Regulamin postępowania przy rozpatrywaniu odwołań.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW
z dnia 17 maja 2006 r.
w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań

Na podstawie art. 193 pkt 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn. zm. 1 ) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Wymagania formalne odwołania

§  1.
Odwołanie wnoszone do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, zwanego dalej "Prezesem Urzędu", zawiera w szczególności:
1)
imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres, numer telefonu i faksu odwołującego się;
2)
imię i nazwisko lub nazwę (firmę) oraz adres, numer telefonu i faksu zamawiającego;
3)
określenie przedmiotu zamówienia;
4)
wskazanie strony internetowej, na której została udostępniona specyfikacja istotnych warunków zamówienia, jeżeli zamawiający udostępnia ją na tej stronie;
5)
datę wniesienia protestu;
6)
zwięzłe przedstawienie zarzutów;
7)
wniosek co do rozstrzygnięcia odwołania;
8)
uzasadnienie faktyczne i prawne odwołania;
9)
podpis odwołującego się lub jego przedstawiciela albo pełnomocnika;
10)
załączniki - kopię protestu, kopię rozstrzygnięcia protestu, jeżeli protest został rozpatrzony, dowód uiszczenia wpisu od odwołania w wymaganej wysokości, a także ewentualne pełnomocnictwo.
§  2.
1.
W przypadku niedołączenia do odwołania dowodu uiszczenia wpisu najpóźniej w dniu wniesienia odwołania, Prezes Urzędu wzywa odwołującego się do jego przedłożenia w terminie trzech dni od dnia doręczenia wezwania.
2.
Za doręczenie, o którym mowa w ust. 1, uważa się również zawiadomienie przesłane faksem na wskazany numer, jeżeli uczestnik postępowania odwoławczego, zwany dalej "uczestnikiem postępowania", potwierdzi fakt jego otrzymania. Prezes Urzędu niezwłocznie potwierdza pisemnie treść wezwania.
3.
Jeżeli w wyznaczonym terminie nie zostanie przedstawiony dowód uiszczenia wpisu, Prezes Urzędu zwraca odwołanie odwołującemu się na adres wskazany w odwołaniu.
§  3.
1.
Po ustaleniu, że od odwołania uiszczono wpis, Prezes Urzędu zawiadamia zamawiającego o wpłynięciu odwołania, wzywając go jednocześnie do niezwłocznego nadesłania kopii dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, z wyjątkiem ofert złożonych przez wykonawców, potwierdzonej za zgodność z oryginałem przez kierownika zamawiającego lub osobę upoważnioną.
2.
Oryginał dokumentacji postępowania wraz z ofertami złożonymi przez wykonawców zamawiający dostarcza do siedziby Urzędu Zamówień Publicznych, zwanego dalej "Urzędem", w dniu wyznaczonym na rozpoznanie odwołania, nie później niż przed otwarciem posiedzenia.

Rozdział  2

Postępowanie z wniesionym odwołaniem

§  4.
Odwołanie wniesione do Prezesa Urzędu wpisuje się niezwłocznie do komputerowej bazy danych Urzędu oraz do repertorium spraw odwoławczych, nadając mu numer porządkowy oraz sygnaturę akt.
§  5.
Odwołanie oraz przekazaną przez zamawiającego dokumentację postępowania o udzielenie zamówienia publicznego, którego dotyczy wniesione odwołanie, udostępnia się w siedzibie Urzędu na wniosek uczestników postępowania oraz arbitra wyznaczonego do rozpoznania odwołania.
§  6.
Do wykonawcy, który zgłosił przystąpienie do postępowania odwoławczego na podstawie art. 184 ust. 4 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące uczestników postępowania.
§  7.
1.
Odwołanie może być cofnięte przez odwołującego się do czasu zamknięcia rozprawy.
2.
Po otwarciu posiedzenia lub rozprawy odwołujący się składa pisemnie lub ustnie do protokołu oświadczenie o cofnięciu odwołania.
3.
W przypadku cofnięcia odwołania po otwarciu rozprawy, zespół arbitrów umarza postępowanie i orzeka o kosztach postępowania.
4.
Wykonawca, o którym mowa w § 6, może cofnąć przystąpienie do postępowania odwoławczego do czasu zamknięcia rozprawy.
5.
W przypadku, o którym mowa w ust. 4, zespół arbitrów oddala nieprzeprowadzone wnioski dowodowe zgłoszone przez wykonawcę zgłaszającego swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego, chyba że uzna konieczność przeprowadzenia tych dowodów z urzędu.
6.
W przypadku wycofania odwołania przez odwołującego się zespół arbitrów nie rozpoznaje przystąpienia do postępowania odwoławczego.

