Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA 1
z dnia 20 września 2007 r.
w sprawie szczegółowego trybu postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

Na podstawie art. 25d ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2001 r. Nr 57, poz. 602, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
§  1. 
Rozporządzenie określa:
1)
szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych;
2)
wzory wniosku o wpis do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 1 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 2 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiący załącznik nr 3 do rozporządzenia;
3)
wzory zaświadczeń o wpisie do rejestru:
a)
indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 4 i 5 do rozporządzenia,
b)
indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia,
c)
grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, stanowiące załączniki nr 8 i 9 do rozporządzenia;
4)
sposób prowadzenia rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.
§  2. 
1.  3
 Pielęgniarka, położna, która zamierza wykonywać indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych w kilku dziedzinach pielęgniarstwa, składa jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. b.
2.  4
 Pielęgniarki, położne posiadające specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, które zamierzają udzielać świadczeń zdrowotnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, składają jeden wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2 lit. c.
3. 
Pielęgniarka, położna lub pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać równocześnie indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych i indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych i udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w celu uzyskania wpisów do odpowiednich rejestrów, składają odrębne wnioski dla każdej z tych praktyk.
4. 
Pielęgniarki, położne, które zamierzają wykonywać indywidualną praktykę pielęgniarek, położnych, indywidualną specjalistyczną praktykę pielęgniarek, położnych lub udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych w kilku pomieszczeniach, mają obowiązek przedstawić dane o każdym z tych pomieszczeń, jego wyposażeniu w aparaturę, produkty lecznicze, wyroby medyczne i sprzęt medyczny oraz odrębną opinię, o której mowa w art. 25 ust. 5a pkt 3 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o zawodach pielęgniarki i położnej, zwanej dalej "ustawą".
§  3.  5
 Okręgowa rada pielęgniarek i położnych, w terminie 30 dni od daty złożenia wniosku o wpis do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych wraz z dokumentami, o których mowa w art. 25 ust. 5a i 6 lub art. 25a ust. 5 i 6 ustawy, deleguje przedstawiciela okręgowej rady pielęgniarek i położnych posiadającego specjalizację w dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia, w której ma być wykonywana praktyka, w celu dokonania oceny pomieszczeń, urządzeń, sprzętu medycznego oraz aparatury medycznej i sporządzenia opinii w przedmiocie możliwości udzielania deklarowanych przez pielęgniarkę, położną, pielęgniarki, położne świadczeń zdrowotnych, z zachowaniem zasad określonych w art. 18 ustawy.
§  4. 
1. 
W przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych, zaświadczenie o wpisie do rejestru okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje każdej pielęgniarce, położnej będącej wspólnikiem spółki.
2.  6
 W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 1 i 2, okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje pielęgniarce, położnej jedno zaświadczenie o wpisaniu do rejestru indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych w różnych dziedzinach pielęgniarstwa albo wydaje pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisaniu do rejestru grupowej praktyki pielęgniarek, położnych z wpisem określającym dziedziny pielęgniarstwa lub inne dziedziny mające zastosowanie w ochronie zdrowia, w których zakresie będą one udzielać świadczeń zdrowotnych w ramach tej praktyki.
3. 
W sytuacji, o której mowa w § 2 ust. 3, okręgowa rada pielęgniarek, położnych wydaje pielęgniarce, położnej albo pielęgniarkom, położnym zaświadczenie o wpisie do odpowiedniego rejestru odrębnie dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych, dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych i dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
§  5.  7
 Jeżeli pielęgniarka, położna ma zamiar wykonywać zawód w ramach indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych lub indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych albo co najmniej jedna z pielęgniarek, położnych wykonujących zawód w ramach grupowej praktyki pielęgniarek, położnych ma zamiar udzielać świadczeń zdrowotnych w innej dziedzinie pielęgniarstwa lub innej dziedzinie mającej zastosowanie w ochronie zdrowia niż wpisana do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, składa odpowiedni wniosek, o którym mowa w § 1 pkt 2.
§  6. 
1. 
Rejestr indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, rejestr indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych oraz rejestr grupowych praktyk pielęgniarek, położnych prowadzi się w sposób zapewniający bezpieczeństwo przechowywania danych, możliwość ich udostępniania osobom uprawnionym w formie papierowej oraz elektronicznej, a także pozwalający na ewentualne odtworzenie baz danych.
2. 
Do rejestrów, o których mowa w ust. 1, wpisuje się następujące dane:
1)
numer wpisu praktyki do rejestru;
2)
imię i nazwisko pielęgniarki, położnej;
3)
imiona i nazwiska wspólników spółki w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych;
4)
numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej albo do Krajowego Rejestru Sądowego;
5)
numer wpisu do okręgowego rejestru pielęgniarek, położnych;
6)
oznaczenie rodzaju praktyki;
7)
oznaczenie terminu, na jaki został dokonany wpis praktyki;
8)
numer i datę uchwały o wpisie praktyki do rejestru oraz kolejne numery i daty uchwał o zmianie wpisu;
9)
numer i datę uchwały o wykreśleniu praktyki z rejestru;
10) 8
 adres lub adresy praktyki;
11)
numer telefonu, faksu i adres poczty elektronicznej;
12)
adres miejsca przyjmowania wezwań;
13)
adres miejsca przechowywania dokumentacji medycznej, narzędzi i sprzętu medycznego;
14)
rodzaje i zakres udzielanych świadczeń zdrowotnych;
15)
oznaczenie organu sanitarnego oraz datę wydania opinii o spełnieniu warunków umożliwiających udzielanie świadczeń zdrowotnych w danym pomieszczeniu;
16)
datę wizytacji lub kontroli przeprowadzonej przez organ prowadzący rejestry praktyk pielęgniarek, położnych;
17)
numer prawa wykonywania zawodu, numer PESEL, jeżeli pielęgniarka, położna taki posiada, numer NIP, adres do korespondencji, posiadane specjalizacje - w przypadku gdy pielęgniarka, położna jest członkiem innej izby pielęgniarek, położnych;
18) 9
 dane dotyczące poprzedniego numeru w rejestrze.
3. 
Numer wpisu praktyki do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych, grupowych praktyk pielęgniarek, położnych, o którym mowa w ust. 2 pkt 1, składa się z ciągu kolejnych znaków:
1)
dwucyfrowego numeru kodowego okręgowej izby pielęgniarek, położnych, która prowadzi rejestry, określonego w załączniku nr 10 do rozporządzenia;
2)
dwucyfrowego oznaczenia praktyki:

