Zmiana rozporządzenia w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW1)
z dnia 20 listopada 2008 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy

Na podstawie art. 89 ust. 3, art. 92 ust. 1, art. 93 ust. 3, art. 95 ust. 5, art. 96 ust. 6, art. 99, art. 102 ust. 7, art. 103 ust. 4, art. 108, art. 109 ust. 3 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 kwietnia 2004 r. w sprawie oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy (Dz. U. Nr 80, poz. 742, z późn. zm.3)) załączniki nr 2, 3, 4, 7, 8, 10, 11, 12, 13 i 14 otrzymują brzmienie określone odpowiednio w załącznikach nr 1-10 do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
1.
Wzory banderol na wyroby tytoniowe, określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, wprowadza się od dnia 1 stycznia 2009 r.
2.
Wzory banderol na wyroby spirytusowe i winiarskie, określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, wprowadza się od dnia 1 marca 2009 r.
§  3.
1.
Do wniosków o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia albo złożonych po tym dniu, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 2.
2.
Wnioski, o których mowa w ust. 1, nierozpatrzone do dnia 31 grudnia 2008 r., traktuje się jako wnioski o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
3.
Do wniosków o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, złożonych i nierozpatrzonych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia albo złożonych po tym dniu, stosuje się przepisy dotychczasowe, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Wnioski, o których mowa w ust. 3, nierozpatrzone do dnia 28 lutego 2009 r., traktuje się jako wnioski o wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie oraz wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem.
5.
W przypadku banderol, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu dotychczasowym, w zakresie sposobu ich nanoszenia, wzoru wstępnego zapotrzebowania, wysokości kwot stanowiących wartość banderol podatkowych oraz wysokości należności z tytułu sprzedaży banderol legalizacyjnych, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  4.
1.
Na wniosek podatnika wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby tytoniowe, wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby tytoniowe oraz wydanie banderol na wyroby tytoniowe, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem - może nastąpić przed dniem 1 stycznia 2009 r.
2.
Na wniosek podatnika wydanie decyzji w sprawie wydania, sprzedaży banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie, wydania upoważnienia do odbioru banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie oraz wydanie banderol na wyroby spirytusowe lub winiarskie, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem - może nastąpić przed dniem 1 marca 2009 r.
3.
Banderole odbierane na zasadach określonych w ust. 1 mogą być nanoszone na wyroby przed dniem 1 stycznia 2009 r., natomiast wyprowadzenie tak oznaczonych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, importowanie albo nabywanie wewnątrzwspólnotowe nie może nastąpić przed dniem 1 stycznia 2009 r.
4.
Banderole odbierane na zasadach określonych w ust. 2 mogą być nanoszone na wyroby przed dniem 1 marca 2009 r., natomiast wyprowadzanie tak oznaczonych wyrobów ze składu podatkowego poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, importowanie, nabywanie wewnątrzwspólnotowe albo przekazanie do magazynu wyrobów gotowych lub dokonanie sprzedaży, w przypadku win gronowych, o których mowa w art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym, nie może nastąpić przed dniem 1 marca 2009 r.
§  5.
Podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy jest obowiązany złożyć do urzędu obsługującego ministra właściwego do spraw finansów publicznych wstępne zapotrzebowanie na rok 2009 na banderole na wyroby spirytusowe i winiarskie, których wzory zostały określone w załącznikach nr 2 i 3 do rozporządzenia, o którym mowa w § 1, w brzmieniu nadanym niniejszym rozporządzeniem, w terminie 14 dni od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Finansów kieruje działem administracji rządowej - finanse publiczne, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 listopada 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Finansów (Dz. U. Nr 216, poz. 1592).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 68, poz. 623, z 2005 r. Nr 160, poz. 1341, z 2006 r. Nr 169, poz. 1199, z 2007 r. Nr 99, poz. 666 oraz z 2008 r. Nr 118, poz. 745 i Nr 145, poz. 915.