Rozdział  3

Ustalanie składu zespołu arbitrów do rozpoznania odwołania

§  8.
1.
Komputerowe losowanie arbitrów odbywa się w siedzibie Urzędu, w terminie wyznaczonym przez Prezesa Urzędu. Informację o terminie losowania zamieszcza się na stronie internetowej Urzędu.
2.
Podczas losowania nie ujawnia się danych dotyczących odwołania, a jedynie numer repertorium, którym zostało oznaczone.
3.
Jeżeli Prezes Urzędu zarządzi łączne rozpoznanie odwołań przez zespół arbitrów, losowanie arbitrów do rozpoznania odwołań odbywa się pod numerem repertorium pierwszego zarejestrowanego odwołania.
4.
Do dnia publicznego ogłoszenia wokandy nie są ujawniane dane umożliwiające zidentyfikowanie składu zespołu arbitrów wyznaczonego do rozpoznania odwołania albo odwołań.
5.
Jeżeli do Prezesa Urzędu zostanie wniesione kolejne odwołanie podlegające łącznemu rozpoznaniu z odwołaniem, do którego przeprowadzono już losowanie, Prezes Urzędu, zarządzając o łącznym rozpoznaniu odwołań, kieruje je do rozpoznania przez zespół arbitrów uprzednio wylosowany zgodnie z ust. 3.
§  9.
1.
Losowanie, o którym mowa w § 8 ust. 1, odbywa się z listy arbitrów prowadzonej przez Prezesa Urzędu, podzielonej na grupy uwzględniające wykształcenie oraz posiadany lub wykonywany zawód. Arbiter może zostać zaliczony tylko do jednej grupy.
2.
Listę, o której mowa w ust. 1, publikuje się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu. Lista jest aktualizowana równocześnie z każdym wpisem lub skreśleniem arbitra dokonywanym przez Prezesa Urzędu.
§  10.
1.
Losowanie przeprowadza trzyosobowy zespół, w którego skład wchodzą pracownicy Urzędu wyznaczeni przez Prezesa Urzędu. Szczegółowy sposób przeprowadzania losowania Prezes Urzędu podaje do publicznej wiadomości na stronie internetowej Urzędu.
2.
Na podstawie protokołu losowania podpisanego przez członków zespołu, o którym mowa w ust. 1, Prezes Urzędu, w drodze zarządzenia, wyznacza arbitrów, w tym przewodniczącego, do rozpoznania odwołania albo odwołań.

Rozdział  4

Przygotowanie posiedzenia i rozprawy

§  11.
Posiedzenia i rozprawy zespołu arbitrów odbywają się w siedzibie Urzędu. Urząd zapewnia obsługę zespołu arbitrów, w szczególności:
1)
wykonywanie czynności protokolanta;
2)
salę rozpraw umożliwiającą rozpoznanie odwołania albo odwołań z udziałem publiczności;
3)
wykonywanie innych czynności niezbędnych do prawidłowego i sprawnego przebiegu rozprawy;
4)
pomieszczenie na archiwum, do którego przekazuje się akta spraw odwoławczych po zakończeniu postępowania odwoławczego.
§  12.
1.
Prezes Urzędu niezwłocznie po zarządzeniu łącznego rozpoznania odwołań przez zespół arbitrów przekazuje o tym informację uczestnikom postępowania.
2.
Do posiedzenia i rozprawy, na której łącznie są rozpoznawane odwołania przez zespół arbitrów, przepisy dotyczące rozpoznawania jednego odwołania stosuje się odpowiednio.
§  13.
1.
Termin posiedzenia zespołu arbitrów wyznacza Prezes Urzędu. O terminie oraz o miejscu posiedzenia zespołu arbitrów Prezes Urzędu zawiadamia arbitrów wyznaczonych do rozpoznania odwołania oraz uczestników postępowania.
2.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, doręcza się za potwierdzeniem odbioru co najmniej trzy dni przed terminem posiedzenia zespołu arbitrów.
3.
Za doręczenie z zachowaniem terminu, o którym mowa w ust. 2, uważa się również zawiadomienie przesłane faksem na wskazany numer, jeżeli arbiter oraz uczestnik postępowania potwierdzi fakt jego otrzymania. Prezes Urzędu niezwłocznie potwierdza pisemnie treść zawiadomienia.
4.
Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, Prezes Urzędu przekazuje wykonawcy, o którym mowa w § 6, jeżeli zgłosił on przystąpienie do postępowania odwoławczego co najmniej trzy dni przed terminem posiedzenia zespołu arbitrów. Przepisu ust. 2 nie stosuje się.
5.
W przypadku niestawienia się arbitra w wyznaczonym terminie posiedzenia zespołu arbitrów albo wyłączenia arbitra od udziału w rozpoznaniu odwołania, posiedzenie nie odbywa się, a Prezes Urzędu wyznacza jego nowy termin, o którym zawiadamia arbitrów i uczestników postępowania, z zastrzeżeniem ust. 6. Przepisy ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
6.
W przypadku, o którym mowa w ust. 5, Prezes Urzędu nie wyznacza nowego terminu posiedzenia zespołu arbitrów, jeżeli arbiter nowo wyznaczony do rozpoznania odwołania w trybie § 10 wyrazi zgodę na udział w rozpoznaniu odwołania w danym dniu bez zachowania terminu, o którym mowa w ust. 2.
§  14.
1.
Informacja o posiedzeniu zespołu arbitrów (wokanda) jest umieszczana w miejscu publicznie dostępnym w Urzędzie, na stronie internetowej Urzędu oraz przy drzwiach sali rozpraw, w której ma odbywać się posiedzenie zespołu arbitrów.
2.
Wokandę ogłasza się w dniu posiedzenia zespołu arbitrów.

