, o którym mowa w ust. 1, w terminie 14 dni od dnia zapoznania się z treścią wniosku o oddelegowanie. Niezłożenie oświadczenia w wyznaczonym terminie uznaje się za odmowę wyrażenia zgody na oddelegowanie.
§  6. 
1.  9
 W przypadku uwzględnienia wniosku o oddelegowanie i wyrażenia przez funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania zgody na oddelegowanie kierownik jednostki organizacyjnej zawiera z podmiotem oddelegowania porozumienie o oddelegowaniu, zwane dalej "porozumieniem".
2. 
Porozumienie określa w szczególności:
1)
datę porozumienia;
2)
imię i nazwisko funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania;
3)
nazwę podmiotu oddelegowania;
4)
miejsce oddelegowania;
5)
okres oddelegowania;
6)
stanowisko służbowe, które będzie zajmował funkcjonariusz wyznaczony do oddelegowania;
7)
zakres zadań i obowiązków funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania;
8)
zobowiązanie kierownika podmiotu oddelegowania do wypłacania funkcjonariuszowi wyznaczonemu do oddelegowania, w okresie oddelegowania, uposażenia w wysokości określonej we wniosku oraz innych świadczeń pieniężnych, o których mowa w § 10 ust. 1.
3. 
Funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania zapoznaje się z treścią porozumienia w terminie 7 dni od dnia podpisania porozumienia.
§  7. 
1.  10
 Po zapoznaniu funkcjonariusza wyznaczonego do oddelegowania z treścią porozumienia kierownik jednostki organizacyjnej oddelegowuje funkcjonariusza do wykonywania pracy poza Służbą Celno-Skarbową.
2. 
Oddelegowanie, o którym mowa w ust. 1, następuje w formie pisemnej i zawiera w szczególności:
1)
odwołanie funkcjonariusza z dotychczas zajmowanego stanowiska służbowego;
2)
nazwę podmiotu oddelegowania;
3)
miejsce oddelegowania;
4)
okres oddelegowania;
5)
stanowisko, na które funkcjonariusz zostaje oddelegowany;
6)
zakres zadań i obowiązków oddelegowanego funkcjonariusza;
7)
wysokość uposażenia.
§  8. 
1. 
Podmiot oddelegowania wyznacza oddelegowanemu funkcjonariuszowi stanowisko określone w porozumieniu.
2. 
Oddelegowany funkcjonariusz wykonuje obowiązki i korzysta z uprawnień, jakie przysługują pracownikowi podmiotu oddelegowania zatrudnionemu na równorzędnym stanowisku.
3. 
Do oddelegowanego funkcjonariusza stosuje się przepisy, które mają zastosowanie do pracowników podmiotu oddelegowania zatrudnionych na równorzędnych stanowiskach, w szczególności dotyczące obowiązków pracodawcy i pracownika, regulaminów pracy, wyróżnień, odpowiedzialności materialnej pracowników, czasu pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przyznawania nagród, z wyłączeniem pozostałych przepisów w sprawie wynagrodzeń oraz innych świadczeń i należności pieniężnych wynikających ze stosunku pracy.
§  9.  11
 Oddelegowanemu funkcjonariuszowi przysługują uprawnienia i świadczenia, w tym uposażenie i inne świadczenia pieniężne w wysokości i na zasadach określonych w ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
§  10. 
1. 
Podmiot oddelegowania wypłaca oddelegowanemu funkcjonariuszowi:
1)
uposażenie w terminach płatności przewidzianych dla funkcjonariuszy;
2)
dodatkowe wynagrodzenie roczne lub nagrodę roczną, z zastrzeżeniem ust. 3;
3)
nagrody uznaniowe, jeżeli podmiot oddelegowania wypłaca takie nagrody;
4)
należności z tytułu podróży służbowych.
2.  12
 Świadczenia i należności pieniężne niewymienione w ust. 1 przyznaje i wypłaca funkcjonariuszowi kierownik jednostki organizacyjnej, w którym oddelegowany funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem.