97 - dla grupowej praktyki pielęgniarek, położnych,

98 - dla indywidualnej praktyki pielęgniarek, położnych,

99 - dla indywidualnej specjalistycznej praktyki pielęgniarek, położnych;

3) 10
 jednocyfrowego oznaczenia zawodu pielęgniarki, położnej:

1 - dla praktyki wykonywanej przez pielęgniarkę lub prowadzonej przez pielęgniarki,

2 - dla praktyki wykonywanej przez położną lub prowadzonej przez położne,

3 - dla grupowej praktyki prowadzonej przez pielęgniarki i położne;

4)
siedmiocyfrowego numeru prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, położnej albo sześciocyfrowego kolejnego numeru wpisu do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych w przypadku grupowej praktyki pielęgniarek, położnych.
4. 
Dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru gromadzi się i przechowuje w aktach osobowych pielęgniarki, położnej wraz z dokumentami objętymi okręgowym rejestrem pielęgniarek i położnych.
§  6a.  11
 Na wniosek pielęgniarki, położnej okręgowa rada pielęgniarek i położnych wydaje odpis z właściwego rejestru.
§  7. 
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1  12

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2  13

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU INDYWIDUALNYCH SPECJALISTYCZNYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK, POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3  14

WZÓR

WNIOSEK O WPIS DO REJESTRU GRUPOWYCH PRAKTYK PIELĘGNIAREK/POŁOŻNYCH

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych

...................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna praktyka pielęgniarki/położnej*) wykonywana przez

Panią/Pana*) .................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

..............................................................

..............................................................

(miejsce wykonywania praktyki - adres)

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych praktyk

pielęgniarek, położnych pod nr ...............................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  5 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych

...................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna praktyka pielęgniarki/położnej*) wykonywana

wyłącznie w miejscu wezwania przez Panią/Pana*) ..............

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

..............................................................

(adres praktyki, adres przechowywania dokumentacji medycznej)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych praktyk

pielęgniarek, położnych pod nr ...............................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  6 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki/położnej*)

wykonywana przez Panią/Pana*) ................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*) specjalistę w dziedzinie: ............

..............................................................

(miejsce wykonywania praktyki - adres)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych specjalistycznych

praktyk pielęgniarek, położnych pod nr .......................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  7 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ..........

Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych*) w .......... z dnia ..........

stwierdza się, że:

indywidualna specjalistyczna praktyka pielęgniarki/położnej*)

wykonywana wyłącznie w miejscu wezwania przez

Panią/Pana*) .................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

..............................................................

