Tryb rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPORTU1)
z dnia 29 maja 2006 r.
w sprawie trybu rejestracji statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji

Na podstawie art. 24a ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dz. U. z 2001 r. Nr 5, poz. 43, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa tryb rejestracji statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji, wzory ksiąg rejestrowych i dokumentów rejestracyjnych.
§  2.
1.
Wpis do rejestru statków używanych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji, zwanego dalej "rejestrem", następuje na podstawie pisemnego wniosku armatora składanego do organu rejestracyjnego właściwego polskiego związku sportowego.
2.
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera:
1)
nazwę statku lub inny znak rozpoznawczy;
2)
nazwę portu macierzystego statku;
3)
rodzaj i typ statku;
4)
rok, miejsce budowy, nazwę stoczni i numer identyfikacyjny kadłuba, jeżeli został nadany;
5)
określenie materiału głównego, z którego statek jest zbudowany;
6)
rodzaj głównego napędu mechanicznego oraz jego moc w kW;
7)
rodzaj pomocniczego napędu mechanicznego oraz jego moc w kW;
8)
typ i powierzchnię ożaglowania;
9)
wymiary statku przez podanie długości i szerokości całkowitej kadłuba;
10)
oznaczenie i adres armatora wraz z numerem PESEL osoby fizycznej, natomiast w sytuacji braku tego numeru wpisuje się numer identyfikacyjny REGON, w przypadku osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego i numeru PESEL - numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość;
11)
wskazanie poprzedniego rejestru i datę wykreślenia z niego - jeżeli statek był wpisany do innego rejestru.
§  3.
Do wniosku dołącza się:
1)
dokument stwierdzający nabycie własności lub współwłasności statku - jeżeli armator jest właścicielem albo współwłaścicielem statku;
2)
dokument potwierdzający tytuł prawny do władania statkiem we własnym imieniu - jeżeli armator nie jest właścicielem statku, a dla statku budowanego systemem gospodarczym - pisemne oświadczenie budowniczego;
3)
dokument z przeglądu technicznego przeprowadzonego na podstawie przepisów w sprawie przeglądów technicznych statków używanych na wodach śródlądowych wyłącznie do uprawiania sportu lub rekreacji.
§  4.
1.
Rejestr składa się z ksiąg rejestrowych, oddzielnie dla statków:
1)
o napędzie mechanicznym o symbolu literowym "M", określony w załączniku nr 1 do rozporządzenia;
2)
bez napędu mechanicznego lub mogący posiadać pomocniczy napęd mechaniczny, o symbolu literowym "Z", określony w załączniku nr 2 do rozporządzenia.
2.
Księga rejestrowa jest prowadzona w postaci papierowej lub w systemie informatycznym.
§  5.
1.
Wpisu statku do rejestru dokonuje się w kolejności otrzymanych wniosków.
2.
Wpisu statku do rejestru dokonuje się chronologicznie w księdze rejestrowej i w systemie informatycznym na podstawie danych zgłoszonych we wniosku.
3.
Wpisy w księdze rejestrowej prowadzonej w postaci papierowej są dokonywane czytelnie, pismem ręcznym lub maszynowym, a strony księgi numeruje się kolejno.
4.
W księdze rejestrowej prowadzonej w systemie informatycznym zapis elektroniczny jest dokonywany w sposób umożliwiający niezwłoczny odczyt oraz wydruk całości lub części zapisanych danych.
§  6.
1.
Wpisy w księdze rejestrowej powinny być dokonywane w sposób trwały.
2.
Zmiany danych, skreśleń i poprawek w księdze rejestrowej prowadzonej w postaci papierowej należy dokonywać w sposób trwały w kolorze czerwonym pozwalającym na odczytanie poprzedniego wpisu.
3.
Dokonanie zmian danych, skreśleń i poprawek w księdze, o której mowa w ust. 2, powinno być opatrzone datą i podpisem osoby prowadzącej księgę rejestrową.
4.
W przypadku prowadzenia księgi rejestrowej w systemie informatycznym osoba prowadząca dokonuje stosownych zapisów elektronicznych. Zmiany danych, skreślenia i poprawki powinny zapewniać czytelność tekstu sprzed i po zmianie, zawierać datę oraz imię i nazwisko osoby dokonującej danej czynności.
§  7.
1.
Organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego w przypadku stwierdzenia braków we wniosku lub dokumentach dołączanych do wniosku wzywa składającego wniosek do uzupełnienia braków.
2.
Wnioskodawca w terminie 14 dni od dnia otrzymania wezwania, o którym mowa w ust. 1, usuwa braki pod rygorem zwrotu posiadanej przez organ rejestracyjny dokumentacji.
§  8.
Organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego odmawia wpisu do rejestru, jeżeli statek, którego dotyczy wniosek, nie odpowiada danym podanym we wniosku, a także w przypadku, gdy statek nie posiada ważnego przeglądu technicznego przeprowadzonego na podstawie przepisów w sprawie przeglądów technicznych statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji.
§  9.
Po wpisaniu statku do rejestru organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego wydaje dokument rejestracyjny.
§  10.
1.
Dokumenty stanowiące podstawę wpisu statku do rejestru stanowią akta rejestrowe.
2.
Akta rejestrowe opatruje się numerem zgodnym z numerem rejestracyjnym i przechowuje się w miejscu specjalnie do tego wydzielonym, z zachowaniem przepisów o ochronie danych osobowych.
§  11.
1.
We wniosku o zmianę danych w księdze rejestrowej należy podać dane identyfikujące armatora statku, a także:
1)
nazwę statku lub inny znak rozpoznawczy;
2)
numer rejestracyjny statku;
3)
inne dane podlegające zmianom.
2.
Składając wniosek, o którym mowa w ust. 1, armator przedstawia do wglądu dokumenty potwierdzające zmianę danych zawartych w księdze rejestrowej.
§  12.
1.
Zmianę danych podlegających wpisowi do księgi rejestrowej armator zgłasza organowi rejestracyjnemu właściwego polskiego związku sportowego w terminie do 30 dni od dnia ich zaistnienia.
2.
W przypadku zgłoszenia zmian, o których mowa w ust. 1, organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego dokonuje odpowiednich zmian także w dokumencie rejestracyjnym statku.
§  13.
Jeżeli przebudowa statku:
1)
ze statku o napędzie mechanicznym na statek bez napędu mechanicznego albo
2)
ze statku bez napędu mechanicznego na statek o napędzie mechanicznym