Rozdział  5

Posiedzenie i rozprawa

§  15.
Rozpoznanie odwołania rozpoczyna się wywołaniem sprawy przez protokolanta przez odczytanie imion i nazwisk lub nazw (firm) uczestników postępowania oraz sygnatury akt sprawy.
§  16.
1.
Na posiedzeniu zespół arbitrów dokonuje czynności formalnoprawnych i sprawdzających, mających na celu przygotowanie rozprawy, a w szczególności bada przedstawione w sprawie dokumenty.
2.
Posiedzenie zespołu arbitrów odbywa się bez względu na stawiennictwo uczestników postępowania.
§  17.
1.
Po otwarciu posiedzenia przewodniczący zespołu arbitrów sprawdza, czy uczestnicy postępowania zostali prawidłowo zawiadomieni o terminie posiedzenia oraz czy osoby reprezentujące uczestników postępowania są uprawnione do występowania w ich imieniu.
2.
W razie stwierdzenia niestawiennictwa uczestnika postępowania na posiedzeniu i braku dowodu skutecznego doręczenia zawiadomienia o terminie posiedzenia, zespół arbitrów odracza posiedzenie i wyznacza, w porozumieniu z Prezesem Urzędu, nowy termin posiedzenia.
3.
Niestawiennictwo uczestnika postępowania prawidłowo zawiadomionego o terminie posiedzenia nie wstrzymuje rozpoznania odwołania.
4.
Na posiedzeniu, po sprawdzeniu skuteczności złożenia przystąpienia do postępowania odwoławczego, zespół arbitrów postanawia o dopuszczeniu do postępowania odwoławczego wykonawcy, o którym mowa w § 6.
5.
Do posiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy rozporządzenia dotyczące rozprawy.
§  18.
1.
Zespół arbitrów na posiedzeniu odrzuca odwołanie, umarza postępowanie odwoławcze lub zamyka posiedzenie i otwiera rozprawę.
2.
Jeżeli na posiedzeniu, w przypadku łącznego rozpoznania odwołań, zespół arbitrów stwierdzi, że co najmniej jedno z rozpoznawanych odwołań podlega odrzuceniu albo w odniesieniu do co najmniej jednego odwołania skutecznie złożono jego wycofanie, odrzuca odwołanie albo umarza postępowanie odwoławcze, a pozostałe odwołanie albo odwołania kieruje na rozprawę.
3.
W przypadku, o którym mowa w ust. 2, zespół arbitrów, orzekając o kosztach postępowania odwoławczego, bierze pod uwagę całość poniesionych w danym postępowaniu odwoławczym kosztów w stosunku proporcjonalnym do liczby wszystkich łącznie rozpoznawanych odwołań.
4.
Orzekając o kosztach postępowania w odniesieniu do odwołań skierowanych na rozprawę, zespół arbitrów uwzględnia wszystkie koszty poniesione w postępowaniu odwoławczym, z wyjątkiem kosztów już orzeczonych na podstawie ust. 3.
§  19.
1.
Rozprawa odbywa się w języku polskim.
2.
Uczestnik postępowania niewładający językiem polskim stawia się na rozprawę z tłumaczem przysięgłym.
3.
Wszystkie dokumenty przedstawia się w języku polskim, a jeżeli zostały sporządzone w języku obcym, uczestnik postępowania, który się na nie powołuje, przedstawia ich tłumaczenie na język polski, poświadczone przez tłumacza przysięgłego.
§  20.
1.
Rozprawę prowadzi przewodniczący zespołu arbitrów, w szczególności otwiera rozprawę, zarządza przerwy w rozprawie, udziela głosu uczestnikom postępowania, zadaje pytania, umożliwia arbitrom zadawanie pytań, podaje brzmienie zapisów do protokołu, zamyka rozprawę i ogłasza orzeczenie.
2.
Przewodniczący zespołu arbitrów może upomnieć osobę, która narusza powagę, spokój lub porządek rozprawy, a po bezskutecznym upomnieniu nakazać jej opuszczenie sali.
3.
Przewodniczący zespołu arbitrów może wyrazić zgodę na rejestrowanie przez przedstawicieli radia, telewizji oraz prasy przebiegu rozprawy za pomocą aparatury utrwalającej obraz oraz dźwięk, gdy przemawia za tym uzasadniony interes społeczny, a ważny interes uczestnika postępowania temu się nie sprzeciwia, i gdy dokonywanie tych czynności nie utrudni przeprowadzenia rozprawy.
§  21.
1.
Po otwarciu rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów przedstawia stan sprawy, z uwzględnieniem zarzutów zawartych w proteście oraz zarzutów przedstawionych w odwołaniu.
2.
Przewodniczący zespołu arbitrów udziela kolejno głosu odwołującemu się, a następnie zamawiającemu.
3.
W przypadku rozpoznawania przez zespół arbitrów odwołania, do którego przystąpił wykonawca po stronie odwołującego się lub zamawiającego, przewodniczący zespołu arbitrów udziela głosu temu wykonawcy odpowiednio po odwołującym się lub zamawiającym.
4.
W przypadku łącznego rozpoznawania odwołań przez zespół arbitrów przewodniczący zespołu arbitrów udziela głosu odwołującym się oraz wykonawcom, którzy przystąpili do postępowania odwoławczego po ich stronie, w kolejności ustalonej przez zespół arbitrów.
§  22.
1.
Na rozprawie przedstawia się dostarczony przez zamawiającego oryginał dokumentacji postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wraz z ofertami złożonymi przez wykonawców.
2.
Zespół arbitrów może zobowiązać uczestników postępowania do przedstawienia dokumentów lub innych dowodów istotnych dla rozstrzygnięcia odwołania.
3.
Zespół arbitrów, postanawiając o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego, określa termin na sporządzenie opinii przez biegłego i odracza rozprawę.
4.
Prezes Urzędu wykonuje czynności organizacyjne związane z powołaniem biegłego przez zespół arbitrów, w szczególności przekazuje biegłemu urzędowo potwierdzoną kopię postanowienia zespołu arbitrów w sprawie powołania biegłego wraz z kopią niezbędnej dokumentacji z akt odwoławczych sprawy.
5.
Po sporządzeniu opinii przez biegłego Prezes Urzędu wyznacza termin odroczonej rozprawy zespołu arbitrów, o czym zawiadamia arbitrów i uczestników postępowania na zasadach określonych w § 13 ust. 1 i 2, z zastrzeżeniem § 13 ust. 4.
6.
Prezes Urzędu przed wyznaczeniem terminu rozprawy, o którym mowa w ust. 5, przesyła arbitrom oraz uczestnikom postępowania odwoławczego urzędowo potwierdzoną kopię opinii sporządzanej przez biegłego.
7.
Zespół arbitrów, oceniając dowód z opinii biegłego, określa w rozliczeniu kosztów postępowania odwoławczego także wysokość wynagrodzenia biegłego sporządzającego opinię, przy uwzględnieniu przepisów o należnościach świadków, biegłych i stron w postępowaniu sądowym.
§  23.
1.
Zespół arbitrów może odroczyć posiedzenie lub rozprawę, jeżeli uzna za konieczne przedstawienie w sprawie dowodów, których nie można przeprowadzić w danym dniu albo z innych ważnych przyczyn.
2.
W przypadku odroczenia posiedzenia lub rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów poucza uczestników postępowania o obowiązku stawienia się w wyznaczonym terminie bez osobnego wezwania, z zastrzeżeniem § 22 ust. 3. Osoby nieobecne zawiadamia się o terminie odroczonej rozprawy.
§  24.
1.
Przed zamknięciem rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów udziela kolejno głosu odwołującemu się, a następnie zamawiającemu. Przepis § 21 ust. 3 stosuje się odpowiednio.
2.
Uczestnik postępowania lub jego pełnomocnik może przed zamknięciem rozprawy złożyć wniosek dotyczący kosztów postępowania. Przepisu nie stosuje się do wykonawcy, o którym mowa w § 6.
§  25.
1.
Z posiedzenia i rozprawy sporządza się protokół oraz rozliczenia kosztów postępowania uwzględniające również wynagrodzenie biegłego.
2.
Protokół oraz rozliczenia kosztów postępowania podpisuje przewodniczący zespołu arbitrów.
3.
Sprostowanie oczywistych omyłek pisarskich lub rachunkowych w protokole może nastąpić na wniosek lub z urzędu.
4.
Wniosek o sprostowanie protokołu rozpatruje przewodniczący zespołu arbitrów. Dokonując poprawki w protokole, przewodniczący czyni o tym wzmiankę w protokole.
5.
Wzór protokołu, o którym mowa w ust. 1, określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.

