Połączenie Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa oraz Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI1)
z dnia 17 września 2009 r.
w sprawie połączenia Instytutu Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa oraz Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 25 lipca 1985 r. o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz. U. z 2008 r. Nr 159, poz. 993) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z dniem 1 stycznia 2010 r. łączy się następujące jednostki badawczo-rozwojowe:
1)
Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa z siedzibą w Warszawie, numer identyfikacyjny REGON 000080051, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-80-34, utworzony rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 31 maja 1950 r. w sprawie utworzenia Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (Dz. U. Nr 24, poz. 211), oraz działający na podstawie uchwały Nr 577/55 Rady Ministrów z dnia 27 lipca 1955 r. w sprawie zmiany zadań Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa i dostosowania jego organizacji do przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1951 r. o utworzeniu instytutów naukowo-badawczych dla potrzeb gospodarki narodowej, zarządzenia Nr 56 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 lipca 1974 r. w sprawie zmiany nazwy Instytutu Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa (M. P. Nr 26, poz. 155) i zarządzenia Nr 48 Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 29 kwietnia 1991 r. w sprawie połączenia jednostek badawczo-rozwojowych pod nazwą: Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa w Warszawie, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Technicznej Obsługi Rolnictwa w Żdżarach oraz Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Mechanizacji Produkcji Zwierzęcej "Meprozet" w Gdańsku;
2)
Instytut Melioracji i Użytków Zielonych z siedzibą w Falentach, numer identyfikacyjny REGON 000080097, numer identyfikacji podatkowej NIP 525-000-85-02, utworzony uchwałą Nr 610/53 Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1953 r. w sprawie utworzenia Instytutu Melioracji i Użytków Zielonych.
2.
W wyniku połączenia, o którym mowa w ust. 1, tworzy się jednostkę badawczo-rozwojową pod nazwą: Instytut Technologiczno-Przyrodniczy, zwany dalej "Instytutem".
§  2.
Siedzibą Instytutu są Falenty.
§  3.
Nadzór nad Instytutem sprawuje minister właściwy do spraw rolnictwa.
§  4.
1.
Przedmiotem działania Instytutu jest prowadzenie badań naukowych i prac rozwojowych oraz działalności wdrożeniowej, upowszechnieniowej, doradczej, edukacyjnej, promocyjnej, wynalazczej i monitoringowej, dotyczącej:
1)
kształtowania struktury użytkowania powierzchni i ładu przestrzennego, infrastruktury rolniczej i wiejskiej, układów infrastruktury technicznej i przyrodniczo-technicznej oraz układów ekologiczno-krajobrazowych;
2)
ochrony przyrody, różnorodności biologicznej i krajobrazowej obszarów wiejskich;
3)
gospodarki łąkowo-pastwiskowej w terenach nizinnych i górskich, technologii produkcji pasz łąkowych, stanu zagrożeń i ochrony siedlisk łąkowych, gleb i wód oraz emisji zanieczyszczeń do atmosfery z użytków zielonych;
4)
gospodarowania wodami istotnymi dla rolnictwa, potrzeb nawodnień i odwodnień, deficytu wody, podtopień i powodzi, inżynierii wodno-melioracyjnej, melioracji rolnych, dróg rolniczych oraz obiektów ochrony przeciwpowodziowej;
5)
zanieczyszczenia i ochrony jakości wód na obszarach wiejskich, gospodarki wodno-ściekowej i odpadowej w zagrodzie i na obszarach wiejskich, utylizacji osadów ściekowych, odpadów komunalnych i przemysłowych, inżynierii i technologii sanitacji wsi oraz stanu sanitarno-higienicznego wsi;
6)
zapobiegania pogarszaniu jakości środowiska w wyniku emisji odorów, gazów i pyłów ze źródeł rolniczych;
7)
rozwiązań technicznych i inżynierii rolniczej w zastosowaniu do produkcji roślinnej i zwierzęcej;
8)
agroenergetyki z uwzględnieniem bioenergetyki i innych odnawialnych źródeł energii;
9)
przydatności użytkowej i bezpieczeństwa maszyn rolniczych;
10)
ekonomiki, organizacji mechanizacji i energetyzacji rolnictwa oraz programów rozwoju wsi i rolnictwa;
11)
inżynierii materiałowej i eksploatacji środków technicznych w rolnictwie.
2.
Instytut realizuje zadania normalizacyjne, kontrolno-weryfikacyjne, certyfikacyjne i homologacyjne, wraz z utrzymaniem laboratoriów akredytowanych i jednostki notyfikowanej.
3.
Instytut może prowadzić działalność gospodarczą.
§  5.
1.
Połączenie jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, następuje według stanu ujętego w sprawozdaniach finansowych sporządzonych na dzień 31 grudnia 2009 r.
2.
Instytut przejmuje mienie oraz zobowiązania i należności jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, w formie protokołu zdawczo-odbiorczego.
3.
Instytut wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki, których podmiotem były jednostki, o których mowa w § 1 ust. 1.
4.
Po połączeniu jednostek, o których mowa w § 1 ust. 1, obowiązują systemy finansowo-księgowy oraz finansowo-płacowy stosowane przez Instytut Budownictwa, Mechanizacji i Elektryfikacji Rolnictwa przed dniem połączenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi kieruje działem administracji rządowej - rolnictwo, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi (Dz. U. Nr 216, poz. 1599).

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024