3) Zmiany wymienionego rozporządzenia zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 167, poz. 1750 i Nr 180, poz. 1871, z 2005 r. Nr 242, poz. 2040 oraz z 2007 r. Nr 236, poz. 1739.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

 "Załącznik nr 2

WZORY BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

wzór

OPIS WZORÓW BANDEROL PODATKOWYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1), 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola4) jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY IMP. - 2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ IMP. - 2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
III.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru fioletowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
III.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli oraz drugą prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
IV.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą, znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
IV.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-IMP." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16
V Rys. Banderola4) jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY KRAJ. - 2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VI Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ KRAJ. - 2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
VII.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru fioletowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
VII.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli oraz drugą prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo - pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
VIII.1 Rys. 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
VIII.2 Rys. 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i beżowe (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY PODAT.-KRAJ." oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka."

ZAŁĄCZNIK Nr  2

 "Załącznik nr 3

WZORY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

wzór

OPIS WZORÓW BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1), 3)

Pozycja Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
długość szerokość
1 2 3 4 5
I Rys. Banderola4) jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "PAPIEROSY-2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
II Rys. Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz w dwóch równoległych wierszach biegnących wzdłuż lewego marginesu banderoli: "TYTOŃ-2008" ("2008" stanowi przykład określenia roku wytworzenia banderoli), w dolnej części banderoli, pod rozetą, oznaczenie serii i numeru ewidencyjnego2), rozetę koloru fioletowego, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" okalający górną część rozety, zabezpieczenie w lewym dolnym rogu banderoli wykonane farbą termochromową - pod wpływem temperatury staje się widoczny jasny element w postaci "łezki", włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 45 22
III.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a pod rozetą - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonaną techniką wklęsłodrukową rozetę koloru fioletowego: w kształcie orła i kłosa z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy lewym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół dwóch boków prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 50 12
III.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a w centralnej części banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także wykonane techniką wklęsłodrukową dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z dwoma kłosami umieszczoną po prawej stronie banderoli oraz drugą prostokątną z dwoma kłosami, z widocznym efektem kątowym w postaci litery "S", umieszczoną po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" na liściach kłosów oraz mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF", prostopadły do dłuższego boku banderoli przy prawym marginesie banderoli, a także mikrotekst pozytywowy "POLSKA MF" wokół prostokątnej rozety, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 90 16
IV.1 1 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo równolegle do prawego marginesu banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także dwie rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli oraz drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 110 14
IV.2 2 Banderola jest zadrukowana jednostronnie i ma wykonane techniką offsetową dwukolorowe tło: szare (na marginesach) i zielone (w centralnej części banderoli, nieobejmujące marginesów), napisy koloru czarnego umieszczone w czterech równoległych wierszach wzdłuż prawego marginesu banderoli: "MINISTERSTWO FINANSÓW RP ZNAK AKCYZY LEGALIZACJA" oraz napisy w trzech równoległych wierszach, biegnące wzdłuż lewego marginesu banderoli, określające pojemność opakowania jednostkowego, serię oraz rok wytworzenia banderoli, dodatkowo po prawej stronie banderoli oznaczenie serii, a po lewej stronie banderoli - numeru ewidencyjnego2). Banderola ma także trzy rozety koloru fioletowego: jedną w kształcie orła z liśćmi i gronami winorośli umieszczoną w centralnej części banderoli, drugą znajdującą się po prawej stronie banderoli i trzecią po lewej stronie banderoli, powtarzający się mikrotekst negatywowo-pozytywowy "RZECZPOSPOLITA POLSKA MINISTERSTWO FINANSÓW" wokół orła i mikrotekst negatywowo-pozytywowy "POLSKA MF" na rozecie przy lewym marginesie banderoli, włókna zabezpieczające widoczne w kolorze bordowym, granatowym i zielonym 160 16

Objaśnienia:

1) Wzory są przedstawione w skali 1:1 i zawierają przykładowy rok wytworzenia banderoli.

2) Banderola każdego poszczególnego rodzaju ma w ramach roku kalendarzowego kolejny numer ewidencyjny przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej. Cyfry numeru ewidencyjnego dla wszystkich banderol mają wysokość 1,9 mm.

3) Zmiany innych właściwości wzorów banderol papierowych niż właściwości określone w tym załączniku oraz zmiany roku wytworzenia i numerów ewidencyjnych banderol nie stanowią zmiany wzorów banderol.

4) Dopuszcza się możliwość perforacji w procesie oznaczania banderol umieszczonych na twardych opakowaniach jednostkowych wyrobów tytoniowych (papierosów) w taki sposób, aby nacięcie powierzchni banderoli przebiegało po linii bocznej wieczka."

