Sztandar Służby Celnej oraz sztandar jednostek organizacyjnych Służby Celnej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 27 stycznia 2010 r.
w sprawie sztandaru Służby Celnej oraz sztandaru jednostek organizacyjnych Służby Celnej

Na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa:
1)
wzór sztandaru Służby Celnej;
2)
podstawowe elementy wzoru sztandaru nadawanego jednostkom organizacyjnym Służby Celnej;
3)
jednostki organizacyjne Służby Celnej, którym nadawany jest sztandar;
4)
tryb nadawania sztandaru Służbie Celnej oraz jednostkom organizacyjnym Służby Celnej.
§  2.
Sztandar Służby Celnej, zwany dalej "sztandarem", składa się z płata, głowicy, drzewca i szarfy.
§  3.
Płatem sztandaru jest tkanina w kształcie kwadratu o boku długości 100 cm. Do jednego boku płata sztandaru umocowanych jest co 10 cm jedenaście kółek, którymi za pomocą pręta i jedenastu kółek osadzonych na drzewcu płat sztandaru jest przymocowany do drzewca. Boki płata, z wyjątkiem boku przytwierdzonego do drzewca, są obszyte srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
§  4.
1.
Strona główna płata sztandaru jest w kolorach białym i czerwonym, ustalonych dla barw Rzeczypospolitej Polskiej, i podzielona jest na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru czerwonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie głównej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie wizerunek orła białego o wysokości 48 cm, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, haftowany srebrnym szychem, a korona, dziób i szpony haftowane są złotym szychem. Pod godłem umieszczony jest napis "GODNOŚĆ I PRAWO" haftowany srebrnym szychem. Litery mają wysokość 7 cm.
2.
Wzór strony głównej płata sztandaru określają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  5.
1.
Strona odwrotna płata sztandaru jest w kolorach białym i zielonym i dzieli się na cztery trójkąty o podstawie boku płata z wierzchołkami skierowanymi do środka płata. Trójkąt lewy i prawy są koloru zielonego, a górny i dolny - koloru białego. Na stronie odwrotnej płata sztandaru znajduje się umieszczony centralnie krzyż równoramienny o stylizowanych zakończeniach ramion w kolorze ciemnozielonym, o konturze srebrnym. Pomiędzy ramionami znajdują się ornamenty liści dębowych i liści laurowych w kolorze srebrnym. Pośrodku krzyża, wewnątrz zielonego pierścienia o konturze srebrnym i średnicy 42 cm, na białym polu znajduje się stylizowany kontur Polski w kolorze zielonym i o konturze srebrnym, wysokości 26 cm, na tle którego umieszczony jest znak graficzny Służby Celnej, którego kontur jest w kolorze srebrnym. Elementy w kolorze srebrnym haftowane są srebrnym szychem, a elementy w kolorze zielonym i białym - nicią bawełnianą. Wysokość krzyża wynosi 65 cm. Pod krzyżem umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA" haftowany srebrnym szychem. Litery mają wysokość 7 cm.
2.
Wzór strony odwrotnej płata sztandaru określają załączniki nr 3 i 4 do rozporządzenia.
§  6.
1.
Głowicę sztandaru stanowi wizerunek orła, ustalony dla godła Rzeczypospolitej Polskiej, umieszczony na podstawie w kształcie łuku, na której od strony głównej sztandaru umieszczony jest napis "SŁUŻBA CELNA", a na stronie odwrotnej napis "1919-1999", nawiązujący do daty utworzenia administracji celnej na terenie odrodzonej Rzeczypospolitej Polskiej i daty utworzenia jednolitej umundurowanej Służby Celnej.
2.
Podstawa, o której mowa w ust. 1, osadzona jest na kuli o średnicy 9 cm, ściętej od dołu, przymocowanej do górnej części drzewca metalową nasadą.
3.
Głowica sztandaru łącznie z kulą ma wysokość 25 cm i jest wykonana z białego metalu, z tym że orzeł jest posrebrzony, a jego korona, dziób i szpony są koloru złotego.
4.
Wzór głowicy sztandaru określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Drzewce sztandaru o średnicy 4 cm i długości 225 cm jest wykonane z drewna toczonego. Drzewce jest dwudzielne połączone tuleją z metalu białego. Na górnym końcu drzewca umieszczona jest głowica, na dolnym - stożkowe okucie z metalu białego.
2.
Na drzewcu sztandaru mogą być umieszczane gwoździe honorowe.
3.
Wzór gwoździa honorowego określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.
§  8.
Szarfa w kolorach białym i czerwonym, ustalonych dla barw Rzeczypospolitej Polskiej, i szerokości 15 cm, zawiązana jest na kokardę i umieszczona na drzewcu poniżej głowicy po stronie głównej płata sztandaru. Jej oba końce dochodzą do dolnego brzegu płata i są zakończone srebrną frędzlą szerokości 5 cm.
§  9.
Sztandar jednostki organizacyjnej Służby Celnej powinien zawierać elementy określone w przepisach § 3-8. Dodatkowo na stronie odwrotnej płata sztandaru jednostki organizacyjnej Służby Celnej, nad krzyżem umieszcza się napis, który określa nazwę jednostki organizacyjnej Służby Celnej, haftowany srebrnym szychem. Litery mają wysokość 5-7 cm. W rogach płata sztandaru mogą być umieszczone elementy identyfikujące region.
§  10.
Jednostkami organizacyjnymi Służby Celnej, którym nadaje się sztandar, są izby celne.
§  11.
1.
Sztandar Służbie Celnej oraz jednostkom organizacyjnym Służby Celnej, na wniosek odpowiednio Szefa Służby Celnej i dyrektora izby celnej, nadaje minister właściwy do spraw finansów publicznych aktem nadania.
2.
Wręczenie sztandaru odbywa się w uroczystej formie określonej w ceremoniale Służby Celnej.
§  12.
1.
Sztandar dla jednostki organizacyjnej Służby Celnej może być, za zgodą Szefa Służby Celnej, ufundowany.
2.
W przypadku, o którym mowa w ust. 1, w akcie nadania sztandaru wymienia się fundatora.
§  13.
Służba Celna i jednostki organizacyjne Służby Celnej, którym nadano sztandary przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, zachowują te sztandary na mocy dotychczasowych aktów nadania.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.2)
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Niniejsze rozporządzenie poprzedzone było rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 5 września 2000 r. w sprawie wzoru sztandaru Służby Celnej oraz trybu jego nadania (Dz. U. Nr 75, poz. 865), które na podstawie art. 242 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz. U. Nr 168, poz. 1323 i Nr 201, poz. 1540) traci moc z dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