(adres praktyki, adres przechowywania dokumentacji medycznej)

..............................................................

..............................................................

(województwo, powiat, gmina, ulica, nr domu, nr lokalu,

miejscowość)

została wpisana do rejestru indywidualnych specjalistycznych

praktyk pielęgniarek, położnych pod nr .......................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  8 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ...... Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych*) w ........... z dnia ..............

stwierdza się, że:

grupowa praktyka pielęgniarek/położnych*) wykonywana przez

wspólników spółki cywilnej/partnerskiej*)

..............................................................

(firma spółki (nazwa spółki))

Panią/Pana**).................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu

pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

została wpisana do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek,

położnych pod nr .............................................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Należy wpisać kolejno wszystkich wspólników spółki.

ZAŁĄCZNIK Nr  9 

WZÓR

Zaświadczenie

o wpisie do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek, położnych

.....................................................

(nazwa okręgowej izby pielęgniarek i położnych)

Na podstawie art. 25e ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 1996 r. o

zawodach pielęgniarki i położnej i uchwały nr ...... Okręgowej

Rady Pielęgniarek i Położnych/Prezydium Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych*) w ............ z dnia .............

stwierdza się, że:

grupowa praktyka pielęgniarek/położnych*) wykonywana wyłącznie

w miejscu wezwania przez wspólników spółki

cywilnej/partnerskiej*) ......................................

(firma spółki (nazwa spółki))

Panią/Pana**) ................................................

posiadającą/ego prawo wykonywania zawodu pielęgniarki/położnej*)

specjalistę w dziedzinie: ....................................

została wpisana do rejestru grupowych praktyk pielęgniarek,

położnych pod nr .............................................

(pieczęć okrągła)

Przewodniczący

Okręgowej Rady

Pielęgniarek i Położnych

........................

Miejscowość, data ..................

*) Niepotrzebne skreślić.

**) Należy wpisać kolejno wszystkich wspólników spółki.

ZAŁĄCZNIK Nr  10  15

WYKAZ NUMERÓW KODOWYCH OKRĘGOWYCH IZB PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH

01 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białej Podlaskiej

02 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Białymstoku

03 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bielsku-Białej

04 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Bydgoszczy

05 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Chełmie

06 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie

07 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Częstochowie

08 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Elblągu

09 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gdańsku

10 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Gorzowie Wielkopolskim

11 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Jeleniej Górze

12 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kaliszu

13 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Katowicach

14 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Kielcach

15 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koninie

16 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Koszalinie

17 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie

18 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krośnie

19 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lesznie

20 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Lublinie

21 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łomży

22 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Łodzi

23 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Olsztynie

24 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Opolu

25 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ostrołęce

26 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Pile

27 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Płocku

28 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Poznaniu

29 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku

30 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Radomiu

31 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Rzeszowie

32 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Siedlcach

33 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Sieradzu

34 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Słupsku

35 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Suwałkach

36 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Szczecinie

37 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Nowym Sączu

38 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Tarnowie

39 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Toruniu

40 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Wałbrzychu

41 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Warszawie

42 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Włocławku

43 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych we Wrocławiu

44 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zamościu

45 Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Zielonej Górze

1 Minister Zdrowia kieruje działem administracji rządowej - zdrowie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 lipca 2006 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Zdrowia (Dz. U. Nr 131, poz. 924).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 89, poz. 969, z 2003 r. Nr 109, poz. 1029, z 2004 r. Nr 19, poz. 177, Nr 92, poz. 885 i Nr 173, poz. 1808, z 2005 r. Nr 175, poz. 1461 oraz z 2007 r. Nr 176, poz. 1237.
3 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
4 § 2 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
5 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
6 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
7 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
8 § 6 ust. 2 pkt 10 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. a) tiret pierwsze rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
9 § 6 ust. 2 pkt 18 dodany przez § 1 pkt 5 lit. a) tiret drugie rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
10 § 6 ust. 3 pkt 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
11 § 6a dodany przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
12 Załącznik nr 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
13 Załącznik nr 2 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
14 Załącznik nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.
15 Załącznik nr 10 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 23 lutego 2009 r. (Dz.U.09.37.295) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 25 marca 2009 r.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.2007.203.1465

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowy tryb postępowania w sprawach wpisu do rejestrów indywidualnych praktyk pielęgniarek, położnych, indywidualnych specjalistycznych praktyk pielęgniarek, położnych i grupowych praktyk pielęgniarek, położnych.
Data aktu: 20/09/2007
Data ogłoszenia: 02/11/2007
Data wejścia w życie: 17/11/2007