ZAŁĄCZNIK Nr  3

 "Załącznik nr 4

SPOSOBY UMIESZCZANIA BANDEROL NA OPAKOWANIACH JEDNOSTKOWYCH IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

 "Załącznik nr 7

WZÓR

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE ROCZNE NA BANDEROLE PODATKOWE I LEGALIZACYJNE

Tabela 1. Wyroby spirytusowe

.......................... ........................

pieczęć podmiotu obowiązanego miejscowość, data

do oznaczania

z nazwą i adresem

............................ Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*)Departament Podatku

Akcyzowego i Ekologicznego

............................ ul. Świętokrzyska 12

numer akcyzowy podatnika*)00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

na znaki akcyzy - banderole1) ............. na opakowania

jednostkowe2) ................... wyrobów spirytusowych w

........ r. (........................)3)

Lp. Pojemność opakowania jednostkowego w litrach Miejscowość stosowania banderol4) Liczba banderol w sztukach
jednorazowo5) miesięcznie rocznie
1 do 0,2 włącznie
2 powyżej 0,2

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowe albo legalizacyjne.

2) Należy wpisać w przypadku banderol podatkowych:

importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo albo

wytworzonych na terytorium kraju.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie

składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone

banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla

jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

.......................................

podpis i imienna pieczątka podmiotu

obowiązanego do oznaczania

Tabela 2. Wyroby winiarskie

.......................... ........................

pieczęć podmiotu obowiązanego miejscowość, data

do oznaczania

z nazwą i adresem

............................ Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*)Departament Podatku

Akcyzowego i Ekologicznego

............................ ul. Świętokrzyska 12

numer akcyzowy podatnika*)00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

na znaki akcyzy - banderole1) ............... na opakowania

jednostkowe2) ..................... wyrobów winiarskich w

........ r. (........................)3)

Lp. Pojemność opakowania jednostkowego w litrach Miejscowość stosowania banderol4) Liczba banderol w sztukach
jednorazowo5) miesięcznie rocznie
1 do 0,5 włącznie
2 powyżej 0,5

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowe albo legalizacyjne.

2) Należy wpisać w przypadku banderol podatkowych:

importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo albo

wytworzonych na terytorium kraju.

3) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie

składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

4) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone

banderole.

5) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla

jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

......................................

podpis i imienna pieczątka podmiotu

obowiązanego do oznaczania

Tabela 3. Wyroby tytoniowe (papierosy lub tytoń)

............................ ......................

pieczęć podmiotu obowiązanego miejscowość, data

do oznaczania

z nazwą i adresem

............................ Ministerstwo Finansów

REGON, PESEL, NIP*)Departament Podatku

Akcyzowego i Ekologicznego

............................ ul. Świętokrzyska 12

numer akcyzowy podatnika*)00-916 Warszawa

WSTĘPNE ZAPOTRZEBOWANIE

na znaki akcyzy - banderole1) ............. na opakowania

jednostkowe2) ................... wyrobów tytoniowych3) w

........ r. (........................)4)

Lp. Rodzaj wyrobu3) Miejscowość stosowania banderol5) Liczba banderol w sztukach
jednorazowo6) miesięcznie rocznie

Objaśnienia:

1) Należy wpisać: podatkowe albo legalizacyjne.

2) Należy wpisać w przypadku banderol podatkowych:

importowanych, nabywanych wewnątrzwspólnotowo albo

wytworzonych na terytorium kraju.

3) Należy wpisać: papierosy lub tytoń.

4) Należy wpisać: zwiększające lub zmniejszające w razie

składania w ciągu roku dodatkowego zapotrzebowania.

5) Należy podać miejscowość, w której będą nanoszone

banderole.

6) Należy wypełnić przy wstępnym zapotrzebowaniu dla

jednorazowego oznaczania wyrobów banderolami.

*) Niepotrzebne skreślić.