- skutkuje koniecznością zmiany księgi rejestrowej - armator składa wniosek o wykreślenie statku z dotychczasowej księgi rejestrowej i wniosek o wpis statku do właściwej księgi rejestrowej.

§  14.
1.
Wykreślenie statku z księgi rejestrowej następuje:
1)
na wniosek armatora, do którego dołącza się dokument rejestracyjny tego statku;
2)
z urzędu przez organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego, jeżeli statek utracił cechy urządzenia pływającego - w takim przypadku organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego wzywa armatora do niezwłocznego zwrotu dokumentu rejestracyjnego statku.
2.
Dokument rejestracyjny statku wykreślonego z rejestru podlega unieważnieniu przez opatrzenie każdej jego strony adnotacją "ANULOWANO".
§  15.
1.
Wzory dokumentów rejestracyjnych statków wpisanych do rejestrów, o których mowa w § 4 ust. 1:
1)
pkt 1, określa załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
pkt 2, określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
2.
W dokumencie rejestracyjnym organ rejestracyjny właściwego polskiego związku sportowego nadaje numer rejestracyjny statku oraz wpisuje dane dotyczące armatora i statku oraz termin kolejnego przeglądu technicznego przeprowadzonego zgodnie z przepisami w sprawie przeglądów technicznych statków używanych na wodach śródlądowych do uprawiania sportu lub rekreacji.
§  16.
1.
Numer rejestracyjny statku składa się z:
1)
dwóch liter:
a)
pierwsza oznacza województwo właściwe dla siedziby organu rejestracyjnego:
B - podlaskie,
C - kujawsko-pomorskie,
D - dolnośląskie,
E - łódzkie,
F - lubuskie,
G - pomorskie,
K - małopolskie,
L - lubelskie,
N - warmińsko-mazurskie,
O - opolskie,
P - wielkopolskie,
R - podkarpackie,
S - śląskie,
T - świętokrzyskie,
W - mazowieckie,
Z - zachodniopomorskie,
b)
druga oznacza księgę rejestrową, do której statek został wpisany: "M" lub "Z";
2)
do 4 cyfr lub, po wyczerpaniu możliwości, również kombinacji składających się z cyfr i liter oznaczających kolejność wpisu w księdze rejestracyjnej; dopuszcza się stosowanie liter: A, B, C, D, E, F, G, H, I, J, K, L, M, N, P, R, S, T, U, V, W, X, Y, Z.
2.
Numer rejestracyjny statku armator umieszcza na obu burtach kadłuba powyżej linii wody.
§  17.
Dokumenty potwierdzające rejestrację statku wydane do dnia wejścia w życie rozporządzenia zachowują ważność do czasu, na który zostały wydane, nie dłużej jednak niż do dnia 31 października 2008 r.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 60 dni od dnia ogłoszenia.
______

1) Minister Sportu kieruje działem administracji rządowej - kultura fizyczna i sport, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 31 października 2005 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Sportu (Dz. U. Nr 220, poz. 1895).

2) Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2001 r. Nr 100, poz. 1085, z 2002 r. Nr 199, poz. 1672, z 2003 r. Nr 211, poz. 2049, z 2004 r. Nr 6, poz. 41, Nr 93, poz. 895 i Nr 96, poz. 959 oraz z 2005 r. Nr 85, poz. 726, Nr 155, poz. 1298 i Nr 169, poz. 1420.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

KSIĘGA REJESTROWA

STATKÓW O NAPĘDZIE MECHANICZNYM

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

KSIĘGA REJESTROWA

STATKÓW BEZ NAPĘDU MECHANICZNEGO

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

DOKUMENT REJESTRACYJNY STATKU O NAPĘDZIE MECHANICZNYM UŻYWANEGO WYŁĄCZNIE DO CELÓW SPORTOWYCH LUB REKREACYJNYCH NA WODACH ŚRÓDLĄDOWYCH

STANOWI DOWÓD POLSKIEJ PRZYNALEŻNOŚCI STATKU

NR REJESTRACYJNY .......

wzór

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

DOKUMENT REJESTRACYJNY STATKU BEZ NAPĘDU MECHANICZNEGO UŻYWANEGO WYŁĄCZNIE DO CELÓW SPORTOWYCH LUB REKREACYJNYCH NA WODACH ŚRÓDLĄDOWYCH

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024