Rozdział  6

Wyłączenie arbitra

§  26.
1.
Do czasu zamknięcia rozprawy uczestnik postępowania oraz arbiter mogą pisemnie lub ustnie do protokołu złożyć wniosek do Prezesa Urzędu o wyłączenie arbitra od udziału w rozpoznaniu odwołania.
2.
Wniosek o wyłączenie arbitra jest rozpatrywany niezwłocznie po jego wpłynięciu. Prezes Urzędu wszczyna postępowania wyjaśniające, a w szczególności - w przypadku złożenia tego wniosku przez uczestnika postępowania - zwraca się o pisemne wyjaśnienia do arbitra, którego wniosek dotyczy.
3.
Postanowienie o wyłączeniu arbitra doręcza się uczestnikom postępowania oraz arbitrowi, którego dotyczy.
4.
W przypadku wyłączenia arbitra od udziału w rozpoznaniu odwołania po otwarciu posiedzenia zespołu arbitrów, nowo powołany w trybie określonym w § 10 przez Prezesa Urzędu zespół arbitrów powtarza czynności dokonane przez pierwotnie wyznaczony do rozpoznania odwołania zespół arbitrów, mające znaczenie dla rozstrzygnięcia odwołania, w tym w szczególności dotyczące przeprowadzenia postępowania dowodowego.