.......................................

podpis i imienna pieczątka podmiotu

obowiązanego do oznaczania"

ZAŁĄCZNIK Nr  5

 "Załącznik nr 8

WYSOKOŚĆ KWOT STANOWIĄCYCH WARTOŚĆ BANDEROL PODATKOWYCH

Tabela 1. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby tytoniowe (papierosy, tytoń)

Lp. Rodzaj wyrobów tytoniowych w opakowaniu jednostkowym Kwota stanowiąca wartość banderol podatkowych w zł
1 Papierosy importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju 0,15
2 Tytoń importowany, nabywany wewnątrzwspólnotowo i wytworzony na terytorium kraju 0,15

Tabela 2. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby spirytusowe

Lp. Pojemność opakowania jednostkowego w litrach Kwota stanowiąca wartość banderol podatkowych w zł
1 do 0,2 włącznie 0,5
2 powyżej 0,2 1,5

Tabela 3. Importowane, nabywane wewnątrzwspólnotowo i wytworzone na terytorium kraju wyroby winiarskie

Lp. Pojemność (zawartość) opakowania jednostkowego w litrach Kwota stanowiąca wartość banderol podatkowych w zł
1 do 0,5 włącznie 0,02
2 powyżej 0,5 0,08 "

ZAŁĄCZNIK Nr  6

 "Załącznik nr 10

ZESTAWIENIE NALEŻNOŚCI Z TYTUŁU SPRZEDAŻY BANDEROL LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU), SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH
Lp. Rodzaj wyrobu w opakowaniu jednostkowym oraz rodzaj lub pojemność tego opakowania Należność za sprzedaż banderoli legalizacyjnej w zł
1 Papierosy we wszystkich opakowaniach1) - niezależnie od liczby papierosów 1,30
2 Tytoń we wszystkich opakowaniach2) - niezależnie od gramatury 1,30
3 Wyroby spirytusowe w opakowaniu3) o pojemności do 0,2 l włącznie 1,30
4 Wyroby spirytusowe w opakowaniu3) o pojemności powyżej 0,2 l 1,30
5 Wyroby winiarskie w opakowaniu4) o pojemności do 0,5 l włącznie 1,30
6 Wyroby winiarskie w opakowaniu4) o pojemności powyżej 0,5 l 1,30

Objaśnienia:

1) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 4 (rys. 1 i 2) do rozporządzenia.

2) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 4 (rys. 3) do rozporządzenia.

3) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 4 (rys. 4) do rozporządzenia.

4) Banderola legalizacyjna dotyczy także wszystkich (nietypowych) opakowań jednostkowych innych niż określone w załączniku nr 4 (rys. 5) do rozporządzenia."

ZAŁĄCZNIK Nr  7

 "Załącznik nr 11

WZÓR

WNIOSEK O WYDANIE, SPRZEDAŻ BANDEROL LUB O WYDANIE UPOWAŻNIEŃ

......................... .....................

pieczęć wnioskodawcy miejscowość, data

z nazwą i adresem

.........................

REGON, PESEL, NIP*)

......................... Naczelnik Urzędu Celnego w1)

numer akcyzowy podatnika*) ...........................

ul. .......................

...........................

WNIOSEK

o wydanie, sprzedaż*) banderol ................ 2) oraz o

wydanie upoważnień do odbioru banderol na opakowania

jednostkowe ..............3) wyrobów ...............4)

1. Łączna liczba wnioskowanych banderol ........... szt.,

w tym na opakowania jednostkowe:

1) ..........5) - ........ szt. banderol (pociętych) w

paczkach*) oraz ....... szt. banderol w arkuszach*)

2) ..........5) - ........ szt. banderol (pociętych) w

paczkach*) oraz ....... szt. banderol w arkuszach*)

3) ..........5) - ........ szt. banderol (pociętych) w

paczkach*) oraz ....... szt. banderol w arkuszach*)

4) ..........5) - ........ szt. banderol (pociętych) w

paczkach*) oraz ....... szt. banderol w arkuszach*)

5) ..........5) - ........ szt. banderol (pociętych) w

paczkach*) oraz ....... szt. banderol w arkuszach*)

2. Nazwa i adres producenta zagranicznego6)

......................................................

3. Przedstawiciele (pełnomocnicy) wnioskodawcy uprawnieni

do odbioru banderol7)

......................................................

......................................................

4. Uwagi, oświadczenia wnioskodawcy

......................................................

..........................................

podpis i imienna pieczątka wnioskodawcy

Załączniki8):

1) ......................................................

2) ......................................................

3) ......................................................

Objaśnienia:

1) Należy podać właściwego naczelnika urzędu celnego w

sprawach znaków akcyzy.

2) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo

legalizacyjnych.

3) Należy wpisać odpowiednio: importowanych, nabytych

wewnątrzwspólnotowo albo wytworzonych na terytorium

kraju.

4) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowych (papierosów lub

tytoniu) albo spirytusowych, albo winiarskich.

5) Należy wpisać odpowiednio: rodzaj, pojemność,

zawartość opakowania lub pochodzenie wyrobu, np.

papierosów wytworzonych na terytorium kraju lub

tytoniu wytworzonego na terytorium kraju (dla banderol

podatkowych na wyroby tytoniowe), albo butelki do 0,2

litra (dla banderol podatkowych na wyroby

spirytusowe), albo do 0,5 litra (dla banderol

podatkowych na wyroby winiarskie), albo papierosów

wytworzonych na terytorium kraju lub tytoniu

wytworzonego na terytorium kraju (dla banderol

legalizacyjnych na wyroby tytoniowe), albo butelki

powyżej 0,2 litra z alkoholem importowanym lub

nabywanym wewnątrzwspólnotowo (dla banderol

legalizacyjnych na wyroby spirytusowe), albo do 0,5

litra z alkoholem wytworzonym na terytorium kraju (dla

banderol legalizacyjnych na wyroby winiarskie). Przy

wypełnianiu tej części wniosku należy odpowiednio

wykorzystać załączniki nr 2-4 oraz 8-10 do

rozporządzenia.

6) Wypełnia importer, przedstawiciel podatkowy lub

podmiot dokonujący nabycia wewnątrzwspólnotowego.

7) Należy wpisać imiona, nazwiska, miejsca zamieszkania,

serie i numery dowodów osobistych pełnomocników.

8) Należy wymienić załączniki składane z wnioskiem.

*) Niepotrzebne skreślić."

ZAŁĄCZNIK Nr  8

 "Załącznik nr 12

WZÓR UPOWAŻNIENIA DO ODBIORU BANDEROL PODATKOWYCH I LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU),

SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH

wzór

OPIS WZORU UPOWAŻNIENIA DO ODBIORU BANDEROL PODATKOWYCH I LEGALIZACYJNYCH NA OPAKOWANIA JEDNOSTKOWE IMPORTOWANYCH, NABYWANYCH WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWO I WYTWORZONYCH NA TERYTORIUM KRAJU WYROBÓW TYTONIOWYCH (PAPIEROSÓW, TYTONIU),

SPIRYTUSOWYCH I WINIARSKICH1)

Rysunek Cechy graficzne Wymiary w mm
wysokość szerokość
1 2 3 4
Rys. Upoważnienie jest drukowane dwustronnie: na papierze białym w odcieniu chamois jest widoczne wykonane techniką offsetową tło w kolorze beżowym - część centralna wydrukowana jednolicie jest otoczona ramką giloszową. Awers stanowi formularz upoważnienia; wszystkie napisy w kolorze czarnym, z wyjątkiem wydrukowanego techniką typograficzną w kolorze czerwonym 7-cyfrowego numeru upoważnienia2), na rewersie upoważnienia znajdują się objaśnienia wydrukowane kolorem czarnym określające sposób wypełnienia formularza. Na całej powierzchni upoważnienia jest widoczny regularnie rozmieszczony znak wodny w postaci tzw. róży wiatrów oraz włókna zabezpieczające w kolorach: bordowym, granatowym i zielonym 297 210

Objaśnienia:

1) Wzór upoważnienia przedstawiony jest w skali 1:1.

2) Upoważnienie posiada numer ewidencyjny o ciągłej numeracji, przedstawiony przykładowo w postaci wyzerowanej."

ZAŁĄCZNIK Nr  9

 "Załącznik nr 13

WZÓR

EWIDENCJA WYDANYCH, ZUŻYTYCH, USZKODZONYCH, UTRACONYCH, ZWRÓCONYCH ORAZ ZNISZCZONYCH BANDEROL PODATKOWYCH I LEGALIZACYJNYCH

...............................

pieczęć podmiotu obowiązanego

do oznaczania z nazwą i adresem

EWIDENCJA

banderol .........1) na .........2) wyroby .........3) w

opakowaniach jednostkowych ............4)