3.  13
 W przypadku gdy oddelegowanemu funkcjonariuszowi podmiot oddelegowania nie wypłacił dodatkowego wynagrodzenia rocznego lub nagrody rocznej albo wypłacił w wysokości niższej od należnej, kierownik jednostki organizacyjnej, w którym oddelegowany funkcjonariusz pełnił służbę przed oddelegowaniem, wypłaca funkcjonariuszowi odpowiednie wyrównanie.
§  11. 
1.  14
 W czasie oddelegowania funkcjonariuszowi przysługuje prawo do urlopu na zasadach i w wymiarze określonych w ustawie z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej.
2.  15
 Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela oddelegowanemu funkcjonariuszowi właściwy kierownik podmiotu oddelegowania. Kierownik ten informuje kierownika jednostki organizacyjnej o wymiarze urlopu udzielonego funkcjonariuszowi w okresie oddelegowania.
§  12. 
Do zmiany warunków oddelegowania, w tym zmiany w zakresie ustalania i wypłaty uposażenia oraz przedłużenia okresu oddelegowania, stosuje się odpowiednio przepisy § 3-6.
§  13. 
1.  16
 Przed upływem okresu oddelegowania kierownik jednostki organizacyjnej może odwołać funkcjonariusza z oddelegowania:
1)
z urzędu w przypadku:
a) 17
 zwolnienia funkcjonariusza ze służby,
b) 18
 gdy jest to uzasadnione potrzebami Służby Celno-Skarbowej;
2)
na uzasadniony wniosek:
a)
podmiotu oddelegowania,
b)
oddelegowanego funkcjonariusza.
2.  19
 Kierownik jednostki organizacyjnej odwołuje funkcjonariusza z oddelegowania przed upływem okresu oddelegowania również w przypadku wniosku podmiotu oddelegowania o zmianę warunków oddelegowania, jeżeli:
1) 20
 kierownik jednostki organizacyjnej odmówi uwzględnienia wniosku o zmianę warunków oddelegowania lub
2)
oddelegowany funkcjonariusz odmówi wyrażenia zgody na zmianę warunków oddelegowania.
3. 
Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania następuje w formie pisemnej.
4. 
Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania w przypadku, o którym mowa w ust. 1 pkt 1 lit. a, następuje nie później niż w dniu zwolnienia ze służby określonym w decyzji o zwolnieniu ze służby.
5. 
Odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania w przypadkach, o których mowa w ust. 1 pkt 1 lit. b i pkt 2 oraz ust. 2, następuje nie wcześniej niż z upływem 30 dni od dnia zawiadomienia podmiotu oddelegowania lub oddelegowanego funkcjonariusza o odwołaniu z oddelegowania.
§  14. 
1.  21
 Funkcjonariusz jest obowiązany zgłosić się do służby w jednostce organizacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, w której pełnił służbę przed oddelegowaniem, w pierwszym dniu roboczym następującym po upływie okresu oddelegowania, a w przypadkach, o których mowa w § 13 ust. 1 i 2, w pierwszym dniu roboczym następującym po terminie odwołania.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się, gdy odwołanie funkcjonariusza z oddelegowania następuje w dniu zwolnienia tego funkcjonariusza ze służby określonym w decyzji o zwolnieniu ze służby.
§  15.  22
 Po upływie okresu oddelegowania oraz po odwołaniu z oddelegowania kierownik jednostki organizacyjnej wyznacza funkcjonariuszowi stanowisko służbowe nie niższe niż zajmowane przez niego przed oddelegowaniem.
§  16. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
1 Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).
2 Tytuł zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
3 § 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
4 § 1 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
5 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
6 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
7 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
8 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
9 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
10 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
11 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
12 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
13 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
14 § 11 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
15 § 11 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
16 § 13 ust. 1 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
17 § 13 ust. 1 pkt 1 lit. a zmieniona przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
18 § 13 ust. 1 pkt 1 lit. b zmieniona przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
19 § 13 ust. 2 zdanie wstępne zmienione przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
20 § 13 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
21 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.
22 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 27 lutego 2017 r. (Dz.U.2017.467) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 4 marca 2017 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024