Rozdział  7

Orzeczenia

§  27.
1.
Wydanie orzeczenia w sprawie odwołania poprzedza niejawna narada zespołu arbitrów. Naradą kieruje przewodniczący zespołu arbitrów. Narada obejmuje dyskusję oraz głosowanie nad orzeczeniem i uzasadnieniem. W głosowaniu uczestniczą wszyscy arbitrzy, w kolejności ustalonej przez przewodniczącego zespołu arbitrów, z tym że przewodniczący głosuje ostatni.
2.
Po zamknięciu rozprawy przewodniczący zespołu arbitrów zarządza przerwę na naradę i głosowanie oraz informuje obecnych na rozprawie o terminie ogłoszenia orzeczenia.
3.
Orzeczenia zapadają większością głosów.
§  28.
Orzeczenie zespołu arbitrów w jednym egzemplarzu podpisują wszyscy arbitrzy wyznaczeni do rozpoznania odwołania. Podpisane orzeczenie opatruje się okrągłą pieczęcią urzędową zespołu arbitrów z napisem "Urząd Zamówień Publicznych w Warszawie. Zespół Arbitrów".
§  29.
1.
Orzeczenie zespołu arbitrów zawiera:
1)
miejsce i datę wydania;
2)
oznaczenie arbitrów i uczestników postępowania;
3)
rozstrzygnięcie o żądaniach odwołującego się albo odwołujących się i o kosztach postępowania;
4)
uzasadnienie;
5)
pouczenie o możliwości zaskarżenia orzeczenia;
6)
podpisy wszystkich arbitrów.
2.
Odpisy orzeczeń wydanych przez zespół arbitrów opatruje się pieczęcią: "Odpis wyroku" lub "Odpis postanowienia" oraz pieczęcią: "Na oryginale właściwe podpisy. Za zgodność".
3.
Odpisy orzeczenia doręcza się wykonawcy, o którym mowa w § 6, na jego pisemny wniosek.
4.
Wzór wyroku/postanowienia określa załącznik nr 2 do rozporządzenia.
5.
Wzór postanowienia o umorzeniu postępowania określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§  30.
1.
Przegłosowany członek zespołu arbitrów może złożyć zdanie odrębne do wydanego orzeczenia, czyniąc o tym wzmiankę obok swojego podpisu pod rozstrzygnięciem.
2.
Zdanie odrębne wymaga uzasadnienia, które formułuje przed ogłoszeniem wyroku na odrębnej karcie składający je członek zespołu arbitrów. Zdanie odrębne dołącza się do akt sprawy.
3.
Strony mogą zapoznać się ze zdaniem odrębnym i jego uzasadnieniem oraz sporządzać z niego odpisy, nie mogą jednak otrzymać odpisów potwierdzonych urzędowo.
4.
Zdania odrębnego nie ogłasza się. Przewodniczący zespołu arbitrów, ogłaszając orzeczenie, informuje o złożeniu zdania odrębnego.
§  31.
1.
Zespół arbitrów może wydać łączne orzeczenie, w przypadku odwołań skierowanych przez Prezesa Urzędu do łącznego rozpoznania.
2.
Jeżeli co najmniej jedno z rozpoznawanych łącznie odwołań podlega odrzuceniu lub w odniesieniu do co najmniej jednego odwołania złożono jego wycofanie, zespół arbitrów odpowiednio odrzuca odwołanie lub umarza postępowanie odwoławcze w drodze odrębnych postanowień. W pozostałych przypadkach zespół arbitrów, uwzględniając lub oddalając odwołanie, orzeka wyrokiem.
3.
W przypadku łącznego orzeczenia w sprawie złożonych odwołań przepis § 30 stosuje się odpowiednio.
4.
Wzór łącznego wyroku/postanowienia określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
5.
Wzór postanowienia o umorzeniu postępowania określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.
§  32.
1.
W czasie ogłoszenia orzeczenia zespołu arbitrów w zakresie, o którym mowa w § 29 ust. 1 pkt 1-3, wszyscy obecni, z wyjątkiem zespołu arbitrów, stoją.
2.
Jeżeli zespół arbitrów nie wydaje łącznego orzeczenia w sprawie łącznie rozpoznawanych odwołań, ogłoszenie orzeczeń następuje w ustalonej przez zespół arbitrów kolejności, z zastrzeżeniem, że ogłoszenie postanowień o odrzuceniu odwołania i umorzeniu postępowania odwoławczego następuje niezwłocznie po jego sporządzeniu.
3.
Zespół arbitrów, odraczając ogłoszenie orzeczenia, czyni o tym wzmiankę w protokole posiedzenia lub rozprawy.
§  33.
1.
Przewodniczący zespołu arbitrów może sprostować, w drodze postanowienia, błędy pisarskie albo rachunkowe lub inne oczywiste omyłki popełnione w orzeczeniu. Wzmiankę o sprostowaniu umieszcza się w orzeczeniu.
2.
Odpisy sprostowanego orzeczenia oraz odpis postanowienia o sprostowaniu doręcza się niezwłocznie uczestnikom postępowania.
3.
Wzór postanowienia o sprostowaniu wyroku/postanowienia określa załącznik nr 6 do rozporządzenia.

Rozdział  8

Przepisy przejściowe i końcowe

§  34.
Traci moc rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 marca 2004 r. w sprawie regulaminu postępowania przy rozpatrywaniu odwołań (Dz. U. Nr 56, poz. 547).
§  35.
Do odwołań dotyczących postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, stosuje się przepisy dotychczasowe.
§  36.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 25 maja 2006 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

WZÓR

PROTOKÓŁ POSIEDZENIA/ROZPRAWY

Sygn. akt ........