STRONA GŁÓWNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 STRONA GŁÓWNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 STRONA ODWROTNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 STRONA ODWROTNA PŁATA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 GŁOWICA SZTANDARU

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 GWÓŹDŹ HONOROWY

Zmiany w prawie

Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Jak zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach samorządowych

Nie wszyscy wyborcy będą mogli udać się osobiście 7 kwietnia, aby oddać głos w obwodowych komisjach wyborczych. Dla nich ustawodawca wprowadził instytucję głosowania korespondencyjnego jako jednej z tzw. alternatywnych procedur głosowania. Przypominamy zasady, terminy i procedurę tego udogodnienia dla wyborców z niepełnosprawnością, seniorów i osób w obowiązkowej kwarantannie.

Artur Pytel 09.03.2024
Tabletka "dzień po" bez recepty - Sejm uchwalił nowelizację

Bez recepty dostępny będzie jeden z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - zakłada uchwalona w czwartek nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tabletka będzie dostępna bez recepty ma być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stoi na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 22.02.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 21.02.2024
Standardy ochrony dzieci. Placówki medyczne mają pół roku

Lekarz czy pielęgniarka nie będą mogli się tłumaczyć, że nie wiedzieli komu zgłosić podejrzenie przemocy wobec dziecka. Placówki medyczne obowiązkowo muszą opracować standardy postępowania w takich sytuacjach. Przepisy, które je do tego obligują wchodzą właśnie w życie, choć dają jeszcze pół roku na przygotowania. Brak standardów będzie zagrożony grzywną. Kar nie przewidziano natomiast za ich nieprzestrzeganie.

Katarzyna Nocuń 14.02.2024