Zm.: rozporządzenie w sprawie zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1)
z dnia 8 lipca 2010 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych

Na podstawie art. 69 ust. 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz. U. z 2007 r. Nr 14, poz. 89, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19 marca 2008 r. w sprawie zakładów opieki zdrowotnej utworzonych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych (Dz. U. Nr 58, poz. 355) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 4 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Minister właściwy do spraw wewnętrznych likwiduje zakład, w przypadku gdy dalsza działalność zakładu jest nieuzasadniona oraz w przypadkach wskazanych w ustawie z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej, zwanej dalej "ustawą".";

2)
w § 12 po pkt 2 dodaje się pkt 2a w brzmieniu:

"2a) ordynatora - kierownika oddziału klinicznego;";

3)
w § 15 w ust. 1:
a)
zdanie wstępne otrzymuje brzmienie:

"W skład komisji - w przypadku gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska ordynatora, ordynatora - kierownika kliniki lub ordynatora - kierownika oddziału klinicznego - wchodzą:",

b)
pkt 8 otrzymuje brzmienie:

"8) przedstawiciel organu podległego lub nadzorowanego przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych albo kierownika jednostki organizacyjnej podległej lub nadzorowanej przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, w przypadku gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska ordynatora, ordynatora - kierownika kliniki lub ordynatora - kierownika oddziału klinicznego w zakładzie utworzonym na ich wniosek;",

c)
po pkt 8 dodaje się pkt 9 w brzmieniu:

"9) przedstawiciel rektora właściwej publicznej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, w przypadku gdy postępowanie konkursowe dotyczy stanowiska ordynatora - kierownika kliniki lub ordynatora - kierownika oddziału klinicznego.";

4)
w § 30:
a)
w pkt 1:
lit. b otrzymuje brzmienie:

"b) zbycia, oddania w dzierżawę, najem, użytkowanie lub użyczenie aktywów trwałych oraz zakupu lub przyjęcia darowizny aparatury i sprzętu medycznego,",

dodaje się lit. f w brzmieniu:

"f) udostępniania oddziału szpitalnego na potrzeby wykonywania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;",

b)
w pkt 2 lit. c i d otrzymują brzmienie:

"c) kredytów bankowych lub pożyczek,

d) podziału zysku lub pokrycia straty;";

5)
po § 31 dodaje się § 31a i 31b w brzmieniu:

"§ 31a. 1. Zakład może udostępniać publicznej uczelni medycznej, publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Polskiej Akademii Nauk, państwowej jednostce badawczo-rozwojowej prowadzącej publiczny zakład opieki zdrowotnej lub Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego oddział szpitalny, zwany dalej "oddziałem klinicznym", na potrzeby wykonywania zadań dydaktycznych i badawczych w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych.

2. Udostępnienie oddziału klinicznego następuje na podstawie umowy cywilnoprawnej zawartej przez kierownika zakładu odpowiednio z: publiczną uczelnią medyczną, publiczną uczelnią prowadzącą działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych, Polską Akademią Nauk, państwową jednostką badawczo-rozwojową prowadzącą publiczny zakład opieki zdrowotnej lub Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

3. Zawarcie umowy wymaga zgody ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

4. Umowa, o której mowa w ust. 2, powinna określać w szczególności:

1) liczbę i kwalifikacje zawodowe nauczycieli akademickich mających wykonywać w udostępnianym oddziale klinicznym zadania dydaktyczne i badawcze w powiązaniu z udzielaniem świadczeń zdrowotnych;

2) warunki odbywania i organizacji zajęć dydaktycznych oraz zasady ustalania ich ilości;

3) zasady organizacji i finansowania badań oraz udzielania informacji na temat prowadzonych badań;

4) zasady odpowiedzialności cywilnej podmiotu, któremu jest udostępniany oddział kliniczny, za szkody wyrządzone przez studentów, uczestników studiów doktoranckich lub nauczycieli akademickich oraz zasady postępowania w przypadku naruszenia przez nich porządku ustalonego w zakładzie udostępniającym oddział kliniczny.

5. Udostępnianie oddziału klinicznego nie może ograniczyć dostępności świadczeń zdrowotnych określonych w statucie zakładu.

§ 31b. 1. Czasowe zaprzestanie działalności całkowicie lub w zakresie niektórych jednostek lub komórek organizacyjnych zakładu wymaga zgody ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

2. Kierownik zakładu po uzyskaniu opinii rady społecznej zakładu występuje do ministra właściwego do spraw wewnętrznych z wnioskiem o udzielenie zgody, o której mowa w ust. 1.

3. Wniosek kierownika zakładu powinien zawierać określenie przyczyny oraz proponowany okres zaprzestania działalności.

4. Zgodę wydaje się na okres nieprzekraczający 3 miesięcy.

5. Kierownik zakładu po uzyskaniu zgody, o której mowa w ust. 1, informuje dyrektora właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia oraz wojewodę o czasowym całkowitym lub częściowym zaprzestaniu działalności.";

6)
w § 35 ust. 2 i 3 otrzymują brzmienie:

"2. W ramach kontroli, o której mowa w ust. 1, podmiot sprawujący nadzór analizuje w szczególności:

1) kwartalne sprawozdanie o przychodach, kosztach i wyniku finansowym zakładu;

2) kwartalne sprawozdanie o stanie zobowiązań oraz o stanie należności;

3) roczny plan rzeczowo-finansowy zakładu;

4) roczne sprawozdanie finansowe zakładu.

3. Jeżeli podmiot sprawujący nadzór uzna, na podstawie sprawozdań, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 2, że jest zagrożona płynność finansowa zakładu, może żądać ich przekazywania co miesiąc.".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji kieruje działem administracji rządowej - sprawy wewnętrzne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 3 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji (Dz. U. Nr 216, poz. 1604).

2) Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2007 r. Nr 123, poz. 849, Nr 166, poz. 1172, Nr 176, poz. 1240 i Nr 181, poz. 1290, z 2008 r. Nr 171, poz. 1056 i Nr 234, poz. 1570, z 2009 r. Nr 19, poz. 100, Nr 76, poz. 641, Nr 98, poz. 817, Nr 157, poz. 1241 i Nr 219, poz. 1707 oraz z 2010 r. Nr 96, poz. 620 i Nr 107, poz. 679.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024