Zespołu Arbitrów z dnia ............. w składzie:

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

arbitrzy:

...............................

...............................

protokolant ...................

w sprawie wniesionego do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych

w dniu .................... r. przez .........................

odwołania od oddalenia/odrzucenia* protestu z dnia ........ r.

przez zamawiającego ........................................1)

w sprawie wniesionych do Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych

w dniu ................. r. przez ............................

odwołań od oddalenia/odrzucenia* protestów z dnia ......... r.

przez zamawiającego ........................................2)

przy udziale ................................... zgłaszającego

swoje przystąpienie do postępowania odwoławczego po stronie

zamawiającego/odwołującego się*

Posiedzenie rozpoczęto o godz. ........ min .......

Na posiedzenie stawili się:

1) w imieniu odwołującego/odwołujących* się ..................

2) w imieniu zamawiającego ...................................

oraz

zgłaszający przystąpienie do postępowania odwoławczego .......

.......................... po stronie ........................

Przewodniczący Zespołu Arbitrów otworzył posiedzenie.

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Zespół Arbitrów postanowił: odrzucić odwołanie/umorzyć

postępowanie odwoławcze/wyznaczyć rozprawę*.

..............................................................

..............................................................

..............................................................

(informacja o ewentualnym odroczeniu ogłoszenia

postanowienia Zespołu Arbitrów)

Przewodniczący Zespołu Arbitrów zamknął posiedzenie

o godz. .......... min ....... .

Rozprawę rozpoczęto o godz. ......... min ....... .

Przewodniczący Zespołu Arbitrów przedstawił stan sprawy, z

uwzględnieniem zarzutów podniesionych w proteście i odwołaniu.

Uczestnicy postępowania złożyli następujące oświadczenia:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Przewodniczący Zespołu Arbitrów zamknął rozprawę

o godz. ......... min ...... .

..............................................................

..............................................................

..............................................................

(informacja o ewentualnym odroczeniu ogłoszenia wyroku bądź

postanowienia Zespołu Arbitrów)

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

Protokół ogłoszenia wyroku/postanowienia*

W dniu .......................... r. Przewodniczący Zespołu

Arbitrów ogłosił wyrok/wyroki/postanowienie/postanowienia*

przez jego/ich* odczytanie.

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

* Niepotrzebne skreślić.

1) Ma zastosowanie w przypadku rozpoznawania jednego

odwołania.

2) Ma zastosowanie w przypadku łącznego rozpoznawania odwołań.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR

WYROK/POSTANOWIENIE*

Sygn. akt ............

Zespołu Arbitrów z dnia ........................ r.

Zespół Arbitrów w składzie:

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

arbitrzy:

...............................

...............................

protokolant

...............................

po rozpoznaniu na posiedzeniu/rozprawie* w dniu/w dniach*

................... r. w Warszawie odwołania wniesionego

przez ............................... od oddalenia/odrzucenia*

przez zamawiającego ...................... protestu/protestów*

z dnia ....................... .... r.

przy udziale zgłaszającego przystąpienie do postępowania odwoławczego ...................................... po stronie

odwołującego się/zamawiającego*

orzeka:

1. ...........................................................

2. Kosztami postępowania obciąża ........................... i

nakazuje:

1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w

wysokości ........... zł ........ gr (słownie: .........

.......................................................)

z kwoty wpisu/wpisów* uiszczonego/uiszczonych* przez ..

........................................................

2) dokonać wpłaty kwoty ................. zł ........... gr

(słownie:..............................................)

przez ..................................................

na rzecz .............................., stanowiącej

uzasadnione koszty uczestnika postępowania odwoławczego

poniesione z tytułu ....................................

3) dokonać wpłaty kwoty ................ zł ............ gr

(słownie: ............................................)

przez ..................................................

na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych na rachunek

dochodów własnych UZP

4) dokonać zwrotu kwoty ................. zł ........... gr

(słownie: .............................................)

z rachunku dochodów własnych Urzędu Zamówień Publicznych

na rzecz ...............................................

3. Uzasadnienie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn.

zm.) na niniejszy wyrok - w terminie 7 dni od dnia jego

doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa

Urzędu Zamówień Publicznych do Sądu Okręgowego w .............

Przewodniczący Zespołu

Arbitrów

..........................

arbitrzy:

..........................

..........................

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  3

WZÓR

WYROK/POSTANOWIENIE*

Sygn. akt ............

Zespołu Arbitrów z dnia ........................ r.

Zespół Arbitrów w składzie:

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

arbitrzy:

...............................

...............................

protokolant

...............................

po rozpoznaniu na posiedzeniu/rozprawie* w dniu/w dniach*

................... r. w Warszawie odwołań skierowanych w

drodze zarządzenia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z

dnia .................. .... r. do łącznego rozpoznania,

a wniesionych przez

A. .......................

B. .......................

...

od oddalenia/odrzucenia* przez zamawiającego .................

protestów z dnia

A. .............. ......r.

B. .............. ......r.

...

przy udziale zgłaszającego przystąpienie do postępowania

odwoławczego ...................................... po stronie

odwołującego się, tj. ......................../zamawiającego*

orzeka:

1. ...........................................................