Banderole wydane przez właściwego naczelnika urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy Data wydania albo wysłania banderol Nazwa i adres producenta zagranicznego Liczba banderol Banderole pozostałe
Lp. data wydania właściwy naczelnik urzędu celnego w sprawach znaków akcyzy oznaczenie banderoli5) Liczba banderol wydanych wydanych do oznaczania wysłanych poza terytorium kraju zużytych do oznaczenia i nieuszkodzonych uszkodzonych utraconych zniszczonych
bez liczby z 6 i 7 za zwrócone niewykorzystane i nieuszkodzone w ramach normatywu strat wydanie banderol do oznaczenia wysłanie banderol poza terytorium kraju przy oznaczaniu poza oznaczeniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem przy oznaczaniu poza oznaczaniem data liczba
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
Suma: X X X x
Zwrot banderol do właściwego w sprawach znaków akcyzy naczelnika urzędu celnego Adnotacje właściwego w sprawach znaków akcyzy naczelnika urzędu celnego
banderole nieuszkodzone i niewykorzystane banderole uszkodzone
data zwrotu banderol liczba zwróconych banderol data zwrotu banderol liczba banderol uszkodzonych
przy oznaczaniu poza oznaczaniem
22 23 24 25 26 27
X X X

.......................... .............................

podpis i imienna pieczątka imienna pieczęć właściwego

podmiotu obowiązanego do naczelnika urzędu celnego

oznaczania

Wypełnia podmiot obowiązany do oznaczania wyrobów akcyzowych

znakami akcyzy. Ewidencja prowadzona jest odrębnie dla

każdego rodzaju banderol.

1) Należy wpisać odpowiednio: podatkowych albo

legalizacyjnych.

2) Należy wpisać odpowiednio: importowane, nabywane

wewnątrzwspólnotowo albo wytwarzane na terytorium

kraju.

3) Należy wpisać odpowiednio: tytoniowe (papierosy lub

tytoń) albo spirytusowe, albo winiarskie.

4) Należy wpisać odpowiednio rodzaj i/lub zawartość

opakowania jednostkowego z wykorzystaniem załączników

nr 2-4 i 8-10 do rozporządzenia, np.: butelki do 0,2 l

albo do 0,5 l (dla banderol podatkowych na wyroby

spirytusowe, winiarskie), albo butelki powyżej 0,2 l,

albo powyżej 0,5 l (dla banderol legalizacyjnych na

wyroby spirytusowe, winiarskie).

5) Należy wpisać serię oraz numer banderoli, o ile

występują, i rok wytworzenia."

ZAŁĄCZNIK Nr  10

 "Załącznik nr 14

WZÓR

PROTOKÓŁ W SPRAWIE UTRATY, ZNISZCZENIA LUB USZKODZENIA BANDEROL

.................................

pieczęć podmiotu obowiązanego do

oznaczania z nazwą i adresem

.................................

REGON, PESEL, NIP*)

.................................

numer akcyzowy podatnika*)

PROTOKÓŁ

z dnia ...............

w sprawie utraty, zniszczenia, uszkodzenia*) banderol1)

sporządzony w2) ................ przez3).................

.........................................................

Opis okoliczności utraty, zniszczenia, uszkodzenia *)

banderol4)

.........................................................

.........................................................

Na tym protokół zakończono (nie)*) wnosząc zastrzeżeń

(nie)*)

.........................................................

.........................................................

Protokół sporządzono w ................ egzemplarzach, które

przekazano .........................................................

.........................................................

.........................................................

...............................

...............................

podpisy członków komisji

...............................

podpis pracownika szczególnego

nadzoru podatkowego*)

Objaśnienia:

1) Należy podać rodzaj banderoli (podatkowa, legalizacyjna).

2) Należy podać miejscowość.

3) Należy podać podmiot, u którego nastąpiła utrata,

zniszczenie lub uszkodzenie banderol.

4) Należy podać: podatkowych albo legalizacyjnych przy

wykorzystaniu załączników nr 2 i 3 do rozporządzenia,

z tym że przy legalizacyjnych należy podać: na

papierosy lub tytoń importowany, nabywany

wewnątrzwspólnotowo albo wytworzony na terytorium

kraju, albo wyroby spirytusowe importowane, nabywane

wewnątrzwspólnotowo albo wytworzone na terytorium

kraju, np. w butelce do 0,2 l albo powyżej 0,2 l, albo

wyroby winiarskie importowane, nabywane

wewnątrzwspólnotowo albo wytworzone na terytorium

kraju, np. w butelce do 0,5 l albo powyżej 0,5 l.

*) Niepotrzebne skreślić."

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024