2. Kosztami postępowania obciąża ........................... i

nakazuje:

1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w

wysokości ........... zł ........ gr (słownie: .........

.......................................................)

z kwoty wpisów uiszczonych przez odwołujących się, w

tym:

A. koszty w wysokości .................. zł ........ gr

(słownie: ..........................................)

z kwoty wpisu uiszczonego przez .....................

B. koszty w wysokości .................. zł ........ gr

(słownie: ..........................................)

z kwoty wpisu uiszczonego przez .....................

.....................................................

2) dokonać wpłaty kwoty ................. zł ........... gr

(słownie:..............................................)

stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika postępowania

odwoławczego, w tym:

A. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

przez ........................ na rzecz ............

.........., stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika

postępowania odwoławczego z tytułu ..................

B. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

przez ........................ na rzecz ............

.........., stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika

postępowania odwoławczego z tytułu ..................

.....................................................

3) dokonać wpłaty kwoty ................ zł ............ gr

(słownie:..............................................)

na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych na rachunek

dochodów własnych UZP, w tym:

A. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

przez ...............................................

B. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

przez ...............................................

.....................................................

4) dokonać zwrotu kwoty ................. zł ........... gr

(słownie: .............................................)

z rachunku dochodów własnych Urzędu Zamówień Publicznych

na rzecz odwołujących się, w tym:

A. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

na rzecz ............................................

B. kwoty .................. zł ........ gr (słownie: ..

....................................................)

na rzecz ............................................

.....................................................

3. Uzasadnienie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn.

zm.) na niniejszy wyrok - w terminie 7 dni od dnia jego

doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa

Urzędu Zamówień Publicznych do Sądu Okręgowego w .............

Przewodniczący Zespołu

Arbitrów

..........................

arbitrzy:

..........................

..........................

* Niepotrzebne skreślić.

ZAŁĄCZNIK Nr  4

WZÓR

POSTANOWIENIE

Sygn. akt ............

Zespołu Arbitrów z dnia ........................ r.

o umorzeniu postępowania

Zespół Arbitrów w składzie:

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

arbitrzy:

...............................

...............................

protokolant

...............................

wobec cofnięcia przed otwarciem rozprawy/po otwarciu rozprawy*

w dniu ................................. r. odwołania/odwołań*

wniesionego/wniesionych* przez ............................ od

oddalenia/odrzucenia* przez zamawiającego ....................

................................ protestu z dnia .......... r.

przy udziale zgłaszającego przystąpienie do postępowania

odwoławczego .................................................

po stronie odwołującego się/zamawiającego*

postanawia:

1. ...........................................................

2. nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku

dochodów własnych UZP na rzecz ............................

............... kwoty .................... zł ......... gr

(słownie: ...............................................),

stanowiącej połowę uiszczonego/uiszczonych* wpisu/wpisów* i

zasądzić na rzecz .................................. koszty

postępowania w kwocie .................... zł .......... gr

(słownie:..............................................)1).

3. Kosztami postępowania obciąża .............................

i nakazuje2):

1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w

wysokości ........................ zł ............. gr

(słownie: .............................................)

z kwoty wpisu uiszczonego przez ........................

2) dokonać wpłaty kwoty .................. zł .......... gr

(słownie: .............................................)

przez ....................... na rzecz ...............,

stanowiącej ............................................

3) dokonać wpłaty kwoty .................... zł ........ gr

(słownie: .............................................)

przez ......................... na rzecz Urzędu Zamówień

Publicznych na rachunek dochodów własnych UZP

4) dokonać zwrotu kwoty .................... zł ........ gr

(słownie: .............................................)

z rachunku dochodów własnych Urzędu Zamówień Publicznych

na rzecz ...............................................

4. Uzasadnienie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn.

zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia

jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa

Urzędu Zamówień Publicznych do Sądu Okręgowego w .............

Przewodniczący Zespołu

Arbitrów

..........................

arbitrzy:

..........................

..........................

* Niepotrzebne skreślić.

1) Ma zastosowanie w przypadku cofnięcia odwołania przed

otwarciem rozprawy.

2) Ma zastosowanie w przypadku cofnięcia odwołania po otwarciu

rozprawy.

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZÓR

POSTANOWIENIE

Sygn. akt ............

Zespołu Arbitrów z dnia ........................ r.

o umorzeniu postępowania

Zespół Arbitrów w składzie:

Przewodniczący Zespołu Arbitrów

...............................

arbitrzy:

...............................

...............................

protokolant

...............................

wobec cofnięcia przed otwarciem rozprawy/po otwarciu rozprawy*

w dniu ...................... r. odwołań skierowanych w drodze

zarządzenia Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych z dnia .......

.......... r. do łącznego rozpoznania,

a wniesionych przez

A. ...........................

B. ...........................

...

od oddalenia/odrzucenia* przez zamawiającego .................

protestów z dnia

A. .................. ........ r.

B. .................. ........ r.

...

przy udziale zgłaszającego przystąpienie do postępowania

odwoławczego ......................... po stronie odwołującego

się, tj. ....................................../zamawiającego*

postanawia:

1. ...........................................................

2.1) nakazać Urzędowi Zamówień Publicznych zwrot z rachunku

dochodów własnych UZP kwoty ................. zł .......... gr

(słownie: ..................................................),

stanowiącej połowę uiszczonych wpisów, w tym:

A. na rzecz ................... kwoty ........... zł ...... gr

(słownie: ................................................)

B. na rzecz ................... kwoty ........... zł ...... gr

(słownie: ................................................)

oraz zasądzić uzasadnione koszty uczestnika postępowania

odwoławczego, w tym:

A. na rzecz ................... kwotę ........... zł ...... gr

(słownie: ...............................................),

stanowiącą uzasadnione koszty uczestnika postępowania

odwoławczego z tytułu ....................................

B. na rzecz ................... kwotę ........... zł ...... gr

(słownie: ...............................................),

stanowiącą uzasadnione koszty uczestnika postępowania

odwoławczego z tytułu ...................................

3. Kosztami postępowania obciąża ............... i nakazuje2):

1) zaliczyć na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych koszty w

wysokości ........................... zł ............ gr

(słownie: .............................................)

z kwoty wpisów uiszczonych przez odwołujących się,

w tym:

A. koszty w wysokości ................. zł .......... gr

(słownie: ..........................................)

z kwoty wpisu uiszczonego przez .....................

B. koszty w wysokości ................. zł .......... gr

(słownie: ..........................................)

z kwoty wpisu uiszczonego przez .....................

2) dokonać wpłaty kwoty .................. zł .......... gr

(słownie: .............................................)

stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika postępowania

odwoławczego, w tym:

A. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

przez .................. na rzecz ..................,

stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika

postępowania odwoławczego z tytułu ..................

B. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

przez .................. na rzecz ..................,

stanowiącej uzasadnione koszty uczestnika

postępowania odwoławczego z tytułu ..................

3) dokonać wpłaty kwoty .................... zł ........ gr

(słownie: .............................................)

na rzecz Urzędu Zamówień Publicznych na rachunek

dochodów własnych UZP, w tym:

A. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

przez ..............................................,

B. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

przez ..............................................,

.....................................................

4) dokonać zwrotu kwoty ................... zł ......... gr

(słownie: .............................................)

z rachunku dochodów własnych Urzędu Zamówień Publicznych

na rzecz odwołujących się, w tym:

A. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

na rzecz ............................................

B. kwoty ................ zł ....... gr (słownie: ......

....................................................)

na rzecz ............................................

.....................................................

4. Uzasadnienie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Stosownie do art. 194 i 195 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r.

- Prawo zamówień publicznych (Dz. U. Nr 19, poz. 177, z późn.

zm.) na niniejsze postanowienie - w terminie 7 dni od dnia

jego doręczenia - przysługuje skarga za pośrednictwem Prezesa

Urzędu Zamówień Publicznych do Sądu Okręgowego w .............

Przewodniczący Zespołu

Arbitrów

..........................

arbitrzy:

..........................

..........................

* Niepotrzebne skreślić.

1) Ma zastosowanie w przypadku cofnięcia odwołania przed

otwarciem rozprawy.

2) Ma zastosowanie w przypadku cofnięcia odwołania po otwarciu

rozprawy.

ZAŁĄCZNIK Nr  6

WZÓR

POSTANOWIENIE

Sygn. akt ............

z dnia ........................... r.

o sprostowaniu wyroku/postanowienia*

Przewodniczący Zespołu Arbitrów postanowił:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Uzasadnienie:

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

..............................................................

Przewodniczący Zespołu

Arbitrów

..........................

* Niepotrzebne skreślić.

1 Zmiany wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2004 r. Nr 96, poz. 959, Nr 116, poz. 1207, Nr 145, poz. 1537 i Nr 273, poz. 2703, z 2005 r. Nr 163, poz. 1362 i Nr 184, poz. 1539 oraz z 2006 r. Nr 79, poz. 551.

Zmiany w prawie

Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Małżonkowie zapłacą za 2023 rok niższy ryczałt od najmu

Najem prywatny za 2023 rok rozlicza się według nowych zasad. Jedyną formą opodatkowania jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, według stawek 8,5 i 12,5 proc. Z kolei małżonkowie wynajmujący wspólną nieruchomość zapłacą stawkę 12,5 proc. dopiero po przekroczeniu progu 200 tys. zł, zamiast 100 tys. zł. Taka zmiana weszła w życie w połowie 2023 r., ale ma zastosowanie do przychodów uzyskanych za cały 2023 r.

Monika Pogroszewska 27.03.2024
Ratownik medyczny wykona USG i zrobi test na COVID

Mimo krytycznych uwag Naczelnej Rady Lekarskiej, Ministerstwo Zdrowia zmieniło rozporządzenie regulujące uprawnienia ratowników medycznych. Już wkrótce, po ukończeniu odpowiedniego kursu będą mogli wykonywać USG, przywrócono im też możliwość wykonywania testów na obecność wirusów, którą mieli w pandemii, a do listy leków, które mogą zaordynować, dodano trzy nowe preparaty. Większość zmian wejdzie w życie pod koniec marca.

Agnieszka Matłacz 12.03.2024